Προς το περιεχόμενο

Sing sing sing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα να θεσω προς συζητηση και να προσπαθησω να αναλυσω , ισως το πιο σοβαρο tip που μου εδωσε ποτε  ο δασκαλος μου - σε όλα τα χρονια της συνεργασιας μας. .

Πολλες φορες όταν τα πραγματα δυσκολευουν…σε ένα lick –ένα δυσκολο beat..μια φορμα..ακομα ακουω την φωνη του να μου λεει …

TΡΑΓΟΥΔΗΣΕ ΤΟ…ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙΣ…ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ.

Η φιλοσοφια πισω από αυτή την τεχνικη είναι πολύ απλη.

Μαθαινωντας να τραγουδαμε....ουσιαστικα χρησιμοποιουμε το αυτι μας  για να μεταφερουμε πιο γρηγορα τις πληροφοριες στον εγκεφαλο μας και από εκει στα μελη μας. Προσωπικα το χρησιμοποιω  σε Beats..Patterns – fills- φορμες..

Οταν ξεκιναω να μελεταω  μια παρτιτουρα..μου αρεσει να καθομαι στον καναπε και να την διαβαζω με την μουσικη, προσπαθωντας να τραγουδαω το beat..καποια tutties που μπορει να υπαρχουν ,καποια fills…χωρις να ακουμπαω τις μπακετες  μου στην αρχη.

Με βοηθαει παρα πολύ στο να παρω μια πρωτη εικονα στο τι πρεπει να παιξω χωρις να πρεπει να παιξω!!

Νομιζω ότι το να μπορουμε να τραγουδαμε είναι άλλο ένα εξαιρετικης σημασιας trick που πρεπει να εχει στην τσαντα με τα εργαλεια του ο συγχρονος drummer.

Ισως και ισης σημασιας με το να ξερουμε να διαβαζουμε μουσικη και αξιες , μιας και όπως εχουμε ξαναπει…στην Ελλαδα οι περιπτωσεις που καποιος θα σας δωσει drum παρτιτουρα…θα είναι λιγοστες. Αντιθετως..εκ πειρας μπορω να πω ότι σε όλα τα group, χρησιμοποιούμε πολυ  την τεχνικη αυτή, προσπαθωντας να συννενοηθουμε μεταξυ μας σε δυσκολα ρυθμικα σχηματα. Και ειμαστε υποχρεωμενοι σαν ντραμμερ, να μπορουμε να πιασουμε αυτες τις αξιες που μας τραγουδανε  "στον αερα". Αλλος ενα καλος λογος εξελιξης αυτης της τεχνικης ειναι ..."αν μπορεις να το τραγουδησεις...μπορεις να το τραγουδησεις και πιο αργα.." Σκεφτητε το αυτο.

Τροποι τωρα για εξελιξη αυτης της τεχνικης.

Φυσικα το ρυθμικο σολφεζ..ηταν - είναι και θα είναι  ο καλυτερος τροπος  οσων θελουν να αποκτησουν μια καλη σχεση με το τραγουδισμα των αξιων. Προσωπικα χρησιμοποιω ένα βιβλιο που εφερα από Αμερικη και ονομαζεται Teaching Rhythm.  Oλα όμως τα ρυθμικα σολφεζ είναι μια χαρα.{Μην ξεχνατε να χρησιμοποιητε το σταυρό όταν τραγουδατε αξιες}

Από εκει και περα ...δοκιμαστε να τραγουδησετε Beats χρησιμοποιώντας  για παραδειγμα την νοτα {Boom } για την κασσα και {Τα } για το ταμπουρο..Προσπαθηστε μετα να τραγουδησετε Rudiments – Rudimental solos. Η επομενη κινηση ειναι να προσπαθησετε να τραγουδήσετε ολοκληρη φορμα..και στο τελος ολοκληρη την μελωδια.  Προσπαθηστε να παιξετε ενα μικρο σολο τραγουδωντας απο πανω μια τετραμετρη μελωδια.

Αυτό θα σας οδηγησει στην Jazz..σαν τροπος και σκεψη.

Όπως ελεγε και ο Thomas Pridgen..Καποια πραγματα οσο τα προσπαθεις - γινεσε ολοενα και καλυτερος.

Ελπιζω να σας βοηθησει και εσας αυτή η τεχνικη οσο βοηθησε και εμενα.

Σας παραθετω  βιντεακια από το μαεστρο του τραγουδιου.

Καλο βραδυ

Β. Μουλακάκης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 Γι αυτό χορωδίες, σολφέζ και λοιπά είναι πολύ χρήσιμα μουσικά μαθήματα. Ότι μπορείς να τραγουδήσεις μπορείς και να το παίξεις!

 

Επίσης με ρυθμικό σολφέζ αντιλαμβάνεσαι πολύ περισσότερο τον ίδιο τον ρυθμό αλλά ακόμα περισσότερο τον ίδιο τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το ολο θεμα και την την αναλυση σου.

θα προσθετα εναν τροπο που εχω διδαχτει και εγω.

φωνη(τραγουδι)-φωνη οργανο-οργανο.

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Βαγγέλη πραγματικά χαίρομαι που είσαι στο Noiz... Αλλά πραγματικά λυπάμαι κιόλας γιατί συνήθως αυτά που λες έχουν εφαρμογή και σε άλλα όργανα και όχι μόνο στα drums και δυστυχώς αν δεν τα δω την στιγμή που τα ανεβάζεις τα χάνω διότι δεν ψάχνω στο drums & percussion πολύ συχνά... Δράττομαι λοιπόν την ευκαιρία να ζητήσω από τους moderators να συσκευτούν και να καταλήξουν σε έναν πίνακα τύπου "Γνώσεις Μουσικής, Ιδέες Μουσικής" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

Επί του πρακτέου στο 2 μάθημα για μπάσο όταν πήρα την πρώτη μου παρτιτούρα και πήγα να παίξω ο δάσκαλός μου με σταμάτησε και μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα... "Τραγούδησέ το... Αν δεν μπορείς να το τραγουδήσεις, δεν μπορείς να το παίξεις"

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Βαγγέλη πραγματικά χαίρομαι που είσαι στο Noiz... Αλλά πραγματικά λυπάμαι κιόλας γιατί συνήθως αυτά που λες έχουν εφαρμογή και σε άλλα όργανα και όχι μόνο στα drums και δυστυχώς αν δεν τα δω την στιγμή που τα ανεβάζεις τα χάνω διότι δεν ψάχνω στο drums & percussion πολύ συχνά... Δράττομαι λοιπόν την ευκαιρία να ζητήσω από τους moderators να συσκευτούν και να καταλήξουν σε έναν πίνακα τύπου "Γνώσεις Μουσικής, Ιδέες Μουσικής" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων...

Επί του πρακτέου στο 2 μάθημα για μπάσο όταν πήρα την πρώτη μου παρτιτούρα και πήγα να παίξω ο δάσκαλός μου με σταμάτησε και μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα... "Τραγούδησέ το... Αν δεν μπορείς να το τραγουδήσεις, δεν μπορείς να το παίξεις"

Κουφαλες δασκαλοι...ολοι copy paste ειμαστε ;D ;D ;D

Μηπως να κανουμε και το εγχειριδιο ατακας του καλου δασκαλου? ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουφαλες δασκαλοι...ολοι copy paste ειμαστε ;D ;D ;D

Μηπως να κανουμε και το εγχειριδιο ατακας του καλου δασκαλου? ;D ;D ;D

Μπααααα... Απλά οι ΚΑΛΟΙ δάσκαλοι δεν φαίνονται μόνο από το που έχουν παίξει και από το τι ξέρουν... Αλλά από το πως θα στο πουν, τι θα καταλάβεις και το πόσο αγάπη έχουν για αυτό που κάνουν... Για αυτό χρησιμοποιούν ίδιες εκφράσεις... Επειδή το έχουν ζήσει και ΞΕΡΟΥΝ τι σημαίνει να προσπαθείς 3 ώρες να βγάλεις ένα ρημαδοbreak... Για αυτό προσπαθούν να στο κάνουν πιο εύκολο εσένα... Νομίζω δηλαδή...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δάσκαλός μου με σταμάτησε και μου είπε ακριβώς το ίδιο πράγμα... "Τραγούδησέ το... Αν δεν μπορείς να το τραγουδήσεις, δεν μπορείς να το παίξεις"

 

κι εμένα :)

Η φράση λένε οτι ανήκει στον Joe Pass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ο μεγαλος ΡΟΚ ντραμμερ των Led Zeppelin  John Bonham  οταν πηγαινε στην προβα τουσ τραγουδουσε τα beat  και εκει πανω αρκετα κομματια του γκρουπ πηραν σαρκα και οστα .Ηταν ο τυπος που θελουν οι δασκαλοι "Ταλεντο" ωστε να εχουν να λενε ..." κοιτα φιλε ο ταδε ηταν μαθητης μου " και να καμαρωνουν .Αυτη ειναι η πεμπτουσια του δασκαλου .Η αναγνωριση του εργου του μεσω τησ προοδου των μαθητων του.Γι'αυτο και το ποστ του Βαγγελη

(που ακομα μια φορα κτυπησε φλεβα ) εχει σκοπο να σας κανει να δοκιμασετε το τραγουδιστικο σας ταλεντο πανω στην ρυθμικη αγωγη.Ουφ τα ειπα και καλημερα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

TΡΑΓΟΥΔΗΣΕ ΤΟ…ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙΣ…ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ.

 

 

Ρε μαμώτο εμένα μου συμβαίνει διαρκώς το αντίθετο... :-[

Συνέχεια τραγουδάω πράγματα που δεν μπορώ να παίξω... ???

Αλλά πάλι δεν παίζω τύμπανα... ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαμώτο εμένα μου συμβαίνει διαρκώς το αντίθετο... :-[

Συνέχεια τραγουδάω πράγματα που δεν μπορώ να παίξω... ???

 

Κι εμένα μου συμβαίνει αυτό συνέχεια.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου