Προς το περιεχόμενο

Βαφή νερού σε swamp ash σώμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα σώμα  precision  απο squire(μάλλον agathis  αλλά   ελαφρύ )  και θέλω να ρουτάρω   θέση  για  J pup (template υπάρχει!)   έχετε καμιά ιδεα ;  

δεν είμαι off topic, γιατί μετά θα το στείλω στο φίλο μου τον Κώστα να το βάψει  ;D

 

α, και με πιο υλικό θα βγάλω το ήδη υπάρχον χρώμα άμεσα ,εννοώ χωρίς 40ημερο τρίψιμο  ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

έχω ένα σώμα  precision  απο squire(μάλλον agathis  αλλά   ελαφρύ )  και θέλω να ρουτάρω   θέση  για  J pup (template υπάρχει!)    έχετε καμιά ιδεα ;

Αμα έχεις ρουτερ το κάνεις εσύ (προσεκτικά) αλλιώς στον (προσεκτικό) επιπλά της γειτονιάς σου. Με εσένα από πάνω.

 

δεν είμαι off topic, γιατί μετά θα το στείλω στο φίλο μου τον Κώστα να το βάψει  ;D
Αν εννοείς τον Αρχιμάστορα, καλά θα κάνεις. Αν εννοείς εμένα, κακώς θα πράξεις.

Εξάλλου υπάρχουν εδώ μέσα (και στο luthier.gr) τόσοι γνώστες έτοιμοι να σε βοηθήσουν στο παραμικρό, που μάλλον θα ήταν απερισκεψία να μου εμπιστευθείς για βάψιμο κάτι παραπάνω από το κοντρα πλακέ που παίζουν πλαστελίνη τα παιδιά σου.  ;D

 

α, και με πιο υλικό θα βγάλω το ήδη υπάρχον χρώμα άμεσα ,εννοώ χωρίς 40ημερο τρίψιμο  ;D

Μεγάλο κεφάλαιο, μεγάλη ταλαιπωρία, έχει ξανασυζητηθεί (χημικά, φλόγιστρα, τριβεία κλπ). Δε νομίζω όμως ότι υπάρχει άλλη λύση από το τρίψιμο. Μηχάνημα τα χοντρά, χεράκι στα ψιλότερα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα σου πω ότι έχεις δίκιο ....

 

και  το όλο project  ας πουμε  ''κολλάει'' εκεί ...εδώ και 8 χρόνια....  ;D ;D ;D

 

 

τες πα , θα αρχίσω με το ρουταρισμα  μιας  και μετα απο τοσα  χρόνια εχω  τα πάντα απο μαγνητες,κλειδιά,βίδες,μανίκια, για να γίνει μπάσο 

και αν με ευχαριστεί το αποτέλεσμα  θα το στείλω σε μάστορα για refinish ....άτριφτο  ;D

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επιτέλους, το «τέλειωσα»*

Μετά το βάψιμο ήρθε το “λουστράρισμα». Καμιά δεκαπενταριά χέρια tru-oil (θενκς Παύλο) με πανάκι που χε μέσα σφουγγαράκι. Τα χέρια πολύ λεπτά και επειδή α)δεν μου κανε καρδιά και βου γιατί είμαι τεμπέλης, δεν γυαλοχαρτάριζα ανάμεσα (εκτός δύο περιπτώσεων που μου «ξέφυγαν» κάτι σαχλαμάρες) αλλά πριν από κάθε πέρασμα μπάφαρα το σώμα (όχι με μπάφο –σιγά μην τον χαραμίσουμε- αλλά) με ένα κομμάτι τζήν (blue και όχι με tonic). Ένα χέρι tru oil τη μέρα. Καμιά φορά δύο. Το άφησα κανα δυο μέρες στο τέλος και του πέρασα και ένα χεράκι κερί carnauba για λίιιιιγο καλύτερη προστασία, λίιιιιγο περισσότερη γυαλάδα και καλύτερο άρωμα.

 

Όλα αυτά τα χέρια tru oil (μαζί με το κερί υποθέτω) συνετέλεσαν σε ένα λούστρο γυαλιστερό και ιδιαίτερα ανθεκτικό σε σταγονίτσες, πτώση τριχών, αεράκι κάτω των δύο μποφόρ και άλλες τέτοιες αντίξοες συνθήκες καταπόνησης μουσικών οργάνων.

Απρόσεχτος χειρισμός του θα το μπορεί να το κάνει relic πολύ γρήγορα αλλά από την άλλη διορθώνεται (αν θέλει κανείς) και πολύ εύκολα.

 

Και μετά άρχισε η συναρμολόγηση. Που μου έβγαλε την πίστη καθότι άλφα) σώμα και μπράτσο δεν είχαν έτοιμες τρύπες για τίποτα (πέραν pocket & ηλεκτρικά) β) επέλεξα non standard parts και γ@μα(τα) όλη η δουλειά έγινε στο σαλόνι με μεγάλη έλλειψη σωστών εργαλείων, χρόνου και εμπειρίας.

 

Πάντως δεν υπήρξε απολύτως κανένα part (γέφυρα – θενξ Ulysses -, μαγνήτες, control plate, pickguard aging, μαγνήτες, κλειδιά,  κουμπιά strap) που να μην μου τα σπασε χονδρικώς στην εγκατάσταση.

Όταν όμως υπάρχουν τέτοιες περίτεχνες κατασκευές εδώ μέσα από τόσους όμορφα παλαβούς και ταλαντούχους συμφορουμίτες , δεν θα σας τα ζαλίσω με τα επιμέρους lego μικροπροβληματάκια μου. :-[

 

Μνεία μόνο στο control plate που είναι Άτιμο Ξύλο με κομμάτι παλιού χαλκού από πάνω. Στη καλωδίωση την κοινή γείωση την κάνει  μία μπασοχορδή και ο πυκνωτής είναι tropical fish 39νάνο. Η γείωσή της με τη γέφυρα είναι a la Jaco.

Mojo με τις οκάδες.  :P

 

Κατά τα άλλα δείτε το και μόνοι σας.

Χίλιες λέξεις είναι σίγουρα καλύτερες από τις photo που τράβηξα αλλά μια ιδέα την παίρνετε.

Ότι απορία έχετε, πείτε μου να την προσθέσω στις δικές μου. ;D

 

 

 

* Τα εισαγωγικά λόγω του ότι συναρμολογήθηκε μεν αλλά πρέπει να σεταριστεί δε. Η μικρή μου πείρα μου έχει δείξει ότι αυτό είναι κάτι που, στα μπάσα τουλάχιστον,  θέλει λίγο χρόνο και υπομονή. Λάου-λάου και step at a time μέχρι να γνωριστούν τα κομμάτια μεταξύ τους και το μπάσο με εμένα.

dickens_1.thumb.jpg.f213bbbb2f0f815796cd4361fd217423.jpg

dickens_2.thumb.jpg.0cd0dbe7cfd6ca02739f567bf9970bb6.jpg

dickens_5.thumb.jpg.e6d372a909c9ab9ab3091fe0a3d7d511.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είδα από κοντά, έχω να πω ότι οι φωτογραφίες δεν ...του κάνουν δικαιοσύνη.

Η low-tech προσέγγιση του luthier, τού έχει δώσει μία road worn, smoky bar, καστομ-μόντα βιντατζίλα, right out of the box.

 

Μόνη μου ένσταση, το χρώμα του πίκγκαρντ αλλά από ότι μου 'πε (ο luthier ντε) έχει μερικές ιδέες.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουραίους :D ...έχει άποψη!

 

Πέτα και ένα σετ emg jvx αργότερα άμα τζι δεις στις αγγελίες.

 

Γιου γουίλ ριμέμπερ μι.  ;)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φράφο Audiokostas,πολύ ωραίο,χαλάλι τα κόπια κι ο ίδρωτας,αγωνία και λαχτάρα σου  :D (ακούγεται και καλά + τις άλλοις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου