Προς το περιεχόμενο

Lexicon κάρτα ήχου και latency ...


pitsipitsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφουμε ελληνικά και με ολοκληρωμένες προτάσεις, να καταλαβαίνει και ο άλλος τι θέλουμε να πούμε, δίχως να ξεστραβώνεται! (κανόνες του forum) moskingqa5.gif

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aλλο πρόβλημα με την κάρτα ...... καινούργιο τώρα .....

Οταν μένει ένα χρονικό διάστημα ανοιχτός ο υπολογιστής ( σε 20λεπτο το υπολογίζω ) μετά παίζει μόνο από το μια μεριά ( δεν είναι θέμ ακουστικών το τσέκαρα ) )

Πρέπει να κάνω restart και τότε επανέρχετε ο ήχος και από τα δύο ηχεία

....................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia na sas po kati ego exo tin terratec tin phase 88 rack me tin kathisterisi den mporesa na kano kati na tin glitoso plirosa kai 600 eyro tin karta  kai den eixa poli alla eftane na se katastrepsi san mousiko logo xronou sto tempo an grafis synexia me kathisterisi esto ligi mpori na ginis kai axronos mousikos leo ego tora den to ksero me to myalo mou etsi opos to skeftome ego pantos brika sotiria alios pira ena 8 kanalo mixer me 300 eyro me efe pou pano sta bismata gia ta organa na exei kai bisma insert ti ginete me to insert an balis mesa to miso bisma sto insert aytomatos to kathe kanali to insert metatrepete se out kai to bazo sto in tis kartas kai etsi glitono tin kathisterisi kai akouo kai opos goustaro kai ta efe pou bazo apo tin konsola den pernane sto nuendo kai eimai poli arxontas basilias an den to exete dokimasi kanteto tha me thimithite  8)

 

Άρχοντας... με 900ευρώ..  :( Το μόνο σίγουρο είναι πως θα σε θυμηθώ αν δώσω 900! Εμένα η κάρτα μου παίζει στα 3msec και στο πρό 2ετίας λάπτοπ μου.. Μάλλον να τα πετάξω και να κάνω οτι έκανες εσύ για να είμαι βασιλιάς. Έγινα είρωνικός αλλά δεν έντεξα..

 

Pitsipitsi, σίγουρα κάτι λάθος είναι σεταρισμένο και στον υπολογιστή σου κατά τη γνώμη μου.. Πάντως απορρώ πως δεν δοκίμασες ακόμα την κάρτα στο κατάστημα που την πήρες. Τουλάχιστον να σιγουρευτείς οτι δεν παίζει αστοχία υλικού, να μην βασανίζεσαι και άδικα. Δοκίμασε την και σε ένα πιο απλό σύστημα σε κάποιο γνωστό σου. Αν δεν παίζει πουθενά να την επιστρέψεις.. δεν γίνεται δουλειά έτσι.. απλά χάνεις χρόνο φίλε μου  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο πρόβλημα με την κάρτα ...... καινούργιο τώρα .....

Οταν μένει ένα χρονικό διάστημα ανοιχτός ο υπολογιστής ( σε 20λεπτο το υπολογίζω ) μετά παίζει μόνο από το μια μεριά ( δεν είναι θέμ ακουστικών το τσέκαρα ) )

Πρέπει να κάνω restart και τότε επανέρχετε ο ήχος και από τα δύο ηχεία

....................................

 

Αφού με restart επανέρχεται είναι θέμα software και όχι της κάρτας. Ψάξε να δεις τι φταίει τώρα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλο πρόβλημα με την κάρτα ...... καινούργιο τώρα .....

Οταν μένει ένα χρονικό διάστημα ανοιχτός ο υπολογιστής ( σε 20λεπτο το υπολογίζω ) μετά παίζει μόνο από το μια μεριά ( δεν είναι θέμ ακουστικών το τσέκαρα ) )

Πρέπει να κάνω restart και τότε επανέρχετε ο ήχος και από τα δύο ηχεία

....................................

 

Αφού με restart επανέρχεται είναι θέμα software και όχι της κάρτας. Ψάξε να δεις τι φταίει τώρα

 

Aπό τον Δεκέμβριο προσπαθώ να φτιάξω τα πράγματα ....

Βαρέθηκα ....

Θα την αφήσω στη γωνιά και θα πάω να πάρω μια soundblaster

Ναι ξέρω .... αφήνω το διαμάντι για να πάρω πατάτα

Τουλάχιστον ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα με τη "πατάτα"

boukaw7 περιμένω την "επίθεσή σου" :p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμιάς μορφής επίθεση. Όταν εξάγεις όμως αβίαστα συμπεράσματα, δίχως να φταίει αυτό που εσένα σου έκατσε στραβά στο μάτι, τότε απλά σου επισημαίνεται ότι είσαι λάθος, όπως πχ όταν το έδεσες στην αρχή σχοινί κορδόνι, ότι για τα κλακ και κλικ έφταιγε η κάρτα και όχι η ρύθμιση στο pc σου που ήταν λάθος, και να δημιουργείς κοτζάμ θέματα για όλες τις εξωτερικές κάρτες ήχου. Και δυστυχώς αυτό το έκανες όχι μόνο σε αυτό το φορουμ, αλλά και σε φορουμ άσχετα με τη μουσική τεχνολογία, αλλά κομπιουτεράδικα, οδηγώντας κάποιον που δεν ξέρει σε λάθος συμπεράσματα. Γιατί το να ξέρει κάποιος από υπολογιστή, δεν συνεπάγεται ότι ξέρει και τις ειδικές απαιτήσεις αυτών των ειδικών μηχανημάτων όπως είναι η ρύθμιση των καρτών ήχου και άλλα τέτοια ωραία (χώρια που οι περισσότεροι από αυτούς, αυτό που ξέρουν είναι καμιά γλώσσα, κανά δίκτυο, και κανά overclocking για τα παιχνίδια και κανά τελευταίο hardware... )

 

Στο πρόβλημά σου τώρα: Να πάρεις μια άλλη κάρτα, αλλά πρώτα να πας αυτήν που έχεις σε άλλον υπολογιστή (ίσως από εκεί που την πήρες) να την δοκιμάσουν, να δουν αν όντως είναι κάποιο πρόβλημα της κάρτας. Το πολύ πολύ να σου έκατσε χαλασμένο μοντέλο, οπότε και θα αλλαχτεί, εφόσον είναι εντός εγγύησης.

 

Τόσο απλά είναι τα πράματα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμιάς μορφής επίθεση. Όταν εξάγεις όμως αβίαστα συμπεράσματα, δίχως να φταίει αυτό που εσένα σου έκατσε στραβά στο μάτι, τότε απλά σου επισημαίνεται ότι είσαι λάθος, όπως πχ όταν το έδεσες στην αρχή σχοινί κορδόνι, ότι για τα κλακ και κλικ έφταιγε η κάρτα και όχι η ρύθμιση στο pc σου που ήταν λάθος, και να δημιουργείς κοτζάμ θέματα για όλες τις εξωτερικές κάρτες ήχου. Και δυστυχώς αυτό το έκανες όχι μόνο σε αυτό το φορουμ, αλλά και σε φορουμ άσχετα με τη μουσική τεχνολογία, αλλά κομπιουτεράδικα, οδηγώντας κάποιον που δεν ξέρει σε λάθος συμπεράσματα.

 

Πρώτον το τι κάνω και που γράφω τι είναι δικαίωμά μου νομίζω

και δεν θέλω "παρακολουθήσεις" στις ηλεκτρονικές μου κινήσεις :p

Δεύτερον και βέβαια φταίει η κάρτα

Οταν μια κάρτα σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ να δουλέψεις με τους drivers της Asio πχ ή όποιους άλλους , ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ποιός φταίει ? εγώ ?

Μου βρήκες λύση ? όχι

Μιλάς για μια κάρτα λοιπόν που ΔΕΝ έχεις , ΔΕΝ έχεις δουλέψει , ΔΕΝ γνωρίζεις , και θεωρείς ότι είμαι υπερβολικός όταν λέω ότι φταίει η κάρτα ήχου.

Ο φίλος x_pap είπε πιο πριν "Κάρτα που δεν παίζει με τους ASIO drivers της μαμάς εταιρίας είναι μάπα αν τη θες για ηχογράφηση!

Εντωμεταξύ κανένας δεν εμφανίστηκε να πει πως την έχει δουλέψει με τους δικούς της drivers και αυτό λέει πολλά. "

Ας εμφανισθεί λοιπόν ΕΝΑΣ να πει ότι την δούλεψε με τους δικούς της drivers

Περιμένω .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ότι σε φωτίσει ο θεός και κάτσε θάψε όλες τις εξωτερικές κάρτες και ζήσε μες στην άγνοιά σου. Και πολύ προσπάθησα να σου δείξω κάποια πράματα και ναι την έχω δουλέψει (βασικά ο κολλητός μου) δίχως κανένα πρόβλημα και το ανέφερα πιο πριν αλλά το προσπέρασες στο ντούκου γιατί δε σε βόλεψε απ' ότι φαίνεται αυτή η απάντηση (και όταν σε ρώτησα τι ρυθμίσεις έχεις κάνει μου είπες τα πάντα, λες και αυτή είναι η απάντηση που πρέπει να δώσεις...).

 

Το γεγονός ότι βρήκα το ίδιο ακριβώς θέμα σου σε άλλο φορουμ δεν σου κίνησε την περιέργεια το πως το βρήκα; Ίσως επειδή ψάχνοντας να δω αν και κάποιος άλλος είχε το ίδιο πρόβλημα με σένα, τελικά η η αναζήτηση έβγαλε μόνο αυτό το άλλο φορουμ; (χώρια που την περίπτωση να είμαι μέλος σε αυτό το φορουμ δεν την σκέφτηκες καν ε; )

 

Και αντί να πεις και ευχαριστώ, που μόνο εγώ και άλλος ένας ασχοληθήκαμε με το να σου δείξουμε το πόσο λάθος είναι η "διαπίστωσή" σου, λες και τα δικά σου.

 

 

Άηντε με τον κάθε έναν εδώ μέσα με το μακρύ και το κοντό του.....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε pitsipitsi... αντί να ευχαριστήσεις τον boukaw7 (δε μου άρεσε η αλλαγή :P) που τρώει από το χρόνο του για να σε βοηθήσει (και να σε ξεστραβώσει) παρεξηγιέσαι κιόλας.

 

Υπάρχουν χίλια δυο πράγματα που μπορούν να πηγαίνουν στραβά και το γεγόνος ότι είσαι σχετικά άπειρος δε βοηθά την κατάσταση. Αλλά αντί να οπλιστείς με περισσότερη υπομονή (δεν είναι και τόσο μακριά ο Δεκέμβριος) και να αναζητήσεις μια λύση που σίγουρα θα σε εφοδιάσει και γνώσεις για τις ιδιοτροπίες των pc και για το μέλλον, βιάζεσαι να συμπεράνεις ότι φταίει η κάρτα ήχου. Και αφού το συμπεράνεις αυτό (που φυσικά δεν προκύπτει πουθενά από τα γραφόμενα σου), αντί να ζητήσεις αντικατάσταση της κάρτας με μια ίδια, λες ότι θα βάλεις soundblaster, που είναι ακατάλληλη εκ των πραγμάτων για recording εφαρμογές. Λες και στην Lexicon είναι ηλίθιοι και φτιάχνουν σε μαζική παραγωγή κάρτες που δε δουλεύουν.

 

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σου, αλλά πρέπει να ηρεμήσεις και να το δεις λογικά. Πάντα φιλικά,

 

starscream

 

edit: μόλις είδα το μήνυμα του boukaw7 που δε στάθηκε τόσο ψύχραιμος. Και με το δίκιο του. Αλλά ειρήνη υμίν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που το ξέρεις αυτό; Την έχει φίλος μου και τη δουλεύει με τους μαμά drivers και δεν έχει κάποιο πρόβλημα!

 

Είχα την ίδια κάρτα ήχου με δυνατό pc αλλά όχι τόσο όσο το δικό σου και με ASIO4ALL είχα latency 6 με 7 ms in & out. Δοκίμασε τους από το site http://www.asio4all.com/ και κατέβασε αυτή τη version 10 April 2007: Version 2.8 BETA 2.

 

Ό,τι άλλο θέλεις στείλε μου π.μ. να σε βοηθήσω. Η κάρτα για τα χρήματα της είναι άριστη!

 

Σου διέφυγε αυτά απ' ότι βλέπω και εξακολουθείς να κράζεις. Αλλά όταν έλεγα στην αρχή ότι μάλλον στο βρόντο τα γράφαμε, εσύ έλεγες όχι!

 

Ειρήνη υμίiν starscream, παρόλο που πάντα υποστήριζα τον megatron!!!!  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου