Προς το περιεχόμενο

Nεα Stratocaster u.s.a.-->>H Ρ Θ Ε Ε Ε !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως αφού δεν την έχεις παίξει την κιθάρα για να έχεις άποψη και επειδή κάτι μπορεί να μη σου κάθετε καλά όπως το  V Shape μπορεις να κάνεις κάτι άλλο που σκέφτομαι και εγώ ..  πάρε μια καλή strat και βαλε dimarzio HS 2  δηλαδή αφτούς που ειχε τοσα χρονια ο johnson

είναι λίγο τσιμπημένοι μαγνήτες  χωρίς να χάνουν τα καθαρα τους 

(μήπως το τώρα ο johnson  έχει διαφορετικό ήχο από ότι είχε  παλιότερα  εγώ ίδιο τον ακούω)  ;)

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προσωπικα ας πουμε την Clapton με τα vintage ταστα ,το satin neck & τους ΑΠΑΙΣΙΟΥΣ μαγνητες δεν την επαιρνα που να μου την χαριζανε...

 

ελα ντε...

 

βασικα, ο ηχος του Clapton τις τελευταιες δεκαετιες δεν με συγκινει, και παρολο που ειμαι Fender_ακιας προτιμω μακραν την "Gibson" εποχη του Eric.

 

Οκ, οι early Fender εποχες του ειναι αλλιως (=super), αλλα οταν αρχισε να παιζει με 'κεινους τους lace sensors κλπ... με στεναχωρησε...  ;D  ;D  ;D

 

και btw δεν μου αρεσε ΠΟΤΕ καμια Clapton sig Strat που εχω παιξει κατα καιρους σε διαφορες version...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε μια καλή strat και βαλε dimarzio HS 2  δηλαδή αφτούς που ειχε τοσα χρονια ο johnson

 

ωωωωπα...ο EJ ειχε HS2 ΜΟΝΟ στη γεφυρα και καλωδιωμενο ετσι ωστε να ειναι COIL TAPED δηλ να παιζει σαν ΜΟΝΟΣ (με το bzzzzzzzt και με τα ολα του) οι αλλοι μαγνητες ηταν οι stock μαγνητες της 54αρας στρατ του ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για στρατ πάντως από τότε που πειραματίστηκα με τις δυο μου στρατ σε θέματα hardware και μαγνητών. Αλλα αυτή είναι δική μου άποψη. Αν ήθελα κάτι το ιδιαίτερο θα πήγαινα σε warmoth κατάσταση και με την εμπειρία μου πλέον θα έβαζα συγκεκριμένους μαγνήτες. ('Άντε να δοκίμαζα μερικούς ακόμα).

Όλα αυτά φυσικά, παύουν να ισχύουν από τη στιγμή που σκεφτόμαστε τη μεταπωλητική αξία (δε μιλάω για κολήμματα με μάρκες και ονόματα, εκεί η "επιστήμη" σηκώνει τα χέρια ψηλά).

 

Άρα είναι καθαρά θέμα του υποψηφίου αγοραστή να δώσει όπου εκείνος νομίζει βαρύτητα. Αν δίνεις στον ήχο τότε απλά πειραματίζεσαι πάνω σε μια καλή βάση (fender classic player, fender american standard, rockinger, warmoth κλπ) μέχρι να βρεις το συνδυασμό μαγνητών-hardware που σε ικανοποίει περισσότερο και ταιριάζει στο παίξιμο και στις ανάγκες σου.

Τώρα προσωπικά αν δεν παίξω με την EJ δε με πείθει στα λόγια κανείς μόνο και μόνο επειδή έχει radius 12" και 2-3 στοιχεία που προσωπικά μπορεί να μη μου λένε και τίποτα.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΚΤΟΣ απο τα ηλεκτρικα και το σχημα του μπρατσου , ποιες ειναι οι αλλες ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ διαφορες στον ...Η Χ Ο ...που την κανουν ...ΚΑΛΥΤΕΡΗ απο την ερικ κλαπτον????????????

 

χρειαζομαι μια εμπεριστατωμενη απαντηση σε αυτο κυριοι συναδελφοι....

 

 

Δηλαδή, αν εξαιρέσουμε τους μαγνήτες, τι είναι αυτό που πραγματικά κάνει αυτήν την κιθάρα (Eric Johnson) τόσο καλλίτερη απο π.χ. μια classic player ?

 

ή ακόμα και απο μία American Standard.

 

Δυστυχως δεν περιγραφεται.........παρα μονο αν παρεις την EJ στα χερια σου θα καταλαβεις τη διαφορα η οποια ειναι χαωδης.........και αυτο στο λεει ενας θιασωτης των CP που εχει και τις 3 classic player που βγαζει η fender...καλως η κακως δεν περιγραφονται ολα με radius, μαγνητες, specs , και ναι ισως να μην ειναι αυτος ο πλεον εμπεριστατωμενος τροπος να σου απαντησω αλλα πιστεψε με αν πεσει μια στα χερια σου θα καταλαβεις απολυτως τι εννοω.....(καλα ειδικα αν την συγκρινεις με την EC η διαφορα οπως ειπαν και πιο πανω.....ειναι ακοοοοοοομα μεγαλυτερη).....

 

Μη το σκεφτεσαι...παρτην....και στην περιπτωση που αισθανθεις ενοχες για τα $$$$$ η (παραδοξως) δεν σου αρεσει θα την εχεις πουλησει σε χρονο DT........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον τελικα ετσι θα γινει...μια EJ BLACK ... μελλει να γινει δικη μου για το υπολοιπο της ζωης μου τουλαχιστον ,

-- και ελπιζω στα χερια του γιου μου..αργοτερα...(σορρυ για τον συναισθηματισμο,αλλ....ονειρευομαι...τι να κανω? ;D)--

 

τωρα μενει το απο που και ποσο...ελλαδα δεν το συζηταω.

 

απο thomann / musicstore "παιζει" 1700 euros.

 

εσεις απο που θα την αγοραζατε?

 

για να μην θεωρηθει διαφημηση  , στειλτε μου κανα π.μ. με λινκ απο on line καταστηματα u.s.a. πρωτιστως....

 

ευχαριστω πολυ και παλι.... ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες καινουργια κανενα αμερικανικο κατ/μα δεν θα δεχθει να αναγραψει ψευτικη αξια οποτε με τα μεταφορικα και τα τελωνεια 1700 ευρω θα σου ερθει,αν θες μεταχειρισμενη αλλαζει το πραμα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες καινουργια κανενα αμερικανικο κατ/μα δεν θα δεχθει να αναγραψει ψευτικη αξια οποτε με τα μεταφορικα και τα τελωνεια 1700 ευρω θα σου ερθει,αν θες μεταχειρισμενη αλλαζει το πραμα...

 

γνωριζω οτι μπορω να γλιτωσω χρηματα αλλα θελω να φτασει στα χερια μου ....brand new.....συγνωμη αλλα εχω "κολλημα"...... ;) ;D ;D :P

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε 1700 και σε καλη μερια...παντως ψαξε και Ελλαδα κατι θα βρεις.....(με το "κασερι" στο χερι βεβαια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου