Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας για Laptop το 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Στην αναζήτηση μου για αντικατάσταση του πενταετούς μου 32 bit desktop, βρέθηκα με το δίλημμα αν θα έπρεπε να στήσω κάποιο απο την αρχή, να αγοράσω ένα έτοιμο επώνυμο ή να πάρω κάποιο laptop.

 

Οι ανάγκες μου είναι γερό surfing με πολλά ταυτόχρονα tabs, web development, audio και video editing σε περιβάλλον Windows 10. Με προδιαγραφές που θεώρησα πως θα μου κάλυπταν τις ανάγκες αυτές κατέληξα στα εξής συμπεράσματα:

 

1. Ο DIY πύργος σκέτος θα μου κοστίσει 800 + ευρώ με μια πρόχειρη λίστα που έκανα απο υλικά στο Πλαίσιο.

 

2. Σε έτοιμο επώνυμο desktop δεν βρήκα κάτι φτηνότερο απο αυτό.

 

Οπότε κοίταξα στα laptop. Λόγω της φορητότητας που απαιτείται απο το lifestyle που έχω επιλέξει, (θέλοντας και μη) είναι μια καλή λύση αν και η οθόνη 15,6" δεν με βολεύει απόλυτα. Αν όμως έχει υψηλή ανάλυση HD, χωράει μπόλικα πράγματα.

 

Χρειάζομαι ένα multimedia beast. Οχι για gaming αλλά κάτι δυνατό να ανταπεξέλθει στο multitasking, λογικό rendering time, να έχει καλή οθόνη με σωστά χρώματα, καλό πληκτρολόγιο φωτιζόμενο (λόγω πρεσβυωπίας και χαμηλού φωτισμού) για να γράφω χωρίς να επαναλαμβάνω 3 φορές το ίδιο πράγμα.

 

Ποια laptop έχουν κορυφαίες προδιαγραφές ποιότητας κατασκευής; Τα Apple.

Ελα όμως που δεν μπορώ να ανεχτώ το λειτουργικό της; Συνήθισα την ελευθερία του Windows explorer βλέπετε και δουλεύω πια σχεδόν τυφλά. Ξέρω που και πως. Και είναι και πανάκριβα βρε παιδί μου... αλλά τ' αξιζουν. Εγω δεν έχω να δώσω τόσα.

 

Αφού έβγαλα τα μάτια μου 2-3 μέρες στα online πολυκαταστήματα και βρέθηκα ακόμα πιο μπερδεμένος, έπεσα πάνω σε ένα εξαιρετικό απο κάθε άποψη γερμανικό site, που έχει όμως και αγγλικό section, με ενδελεχή reviews laptop. Το σκίζουν το θέμα απο κάθε άποψη. Δεν είναι η συνήθης υποκειμενικούρα που έχουμε συνηθίσει να διαβάζουμε αλλά τεστ βάσει προδιαγραφών. Το Notebook / Laptop Reviews and News - NotebookCheck.net.

 

Με την εκεί ενημέρωση λοιπόν τα είδα πιο οργανωμένα πλέον. Και βρήκα αυτό που ακριβώς χρειάζομαι και μπορώ να πληρώσω. Ενα Asus N552VX-FW183T στα 900 ευρώ εν Ελλάδι, με κορυφαία ποιότητα κατασκευής και τις παρακάτω προδιαγραφές:

 

Οθόνη: 15.6 inch IPS HD 1920x1080

Επεξεργαστής: Intel® Core™ i7-6700HQ Processor (6M Cache, up to 3.50 GHz) Μέγεθος μνήμης: 8 GB DDR4

Σκληρός δίσκος 1: HDD , 1 TB , 7200 rpm , SATA

Κάρτα γραφικών: GeForce GTX 950M 4GB

Οπτικό μεσο: DVD burner

Λειτουργικό σύστημα: Windows 10 Home 64bit

 

Πολύ ευτυχισμένος με την επιλογή μου καθως κατάφερα να έχω τις προδιαγραφές αυτές και να μην ξεπεράσω τα 1000 ευρώ. Το περιμένω αύριο οπότε θα σας πω και εντυπώσεις.

 

Χρήσιμο άρθρο σχετικά με τα Top 10 multimedia laptops θα βρείτε εδω: Notebookcheck's Top 10 Multimedia Notebooks - NotebookCheck.net Reviews

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα Asus N552VX-FW183T στα 900 ευρώ εν Ελλάδι, με κορυφαία ποιότητα κατασκευής και τις παρακάτω προδιαγραφές:

 

  ;) :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και ένα link από το pcsteps το οποίο όταν ήμουν σε αυτό το δίλημμα με βοήθησε να ξεκαθαρίσω τις επιλογές μου. Οπότε θεωρώ ότι είναι χρήσιμος ο παρακάτω σύνδεσμος.

www. pcsteps.gr/15147-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-laptop/

 

 

Edit yameth: Το λινκ δεν φαίνεται αθώο.

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ωραιο φαινεται. Κριμα που οι δισκοι SSD ειναι ακομα ακριβοι, γιατι τα πλεονεκτηματα του SSD αντι για SATA δισκου για μενα αξιζουν εναν συμβιβασμο σε αλλα (πχ στο CPU) για να κρατηθει η τιμη ενος συστηματος χαμηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ωραιο φαινεται. Κριμα που οι δισκοι SSD ειναι ακομα ακριβοι, γιατι τα πλεονεκτηματα του SSD αντι για SATA δισκου για μενα αξιζουν εναν συμβιβασμο σε αλλα (πχ στο CPU) για να κρατηθει η τιμη ενος συστηματος χαμηλα

Εχεις δίκιο σ' αυτό αλλά δεν υπήρξε τέτοια επιλογή στα ελληνικά μαγαζιά και εδω που τα λέμε μου φάνηκε γενικά κάπως δύσκολο να βρείς αυτό που ζητάς, αφού αν εξαιρέσεις τα Apple, στις άλλες μάρκες τα περισσότερα που υπάρχουν διαθέσιμα είναι budget προτάσεις. Τα capital controls έχουν συνέπειες μεγάλες στα στοκ.

Αυτό το βρήκα ετοιμοπαράδοτο και το χτυπησα αμέσως. Τωρα δείχνει πως... εξαντλήθηκε.

 

Θα προσθέσω όμως σύντομα άλλα 8 Gb RAM για σύνολο 16, ενώ για SSD ίσως καταφέρω να βάλω αργότερα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου