Προς το περιεχόμενο

κάποιος που να έχει σχέση με...φυσαρμόνικα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Επαθα αλήθεια πλάκα βλέποντας την άγνοια που βασάνιζει τόσους μουσικούς σχετικά με τη φυσαρμόνικα, οπότε σαν από μηχανής θεός θα προσπαθήσω να πληροφορήσω. (Σ'αυτές τις αρλούμπες είμαι καλός, σχετικά όμως με μουσική θεωρία και φυσαρμόνικες αμφιβάλλω αν είμαι αρκετά ικάνος να πλουτίσω τρίτους με γνώσεις περι τούτων -μη διαβάσετε ξανά τις προηγούμενες φράσεις, δε γράφτηκαν για να αποδίδουν νοήμα-)

 

Αρκετά τώρα μ'αυτά, τέρμα το διάλειμμα, τα κεφάλια μέσα, η φυσαρμόνικα είναι όργανο που θέλει μπέσα. Δεν μπορώ αλήθεια να αντισταθώ από αυτό το πάθος που με κυριεύει, το πάθος να λέω αυνανισμούς.

 

Πιστεύω οτί είναι αρκετά συνέτο να αρχίζεις με τα δύσκολα, οπότε 1ο μάθημα θα είναι τα bends.

 

1ο Μαθημα: Bends κάνουμε μόνο ρουφώντας. Συνηθίζουμε να τα κάνουμε στο μέσο της φυσαρμόνικας όπου είναι και πιο εύκολο. Ρουφώντας και παράλληλα κατεβάζωντας το σαγόνι παρατηρούμε μια αλλαγή στον ήχο -ναι είναι αλήθεια έχουμε κάνει bend/σήκωμα όπως και στην κιθάρα, ω, τι συγκίνηση, τόση που θα βάλω τον κροκόδειλα να κλέει, θα έκλαιγα εγώ, όμως έχω πορδοχαρά προς το παρόν (πρέπει να αναφέρω ότι μάλλον είμαι υπερβολικός, ποτέ δε θα έβαζα τον κροκόδειλο μου να κλάψει, αφού έτσι κι αλλιώς ψεύτικα τα δάκρυα του είναι)-.

 

2ο Μάθημα: Πρέπει να εξασκηθούμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ στο παίξιμο μίας νότας. Είναι δυσκολότερο απ'ότι φαίνεται αλλά όχι και δυσκολότερο απ'ότι πιθανώς σας έχω κάνει να νομίζεται. Ένα έντονο μάζεμα των μάγουλων για τη δημιουργία ενός μικρού ανοίγματος στο στόμα είναι αρκετό.

 

Παρατήρηση: Καλό είναι να παίζουμε χαλαρά, να χρησιμοποιούμε στο παίξιμο μας και το διάφραγμα του αναπνευστικού και πολλές φορές στο φύσημα να αφήνουμε λίγο αέρα να φεύγει πάνω από τη φυσαρμόνικα (για να πετύχουμε καλύτερο τόνο).

 

3ο Μάθημα: Οι πιο συνηθισμένες φυσαρμόνικες είναι οι διατονικές και είναι οι γνωστές 10τρυπες φυσαρμόνικες.

Αυτές εκτός διαχωριζονται ανάλογα με την τονικότητα τους. Υπάρχουν φυσαρμόνικες σε όλες τις 12 τονικότητες, οπότε η 1η τρύπα της φυσαρμόνικας μπορεί να έχει οποιαδήποτε νότα και τις διέσεις τους.

Πιστεύω πως -όπως προαναφέρθηκε- η πιο δημοφιλής τονικότητα είναι η ντο και μάλιστα είναι συνήθως πιο εύκολο το παίξιμο με αυτην.

 

Για Ντο:

--------------1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Ρούφηγμα: C E G C E G C E G C

---Φύσημα: D G D B F A B D F A

 

4ο Μάθημα: Ενδιαφέρον έχουν τεχνικές με τη γλώσσα (που είναι πιο εύκολες απ'ότι φαίνεται) όπου θαυμάσιοι ήχοι μπορούν να επιτευχθούν εάν παράλληλα με το ρουφοφύσημα χτυπήσουμε ταχύτατα τη φυσαρμόνικα με τη γλώσσα μας, επίσης μπορούμε να δημιουργήσουμε μια ρυθμική πανδαισία εάν παράλληλα με το παίξιμο μας λέμε διάφορους ήχους όπως τα, τε, κα.

 

Φυσικά εάν θέλουμε προχωρούμε και σε συγχορδίες. Εγώ όμως έμαθα κιθάρα παίζοντας lead.

 

Τέλος φυσορουφόντας προσπαθήστε να μιμιθείτε τον ήχο ενός τραίνου.

Παθιάζονται με αυτό όσοι το ακούνε να επιταχύνει και να επιβραδύνει.

 

Ελπίζω να βοήθησα. (Καλά έτσι τυπικά το λέω αυτό το τελεύταιο, αφού ξέρω καλά που τα γράφεται όλα αυτά... στον σκληρό σας δίσκο φυσικά).

__--_πΑΛι ΟμοιΟΚαΤαΛΗΞιΑ ΕΚανα ο ποιΗτης__=--_.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α...εσυ εισαι καλος βρε.. :D αν επιτρεπεται απο που εισαι;ψαχνω ατομο απο θεσσαλονικη να μου ηχογραφηση φυσαρμονικα στο pc για ενα κομματι μου και δεν βρισκω...ξερεις εσυ καποιον που να μπορει να με βοηθησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α...εσυ εισαι καλος βρε.. :D αν επιτρεπεται απο που εισαι;ψαχνω ατομο απο θεσσαλονικη να μου ηχογραφηση φυσαρμονικα στο pc για ενα κομματι μου και δεν βρισκω...ξερεις εσυ καποιον που να μπορει να με βοηθησει;

 

Τι να σου πω, η αδερφή μου μένει στη Θεσσαλονίκη, όπως υποθέτω κι εσύ.

Εγώ από Καστοριά είμαι αλλά του σε κανά μισάχρονο μάλλον θα έρθω Σαλονίκη.

Πάντως επειδή δε θέλω να προκαλέσω τουρλουμπούκι , να σο πω ότι χλωμό το βρίσκω νασε βοηθήσει κάποιος που ξέρω σε αυτό που θες να κάνεις, όμως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κάποιος θα υπάρχει για να σε βοηθήσει, οπότε ή συνεχίζεις να ψάχνεις ή πιάνεις μια 10τρυπη κι αρχίζεις να φυσάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ρε φιλε σε ευχαριστω. :wink: τωρα θα δειξει αν θα παρω μια και εγω να ...φυσαω γιατι ειναι τοση πολυ η μελετη στην κιθαρα...οποτε που καιρος να ασχοληθω και με κατι αλλο.. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το κείμενό σου φίλε/η saraemb. Θα ήθελα κι εγώ να προσθέσω 2 links σχετικά με το θέμα που ίσως φανούν χρήσιμα σε όσους ενδιαφέρονται να μαθουν περισσότερα για τη φυσαρμόνικα.

 

Harp On

Diatonic Harmonica Reference

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλα αυτος ο θωμας τελικα...τι να πω...αλλα βασικα δεν θελω φυσαρμονικα για να παιξω εγω στις ηχογραφησεις μου αλλα καποιος που να μου..την παιζει 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου