Προς το περιεχόμενο

Lexicon κάρτα ήχου και latency ...


pitsipitsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λες μου θυμίζει μια ανωμαλία των cubase/nuendo που έχει συζητηθεί κι εδώ αλλά και σε πολλά άλλα φορουμς το πως αντιμετωπίζεται, αλλά δε θυμάμαι πως. Κάτι γινόταν με 1 φάκελο. Αν το θυμηθώ θα σου πω. Κάτι με το ignoreκατίτι τέλος

 

Καμιά σχέση με την κάρτα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά λύθηκε !!!!! μου είπε ένας φίλος και έκανα disable στο bios το legacy usb support

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ !!!!! το "γιατί" δεν το ξέρω :)

Ευχαριστώ πολύ όλους

Μιλάω για τον "ασυγχρονισμό" όσο αφορά το Latency έκανα καλά που έβαλα τους Asio4all :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eαν κατάλαβα καλά έχεις

(είχες τέλος πάντων) το γνωστό πρόβλημα των ''steinberg daws''

Δες εδώ αναφέρει κάτι παρόμοιο.

http://www.cubase.net/phpbb2/viewtopic.php?p=264103&highlight=&sid=b574e74ed0b90a68516be149a84a2fe0

 

Το επίμαχο σημείο:

''If I understand correctly all you see are emulated ports, If so this may help.

Open "C:\Program Files\Steinberg\Cubase SX\MIDI Port Enabler\" and move the file called "ignoreportfilter" up one directory into your Cubase SX directory. ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντως το μετάνιωσα που πήρα εξωτερική κάρτα ήχου και μάλιστα LEXICON

οι οποία δεν έχουν μέσα ούτε καν καλώδιο με βαρελάκι και έχει παράσιτα ο ήχος και του έβαλα καλώδιο usb από εκτυπωτή και έφτιαξε .....  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντως το μετάνιωσα που πήρα εξωτερική κάρτα ήχου και μάλιστα LEXICON

οι οποία δεν έχουν μέσα ούτε καν καλώδιο με βαρελάκι και έχει παράσιτα ο ήχος και του έβαλα καλώδιο usb από εκτυπωτή και έφτιαξε .....  ::)

 

Λες ότι το πρόβλημα λύθηκε με το να κάνεις

disable στο bios το legacy usb support
και επιμένεις ότι γιαυτό φταίει το ότι η κάρτα έφταιγε και μάλιστα επειδή ήταν εξωτερική; Πρόσεχε πως εξάγεις τα συμπεράσματά σου μόνο!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ε ένα καλό Manual δεν θα έβλαπτε νομίζω

Δεν ισχυρίστηκα ότι κατέχω επ'αυτού

Προσπαθώ κι εγώ να καταλάβω

 

Μπορώ δηλαδή τώρα να βγάλω τους Asio4 all και να βάλω πάλι τώρα τους Drivers της Lexicon να πετύχω καλύτερο latency ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ δηλαδή τώρα να βγάλω τους Asio4 all και να βάλω πάλι τώρα τους Drivers της Lexicon να πετύχω καλύτερο latency ?

Εγώ πάλι μου είναι αδύνατο να καταλάβω, γιατί σε μια κάρτα ήχου που είναι για home studio καταστάσεις να πρέπει να βάλει κανείς asio4all ή kx (για creative) αντί να χρησιμοποιήσει τους drivers της εταιρίας.

Drivers του στυλ asio4all κλπ γράφτηκαν για κάρτες που δεν ήταν προορισμένες για ηχογραφήσεις κλπ.

 

Οι low end ή entry level κάρτες για home studio καταστάσεις , συνήθως δεν έχουν DSP πάνω τους, οπότε την μεγαλύτερη δουλειά στην επεξεργασία των fx με vst και παραγωγή ήχων από vsti την κάνει η cpu σου και όχι η κάρτα. Οπότε σε αυτή την περίπτωση το latency εξαρτάται κυρίως από τη cpu. Επίσης αν έχουν dsp, τότε τα μόνα vst fx που χρησιμοποιούν αποκλειστικά την κάρτα ήχου είναι αυτά που έρχονται μαζί με την κάρτα ήχου.

 

Στο θέμα latency κατά την ηχογράφηση (dry, χωρίς να κάνεις μόνιτορ και τα vst) εκεί παίζει ρόλο το bitrate και το samplerate που έχεις ορίσει. Την βέλτιστη ρύθμιση για σένα πρέπει να την εντοπίσεις με δοκιμές, εκτός και αν το αναφέρει το manual της κάρτας.

 

Οπότε, τώρα που απενεργοποιήσες το legacy usb support στο bios, κοίταξε αν το usb 2 δουλεύει σε full speed (αν έχει τέτοια ρύθμιση το bios σου) και δοκίμασε πάλι με τους τελευταίους drivers της lexicon.

 

ΥΓ: τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις, και φυσικά όποιος θέλει διορθώνει :) :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που απενεργοποιήσες το legacy usb support στο bios, κοίταξε αν το usb 2 δουλεύει σε full speed

 

Πως το βλέπω αυτό ?

Κοίταξε ΑΝ υπάρχει τέτοια επιλογή στο bios :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου