Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα, Studiotone ή twintone Κoch και γιατι?


ikaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To reverb του Twintone eίναι από πίσω. Επιπλέον, είναι footswitchable όπως και το effects loop του ενισχυτή μαζί με τα κανάλια του (κάτι που λείπει από τον Studiotone).

 

Γενικά ο Twintone είναι πολύ ευέλικτος... αν διαβάσεις το μάνιουαλ που διατίθεται από το σάιτ θα δεις πολλές ωραίες λειτουργίες. Πιο χρηστικός είναι αν μπορείς και θες να αξιοποιήσεις όλα αυτά τα έξτρα (που βεβαίως, είναι χρησιμότατα αλλά δεν σε αφορούν αν παίζεις με την Ακατανόμαστη!!!  ;D ). Αν τον προτιμάς ηχητικά, όπως είπες αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

 

Πάντως, αν σε πειράζει που είναι βαρύς, πάρε την κεφαλή και κανόνιζε να βρίσκεις καλές καμπίνες στα προβάδικα και στα λαιβάδικα που θα πηγαίνεις.

 

Με το Powersoak δεν μειώνεται η προενίσχυση, απλά μοιράζεται το φορτίο του ενισχυτή μεταξύ της νέας ωμικής εξόδου και του εσωτερικού φορτίου. Το εσωτερικό φορτίο σου επιτρέπει και την αθόρυβη ηχογράφηση, με έξοδο κατευθείαν από το απολύτως τελικό στάδιο προς κάρτα ήχου ή κονσόλα, και επιπλέον το practice με ακουστικά την ώρα που το μωρό κοιμάται από δίπλα...

 

Ο Studiotone έχει και αυτός την άψογη αυτή δυνατότητα, με επιπλέον καλούδια για ηχογραφήσεις, αλλά δεν έχει την δυνατότητα να παίξει σε μισή ισχύ όπως ο Twintone. Ίσως να την χρειαζόταν κάπως γιατί μπορεί η ισχύς του να φτάσει σε ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ επίπεδα (ανεβάστε το vol και θα καταλάβετε τι κάνουν 20 βατ σε τάξη Α - απλά μην στέκεστε πολύ κοντά...  :) ). Αλλά αν έμπαινε κι αυτή η γενικά αχρείαστη δυνατότητα, η τιμή δεν θα ήταν τόσο ωραία.  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Σε ευχαριστω παρα πολυ.Ειναι ενισχυτης θα ελεγα πιο κοντα στις προτιμησεις μου απο οτι ο μικρος.Ο 20αρης μου φανηκε πιο επιθετικος αλλα εννοειται καλος ενισχυτης.Αντε να βγει καλος ευχομαι....Εχει εναν κακο,ειναι βαρυς  :(

 

τελικα πηρες τον twintone 50 watt?απο που?εισαι ευχαρηστημενος γιαιτι ψηνομαι να τον παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  Μόλις τωρα ειδα το μηνυμα σου. Υστερα απο 2 χρονια αρκετης χρησης κυριως σε live παρα σε προβες και στο σπιτι, μπορω να πω πως ο ενισχυτης μου εχει χαρισει, πολλες ωρες γλυκαδας κι μουσικης ευχαριστησης. Ειναι αρκετα versatile τοσο στο καθαρο οσο και στα 2 βρωμικα του καναλια. Η ενταση του, το ''ανοιγμα'' του γινεται ομαλα, λογικο λογο της ταξης ΑΒ, ο ηχος του φερνει πιο κοντα σε marshall χωρις ομως να ειναι. Εχει αυτην την ωραια γλυκαδα, ιδιως στα καθαρα που ειναι γεματα και γλυκα! Ακομη και οι παραμετροποιησεις στα ποτενσιομετρα του γινονται ομαλα λες και φοραει end point adjustment (epa).

  Το δευτερο του καναλι, καλως ή κακως θελει ενταση για να αναδειχθει. Σε εντασεις σπιτιου ενδεχεται να μη σου κανει κλικ ιδιως αν παιζεις συγχορδιες. Απο την αλλη , αν βρισκεσαι σε Live, σε αποζημειωνει και με το παραπανω.

  Τελος το τριτο του καναλι, ειναι θα ελεγα η αγαπη αρκετων σολιστων. Αναλογα με την καθε σου ρυθμιση, θα μπορεσεις να παιξεις slow blues με γεματο, βρωμικο ηχο εως και sredd καταστασεις ( Δεν παιζω γρηγορα, οποτε δε μπορω να πω και πολλα).

  Μεγαλο οπλο του ενισχυτη, το presence! Σου δινει τη δυνατοτητα να επηρεασεις τις μεσαιες σου συχνοτητες και πιστεψε με, κανει καλη διαφορα! Οσο ανεβαζεις το gain, νιωθεις το γεμισμα και εαν δοκιμασεις να το βαλεις στο 10, θα παρεις ενα πολυ γερο,ολοκληρωμενο  αποτελεσμα στα αυτια σου. Προσωπικα μεχρι το 6,5 τον βαζω, απο εκει και περα μου βρωμιζει αρκετα τον ηχο μου.

  Ενας απο τους λογους που διαλεξα τον ενισχυτη, ηταν το rhythm volume, που στην ουσια λειτουργει σα master volume. Προσωπικα το εχω ρυθμισει ετσι, ωστε οταν παταω στον ποδοδιακοπτη το button Rhythm/solo, να εχω κατι της περισσοτερη ενταση για τα σολο σε καθε καναλι.

Ιδιαιτερα ευχαριστο, το spring reverb, κατι που με εξεπληξε θετικα οσο εβαζα ωρες στον ενισχυτη.

  Εχει ομως και μερικα αρνητικα. Το βαρος του. Εαν εχεις 2-3 live τη βδομαδα, θα σου βγαινει λιγο η πιστη να τον κουβαλας αριστερα και δεξια. Μια ωραια λυση που σκεφτομαι να εφαρμοσω, η μεταφορα του, με καροτσακι  πτυσσομενο αλουμινιου

AT90-TECH.jpg&width=150&height=150

  Μπορει σε καποιους να φανταζει χαζο ολο αυτο, αλλα οταν το συνολικο σου βαρος ξεπερνα τα 40+ κιλα, σκεφτεσαι πολλους τροπους διευκολυνσης!

  Ενα ακομη αρνητικο, που εχουν αλλωστε ολοι οι λαμπατοι, μετα το live...πιες το ποτο σου, κι επειτα μετεφερε τον ενισχυτη σου και με προσοχη γιατι οι λαμπες θελουν το χρονο τους για να κρυωσουν καθως και συχνα πυκνα, ακομη και στην οδηγηση, ακους τις ταλαντωσεις των ελατηριων που διαθετει.

  Ετυχε μια φορα, σε μια προβα, να θελησω να ακουσω τον ενισχυτη, σε μια 1χ12 marshall καμπινα ( δε θυμαμαι τι μεγαφωνο φορουσε ). Με το που τον συνεδεσα κι αρχισα να ακουω τα καναλια του, επαθα μια σχετικη πλακα. Το μηχανημα, απλα μεταμορφωθηκε. Περισσοτερο headroom, καλυτερη ατακα, γεματες και ολοστρογγυλες νοτες που ετσι κι αλλιως σου βγαζει και καθαροτητα. Μου μπηκε μια ιδεα να αλλαξω το syca που φοραει αλλα το αφησα τελικα.

  Προσφατα, την Κυριακη στο τελευταιο live, ειχα ενα πολυ ασχημο συμβαν. Τη Δευτερα το πρωι, πηγα στον τεχνικο τον ενισχυτη για φουλ σερβις καθως ο τελευταιος το προηγουμενο βραδυ ειπε να μεθυσει με 4 μπυρες, 5 υποβρυχια, 2 ποτα και μερικα σφηνακια. Με λιγα λογια, μια κοπελια εριξε ενα τραπεζακι γεματο ποτα πανω στον ενισχυτη, στα καλωδια, σε ενα πεταλακι και στην κιθαρα ( ευτυχως που συγκρατησα την ψυχραιμια μου και δεν ειμαι στη φυλακη )

  Αφου, τον καθαρισα και τον ξανακαθαρισα κι εκανα για τα επομενα 30' check, οτι τουλαχιστον παιζει, σκεφτηκα την αλλη μερα να τον παω στον telegan. Σε μια συντομη συζητηση που ειχαμε, μου λεει πως παρολο που ειναι καλοφτιαγμενοι ενισχυτες και παιζουν πολυ καλα, τους αδικει το μεγαφωνο. Τοτε του ειπα και την εμπειρια μου σχετικα με την καμπινα που τον συνεδεσα και για να μην πολυλογω, απεφασισα να βαλω ενα celestion 12αρη G12T-75 κι ενα εσωτερικο attunator, αρκετα χρησιμο τουλαχιστον για εσωτερικα live σε μικρα μαγαζακια. Εντυπωσεις θα εχω, οταν θα ειναι ετοιμος.

  Nickzero, οποιαδηποτε αλλη απορια εχεις, ευχαριστως να βοηθησω. Δε θα σου πω αγορασε τον, απλα παρε την κιθαρα σου και πηγαινε να ακουσεις γενικα τους koch! Για εμενα τουλαχιστον αξιζουν και με το παραπανω. Ειχα εναν mesa boogie dc2 caliber,τερατακι για τα 22 watt  και τον εδωσα για να παρω τον twintone. Οτι κι αν κανεις, σου ευχομαι καλη αγορα. Επισης, στην αρχη της κατηγοριας, εχει ενα πολυ καλο θεμα που εγραψε ο alderbody, το ενισχυtips ( συγχαρητηρια, πολυ ωραιο θεματακι). Προσωπικα το εφαρμοζω και πραγματικα, μαγευομαι απο αυτο που εχω μπροστα μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=ikaros link=ενισχυτες και παιζουν πολυ καλα, τους αδικει το μεγαφωνο. Τοτε του ειπα και την εμπειρια μου σχετικα με την καμπινα που τον συνεδεσα και για να μην πολυλογω, μπροστα μου ;)

για το μεγαφωνο δεν εχω ακουσει παραπονα....εννοεις στα καθαρα του η στα βρωμικα του δεν σε ενθουσιασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλημερα

 

  Η αληθεια ειναι οτι ο ηχος ειναι θεμα αυτιου. Απλα με την καμπινα που ειχα δοκιμασει, ειχα καλυτερα αποτελεσματα τοσο στο καθαρο οσο και στο βρωμικο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλημερα

 

  Η αληθεια ειναι οτι ο ηχος ειναι θεμα αυτιου. Απλα με την καμπινα που ειχα δοκιμασει, ειχα καλυτερα αποτελεσματα τοσο στο καθαρο οσο και στο βρωμικο ;)

καλημερα!καταλαβα....τωρα εγω ειμαι και αναμεσα σε ενα μαρκ ιv στα ιδια χρηματα αλλα περιπου σε 20 μερες θα παω να ακουσω τους koch!!!η βρωμια του koch ειναι british σε μικρες εντασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!καταλαβα....τωρα εγω ειμαι και αναμεσα σε ενα μαρκ ιv στα ιδια χρηματα αλλα περιπου σε 20 μερες θα παω να ακουσω τους koch!!!η βρωμια του koch ειναι british σε μικρες εντασεις?

τελος παντων για να μην σε πολυκουραζω θα τους ακουσω και εγω σε λιγες μερες... ;D

thanks gia review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστούμε Ίκαρε. Δεν τον έχω ακούσει από κοντά τον Twintone ακόμη, και θα ήθελα πολύ να το κάνω. Για την ψύξη των λυχνιών μην ανησυχείς, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με οποιονδήποτε λαμπάτο ενισχυτή μετακινώντας τους μετά από ένα δεκάλεπτο από την απενεργοποίηση, είτε έναν από τους δικούς μου είτε άλλων. Τα ελατήρια που ακούς στο αμάξι είναι λογικά το spring reverb, και θα τα ακούς είτε είναι κρύος είτε όχι.

 

Όσον αφορά στα μεγάφωνα, τα φτιάχνει κατά custom παραγγελία για την Koch η εταιρία που φτιάχνει και τα ιταλικά Jensen (αν δεν απατώμαι), και εν πάσει περιπτώσει μου άρεσαν ιδιαίτερα στον Studiotone όταν τον είχα - προσωπικά δεν θα τα χαρακτήριζα καθόλου ανεπαρκή, αν και μια αναβάθμιση μπορεί κάλλιστα να φέρει αποτέλεσμα που να σου αρέσει περισσότερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πριν λιγο δεχθηκα ενα τηλεφωνημα απο τον γιατρο. Ο ενισχυτης, ευτυχως δεν εχει απολυτως τιποτα. Ενα μικρο bias ηθελε. Εξαιτιας καποιων live, η αλλαγη στο ηχειο θα αργησει λιγο να γινει.

  Σχετικα με τα μεγαφωνα, ειχα διαβασει οτι ειναι παραγγελια για την koch αλλα αν μπορεις να εχεις καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα στα αυτια σου, γιατι να μην το κανεις?  ;)

  Nickzero, σε ενα αλλο ποστ, ειδα πως ποσταρες ενα λινκ του thomann για τον twintone.

  Θα σε προετρεπα, να κοιταξεις στην ελληνικη αγορα. Οι τιμες ειναι ιδιες αν οχι καλυτερες και η εξυπηρετηση believe ,πολυ πολυ καλυτερη. Αν μενεις στη Θεσσαλονικη, ο Πανος Ζαχος τον εχει και μπορεις να τον ακουσεις και πιστεψε με, θα σε εξυπηρετησει και θα σου λυσει καθε απορια. Ασε που εφερε κατι soldano, τους ειδα σημερα και... :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πριν λιγο δεχθηκα ενα τηλεφωνημα απο τον γιατρο. Ο ενισχυτης, ευτυχως δεν εχει απολυτως τιποτα. Ενα μικρο bias ηθελε. Εξαιτιας καποιων live, η αλλαγη στο ηχειο θα αργησει λιγο να γινει.

  Σχετικα με τα μεγαφωνα, ειχα διαβασει οτι ειναι παραγγελια για την koch αλλα αν μπορεις να εχεις καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα στα αυτια σου, γιατι να μην το κανεις?  ;)

  Nickzero, σε ενα αλλο ποστ, ειδα πως ποσταρες ενα λινκ του thomann για τον twintone.

  Θα σε προετρεπα, να κοιταξεις στην ελληνικη αγορα. Οι τιμες ειναι ιδιες αν οχι καλυτερες και η εξυπηρετηση believe ,πολυ πολυ καλυτερη. Αν μενεις στη Θεσσαλονικη, ο Πανος Ζαχος τον εχει και μπορεις να τον ακουσεις και πιστεψε με, θα σε εξυπηρετησει και θα σου λυσει καθε απορια. Ασε που εφερε κατι soldano, τους ειδα σημερα και... :D :D :D

 

δυστυχως ειμαι κατω απο το αυλακι(πατρα) και εχω επικοινωνησει με τον ντουκα στα γιαννενα!

οσο για τον soldano μην βαζεις φυτιλιες γιατι δεν τελειωνει αυτη η ιστορια με την αναζητηση ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου