Προς το περιεχόμενο

VST Βιολιά από Ελληνικά χέρια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπέρα μου προς όλες τις κατευθύνσεις  :)

 

Αυτή τη φορά θα παρουσιάσω κάτι λίγο διαφορετικό απ' ό,τι συνήθως.

Πρόκειται για μια βιβλιοθήκη ήχων για το Kontakt με θέμα τα βιολιά (σόλο αλλά και ορχηστρικά). Παραθέτω ένα μικρό βίντεο με ένα θεματάκι από τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, παιγμένο αποκλειστικά με την εν λόγω βιβλιοθήκη, προκειμένου να πάρετε μια μικρή γεύση από τις δυνατότητες της. Θα επανέλθω με περισσότερα δείγματα αλλά και πληροφορίες. Εν τω μεταξύ όποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερα μπορεί να ρίξει μια ματιά και στην ιστοσελίδα www.neocymatics.com

Να σημειώσω οτι θα ακολουθήσουν και άλλα demos με πιο παραδοσιακά ακούσματα, καθώς τα βιολιά έχουν σχεδιαστεί να μπορούν εκτός από το κλασσικό χρώμα να αναπαράγουν και το "ethnic", γι αυτό και έχει συμπεριλήφθεί και η δυνατότητα πλήρους κουρδίσματος για κάθε νότα ξεχωριστά, και παρέχονται έτοιμα κουρδίσματα, βυζαντινά, αραβικά και άλλα. Δεν μακρυγορώ άλλο, ακούστε το και κάθε γνώμη/κριτική είναι καλοδεχούμενη.

Επιλέξτε HD για καλύτερη ποιότητα ήχου.

 

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μανώλη ευχαριστώ πολύ!! Το καθυστέρησα λίγο όντως, αλλά εσύ ειδικά ξέρεις καλά οτι αυτά τα πράγματα θέλουν πολύ δουλειά για να βγει αποτέλεσμα. Είδικά άμα έχεις την αρρώστια της τελειομανίας (γιατί περί αρρώστιας πρόκειται!)

Πώς σου φαίνεται αυτό το πρώτο δείγμα; Επέλεξα έναν σχετικά ξερό ήχο για το σόλο βιολί γιατί ήθελα να φανεί ξεκάθαρα η χροιά του ήχου, αλλά δίνεται η δυνατότητα για τελείως διαφορετικές ηχητικές προσεγγίσεις στα έτοιμα setups που περιλαμβάνω, που μεταμορφώνουν κυριολεκτικά τον ήχο. Θα επανέλθω με περισσότερα, καλό απόγευμα!

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ! Πρέπει να υπάρξει και αυτή η Ελλάδα  ;D  Εκπληκτικός ο ήχος του demo.Να είχα τα χρήματα να το πάρω επίσης καλά θα ήταν.Δουλεύει με το kontakt 5 free player ? Προτείνω να το κάνετε συμβατό και με το free player διότι αν είχα τα χρήματα θα το αγόραζα για να το τρέξω μέσω του free player καθώς δεν έχω το κανονικό.Ίσως έχει περισσότερη επιτυχία έτσι.Πάντως σκίζει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

axtarmas Σ'ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο! Η Ελλάδα που γέννησε τις τέχνες δεν είναι δυνατόν να απέχει απ' τη σύχρονη έκφραση της μουσικής τεχνολογίας, κατα τη γνώμη μου. Μην κοιτάς που έκαναν τον λαό μας να βυθιστεί στα προβλήματα επιβίωσης του με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από τέχνες, φιλοσοφία, δημιουργία, όλα αυτά δηλαδή που μας έκαναν ξεχωριστούς. Κάποιοι πρέπει να πληρώσουν γι αυτό. Για να κάνω όμως και μια ...μετατροπία σε ματζόρε πιστεύω οτι τα πάντα συμβαίνουν για κάποιο λόγο, και τελικά θα βγούμε πιο δυνατοί από αυτό.  :)

 

Για να έρθω στην ερώτηση σου τώρα για το free player, να σου πω οτι η βιβλιοθήκη ανοίγει κανονικά και όλες τις οι δυνατότητες λειτουργούν και στη demo έκδοση του Kontakt, όμως για περιορισμένο χρόνο. Μετά πρέπει να κάνεις επανεκίνηση στο Kontakt. Είναι λίγο μπελάς αυτό, το ξέρω, αλλά είναι όμως λογικό, καθώς πρόκειται για την δωρεάν έκδοση του πιο επιτυχημένου soft sampler.

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη ένα μικρό demo από τα Hybrid Strings, αυτή τη φορά με τον ήχο ενός Ηλεκτρικού Βιολιού με μια δόση παραμόρφωσης, για να εξομοιωθεί ο ήχος που έχουμε συνηθίσει να ακούμε από βιολιστές του ευρύτερου "ethnic" χώρου (ναι, σκυλάδικα εννοώ   ;) )

 

Ελπίζω να το βρείτε ενδιαφέρον,

 

την καλημέρα μου σε όλους.

 

Μάριος

 

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική δουλειά. Αν και αμφιβάλλω ότι θα μπορούσα να πετύχω σύντομα παρόμοιο αποτέλεσμα. Θέλω να πω πως η περισσότερη δουλειά είναι στο χέρι του εκτελεστή.

 

Αλλά τα articulation για τα bending, staccatο κτλ είναι πάρα πολύ πειστικά :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ninja και neeq, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Είναι η καλύτερη ανταμοιβή στους κόπους μου να υλοποιήσω αυτό το εγχείρημα!

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου