Προς το περιεχόμενο

Boss gt-10 vs Zoom G9.2 t


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλησπερα..

 

Ξερω οτι υπαρχουν 21010 θεματα αγορας στο νοιζ αλλα.... Υπομονη!  8)

 

Αποφασισα να μπω σιγα σιγα πιο σοβαρα στο θεμα recording..

Εχω τον cambridge reverb twin της vox και κιθαρα την vox sdc 55..

 

Αρχικα να εξηγησω τους σκοπους μου. Παιζω κυριως ορχηστρικη μουσικη (προσπαθω τουλαχιστον) στιλ σατριανι βαι μπεκερ αλλα και heavy power καταστασεις οποτε καταλαβαινετε περιπου τι ηχους θελω να βγαλω.. Και φυσικα για τα καθαρα οτι καθαροτερο γινεται..

To μπατζετ μου φτανει τα 700 ευρω ισως και 800 και σκεφτομαι να παρω αυτα. Εχουμε και λεμε:

 

Καρτα ηχου: http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_14.htm

 

Μικροφωνο: http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm

 

Ακουστικα: Δεν ξερω ακομα ποια  ;D αλλα πιστευω καποιο akg

 

Και τωρα το δυσκολο.... ΠΕΤΑΛΙΕΡΑ!  :D

 

Ειμαι αναμεσα στις 2:

Boss gt-10                               vs                          Zoom G9.2 tt

 

Εχω δοκιμασει και τις 2 αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ξεκαθαρη αποψη στο λιγο χρονο στο μαγαζι αν και κλεινω προς τη ζουμ. Θα ηθελα να μου πειτε ποια βγαζει καλυτερες παραμορφωσεις lead και rhythym χωρις να τζιτζικιζει..(μ αρεσει ο γεματος mid bass τονος. ;))

Επισης καποια γνωμη για την καρτα ηχου.. :-\

 

Ολες οι αγορες θα γινουν απο ελλαδα.

Αυτα

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.  8)

Κιπ ροκινγκ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

E αυτο τελοσπαντων..  Ειπα να το γραψω ελληνιστι..  :D

 

Α και κατι αλλο που ξεχασα επειδη εχω διαβασει κατι περιεργα για το firewire με τη συγκεκριμενη καρτα ηχου δε θα εχω προβλημα ε; Η μητρικη μου ειναι αυτη:

http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme4/

 

Κι επισης κατι ακομα διαβασα οτι για να να συνδεσω τη ζουμ στον υπολογιστη και ν αστειλω patches πρεπει να τη συνδεσω με ενα midi interface.

Ισχυει;

 

Ευχαριστω

Κιπ ροκινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δε λεω πολυ ενδιαφερουσα η κουβεντα για το πως λεγεται το ειδος μουσικης αλλα αν μπορουσατε να απαντησετε σε αυτα που με βασανιζουν  :'( θα με βοηθουσατε περισσοτερο..

:o  :o  :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχεις δίκιο AstralWind αλλά δεν μπορείς να τραβήξεις το ενδιαφέρον, ούτε να αναπτυχθεί σοβαρή κουβέντα οταν θετεις τοσα άσχετα μεταξύ τους θεματα ταυτόχρονα με κοινό παρονομαστή την ηχογράφηση. Εξ άλλου γι αυτό υπάρχει κατηγοριοποίηση των θεμάτων.

 

Προτείνω λοιπόν να ασχοληθούμε εδώ με την πεταλιέρα που σε ενδιαφέρει άμεσα αλλάζοντας τιτλο και κατηγορία και να ανοίξεις άλλο θέμα για την κάρτα στην αντίστοιχη κατηγορία κ.λ.π.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok yameth εχεις δικιο..  ???

Περιμενω τοτε απαντησεις για την πεταλιερα και κυριως αυτο με τη ζουμ και τα patches. θα ανοιξω αλλο θεμα για την καρτα.

 

Ευχαριστω..  8)

Κιπ ροκινγκ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι επισης κατι ακομα διαβασα οτι για να να συνδεσω τη ζουμ στον υπολογιστη και ν αστειλω patches πρεπει να τη συνδεσω με ενα midi interface.

Κάποιες πεταλιέρες που διαθέτουν MIDI IN/OUT, πρέπει να συνδεθούν μέσω midi διασυνδετικού (midi interface) με τον υπολογιστή για την μεταφορά δεδομένων (patches κλπ).

 

Κάποιες πεταλιέρες που διαθέτουν USB μπορούν να συνδεθούν κατευθείαν στον υπολογιστή για την μεταφορά δεδομένων, αφού (εάν) το USB τους μπορεί να λειτουργήσει και ως MIDI.

 

Ορισμένες πεταλιέρες που διαθέτουν USB επιτρέπουν την μεταφορά και audio (ήχου). Δηλαδή λειτουργούν και σαν κάρτες ήχου. Επίσης ορισμένες από αυτές χρησιμοποιούν το USB και ως MIDI για μεταφορά δεδομένων ή MIDI ελέγχου. Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως υπάρχει στο λειτουργικό της πεταλιέρας επιλογή λειτουργίας του USB ως AUDIO ή ως MIDI, ανάλογα τον κατασκευαστή - το προϊόν.

 

Ισχυει;

Ισχύει ότι γράφει το manual του κατασκευαστή για το κάθε μοντέλο - προϊόν ξεχωριστά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Κε Χναράκη...μας μπέρδεψες τελείως...μια παλιοπεταλιέρα θέλουμε να αγοράσουμε...όχι διπλωματική στο Πανεπιστήμιο να κάνουμε....

Κιπ ροκινγκ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεει επι λεξη:

 

ZOOM CORPORATION makes an editor/

librarian software application available for

download on its web site.

To use the software, the computer must have a

MIDI interface, and a connection must be

established between the MIDI IN/MIDI OUT

connectors of the computer and the MIDI OUT/

MIDI IN connectors of the G9.2tt. The software

then makes it possible to save patch data of the

G9.2tt on the computer, edit the data, and copy

edited patch data back to the G9.2tt.

 

Οποτε αν η καρτα ηχου μου εχει midi in/out θα γινει η δουλεια ετσι;

Ευχαριστω

Κιπ ροκινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή δεν γνωρίζω την κάρτα MIDI που έχεις...

Από τη στιγμή που έχεις κάποια κάρτα που διαθέτει MIDI IN/OUT, είναι σεταρισμένη σωστά στον υπολογιστή και μπορεί να δεχτεί και να στείλει MIDI σωστά (συμπεριλαμβανομένου SysEX {System Exclusive}), τότε ναί.

 

Αυτή είναι η δική μου απάντηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου