Προς το περιεχόμενο

Nεα Stratocaster u.s.a.-->>H Ρ Θ Ε Ε Ε !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αποκλείεται νομίζω να μην του αρέσει, το θέμα είναι μήπως υπάρχει άλλη στρατ που θα του άρεσε περισσότερο...

 

Αυτό δεν είναι που μας έχει κάψει όλους;  :D

 

"The quest for the perfect strat". Είναι μύθος αγαπητοί μου, σαν το πιο βαρύ distortion και τις 18χρονες παρθένες    ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 100% ότι πρέπει να παίξεις ένα τόσο ακριβό όργανο πριν το αγοράσεις.

 

[4] Ο επιλογέας είναι 5θέσιος κλασσικά, και διαφοροποιείται από την std στο ότι έχει το ένα tone στον neck και το άλλο tone στο bridge (η std είχει σε neck, middle). Το θεωρώ πολύ έξυπνη κίνηση γιατί ελέγχεις τον bridge πολύ καλά όταν π.χ. θέσεις να ελέγξεις τα πρίμα στα σόλα κλπ

 

[5] όταν είσαι σε τέρμα volume έχεις το μέγιστο sustain και γκάζι, όταν κόβεις volume περιορίζεται το sustain με αποτέλεσμα να αναλύεται καλύτερα το ρυθμικό παίξιμο. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ήχους σχεδόν σε όλη την έκταση των ποτενσιόμετρων (από το 10 μέχρι το 4 τουλάχιστον) ανάλογα με την περίπτωση. Η std δεν έχει αυτό το εύρος.

 

[6] Vintage εννοώ περισσότερο 50s και λιγότερο 70s. Λάβε επίσης υπόψη ότι πάιζω σε boogie κάτι που επίσης χρωματίζει την κιθάρα. Δύσκολα μπορώ να περιγράψω τον ήχο, έχει ιδιαίτερο χρώμα πρέπει να ακούσεις με κάποιο τρόπο.

 

Συμφωνώ όμως 100% ότι αυτός ο συνδυασμός σε ξενίζει στην αρχή αλλά μέσα σε μπάντα ή ηχογράφηση σε στέλνει αδιάβαστο. Όταν έπαιξα για πρώτη φορά με την EJ στην πρόβα προς μεγάλη μου έκπληξη όλοι ενθουσιάστηκαν (ενδεχομένως γιατί έβγαινε καλύτερα στο σύνολο).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα, σε καμία περίπτωση καμία κριτική δεν μπορεί να αντικασταστήσει την δική σου άποψη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Όταν έπαιξα για πρώτη φορά με την EJ στην πρόβα προς μεγάλη μου έκπληξη όλοι ενθουσιάστηκαν (ενδεχομένως γιατί έβγαινε καλύτερα στο σύνολο).

 

αυτο βεβαια ειναι και ενα απο το δυνατα σημεια του boogie (αν χρησιμοποιουσες αυτον στην προβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έπαιξα για πρώτη φορά με την EJ στην πρόβα προς μεγάλη μου έκπληξη όλοι ενθουσιάστηκαν (ενδεχομένως γιατί έβγαινε καλύτερα στο σύνολο).

 

αυτο βεβαια ειναι και ενα απο το δυνατα σημεια του boogie (αν χρησιμοποιουσες αυτον στην προβα)

 

Με boogie έπαιζα και την std. Η διαφορά στην μίξη ήταν μεγάλη. Παρουσία στα μεσαία και καθαρότερος ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια λύση είναι και η μεξικάνα Classic Player 50s Strat, και βιντατζιάρικη 50s όπως λέει ο ΕJ, και με αυτούσιο το ευέλικτο wiring της Εric Johnson, και με neck φτιαγμένο από θεούς, και με πολύ λιγότερα χρήματα.

 

http://www.fender.co.uk/images/resources/pdfs/GIT287%20rev_fender.pdf

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10388.msg140727#msg140727

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10388.msg140947#msg140947

http://www.noiz.gr/index.php?topic=10388.msg138387#msg138387

 

Την έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος, αλλά δεν έχω παίξει με την ΕJ και ίσως σε μερικά σημεία να αξιζει πραγματικά το έξτρα έξοδο, οπότε spimav μην με πάρεις τοις μετρητοίς...

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που μπορω να κανω αυτη τη στιγμη , ειναι να παρω την american standard (maple) ενος μαθητη μου και να την παιξω διπλα διπλα με την στρατ plus μου (rosewood) - στον δικο μου mark 3.

 

αν μα αρεσει δεν θα με "βρισετε" πολυ εεεε???? :P :P :P :P ;D ;D

 

να δω τουλαχιστον τι διαφορα εχει το maple απο το rosewood...

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση περιεργειας.

 

ωρε παιδια η EJ πλησιαζει σε specs και κυριως ηχο τις maple neck του gilmour??

και ο ηχος αυτος τι θεωρειται?

vintage η modern?

 

για καθαρα μιλαω παντα..

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα μιλαμε για πολυ υποθετικα πραγματα και για ....γουστα.

 

Ο ΗΧΟΣ που τελικα ..παραγουμε φυσικα και δεν οφειλεται μονο στην κιθαρα και φυσικα κανεις δεν μπορει να περιμενει σταθερο..... καταπληκτικο"vintage" ηχο (μερικες απο τις χειροτερες στρατ που εχω παιξει ηταν....vintage...),μονο απο μια κιθαρα.

 

Αν παιξεις μια strat του 59 μεσα απο εναν..Diezel σιγουρα ΔΕΝ θα παρεις Vintage ηχο...:)

 

μαλλον σε μπερδευουμε παρα σε βοηθαμε,δοκιμασε την καλυτερα πριν την αγορασεις... αλλωστε καθε κιθαρα ειναι διαφορετικη. ακομα και στην ιδια σειρα....

 

Ο ηχος που πανω κατω παραγει η EJ ειναι ο ηχος που οποιαδηποτε ελαφρια στρατ με παχυ μπρατσο,vintage hardware και πολυ καλους vintage style pickups παραγει...(και ναι ο bloody εχει δικιο οτι πολλες ελaφριες CP πλησιαζουν πολυ σε αυτον )απλα με την EJ εξασφαλιζεις ονομα ,ΧΛΙΔΑ (νιτρα,μιτρα,ωραια.. θηκη κτλ)και μεταπωλητικη αξια.....μη μυθοποιουμε καταστασεις.....(α,το ...πρωτοποριακο wiring που εχει η EJ το εχουν οι am std εδω και χρονια....)

 

 

Παντως εχει και κατι ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΗ VINTAGE πανω της... :) quartersawn ..    neck... ;D ;D (πολυ..βαρεμενοι ισχυριζονται οτι χαλαει τον...αερινο ηχο.. :) :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωρε παιδια η EJ πλησιαζει σε specs και κυριως ηχο τις maple neck του gilmour??

και ο ηχος αυτος τι θεωρειται?

 

Σε specs οχι......ο DG χρησιμοποιει λαιμους απο 57 reissue (με τα αντιστοιχα vintage ταστα, 7.25 radius, αλλο profile....εντελως διαφορετικα απο αυτα της EJ).....οσον αφορα τον ηχο.......με μια καλη στρατ και low output μονους μαγνητες μια χαρα πλησιαζεις τον ηχο του (προ emg)

 

To wiring ths EJ δεν εχει τιποτα το ιδιαιτερο (σε αντιθεση με αυτο της CP50's που στη θεση 4 εχει τον συνδυασμο neck+bridge)

 

Mια μεγαλη ιδιαιτεροτητα της EJ ειναι επισης οι μαγνητες της, δεν εχουν μεγαλη σχεση με της CP50's (οι οποιοι ειναι οι 57/62). Της EJ ειναι πολυ πιο λαμπεροι.....με τον bridge overwound (ελαφρως) με πολυ ωραιο μεσαιο μαγνητη (συνηθως σπανια τον χρησιμοποιω μονο του αλλα στην EJ ειναι απιθανος) και ιστορικα σωστο σαν μαγνητη 50's στο neck με alnico 3 (μοναδικo σημειο που δεν μου αρεσε ιδιαιτερα στην EJ).

 

Πηγαινε ακουσε την.............η Πατρα δεν ειναι τοσο μακρια απο τη Τζαντε........

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου