Προς το περιεχόμενο

Nεα Stratocaster u.s.a.-->>H Ρ Θ Ε Ε Ε !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο το ποστ σου EJ και καλώς ήρθες. Αν στο μακρινό μέλλον αγοράσω κι άλλη στρατ θα σε λάβω σοβαρά υπόψη!!  ;)  8)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωπ με βλέπω να κάνω γύρους στους σκουπιδοτενεκέδες μετά από αυτή την παρότρυνση να μαζέψω τα "άχρηστα" και "ποταπα" μουσικά όργανα που θα ήθελαν να είναι τέλε αλλά δεν είναι  :D

 

Καλά σας τα λέει ρε παιδιά o deadendmind! Άντε! Ειδικά αν έχετε καμιά Gibson Les Paul Supreme, Πάρτε με αμέσως τηλέφωνο να σας βοηθήσω γιατί είναι και βαριές οι άτιμες, μην πάθει τίποτα η μεσούλα σας  ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είσαι στην τελική ευθεία ήθελα να σε ενθαρύνω σχετικά με την EJ. Πριν είχα την american std η οποία είναι και αυτή καλή κιθάρα όμως οι διαφορετικές είναι τεράστιες και τις συνοψίζω:

 

1. Μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της ταλάντωσης. Ακουστικά παίζει πιο δυνατά, και αισθάνεσαι την ταλάντωση της πολύ πιο έντονα και με σαφώς μεγαλύτερο sustain

 

2. Τονικά ο ήχος της είναι πιο πολύ ισορροπημένος και με παρουσία στα μεσαία. Η std είναι στα μπασο-πριμα.

 

3. Ο ήχος είναι μακράν πιο καθαρός και νότες πιο διακριτές στα ακόρντα από την std

 

4. Όταν αλλάζεις θέσεις μαγνητών δεν βλέπεις μεγάλη διαφορά στην ένταση λόγω και της επιλογής των διαφορετικών μαγνητών ανά θέση

 

5. ...έχει απίστευτες δυναμικές, πολύ ενδιαφέρουσα απόκριση σε διαφορετικές εντάσεις παιξίματος και σε διαφορετικές θέσεις των ποτενσιόμετρων παίρνεις πραγματικά καταπληκτικούς ήχους. Γίνεται απίστευτα crunchy όταν χαμηλώνεις το volume και γενικώς σου δίνει μεγάλη παλέτα που συνεχώς ανακαλύπτεις

 

6. Σαν ηχόχρωμα την θεωρώ bluessy και πιο vintage σε σχέση με την std

 

7. To χοντρό μπράτσο σε εμένα λειτούργησε ως εξής: πλεόν παίζω πιο καθαρά, το παίξιμο έγινε πιο minimal αλλά πιο εκφραστικό, και σε συνδυασμό με την διάγεια των ακόρντων επιδιώκω πλεόν να παίζω πιο πολυφωνικά σε σχέση με την εποχή της std. Με άλλα λόγια αυτό το όργανο έχει οντότητα και σε οδηγεί. Ακόμα και το nitro αισθητικά σου δημιουργεί κάτι.

 

8...είναι και ελαφριά!!!

 

Στην american κάνω πειράματα,αλλάζω μαγνήτες κλπ ...αλλά....η ej δεν παλεύται με καλό ενισχυτή.

 

καλή τύχη

 

το 1) με χαροποιει ιδιαιτερα!! πρεπει να γ@&%ει και να δερνει...!!!!

 

το 2) μου θυμιζει αυτο που μου ελεγε παλιοτερα ο φιλτατος silot για τους boogie. (και τις martin).οτι δηλαδη , σε κανεναν δεν αρεσει μετην πρωτη φορα , αλλα εχει ακριβως τα "μεσαια" και την "νοτα" που χρειαζεται ο μουσικος για να "βγει" μεσα στο συνολο.

 

το 3) ειναι "ευτυχια" οπως το περιγραφεις!!!!!!!! ;D ;D

 

το 4) επισης ενα ατου. να υποθεσω οτι οι μαγνητες εχουν την κλασσικη συνδεσμολογια στρατοκαστερ , με τις επιλογες των θεσεων που γνωριζουμε? η διαφοροποιειται σε κατι??

 

το 5) με μπερδεψε...λογικα οταν ΑΥΞΑΝΕΙΣ το volume , δεν πρεπει να γινεται πιο crunchy??? -πραγμα που δεν θελω....- ??? ::) ??? :-\

 

το 6) το bluesy μπορω να το φανταστω. (srv??))

το Vintage ομως???

ομολογω δημοσιως οτι δεν εχω παιξει στρατ στη ζωη μου και οι λεξεις αυτες δεν μου δινουν να καταλαβω τον ηχο. ποια τα χαρακτηριστικα του vintage ηχου?λεπτος και διαπεραστικος?

και του "μοντερνου" γεματος και μπασσαρισμενος??? εξηγηστε μου σας παρακαλω...δεν ξερω τελικα τι μου ταιριαζει??

 

το 7)  και το 8) κατατασσονται υποθετω στα μεγαλα ατου...

 

help....

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σπυρο αν δεν δοκιμασεις την κιθαρα εσυ ο ιδιος και μαλιστα για αρκετη ωρα δεν θα μαθεις ποτε αν πραγματικα ειναι αυτο που θελεις.

το οτι εχει ξετρελανει τον νεο φιλο μας η EJ δεν σημαινει οτι οπωσδηποτε θα σου αρεσει και εσενα η εμενα κλπ κλπ.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bad the lies, έχει δίκιο ο whitenoise. Ας όψεται το ότι βρίσκεσαι Ζάκυνθο spimav απ'ότι κατάλαβα....πάντως μη σκας, αν δεν την γουστάρεις την στέλνεις πίσω με το money back guarantee  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται νομίζω να μην του αρέσει, το θέμα είναι μήπως υπάρχει άλλη στρατ που θα του άρεσε περισσότερο...

 

Ιδού μια λύση: ας κάνει ένα ταξιδάκι - αστραπή στην Αθήνα ο συνονόματος για να παίξει με 6-7 διαφορετικές στρατ στα μαγαζιά του κέντρου, για να αντιληφθεί τι εστί στρατ και μετά ας προχωρήσει σε όποια παραγγελία θέλει. Έτσι θα καταλάβει από πρώτο χέρι και ο ίδιος αν του "κάθεται" η EJ ή όχι, και ποιες είναι οι διαφορές της από όλες τις άλλες, κι αν δεν τη θέλει πια όντως μπορεί να τη στείλει πίσω.

 

Άσε που ίσως πετύχει και την ίδια την ΕJ σε κάποιο κεντρικό Αθηναϊκό κιθαρομάγαζο, κάτι που θα μπορούσε να διαπιστώσει πριν κατέβει και με μερικά τηλέφωνα από την Κέρκυρα* .

 

Αν δεν κάνει κάτι τέτοιο απλά νομίζω ότι θα... πλέει σε πελάγη ευτυχίας μόλις έρθει η ΕJ χωρίς να ξέρει ποια καλύτερη (και ίσως φτηνότερη) επιλογή μπορεί να έχει χάσει...

 

 

* (κάτι που κάνω κι εγώ συχνά: πχ αν βρω ένα δυσεύρετο πετάλι, ενισχυτή, κιθάρα, πλήκτρα κλπ σε κάποιο μαγαζί εκτός της πόλης, τους παίρνω τηλ., τους ρωτάω αν το έχουν, κι αν ναι τους δίνω το όνομά μου, τους λέω πότε θα πάω να το ακούσω, μου το κρατάνε για μένα και πάω και το δοκιμάζω, χωρίς βέβαια να το αγοράζω αν δεν μου αρέσει)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου