Προς το περιεχόμενο

Lexicon κάρτα ήχου και latency ...


pitsipitsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συνδέσεις την κιθάρα (ή όποιο άλλο όργανο έχεις) σε αυτήν και να γράψεις στη χαμηλότερη ρύθμιση της καθυστέρησης, δίχως να βλέπεις πόσο γράφει το cubase, αλλά να το ακούς δοκίμασες; Κάντο και πες μου σε παρακαλώ, θέλω να δω κάτι.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς

Να επιλέξω δηλαδή latency το πιο λίγο ( δηλαδή ....55 που έχει για output ? )

Στο input ήταν οκ στο output χάλια

Εχω με Midi το keyboard Και δουλεύω με Instrument

Θα πρέπει να ξαναβγάλω τους ASIO4 All Και να ξαναβάλω τους drivers της

Θυμάμαι είχε καθυστέρηση και το καταλάβαινα κυρίως στη φωνή όπου την άκουγα διπλή

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο με τη καθυστέρηση , είναι και το ότι στο ίδιο τραγούδι σε δύο διαφορετικά pc , δηλαδή σε συγκεκριμένες συχνότητες έχει πρόβλημα , κάνουν χρατς χρουτς τα ακουστικά αλλά μόνο όταν παίζει το τραγούδι με την lexicon

Εχω γίνει το σπασικλάκι του φόρουμ και ζητώ συγνώμμη , απλά έχω φρικάρει

 

Ευχαριστώ που τέτοια ώρα μπήκες στο κόπο να γράψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άσε τη διπλή φωνή. Αυτή παίζει να οφείλεται, είτε στο ότι το mix (ή όπως αλλιώς λέγεται το κουμπάκι αυτό) δεν είναι προς τη μεριά που ακούς μόνο το pc, οπότε και ακούς και τα 2 σήματα μαζί, είτε σε καμιά κουλή δρομολόγηση στο cubase. Αυτό εξηγείται καθώς στην καθυστέρηση δεν ακούς σαν αντίλαλο τη φωνή, αλλά καθυστερείς ολικά να την ακούσεις (δεν μπορώ να το γράψω αλλιώς αυτό).

 

Έχεις καμιά κιθάρα; Ή μόνο keyboard? Αυτό που σου λέω είναι να βάλεις τη μικρότερη δυνατή συχνότητα χωρίς να σου κάνει χρατς χρουτς (μπορεί να μην είναι αυτή με το 55ms αλλά η αμέσως επόμενη). Βάλτην, πάτα το κουμπί μονιτορ στο cubase, ξεκίνα να παίζεις και προσπάθησε να δεις αν ακούς καμιά καθυστέρηση.

 

Στο λέω καθώς στην usb που είχα εγώ στο output του cubase μου εμφανίζονταν η δεκαπλάσια καθυστέρηση από τη νορμάλ (σε αντιδιαστολή με το traction που που μου έδειχνε 7ms το cubase μου έδειχνε 70ms). Το έψαξα στο forum της mackie και κάποιος χρήστης τότε είχε κάνει λόγο για κάποιο known issue του cubase που εμφάνιζε αυτό το σφάλμα.

 

Αύριο που είναι απεργία και θα είναι τα πάντα κλειστά δοκίμασε να της περάσεις κανά όργανο, αγνόησε το τι θα σου γράφει ως καθυστέρηση και ξεκίνα να παίζεις και δες αν όντως έχεις καθυστέρηση!

 

 

Για να ακούς μουσική δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιείς τη lexicon. Ούτως ή άλλως λίγοι χρησιμοποιούν της κάρτες αυτές, για να ακούν μουσική!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα με βόλευε πολύ όντως να είναι 5 το output και όχι 55

Το χρατς χρουτς που σου λέω δεν είναι θέμα έντασης

Είναι πως να στο εξηγήσω .......... χάλια ποιότητα , σαν να μην πιάνουν καλά τα ακουστικά

Το χρατς χρουτς που κάνει δεν είναι χρατς χρουτς υπερφόρτωσης επεξεργαστή για να πεις ότι φταίει το latency

Για αυτό σου είπα ότι άκουσα ένα τραγούδι και στην εισαγωγή του ( είχε ένα ήχο σαν αεροπλάνο φαντάσου ή σαν αέρα που ξεκινά με δύναμη ) έκανε χρατς χρουτς ενώ με την άλλη κάρτα δεν το κάνει

 

Αύριο θα κοιτάξω να βάλω πάλι τους drivers της κάρτας τι να πω ....

Μήπως φταίνε οι Asio4 All

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι οι asio4all δεν φταίνε. Αυτό που σου λέω να το κάνεις με τους μαμά drivers.

Για το άλλο χρατς χρουτς που λες, ίσως όντως να μην πατάει καλά στην κάρτα το ακουστικό. Ίσως αν πάρεις άλλον αντάπτορα από λεπτό σε χοντρό (γιατί κάτι μου λέει ότι με τέτοιον συνδέεις τα ακουστικά στην lexicon) να λυθεί.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I have a lexicon Lambda and I hate it. The drivers are shit and the latency is awful. I wish I could sync my laptop to my mpc but the lambda drivers suck.

 

::)

 

http://www.detroitluv.com/index.php?topic=45393.msg495989

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I have a lexicon Lambda and I hate it. The drivers are shit and the latency is awful. I wish I could sync my laptop to my mpc but the lambda drivers suck.

 

::)

 

http://www.detroitluv.com/index.php?topic=45393.msg495989

 

 

 

Λοιπόν φίλε pitsipitsi έψαξες στο internet και βρήκες ένα post που λέει κάτι που συμφωνεί με τα συμπεράσματα τα σου, χωρίς καμία τεκμηρίωση, χωρίς καμία ένδειξη σοβαρότητας. Αυτό δεν αποτελεί απόδειξη για τίποτα ούτε για τη Lexicon, ούτε γενικά για τις εξωτερικές κάρτες ήχου που βιάστηκες να απορίψεις βασιζόμενος στην όντως πολύ δυσάρεστη αλλά ελάχιστη εμπειρία σου με αυτές. Τo μόνο που φαίνεται είναι ότι ο εκνευρισμός και ο πανικός είναι πολύ κακοί σύμβουλοι. Παρακάτω στο ίδιο topic ακολουθεί η απάντηση:

 

there are many factors at play for getting stable audio and there is no magic bullet audio interface.  yes, sometimes the drivers suck on gear but it may -very well- be your machine.  there are irq conflicts(harder to shuffle around on most laptops than a desktop), chipsets, an OS that is not tweaked for audio, etc to consider. 

 

Το γεγονός ότι έχεις πάρει ένα ομολογουμένως πολύ καλό pc το έχει αφήσει στο απυρόβλητο. Έκανες update το firmware της motherboard στην τελευταία έκδοση; Έβαλες τους τελευταίους driver για τα chipset; Απενεργοποίησες την onboard κάρτα ήχου; Εσύ βαζοβγάζεις drivers για την κάρτα με την ελπίδα ότι θα γίνει το θαύμα και θα διορθωθεί η κατάσταση. Ε λοιπόν, αυτό δε πρόκειται να συμβεί. Eπέτρεψε μου να σχολιάσω με απορία το γεγονός ότι πήρες ένα pc τέρας δυνατοτήτων και μια συμπαθητική αλλά μετρίων δυνατοτήτων κάρτα ήχου.

 

Επίσης δοκίμασες να δουλέψεις στο bundled Cubase 4 LE (ένα από τα ισχυρά selling points της Lexicon είναι το πολύ καλό plugin reverb που παρέχει το οποίο δουλεύει μόνο στο bundled sequencer);

 

Η κάρτα έχει χρόνια στην αγορά, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην έχει λειτουργικούς drivers για Windows XP. Οπότε τίθεται θέμα είτε κάποιου conflict και ασυμβατότητας ή λανθασμένης ρύθμισης, οπότε πρέπει να ψαχτείς για να βγάλεις άκρη, είτε η κάρτα είναι ελαττωματική, οπότε έπρεπε να την είχες αλλάξει προ πολλού με μια ίδια από το πλαίσιο.

 

Για μερική αποκατάσταση της αλήθειας - αφορά εσένα γιατί είμαι σίγουρος ότι κανείς άλλος δεν έχει βγάλει τέτοια συμπεράσματα για τις εξωτερικές κάρτες - η firewire Focusrite Saffire Le που έχω έχει συνολικό πηγαινέλα latency 5-6ms στις ρυθμίσεις που την έχω (μπορεί να πάει και παρακάτω αλλά προφανώς δε με απασχολεί) ενώ η usb Line6 Toneport Ux1 που είχα είχε γύρω στα 8-10 ms. Και οι δύο δουλεύουν απροβλημάτιστα σε σαφώς υποδεέστερο pc.

 

Αν επιμένεις να αντικαταστήσεις την κάρτα με pci  η m-audio delta 1010 lt που πωλείται στο πλαίσιο είναι μια καλή πρόταση (πιθανότατα καλύτερα specs από την lexicon) , αλλά το pci δεν συνεπάγεται ότι είναι plug n play και ότι δε θα αντιμετωπίσεις και εκεί προβλήματα. Τελευταίο post σε αυτό το thread, μακάρι να βρεις το δρόμο σου στην απροβλημάτιστη μουσική δημιουργία σύντομα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου και δηλώνω όντως άσχετος και ουδέποτε προσπάθησα να δηλώσω σχετικός

Ναι και πανικοβλήθηκα και στεναχωρήθηκα και αναγνωρίζω την άγνοιά μου σε τεχνολογικά θέματα

Ψάξε ψάξε από εδώ από εκεί , ζαλίζοντας πολύ κόσμο όπως και εσάς ( και συγνώμμη για αυτό ) βρήκα κάτι το οποίο μέχρι στιγμής διόρθωσε το θέμα της ποιότητας του ήχου

Το δεδομένο είναι ότι το latency των drivers της συγκεκριμένης κάρτας όντως χτυπάει 55ρια και 30ρια και 70ρια

Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να είναι λανθασμένες οι δεκάδες που δίνει και το 70 να είναι 7 , που μάλλον αυτό θα συμβαίνει

Λοιπόν έκανα το εξής και όπως είπα διορθώθηκε το θέμα του χρατσα χρούτσα στα ακουστικά

Εβαλα ASIO4ALL και πήγα στο mycomputer - manage - device manager και βρήκα τη θύρα USB

Δεν την είχε αναγνωρίσει ως Lexicon , και έπρεπε να το κάνω χειροκίνητα

Το έκανα λοιπόν χειροκίνητα και τώρα έχω επιλεγμένο μεν το ASIO4ALL αλλά αντί για USB AUDIO DEVICE , έχει αλλάξει σε LAMBDA IN/OUT

Το μόνο αυτή τη στιγμή αν μη τι άλλο που μπορώ να προσάψω στην συγκεκριμένη κάρτα είναι απλά ότι οι drivers που δίνουν δεν δίνουν καλό latency

Μακάρι και σε αυτό να είμαι λάθος

Συγνώμμη που σας κούρασα 10 σελίδες θέμα  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ έβαλες τον driver της κάρτας και όχι τους asio4all, την χρησιμοποίησες και όντως σου έβγαλε τόση καθυστέρηση όση σου γράφει, ή ακόμη δεν τη δοκίμασες και μένεις στο τι σου γράφει το cubase/nuendo?

Και τι σημαίνει χειροκίνητα; Αν η εγκατάσταση των driver γινόταν κανονικά από το cd, τότε θα στην αναγνώριζε κανονικά κάθε φορά που την ανάβεις!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ έβαλες τον driver της κάρτας και όχι τους asio4all, την χρησιμοποίησες και όντως σου έβγαλε τόση καθυστέρηση όση σου γράφει, ή ακόμη δεν τη δοκίμασες και μένεις στο τι σου γράφει το cubase/nuendo?

Και τι σημαίνει χειροκίνητα; Αν η εγκατάσταση των driver γινόταν κανονικά από το cd, τότε θα στην αναγνώριζε κανονικά κάθε φορά που την ανάβεις!

 

Επιλεγμένους έχω στο πρόγραμμα τους ASIO4ALL

Αλλά στο USB AUDIO DEVICE πλέον γράφει LAMBDA IN/OUT

Και λύθηκε το πρόβλημα

Χειροκίνητα μόνο μια φορά

Οσο για την καθυστέρηση , δεν βγάζει καθυστέρηση 70 (φαντάζομαι θα το καταλάβαινα ) άρα υποθέτω ότι είναι 7 και όχι 70

Αλλά με το 7ρι των drivers της lexicon και το 8ρι των Asio4All , το 8ρι έχει τέλειο συγχρονισμό στη φωνή και στο παίξιμο σε αντίθεση με το 7ρι , κυρίως όσο αφορά τη φωνή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου