Προς το περιεχόμενο

Frontier Alphatrack και Win10;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σύνδεσα μετά απο χρόνια στο Win10 laptop, το Frontier Alpha Track που χρησιμοποιούσα με τον παλιό μου desktop καθως μου λύνει τα χέρια στο Cubase και ω του θαύματος... δεν λειτουργεί.

 

frontieralphatrack01-z4mg6ciHwQcjjGE.wEwb8KISZM6lL1zk.jpg

 

Συνδέεται απλά στο USB και τροφοδοτείται κανονικά χωρίς εναλλακτικό τρόπο.

Αρα... είτε χρειάζεται driver που κατέβασα απο την εταιρία η οποία δίνει μέχρι Win7 και δεν εγκαταστάθηκε ή να σκεφτώ το χειρότερο;

Λογικά όταν συνδέεται στο  USB πρέπει να ανάβουν τα λαμπάκια είτε είναι χρήσιμο είτε όχι. Δεν θυμάμαι κιόλας. Το έχει κάποιος που το χρησιμοποιεί μήπως;

Είναι άψογο μηχανάκι και θα είναι κρίμα τέτοιο όμορφο και χρήσιμο controller να πάει τσάμπα.

Επόμενη κίνηση θα είναι να πάει στον αντιπρόσωπο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο εργαλείο.

κρίμα να μην έχει οδηγούς.

 

Πάντως εγώ με τα 10 πολύ θα ήθελα να γυρίσω στα 7

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ακολουθώντας τις οδηγίες του σύντροφου φάσιον, έτρεξα τους drivers σε win7 compatibility mode,  δοκίμασα άλλη usb θύρα, έκανα restart, but... τρίχες.

 

Εδω συζητάνε το ίδιο πρόβλημα που όμως στέφθηκε με επιτυχία: Need Win 10 drivers SOLVED | Cakewalk Forums

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον το αναγνωρίζει σαν συσκευή και έχουν εγκατασταθεί οι drivers μηπως για να δουλέψει σωστά μεσω cubase πρέπει να γινει η αντίστοιχη ρυθμιση στο remote device, στο device setup?

 

Σε νιωθω γιατι και εγώ δεν μπορω να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς να κοντρολάρω πληρως το sonar μου μεσω του δικου μου novation zero. Δεν πιανω ποντικι πια για τίποτα, ουτε για scrolling, μονο για να το ξεκινησω (το sonar) χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

εφόσον το αναγνωρίζει σαν συσκευή...

Δυστυχώς κολλάμε στο Α. Δεν το βλέπει καν. Ουτε το Device manager, ούτε φυσικά και το Cubase.

 

Αστα, δράμα η υπόθεση. :D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς κολλάμε στο Α. Δεν το βλέπει καν. Ουτε το Device manager, ούτε φυσικά και το Cubase.

 

Αστα, δράμα η υπόθεση. :D

 

α, αυτο μου διεφυγε.

Μηπως να καμεις ενα deep uninstall με κανα προγραμμα εξειδικευμένο για να φυγουν και ολα τα ιχνη της registry, να ενημερώσεις τo usb controller/chipset της μητρικης με τους τελευταίους drivers, να επιχειρήσεις μετά μια νεα εγκατάσταση σύμφωνα με τις οδηγίες του προϊοντος (μήπως έχει καμια ιδιαιτερότητα στην εγκατάσταση, να μην πρέπει ή να πρέπει να είναι συνδεδεμένο κατά την εγκατάσταση των drivers).

 

Να κάμεις μια προσπάθεια γιατί αμα δουλεύει σε άλλους, θα δουλεψει και σε εσένα.

 

Αλλιώς πάρε ενα novation zero (αν και είναι discontinued) ή ενα πληκτροφόρο SL μεταχειρισμένο να κάμεις τη δουλειά και με περισσότερα ποτενσιόμετρα και rotary και άλλα κουμπιά για να ελέγχεις περισσότερα ταυτόχρονα κανάλια και με εγγυημένο mapping.

 

Ή κάτι άλλο, λεφτά υπάρχουν χαχαχαχαχαχχχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, κοιτα το το ZERO πως δεσπόζει στο avatar μου.

Mεγάλο εργαλείο.

Το control surface του φτωχού μεν, λυνει χέρια δε!!!

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δυστυχώς κολλάμε στο Α. Δεν το βλέπει καν. Ουτε το Device manager, ούτε φυσικά και το Cubase.

 

αν το δοκίμασες και σε θύρα usb 2 στο laptop σου, πριν το στείλεις στον αντιπρόσωπο πρέπει να το δοκιμάσεις και σε κάποιο με win 7 για να σιγουρευτείς δια της ατόπου ότι δεν έχει πρόβλημα το hardware (μη χρεωθείς τσάμπα ένα άσκοπο check)... επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και το  http://www.azslow.com/ που ανέφερε το φόρουμ του sonar...

 

σε κάθε περίπτωση καλή τύχη (όντως το Alphatrack ήταν ότι καλύτερο είχα δοκιμάσει κι εγώ στο είδος του)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε κι αυτό

 

"working just the same in windows 10 here.  As we had to manually install it in the later version of windows(the alpha track driver) we have to do the same in windows 10. I forgot the exact process, but it's something like, install that latest version - dialog pops up saying it's not compatible - I think you try anyway and it's not completely successful- then you navigate to the folder with the files- right click on the one with ext.inf and click install-everything works as normal. something like that"

 

Είναι από εδώ

Frontier Alpha Track | Cakewalk Forums

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου