Προς το περιεχόμενο

Μετατρέψτε τους μαγνήτες σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επι την ευκαιρία, μήπως ξέρει κάποιος τι είδους είναι αυτή η μαύρη ταινία που 'ντύνει΄τον μαγνήτη γύρω απο τα πηνία? Σκέφτομαι να αλλάξω magnet bar σε έναν απο τους μαγνήτες μου, θα μπορέσω να ξανακολλήσω αυτή που υπάρχει ήδη ή θα πρέπει να αγοράσω καινούρια και απο πού?

 

ps. τα συγχαρητήριά μου για το άρθρο, μας έβαλες σε μπελάδες όμως  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

μπορεις να την ξανακολλησεις, οπως μπορεις επισης να την αντικαταστησεις με απλη μονωτικη ταινια

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα, για να ρωτήσω το κατιτίς μου... Αλλάζοντας magnet bar έχουμε και αλλαγή στο output του μαγνήτη, ή για αυτό παίζει ρόλο μόνο το πηνίο;

 

Edit: Ντάξει, δεν ήταν και τόσο θαμμένο, μην τα παραλέμε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεωρητικά μιλώντας.... ναι. Το πλάτος είναι ανάλογο της έντασης του μαγνητικού πεδίου. (Στο σχολείο δεν σας τα λέει ο δάσκαλος βρε συ?  :D ) Πρακτικά, δεν έχω πειραματιστεί ποτέ και δεν έχω "εικόνα" του πόσο διαφορετικά πεδία έχουν οι διαφορετικές μπάρες. Η λογική λέει ότι μπορεί και να διαφέρουν κάμποσο (αν π.χ. είναι διαφορετικά υλικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη μια gibson les paul studio, στην οποία έχουν κάνει την εξυπνάδα να έχει για neck έναν alnico 2 στα 8.5 kΩ, και στη bridge θέση έναν alnico 5 στα 14(!) περίπου kΩ!

Ελπίζω ότι με ένα alnico 2 magnet bar ο bridge θα μπορέσει να πλησιάσει κάπως τον neck, και να ισορροπήσει, επιτέλους αυτή η ανισόρροπη κιθάρα... ;D Δεν γίνεται να βάζεις κάτω μαγνήτη, και να μην ακούγεται κανείς άλλος στην μπάντα... Πέρασαν τα χρόνια που γουστάραμε αυτήν την κατάσταση... ::)

 

Ξέρω, ξέρω, οι μαγνήτες αυτοί είναι απαράδεκτοι, αλλά θέλω να δω τι μπορώ να κάνω με 5 δολλάρια, πριν πάρω απόφαση να δώσω 200 και βάλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να βάζεις κάτω μαγνήτη, και να μην ακούγεται κανείς άλλος στην μπάντα... Πέρασαν τα χρόνια που γουστάραμε αυτήν την κατάσταση... ::)

 

Δεν ακουσα? ;D ;D ;D

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέρμα κάτω είναι και ακόμα τσιρίζει ο λούστης... ;D

 

Αλεκέλη, ντάξ, θα στο δανείσω το λεσπόλι, μην το γλυκοκοιτάς και ξερογλύφεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου