Προς το περιεχόμενο

Καθαριστικά για το σώμα των οργάνων;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Να κι ενα κοινο καθαριστικο για λουστραρισμενες επιφανιες....μη φανταστεις οτι ειναι τιποτα ιδιαιτερο,σαν AZAX για κιθαρα :D

 

http://www.thomann.de/gr/dandrea_guitar_polish.htm

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με έστειλες με τη βαζελίνη. Δεν αφήνει γλίτσα μετά? Γιατί το overlay που βάζω και εγώ αφήνει. Δεν υπάρχει κάτι που να αφήνει στεγνό το όργανο αλλά να θρέφει και το ξύλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έστειλες με τη βαζελίνη. Δεν αφήνει γλίτσα μετά? Γιατί το overlay που βάζω και εγώ αφήνει. Δεν υπάρχει κάτι που να αφήνει στεγνό το όργανο αλλά να θρέφει και το ξύλο??

 

Υγρο παραφινελαιο , απο το φαρμακειο.  Αγνο , φυσικο προιον (το πινεις κιολας)

Για την ταστιερα φυσικα μονο ....

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αφησεις την ταστιερα να το αποροφησει σε μεγαλο βαθμο και μετα την σκουπισεις με ενα στεγνο πανακι δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο βολικα απο ολα ειναι κατι πανακια(σαν μωρομαντηλα) που βγαζει η overlay! απλος μετα θελει ΠΑΝΤΑ  ενα στεγνο πανι για να το σκουπισεις!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Overlay ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την απότομη φθορά στο (νίτρο) φινίρισμα μιας LP Custom του '76 που είχα κάποτε. Αργότερα έμαθα πως, ειδικά τα νίτρο όργανα θέλουν εξαιρετικά "μαλακό" γυαλιστικό για να προστατεύσεις το βερνίκι τους και τα δύο πιό "μαλακά" γυαλιστικά που ξέρω να κυκλοφορούν είναι το Martin και το Gibson. Τα τελευταία χρόνια εχει κυκλοφορήσει και η Meguiar's ένα ακόμη πιο μαλακό καθαριστικό (νομίζω το Haze & Swirl remove) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.

 

Φινιρίσματα πολυεστέρας, ουρεθάνης, και πολυουρεθάνης δεν την "ακούν" εύκολα οπότε φαντάζομαι πως ότι και να χρησιμοποιηθεί δεν βλαπτει....

 

Πάντως κοινά καθαριστικά επίπλων κρατείστε τα μακριά απο νίτρο βερνίκια..... ::)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ Overlay. Απλώς με αηδιάζει λιγο η εμφανισή του... Ξέρετε τι έννοω! Μήπως μας πουλάνε συσκευασμένο αρωματισμένο σπέρμα για καθαριστικό ξύλου?  ;D ;D Πέρα απο την πλάκα είναι κορυφή πιστεύω. Καθαρίζει όντως και αφήνει ωραία και ωραία μυρωδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου