Προς το περιεχόμενο

Παίζεις την κιθάρα ή τα πετάλια σου;


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν σε ενδιαφέρει να κατακτήσεις μια πληροφορία (φυσικά πολλοί στην πορεία ανακαλύπτουν ότι τελικά δεν τους ενδιέφερε αυτό) αλλά αντί να εστιάζεις σε αυτή ασχολείσαι αποκλειστικά με το περιτύλιγμα, δε θα την κατακτήσεις ποτέ.

 

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι ο ΗΧΟΣ της κιθαρας (και ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ή μαλλον το ...mastering της ΧΡΗΣΗΣ του εξοπλισμου) ΔΕΝ ειναι περιτυλιγμα....ειναι  ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ με το ΠΑΙΞΙΜΟ της κιθαρας και ΙΜΗΟ ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ και απο το παιξιμο της κιθαρας (την ΤΕΧΝΙΚΗ παιξιματος δηλ.)...στο ΣΥΝΟΛΙΚΟ αποτελεσμα...(ΕΙΔΙΚΑ αν μιλαμε για παρουσια μεσα σε μια ΜΠΑΝΤΑ που παιζει ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ).

 

προσωπικα 1000 φορες προτιμω να ακουω καποιον να παιζει 3-4 ακκορντα με ΑΨΟΓΟ και ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ηχο παρα 3.000 νοτες το δευτερολεπτο με τρομερη τεχνικη και χαλια ηχο.....

 

αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι πρεπει να αγοραζεις 3 κιθαρες τον μηνα,και να αλλαζεις ενισχυτη καθε 10ημερο και πεταλια καθε Σαββατο... ;)

 

συνηθως απο καποιο σημειο και μετα οι περισσοτεροι κιθαριστες κατασταλαζουν σε εναν βασικο εξοπλισμο που συνηθως χρησιμοποιουν ,αν βεβαια εχουν την ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ,την ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ και τον ΣΤΟΧΟ γυρω απο αυτο που κανουν 100% στην συνειδηση τους και αυτο που παιζουν εχει μια βασικη ΧΡΗΣΤΙΚΗ σημασια (δηλ. παιζουν σε μπαντες,ηχογραφησεις,παραγουν μουσικη κτλ.)

 

η ουσια λοιπον ειναι να ΞΕΡΕΙΣ κατα 100%  τι ΘΕΛΕΙΣ να ΚΑΝΕΙΣ με την...κιθαρα σου και να κατακτησεις τον ΤΡΟΠΟ να το κανεις ..... και οχι το,απλοϊκο, αυτο διλλημα που παρουσιάζεται στο βιντεο...

 

θες να γινεις βιρτουοζος ....γινε......θες να γινεις...sound-scaper γινε.... θες να παιζεις του Αιγαιου τα μπλουζ στην κρεββατοκαμαρα σου και να γουσταρεις μονος...καντο.....απλα μη κρινεις οσους ΔΕΝ θελουν αυτο που θες ΕΣΥ.  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κιθάρα και δη η ηλεκτρική είναι ένα πολυδιάστατο όργανο, και κρίμα  για όποιον το βλέπει κοντόφθαλμα.

 

μα αυτο ειναι και η σημαντικη διαφορα με ενα ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ οργανο....το γεγονος οτι δεν ειναι ΑΥΤΟΝΟΜΟ οργανο (μια ηλεκτρικη κιθαρα ΔΕΝ παιζει ΜΟΝΗ της  ;D ;D ;D...θελει και ενισχυτη και εφε....)

 

δεν εχω σπουδασει...κλασσικη κιθαρα (βασικα δεν εχω σπουδασει ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ  κιθαρα  ;D ;D ;D..εκτος απο ενα πολυ χρησιμο 6μηνο που πηγα σε εναν εξαιρετο δασκαλο και εμαθα 3-4 πραγματακια γυρω απο την τζαζ κιθαρα που μου ανοιξαν το μυαλο) αλλα εχω σπουδασει κλασσικο ΠΙΑΝΟ και εκει....η (ΘΕΑ) δασκαλα μου δεν μου ειπε ποτε: "Ακου SF ασε αυτα τα ΠΑΛΙΟΠΙΑΝΑ που αγοραζεις καθε μηνα και καινουργιο και ασχολησου με το παιξιμο σου!"  ;D

 

To μονο που θυμαμαι ειναι η παρακατω στιχομυθια περι εξοπλισμου

 

-"Ποιο ειναι το καλυτερο πιανο του...κοσμου κυρια?" ειχα ρωτησει

 

-"AYTO που τωρα παιζεις" (ειχε ενα  Bösendorfer Model 290 Imperial η παλαβη μεσα στο διαμερισμα της ,μονο αυτο χωρουσε....ειχε γκρεμισει τους τοιχους για να το χωρεσει.. ;D) μου ειπε με μεγαλη σιγουρια

 

-"Ποσο κανει?" την ρωτησα

 

-"Οσο ΟΛΟΚΛΗΡΗ η ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ " μου ειχε πει...

 

-"Α καλα θα το πω στον  μπαμα μου αλλα αν δεν μπορει να το παρει να παρω αυτο το μικρο ?"(ειχε και ενα ορθιο Steinway για....backup μεσα στο ΙΔΙΟ διαμερισματακι )  την ξαναρωτησα

 

-"Αυτο κανει οσο το διαμερισμα μου " μου ειπε  ;D

 

-"Τοτε τι να  παρω?" την ξαναρωτησα

 

-"Παρε ενα ΥΑΜΑΗΑ και μαθε να παιζεις" μου ειπε και το θεμα εκλεισε  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ, να πούμε, πούμουνα τις προάλλες σ ένα κιθαράδικο στο κέντρο-δεν θα σας πω ποιο, δεν θα σας πω καν για ποιο κέντρο μιλάω-άκουσα κάτι τυπάκια να μιλάνε-και ωραία τα λέγανε-για κιθάρες και κλίμακες και μόουντς και τεχνικές και δώστου να πούμε τα 3nps και τα two way pick slanting ....μάσησα λαίμε, γυρνάνω σπίτι και γκουγλάρω και βρίσκω κι τι να δω...παίζανε τα άτομα σε  μία τονικότητα....4 λεπά και 33 σε Λα μινόρε. Πολύ γέλιο. Που πας ρε Καραμήτροοο.....δεν έχει άλλα keys το μαόνι ρε??? Εμείς εδώ-δεν θα σας πα ποιοι-παίζουμε, να πούμε, το Giant Steps στο 400 μπι πι εμ και κάθε 16 μέτρα κάνουμε τρασπόρτο μια 3η μεγάλη πάνω....και ποια 3nps ρε φλωράκο....εδώ μιλάμε για  4(four) nps  και 3way pickslanting-και, όπως τουλαχιστον ο LK είμαι σίγουρος πως ξέρει, η πλάκα δεν αρχίζει μέχρι να φτάσεις στο 3way.....

 

Τέλος πάντων, θέλω να θυμάστε, επειδή σας το λέω εγώ, παραφράζοντας εκείνον τον αρχαίο  Κινέζο φιλόσοφο-δεν θα σας πω ποιον-πως υπάρχουν δύο ειδών κιθαρίστες. Αυτοί που πιστεύουν πως υπάρχουν δύο ειδών κιθαρίστες και αυτοί που σκαμπάζουν κάπως περισσότερο και ψιλιάζονται πως η  πραγματικότητα είναι πιο πολύπλοκη.

 

εμ....είπα και εγώ....

τόσο λάθος τα βλέπω όλα....

conspiracy therories....

 

εέχω πρόβλημα... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-"Παρε ενα ΥΑΜΑΗΑ και μαθε να παιζεις" μου ειπε και το θεμα εκλεισε  ;D

Άρα η δασκάλα σου είπε ότι και ο Ζήρας, άρα κατ' επέκταση συμφωνείς και με τους 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η δασκάλα σου είπε ότι και ο Ζήρας, άρα κατ' επέκταση συμφωνείς και με τους 2

 

Τωρα εσυ ΑΥΤΟ καταλαβες?  ;D ;D

 

Μα η δασκαλα μου με διδασκε ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΠΙΑΝΟ...στο οποιο ΜΟΝΟ το ΠΑΙΞΙΜΟ εχει σημασια ...στα ηλεΧτρικα οργανα ΔΕΝ εχει μονο το παιξιμο σημασια....(φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ενα καλυτερο ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ μουσικο οργανο δεν θα σε κανει να ακουστεις καλυτερα αλλα γενικα αν δεν ξερεις να παιζεις.....δεν υπαρχει...πεταλακι ή ενισχυτης για να το παιξεις...sound-scaper  ;D)

 

επισης ΥΑΜΑΗΑ μου ειπε να παρω  (του πανακριβου ητανε και τοτε) το εχω ακομα και ειναι ΦΟΒΕΡΟ πιανο,οχι κομμουνιστικη γκρανκασα (τοτενες ηντουστασανε 70s και δεν υπηρχαν ακομα φτηνα κινεζικα πιανα μονο κατι ΑΘΛΙΑ πιανα απο το ανατολικο μπλοκ)  ;D ;D ;D

 

ο ΥΠΕΡΟΧΟΣ ηχος του πιανου αυτου αλλωστε με εκανε τον...βιρτουοζο των πληκτρων που ειμαι σημερΙς  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-"Παρε ενα ΥΑΜΑΗΑ και μαθε να παιζεις" μου ειπε και το θεμα εκλεισε  ;D

Κι εσύ για σπάσιμο στην δασκάλα, πήρες Telecaster. ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσύ για σπάσιμο στην δασκάλα, πήρες Telecaster. ;D ;D ;D ;D

 

Μπα αυτο εγινε καμμια 10αρια χρονια μετα (η συνομιλια εγινε οταν ημουν...7  ;D ;D ;D...κιθαρα πρωτοεπιασα στα 18  ;D)

 

Για κλασσικος πιανιστας πηγαινα αλλα στο ιδιο ωδειο πηγαινε και ο Σγουρος και δυστυχως τον ακουσα μια μερα και.....αλλαξα γνωμη για το μουσικο μου μελλον  ;D ;D ;D ;D  (σαν να ονειρευεσαι να γινεις πορνοσταρ και στις..."ακροασεις"  να ερθει και να κατσει διπλα σου ο John Holmes ενα πραμα... ;D ;D ;D ;D)

 

Ατιμε Σγουρο με εκανες να βαρω τη ΛΑ με ΠΑΝΚ... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσύ για σπάσιμο στην δασκάλα, πήρες Telecaster. ;D ;D ;D ;D

 

Μπα αυτο εγινε καμμια 10αρια χρονια μετα (η συνομιλια εγινε οταν ημουν...7 

Τη δεκαετία του '40 δεν υπήρχαν τελεκάστερε  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη δεκαετία του '40 δεν υπήρχαν τελεκάστερε  ;D

 

ΥΠΗΡΧΑΝ

 

https://www.vintageandrare.com/blog/2010/12/fender-broad-no-esquiretelecaster-1948-1951-prototype/

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φαση ειναι οτι το θεμα αυτο ξεκινησε απο τις δηλωσεις καποιου που εφερε ενα φορτηγο (κυριολεκτικα) ενισχυτες, πεταλια και κιθαρες (συν 2 τεχνικους για αυτα) για να ηχογραφησει το δισκο του στη Σαντορινη, και ακομα (αποψη μου) ψαχνει αυτο το προσωπικο στυλ που ελεγε σε εκεινη τη βιντεοκασετα που ειχα δει οταν ηταν παιδακι ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου