Προς το περιεχόμενο

Vista install in 2 minutes


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν κανά δύο παρεξηγήσεις στη συζήτηση:

 

α) Εγώ δεν είπα ότι μου αρέσουν τα Vista. Είπα (ή προσπάθησα να πω) ότι λειτουργούν αρκετά ικανοποιητικά - εκτός από περιπτώσεις ειδικών εφαρμογών. Οπωσδήποτε, δεν είναι (το λειτουργικό) σε τέτοια κατάσταση που να δικαιολογεί τη γενική απαξίωσή του που επιδιώκεται μέσα από βιντεάκια σαν αυτό που άνοιξε το thread. Αντίθετα, ακόμη και έτσι όπως είναι, είναι καλύτερο από τα XP πριν το SP1, και αν αμφιβάλλετε βρείτε κάποιο παλιό cd και βάλτε τα και θα με θυμηθείτε.

 

β) Η σύγκριση με Silicon Graphics ή οτιδήποτε παρομοίως ανώτερο είναι άσχετη με τη συζήτηση, διότι τα Windows απευθύνονται σε τελείως διαφορετικό κοινό. Αν υπήρχαν μόνο τα Sun σε αυτό το κόσμο, δε θα είχα κανείς μας υπολογιστή, λόγω υψηλότατης τιμής και τελείως διαφορετικής εξειδίκευσης.

 

γ) Η τιμή των Vista φαντάζει ακριβή σε σχέση με τα 170 (αν θυμάμαι καλά)

ευρώ που κάνει το λειτουργικό της Apple. Μόνο που για να τρέξεις το λειτουργικό της Apple χρειάζεται δυστυχώς ένα Apple οπότε πάπαλα η λογιστική διαφορά.

 

δ) Σε σχέση με το αν η Microsoft έχει ή χειρίζεται ή παράγει τεχνολογίες αιχμής, το επιχείρημα είναι σωστό, αλλά αυτό δεν αφορά τη Microsoft αλλά επίσης αφορά την Apple και όλες τις επιχειρήσεις που παράγουν τεχνολογία για τις μάζες. Άμα κάποιος θέλει προσιτές τεχνολογίες αιχμής (καθότι υπάρχουν και μη-προσιτές) τρέχει Linux, όπου η κοινότητα μπορεί να ψάχνεται με αυτά τα θέματα χωρίς να ανησυχεί για τη τιμή της μετοχής της. Αυτό άλλωστε δεν είναι και το κύριο επιχείρημα υπερ του open-source λογισμικού;

 

ε) Τίποτε από τα παραπάνω δεν αφορά το μουσικό ή το συνθέτη. Αυτό που αφορά το μουσικό και το συνθέτη, αλλά κανείς δεν το λέει (ίσως διότι δεν το έχετε ψάξει ακόμη αρκετά) είναι ένα: ότι το Asio δε λειτουργεί σωστά στα Vista, τουλάχιστον όχι ακόμη. Αναμένεται ότι θα λυθεί σε λίγο καιρό με το SP1, αλλά ακόμη και σήμερα ΔΕΝ επηρρεάζει προγράμματα που δε λειτουργούν πρωτίστως με Asio, όπως το Sonar.

 

στ) Αυτά τα περί drivers που δεν ήταν εγκαίρως έτοιμοι, τα θεωρώ ανέκδοτα. Όλοι μας (ακόμη και εγώ που δε φτιάχνω drivers) είχαμε τις beta των Vista ενάμισι χρόνο πριν (+ ένα που υπάρχουν ίσον δύο). Εταιρειάρες όπως η RME είχαν drivers από τη πρώτη εβδομάδα, το ίδιο και η Nvidia, η Creative, η Motu κλπ. Το ότι διάφορα κωλοχανεία ενώ έχουν πάρει μία περιουσία από τους χρήστες αποφάσισαν να κοροϊδεύουν το κόσμο μη ξεκινώντας να φτιάχνουν drivers εγκαίρως, είναι δικό τους πρόβλημα. Έτσι ξεβρωμίζει η αγορά: κάνεις μία αλλαγή και βλέπεις ποιος έχει τεχνολογία, ποιος έχει know-how, ποιος πάει για βρούβες.

 

Όσο για το λογισμικό που προϋπήρχε (από Photoshop μέχρι Cubase) ένα ελάχιστο patch χρειαζόταν για να δουλεύει σε vista. Η Ableton το έδωσε, η Cakewalk το έδωσε, η Steinberg ΔΕΝ το έδωσε για το Nuendo επιχειρώντας να μας πουλήσει το 4 αν θέλαμε συμβατότητα. Λε πουλ λοιπόν και η Steinberg.

 

---

 

Τι να κάνουμε. Τα πράγματα προχωράνε. Κάποιοι προχωράνε επίσης, κάποιοι νοσταλγούν τον Ατάρι τους. Δε θα σπαστούμε κιόλας...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο το 2001 τρεχω στο σκληρο της μουσικης τα XP Pro μου, με εγκατεστημενα μονο τα 2 SP που εχουν βγει.

Δεν εχω εγκαταστησει τιποτα αλλο, παρα μονο μουσικα προγραμματα ( ουτε καν ιντερνετ δεν μπαινω ).

Ποσες φορες μου κολλησαν?

 

3!

Και αυτο γιατι ο εξυπνος χρηστης τους ( moi ), ανοιξε Reason, Cubase, Wavelab συγχρονως την πρωτη φορα, ενω τις αλλες 2, γιατι το τροφοδοτικο παρεδιδε πνευμα σιγα σιγα και ετσι με "πεταγαν" εξω τα windows.

 

Αν θα βαλω Vista?

 

Οχι..

Γιατι αυτη τη στιγμη το 99% των εργασιων που κανω σε αυτο το σκληρο απαιτουν ενα σταθερο, σιγουρο και συμβατο λειτουργικο. Δεν ειμαι προγραμματιστης, δεν εχω τη διαθεση να μαθω 80000 λεπτομερειες για να βρω πως θα γινει συμβατο ενα λειτουργικο με ενα προγραμμα, οποτε δεν θελω να σπαταλαω χρονο σε ανουσιες τακτικες.

Ρυθμιζω τα XP μου, σεταρω το μηχανημα μου, κανω τις συντηρησεις οποτε και οπως πρεπει και ειμαι μια χαρα χαρουμενος.

 

Υπαρχει περιπτωση να βαλω Vista?

 

Βεβαιως..Οταν αναβαθμιστω σε επιπεδο hardware, θα δαπανησω λεφτα για αυθεντικα Vista, τα οποια θα περασω προφανως στο σκληρο του internet και των παιχνιδιων.

 

Γιατι;

 

Μα γιατι ειναι το μελλον σε αυτες τις εφαρμογες. Ομως δεν ειμαι τρελος να κατσω να τα περασω και στο σκληρο με τη μουσικη..Καλα εμαθα στα XP μου και στη σιγουρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η πλάκα είναι το ότι τα βίστα έχουν περάσει στον καταναλωτή σαν ένα λειτουργικό "για πειραματισμό", όπως ακριβώς το λίνουξ πριν από 4-5 χρόνια, που πολλοί θέλαν να το δοκιμάσουν (π.χ. ο αγαπητός μας Νίκος Δήμου) αλλά το παράταγαν μόλις τα έβλεπαν μπαστούνια.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι πιο ξεκάθαρος και τίμιος, οφείλω να πω ότι καθημερινά χρησιμοποιώ τουλάχιστον 3 διαφορετικά λειτουργικά, ένα απο αυτά είναι σίγουρα της MS. Έχω ξεπεράσει εδώ και χρόνια το σύνδρομο...Η κακιά Microsoft.

Οποιαδήποτε κριτική κάνω στα Vista είναι καλοπροαίρετη και με βάση το συμφέρον μου ως καταναλωτής.

 

Υπάρχουν κανά δύο παρεξηγήσεις στη συζήτηση:

 

α) Εγώ δεν είπα ότι μου αρέσουν τα Vista. Είπα (ή προσπάθησα να πω) ότι λειτουργούν αρκετά ικανοποιητικά - εκτός από περιπτώσεις ειδικών εφαρμογών. Οπωσδήποτε, δεν είναι (το λειτουργικό) σε τέτοια κατάσταση που να δικαιολογεί τη γενική απαξίωσή του που επιδιώκεται μέσα από βιντεάκια σαν αυτό που άνοιξε το thread. Αντίθετα, ακόμη και έτσι όπως είναι, είναι καλύτερο από τα XP πριν το SP1, και αν αμφιβάλλετε βρείτε κάποιο παλιό cd και βάλτε τα και θα με θυμηθείτε.

Προσωπική μου άποψη, ΔΕΝ είναι για πέταμα αλλά....

btw Το video ήταν και χιουμοριστικό ;D

 

β) Η σύγκριση με Silicon Graphics ή οτιδήποτε παρομοίως ανώτερο είναι άσχετη με τη συζήτηση, διότι τα Windows απευθύνονται σε τελείως διαφορετικό κοινό. Αν υπήρχαν μόνο τα Sun σε αυτό το κόσμο, δε θα είχα κανείς μας υπολογιστή, λόγω υψηλότατης τιμής και τελείως διαφορετικής εξειδίκευσης.

+1, αλλά την Sun την ανέφερα ως παράδειγμα για την τεχνολογία που ήθελε να ενσωματώσει η MS στα Vista αλλά δεν πρόλαβε. Όχι για να μειώσω την MS ή για να υποστηρίξω ότι ο κόσμος πρέπει πάση θυσία να στραφεί σε άλλα λειτουργικά. H MS έπρεπε να σπρώξει γρήγορα τα Vista στην αγορά γιατί είχε καθυστερήσει πάρα πολύ και υπήρχε πίεση και από εταιρίες με τις οποίες συνεργάζεται. To DirectX 10 , το οποίο θα μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει μόνο σε Vista, το περιμέναν πως και πως οι εταιρίες κατασκευής GPU και παιχνιδιών. Δεν είναι τυχαίο ότι ήθελαν να σπρωχτούν τα Vista μέσα στις γιορτές.

Άρα αφαιρέσαν features όπως αυτό με το filesystem (κάτι ανάλογο κάνει η apple με το spotlight, το οποίο στο 10.4 σερνόταν, ενώ στο 10.5 πετάει) και κόψαν χρόνο και από το beta testing.

 

Στο θέμα της μετάβασης:

 

ε) Τίποτε από τα παραπάνω δεν αφορά το μουσικό ή το συνθέτη. Αυτό που αφορά το μουσικό και το συνθέτη, αλλά κανείς δεν το λέει (ίσως διότι δεν το έχετε ψάξει ακόμη αρκετά) είναι ένα: ότι το Asio δε λειτουργεί σωστά στα Vista, τουλάχιστον όχι ακόμη. Αναμένεται ότι θα λυθεί σε λίγο καιρό με το SP1, αλλά ακόμη και σήμερα ΔΕΝ επηρρεάζει προγράμματα που δε λειτουργούν πρωτίστως με Asio, όπως το Sonar.

 

στ) Αυτά τα περί drivers που δεν ήταν εγκαίρως έτοιμοι, τα θεωρώ ανέκδοτα. Όλοι μας (ακόμη και εγώ που δε φτιάχνω drivers) είχαμε τις beta των Vista ενάμισι χρόνο πριν (+ ένα που υπάρχουν ίσον δύο). Εταιρειάρες όπως η RME είχαν drivers από τη πρώτη εβδομάδα, το ίδιο και η Nvidia, η Creative, η Motu κλπ. Το ότι διάφορα κωλοχανεία ενώ έχουν πάρει μία περιουσία από τους χρήστες αποφάσισαν να κοροϊδεύουν το κόσμο μη ξεκινώντας να φτιάχνουν drivers εγκαίρως, είναι δικό τους πρόβλημα. Έτσι ξεβρωμίζει η αγορά: κάνεις μία αλλαγή και βλέπεις ποιος έχει τεχνολογία, ποιος έχει know-how, ποιος πάει για βρούβες.

 

Όσο για το λογισμικό που προϋπήρχε (από Photoshop μέχρι Cubase) ένα ελάχιστο patch χρειαζόταν για να δουλεύει σε vista. Η Ableton το έδωσε, η Cakewalk το έδωσε, η Steinberg ΔΕΝ το έδωσε για το Nuendo επιχειρώντας να μας πουλήσει το 4 αν θέλαμε συμβατότητα. Λε πουλ λοιπόν και η Steinberg.

 

Σύμφωνοι, αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι δεν κάνουν τη δουλειά...(they do not deliver, που λέμε και στα ελληνικά)άρα δεν υπάρχει λόγος μετάβασης, ακόμα. Για πέταμα/shredding  ΔΕΝ είναι...αλλά από την άλλη δεν είναι έτοιμα για ευρεία κατανάλωση.

Ο απλός χρήστης μπορεί να δοκιμάσει.Ο επαγγελματίας δεν μπορεί να πηγαίνει στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα,ούτε να αλλάζει DAW και hardware κάθε μέρα ακόμα και αν του το επιτρέπει η τσέπη του.

 

Ειδικά στο θέμα multimedia, γνωρίζω από ανθρώπους τους οποίους εμπιστεύομαι και που υποστηρίζουν επαγγελματικά συστήματα ήχου και εικόνας, ότι τα πράγματα ακόμα δεν είναι ομαλά. Σίγουρα φταίνε και 3rd party ventors αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...δεν μπορεί να γίνει μετάβαση.

Για να είμαι δίκαιος, στον τομέα αυτό, προβλήματα υπάρχουν και με το Leopard της Apple :)

 

Έτσι λέω κι εγώ. Όχι ότι θα γίνουν ποτέ φανταστικά, απλά να έρθουν στο επίπεδο των XP, με τα επιπρόσθετα που έχουν τώρα. Να γραφτούν καινούριοι drivers, να βγούν 3-4 service pack κ.λ.π. Ότι γινόταν μέχρι τώρα δηλαδή. ;D

+1

 

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω Vista, δεν εχω windows γενικως, αλλα ομολογω οτι μου αρεσουν ετσι μονο απο το ονομα και μονο και απο το γεγονος οτι ειναι το νεο, το state of the art:

 

Ειμαι σιγουρος οτι επιτελους θα εχουν καλουδια οπως:

 

Boot απο LiveCD για να τα δοκιμασεις η για να τα δουλευεις χωρις φοβο

Δυνατοτητα εκκινησης χωρις γραφικα ωστε να μπορεις να τα κανεις πχ mail server χωρις να επιβαρυνεσαι με σηκωμα βαριων αχρηστων παραθυρων

Δυνατοτητα ssh ωστε να μην τους εχεις καν πληκτρολογιο και οθονη (ουτε καν καρτα οθονης εδω που τα λεμε...)

Δυνατοτητα να bootαρουν στηνονται σε ενα USB stick και να bootαρουν απο κει

Δυνατοτητα να αναγνωριζουν οτι ενα partition στο δισκο ειναι Linux partition και οχι unknown or unallocated

Δυνατοτητα να στηνονται σε παλια μηχανηματα, λογω optimization του κωδικα τους (μικροτερες απαιτησεις μνημης, εκμεταλλευση των παλιων καρτων γραφικων, ηχου κλπ)

Κεντρικο συστημα εγκαταστασης προγραμματων τυπου deb, rpm που σου δειχνει τι ακριβως αρχεια προκειται να στησει μια εφαρμογη, ακομα και αν αυτη δεν ειναι της microsoft, δυνατοτητα να αναβαθμισει η να στησει και ο,τι αλλο απαιτειται που δεν το εχεις, αυτοματα

Δυνατοτητα να στηνεται σε amiga, powerpc, archimedes, sun, alpha risc processors, macs

Δυνατοτητα να παιζει σε κινητα, ψυγεια, embedded συσκευες

Δυνατοτητα να τα κανεις compile πετωντας εξω features τους που δεν χρειαζονται (πχ την υποστηριξη ηχου) alltogether και οχι να παραμενει η δυνατοτητα φορτωσης του ηχου ως δυναμικου module

Δυνατοτητα να τα κανεις compile για τον συγκεκριμενο επεξεργαστη σου και οχι να στηνεται ενα generic kernel

Δυνατοτητα να δεις τον κωδικα τους, να τον αλλαξεις, να τον αναδιανειμεις

Δυνατοτητα να τα πουλησεις σε φιλο σου, να τα αντιγραψεις, να τα στησεις σε οσα PC σου θελεις

Δυνατοτητα να δουλεψουν (να τα ενεργοποιησεις) ακομα και αν δεν σου βρισκεται προχειρο ενα τηλεφωνο

Δυνατοτητα να συνδεσεις πανω τους τερματικα του παλιου τυπου (ascii only) για να δουλευεις απο κει πχ ενα παλιο λογιστικο η για να βαρανε οι ταμιες ταμιακα τερματικα.

Δυνατοτητα να αναγνωριζουν παλιες συσκευες χρησιμες σε πολλους (πχ ενα παλιο zipακι, μια παλια γραφιδα wacom, μια οθονη hercules, CGA που εχεις συναισθηματικη εξαρτηση μαζι της)

Δυνατοτητα να στηθουν σε οποιοδηποτε σχολειο, δημοσια υπηρεσια κλπ με την υφισταμενη υποδομη hardware χωρις παραπανω κοστος εκτος της αγορας τους.

Δυνατοτητα να συνυπαρχουν αρμονικα με αλλα λειτουργικα του σκληρου μας δισκου χωρις να σβηνουν τον bootloader τους με το που εγκαθιστανται

Δωρεαν included προγραμματα για τις βασικες επεξεργασιες φωτο: οπως το Photoshop (η το Gimp) η τελος παντων κατι καλυτερο απο το Paint, ηχου: πχ το audacity αντι αυτου του πραγματος που κανει rec αν πατας το κοκκινο κουμπακι που ειχαν τα XP, κατι σαν το amarok για να ακουμε λιγη μουσικη, video: κατι σαν το ffmpeg/mencoder/mplayer για να κοβουμε, ραβουμε, μετατρεπουμε vcd, mpg, avi, dvd, ogg, mp3, wav σε ο,τι θελουμε κλπ...

Δυνατοτητα για βασικη επεξεργασια κειμενου με λιγο καλυτερο τροπο απο το write και το notepad (πχ κατι λιγο καλυτερο απο το δωρεαν openoffice η εστω διανομη αυτου)

Δυνατοτητα για βασικα λογιστικα φυλλα απο τη μαμα τους (κατι δηλαδη καλυτερο απο την αριθμομηχανη)

Μια δυο τρεις, οσες τελος παντων κρινουν αναγκαιο βασεις δεδομενων με υποστηριξη stored procedure, αληθινο client/server, transactions

Κανα web server, ftp server σε δωρεαν μορφη να μπορουμε να βαζουμε αρχεια/σελιδες μας να τα παιρνουν οι φιλοι μας

Κανα δωρεαν irc server, telnet server μεσα στο CD τους η εστω στο site τους για κατεβασμα δωρεαν μετα κλπ

Δυνατοτητα στο ιδιο πακετο Vista σημερα να βλεπω ολο το desktop μου στα αγγλικα, αυριο στα ελληνικα, μεθαυριο στα Ιαπωνικα με το πατημα ενος κουμπιου εκει στο login.

 

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι επιτελους θα εχουν τα περισσοτερα απο αυτα, γιαυτο και εγω θα τα κατεβασω, αφου ειμαι βεβαιος οτι  θα ειναι επισης δωρεαν οπως αλλωστε και αλλα λειτουργικα που παρεχουν ολα τα παραπανω εδω και καιρο.

 

(Πλακα πλακα κανουν τιποτα απο τα παραπανω τελικα?)

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evris, μόλις τελείωσα την ετήσια (δηλαδή, κάθε χρόνο) προσπάθειά μου να μετοικήσω στο Linux όσον αφορά το desktop μηχάνημά μου. Δε ξέρω τι δουλειά κάνεις και πόσες γνώσεις έχεις, αλλά πίστεψέ με ότι ελάχιστοι άνθρωποι στον πλανήτη έχουν περισσότερα κίνητρα από εμένα για να το κάνουν αυτό το πράγμα να λειτουργήσει - εξ' ου και οι απανωτές ετήσιες προσπάθειες.

 

Για άλλη μία φορά αναφέρω ότι το Linux για το desktop είναι μία εξαιρετικά ανώριμη υπόθεση και όποιος το προσπαθήσει έχοντας σχετικά νέο hardware θα αποτύχει.

 

Η πλάκα είναι ότι ακόμη και αν πετύχει (όπως εγώ) θα διαπιστώσει ότι ειδικά για χρήση από μουσικούς/συνθέτες το Linux είναι εντελώς άχρηστο, με δυνατότητες κατώτερες και από τα Windows 98.

 

Τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις δεν αφορούν το μουσικό ή το συνθέτη. Αφορούν τον developer και τον system administrator, όπου εκεί το Linux λάμπει. Πιο πέρα όμως δεν το βλέπω να πηγαίνει, και ούτε χρειάζεται να πάει εδώ που τα λέμε.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά... μην το υπεραναλύετε.

Νομίζω τα vista είναι κάτι σαν το νέο ασφαλιστικό: Έρχεται, όλοι το κατακρίνουν αλλά στο τέλος όλοι θα το "νοιώσουμε"  :)

 

Έχω περιεργαστεί ελάχιστα τα vista.

 

Έχουν ακόμα αστεία μηνύματα?

Εννοώ τέτοια: Your computer might be at risk. Click this balloon to fix this problem.

Άσε μας ρε φίλε .....risk..... balloon.... :D  Άκου εκεί click the balloon το fix the problem ..... balloon στα μούτρα σου.  ;D

 

( Και σκεφτείτε ότι το κείμενο αυτού του μηνύματος το έχει εγκρίνει κάποια επιτροπή. Μάλλον περισσότερες από μία επιτροπές. :P )

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@evris, πολύ σωστά όλα αυτά που λες, αλλά έχουν νόημα μόνο για ένα πολύ συγκεκριμένο κομμάτι χρηστών όπως είπε και ο Wow!.

 

Για μια εταιρία ή ένα μικρό γραφείο το οποίο αρκείται σε browsing/mail/documents/file sharing και που εφαρμογές όπως το crm του είναι web based, το linux άνετα μπορεί να αποδώσει και ως server και ως desktop. Άπαξ και τα στήσεις όλα σωστά, μπορούν να τρέχουν για χρόνια.

 

Για το σπίτι, που οι εργασίες είναι διαφόρων ειδών, εκεί θέλει μεράκι για να ασχοληθείς και να κάνεις όλα αυτά που θες(από browsing μέχρι μουσική). Κακά τα ψέματα, καλό το gimp αλλά...photoshop δεν είναι, καλό το rosegarden και τα LADSPA plugins αλλά...cubase δεν είναι. Συν του ότι με σχετικά νέο hardware έχεις τα ζόρια σου, αν και τα πράγματα πλέον δεν είναι τόσο άσχημα.

 

Το θέμα όμως του thread δεν είναι το linux :) :)

 

Καλά... μην το υπεραναλύετε.

Νομίζω τα vista είναι κάτι σαν το νέο ασφαλιστικό: Έρχεται, όλοι το κατακρίνουν αλλά στο τέλος όλοι θα το "νοιώσουμε"  :)

Ναι αλλά επειδή κάνεις δεν πρόκειται να πάρει πια σύνταξη, δεν μας ενδιαφέρει ;D ;D ;D ;D

Άρα κατά τη λογική: μπουζούκι=όργανο, αστυνόμος=όργανο => αστυνόμος = μπουζούκι...έχουμε:

ασφαλιστικό = δεν μας ενδιαφέρει, Vista=ασφαλιστικό => Vista=Δεν μας ενδιαφέρουν loool ;D ;D

 

Να κάνουμε και λίγο πλάκα γιατί το παρασοβαρέψαμε :) :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύγκριση με Silicon Graphics ή οτιδήποτε παρομοίως ανώτερο είναι άσχετη με τη συζήτηση, διότι τα Windows απευθύνονται σε τελείως διαφορετικό κοινό.

 

Γενικά ναι, αλλά όχι πάντα κυρίως ως προς τον τομέα των γραφικών και ενίοτε και ως προς τον τομέα της μουσικής.

 

ε) Τίποτε από τα παραπάνω δεν αφορά το μουσικό ή το συνθέτη. Αυτό που αφορά το μουσικό και το συνθέτη, αλλά κανείς δεν το λέει (ίσως διότι δεν το έχετε ψάξει ακόμη αρκετά) είναι ένα: ότι το Asio δε λειτουργεί σωστά στα Vista, τουλάχιστον όχι ακόμη. Αναμένεται ότι θα λυθεί σε λίγο καιρό με το SP1, αλλά ακόμη και σήμερα ΔΕΝ επηρρεάζει προγράμματα που δε λειτουργούν πρωτίστως με Asio, όπως το Sonar.

 

Το διαπίστωσα ιδίοις όμμασι, για αυτό και ξήλωσα όλες τις μουσικές εφαρμογές από τα Vista.

 

Εταιρειάρες όπως η RME είχαν drivers από τη πρώτη εβδομάδα

 

Όντως αλλά δεν λειτουργούσε σωστά, μετά από προσωπική επικοινωνία με το support της RME (το οποίο όντως είναι άψογο) μου εξήγησαν οι άνθρωποι ότι παρ' όλο που ο driver είχε γραφτεί για Vista, για διάφορους λόγους είχε πρόβληματα. Έχουν ήδη βγάλει και updates για drivers.

 

Όσο για το λογισμικό που προϋπήρχε (από Photoshop μέχρι Cubase) ένα ελάχιστο patch χρειαζόταν για να δουλεύει σε vista. Η Ableton το έδωσε, η Cakewalk το έδωσε, η Steinberg ΔΕΝ το έδωσε για το Nuendo επιχειρώντας να μας πουλήσει το 4 αν θέλαμε συμβατότητα. Λε πουλ λοιπόν και η Steinberg.

 

;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου