Προς το περιεχόμενο

Preamp που να κόβει τις ψηλές και δίνει 'ζεστό' ηχόχρωμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

 

Ψάχνω να βρώ εναν προενισχυτή (ιδανικά δικάναλο) που να κόβει τις ψηλές και να δίνει 'ζεστό' ηχόχρωμα.

Θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για ηχογράφηση γυναικείων φωνητικών, και ίσως για strings.

Τα μηχανήματα με τα οποία θα συνεργαστεί ειναι η RME UFX, και το Avantone C12.

Ξέρω ότι το Golden Age pre73 είναι μία λύση, αλλά έχω ακούσει οτι βγάζει φύσημα.

Επίσης, ενας οικονομικός προενισχυτής θα έκανε τη διαφορά στα φωνιτικά ή καλύτερα να προσπαθήσω να βγάλω το αποτέλεσμα σοφτγουερικά?

 

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε δοκιμαζεις αλλο μικροφωνο σε πρωτη φαση?

 

Το AT4040 μου ερχεται στο μυαλο που ειναι στο ιδιο budget με το c12 και ειναι αρκετα "ζεστο" στις μεσαιες (ή ενα MD 441 που ειναι απ'τα αγαπημενα μου δυναμικα για γυναικεια φωνητικα).

 

Το "να κόβει τις ψηλές" μου ακουγεται λιγο αχρειαστο. Κυριως ειναι αλλα πραγματα που καθοριζουν τον "ζεστο" ηχο οπως THD. 

 

Ενας καλος προενισχυτης θα εκανε τεραστια διαφορα οπως και ενα καλο μικροφωνο.

Θα αφηνα το "σοφτγουερικά" ως τελευταια λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσωπικά γράφω όσο πιό πιστά μπορώ και επεμβαίνω μετά στη μείξη ακούγοντας τη φωνή μέσα στην ενορχήστρωση.

 

Ρίξε μια ματιά όμως στα άρθρα όπου υπάρχει εκτενής αναφορά στο θέμα, αρχίζοντας απο αυτό Προενίσχυση (είδη, χαρακτηριστικά, κριτήρια επιλογής).

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δύο, μπορώ να πω οτι είμαι λιγότερο άσχετος πλέων  8)

Πάραυτα, θα μπορούσατε να μου προτείνεται μερικούς αξιόπιστους 'οικονομικούς' προενισχυτές, που θα μπορούσαν να βοηθήσουν το προαναφερθέντα σύστημα (RME UCX & Avantone C12) να βγάλει καλύτερα αποτελέσματα?

Το οικονομικό το το αφηνω στην κριση σας!

Δυστυχώς αγαπητέ warpie δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής μικροφώνου αυτη τη στιγμη, αν και το AT4040 διαβάζω οτι θεωρεί υποδεέστερο του avantone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "ζεστό" ηχόχρωμα και το κόψιμο υψηλών μου θυμίζει λάμπα ...  ::)

Δεν είμαι φίλος ... (οι "καλές" λαμπάτες υλοποιήσεις είναι πολύ πολύ ακριβές - για το βαλάντιόμου τουλάχιστον ....)

 

Κατά τ΄'αλλα πάρε Grace ...

http://athensproaudio.gr/recording/proenisxites-mikrofonou/grace-design-m101.html

και διόρθωσε (γλύκανε) με σοφτγουερ ...

 

/Πέτροc  8)

 

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτρο σε ευχαριστώ, κλίνω και εγώ προς αυτήν την κατεύθηνση, δλδ ενός preamp με 'clean' ήχο, και παρεμβάσεις μετά.

Εξαιρετική φαίνεται η η πρόταση σου!!!!

Κάτι αντίστοιχο σε δικαναλο?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αυτό που (εγώ αντιλαμβάνομαι ότι) ζητάς θα στο έδινε σίγουρα φθηνά και ποιοτικά ένα αγαπημένο μου matching... το RODE NTK με τον Grace που ήδη σου πρότεινε ο nEwBiE... ειδικά άμα τα βρει κάποιος μεταχειρισμένα σε καλή τιμή και δεν είναι οπαδός του συνήθους mainstream ("σου ξύνω τα αυτιά με γυαλόχαρτο") ήχου για κουφούς, "ευτυχεί"... :)

 

ελπίζω να μπορέσεις κάπως να τα ακούσεις και ίσως με θυμηθείς και μπεις στην περιπέτεια αλλαγής και mic... 8)

η δική μου πάντως εμπειρία στο ταίριασμα audio συσκευών, "αναθέτει" πλέον (σχεδόν) πάντα τον "χαρακτήρα" στην πηγή...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που (εγώ αντιλαμβάνομαι ότι) ζητάς θα στο έδινε σίγουρα φθηνά και ποιοτικά ένα αγαπημένο μου matching... το RODE NTK με τον Grace που ήδη σου πρότεινε ο nEwBiE... ειδικά άμα τα βρει κάποιος μεταχειρισμένα σε καλή τιμή και δεν είναι οπαδός του συνήθους mainstream ("σου ξύνω τα αυτιά με γυαλόχαρτο") ήχου για κουφούς, "ευτυχεί"... :)

 

ελπίζω να μπορέσεις κάπως να τα ακούσεις και ίσως με θυμηθείς και μπεις στην περιπέτεια αλλαγής και mic... 8)

η δική μου πάντως εμπειρία στο ταίριασμα audio συσκευών, "αναθέτει" πλέον (σχεδόν) πάντα τον "χαρακτήρα" στην πηγή...

 

Θα με βάλετε στα αίματα να να αλλάξω μικρόφωνο, την βλέπω την δουλεια  ::), πάντος έχω το ΝΤ2Α και δεν μπορο να πω οτι με τρελαίνει. Πραγματικά αξίζει το ΝΤΚ (η το Κ2 που ειναι και ποιό advance)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για την αποστολή που θέλεις να του αναθέσεις, είναι πιο κατάλληλο το ΝΤΚ από το  K2, παρότι φθηνότερο και σίγουρα δεν έχει ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ σχέση με το ΝΤ2Α ως ήχος...

 

τέλος πάντων εδώ δεν πρόκειται για μονιτορ ηχείο, που ένα έμπειρο αυτί, θεμιτά ίσως και να σου "επιβάλλει" μια επιλογή, υποκαθιστώντας μια ενδεχόμενη έλειψη reference ακουσμάτων , αλλά την διαμόρφωση του προσωπικού σου ήχου, που την ορίζουν αυστηρά κυρίως τα υποκειμενικά κριτήρια που καλώς θέτεις...

 

άμα όμως, αποκλείεις να εξετάσεις επιλογές που σου προτάθηκαν επειδή π.χ. έχεις χρησιμοποιήσει ένα mic μιας εταιρείας που δεν σε ικανοποίησε ή ακόμα χειρότερα επειδή στην γκάμα της έχει και ένα πιο "advance" με συναφή (επαρκώς όμως διαφορετική στην συγκεκριμένη περίπτωση) συμπεριφορά, απομακρύνεσαι από το στόχο σου και κατά κανόνα μειώνεις τις εν δυνάμει λύσεις στο πρόβλημά σου...

 

φιλική συμβουλή το hype να το χρησιμοποιείς ως "ταξιδιωτικό οδηγό" και όχι ως gps...

 

ΥΓ. σόρυ για το "δασκαλίστικο" ύφος... ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν είναι "κατάλοιπο", "χούι" ή απλά "τικ"...μη δίνεις σημασία... :)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου