Προς το περιεχόμενο
  • Νέες Αγγελίες
  • Out of the water

    Βαρυ και ασηκωτο 🙂  

    Superfunk
    Superfunk
    Music 6

    "Charis" - gkourmoul1

    Ήρθε προ ημερών ο σύντεκνος ο Χάρης (μουσικός παραγωγός/dj), κάτσαμε μπροστά στο pc (εκείνος στα πλήκτρα και εγώ στην κιθάρα) και αυτοσχεδιάζαμε/τζαμάραμε για κάμποσες ωρες. Προς το τελος της βραδιάς εγραψε τα πλήκτρα που ακούγονται στα πρώτα δευτερόλεπτα. Μπορεί να μην έκατσε να το συνεχίσουμε και να το ολοκληρώσουμε παρέα, αλλά φρόντισα να μη χαθεί η ευκαιρία. Έβαλα τύμπανα, κιθάρες, μελωδίες με συνθ, κάποια εφέ από πίσω και ...έτοιμο.

    gkourmoul1
    gkourmoul1
    Music 6

    Αλλοτινες μου εποχές.

    Η πρώτη μου προσπάθεια σε λαϊκό ρεπερτόριο. Ακούω απόψεις.Να το γυρίσω στο λαϊκό; Η μουσική είναι από καραοκε και έγραψα από πάνω τα φωνητικά. 

    Κβαντική Διεμπλοκή
    Κβαντική Διεμπλοκή
    Music 8
  • Προτάσεις

  • Tangerine Dream - Athens

    https://artxpress.gr/mousiki/synavlies/item/4697-synavlia-ton-tangerine-dream-stin-aithousa-tis-lyrikis-skinis-stayros-niarxos/

    trolley
    trolley
    Νέα

    UMG & TikTok

    Μετά από μία ανοιχτή επιστολή χθες στις 30/01/2024, η UMG (Universal Music Group) αποσύρει όλο τον κατάλογο τραγουδιών της από το TikTok. Όπως αναφέρει το δημοσίευμα, UMG και TikTok δεν κατάφεραν να συμφωνήσουν ώστε να αποδεχτεί ή UMG συμφωνία μικρότερης αξίας από την προηγούμενη συμφωνία που είχε. Έτσι ολόκληρος ο κατάλογος τραγουδιών της UMG θα αφαιρεθεί από το TikTok μετά την λήξη της τρέχουσας σύμβασης που λήγει στις 31/01/2024.     Πηγή: Universal Music   Εδώ η

    Μανώλης Χναράκης
    Μανώλης Χναράκης
    Νέα 28

    Νέα σειρά ηλεκτρικών κιθάρων Pacifica της Yamaha

    Δεν είμαι κιθαρίστας,  ωστόσο εαν ασχολούμουν ποτέ, οι καλές κριτικές θα έβαζαν τις κιθάρες της σειράς αυτής στα υπόψιν μου για αγορά. Η yamaha κυκλοφορεί νέα σειρά , οπότε παραθέτω αυτήν την είδηση ωστε να δημιουργηθεί μία συζήτηση απο τους έμπειρους και γνώστες :-)       https://uk.yamaha.com/en/products/musical_instruments/guitars_basses/el_guitars/pacifica/index.html#product-tabs

    Στάθης Π.
    Στάθης Π.
    Νέα 2
  • Απαντήσεις στο forum

    • Καθόλου δεν την δυσκόλεψε, το ακριβώς αντίθετο έγινε. Είμαστε δύο τύποι τώρα που μιλάμε λες και καθόμαστε στο ίδιο τραπέζι, εσύ στην Κοζάνη κι εγώ στη Χαλκίδα. Το ίδιο κάνω καθημερινά με μια πολύ καλή μου φίλη στη Γεωργία, έναν κολλητό Άγγλο λίγο έξω απ΄το Λονδίνο, 3-4 φίλες στις ΗΠΑ, έναν φίλο -και παλιό γνώριμό του ΝΟΙΖ- στην Ολλανδία που πήγε να δει ένα live, κλπ. Κάποτε έστελνα γράμμα με το ταχυδρομείο στην γκόμενα που σπούδαζε στα Γιάννενα, και να μη σου πω πότε πήγαινε και πότε ερχόταν η απάντηση. Για '90s μιλάω, όχι τίποτα '60s.  Κάποτε για να μάθω να προγραμματίζω το DX21 έπρεπε να πάω Αθήνα στου Παπασωτηρίου το βιβλιοπωλείο και να σκάσω ένα σεβαστό ποσό να αγοράσω 2-3 ξένα βιβλία προγραμματισμού, ή να σκάσω 5-6 χιλιάρικα δραχμές το μήνα για να αγοράσω το Αμερικανικό "Keyboard" mag, μπας και δω κάνα νέο synth και διαβάσω κάνα review. 5-6 χιλιαρικα στα μέσα των '80s ήταν σοβαρότατο ποσό, όταν τα περισσότερα περιοδικά κόστιζαν γύρω στις 120 δραχμές. Σήμερα δεν χρειάζεται να σου πω τι βρίσκει κανείς με ένα κλικ και εντελώς δωρεάν στο internet για το οποιοδήποτε θέμα, από την πιο τεράστια μαλακία/κουτσομπολιό  μέχρι τη κατασκευή πυρηνικής βόμβας.😁 Όσοι πιστεύουν ότι η τεχνολογία δυσκόλεψε τη ζωή μας, ή γεννήθηκαν μετά το...2010, ή είναι εντελώς "καμένοι". Και όσοι πάλι αναπολούν τον "παλιό καλο καιρό", ας αντικαταστήσουν το αμάξι τους με ένα κάρο από βόδια, να κόψουν και το ηλεκτρικό εντελώς, και τα ξαναλέμε.  Sorry, αλλά η όλη συζήτηση μού θυμίζει κάτι εγκεφαλικά κατεστραμμένους που εκθειάζουν τη ζωή στην...Κούβα, αραγμένοι στη πολυθρόνα τους στο ιδιόκτητο σπίτι τους, γράφοντας/σχολιάζοντας μέσα από το €1,500 iPhone τους και ζώντας σε μία χώρα που είναι ο ορισμός της Ασυδοσίας, αλλά κανένας από αυτούς τους γελοίους δεν κάνει την ταρζανιά να πάει να ζήσει εκεί. Σαν Κουβανός φυσικά, όχι σαν τουρίστας που πηδάει ό,τι περπατάει/κολυμπάει/πετάει με δυο φανελάκια Minerva. Όσοι πιστεύουν ότι η τεχνολογία και ο σύγχρονος τρόπος ζωής τούς "δυσκολεύει", τα βουνά και τα σπήλαια τούς περιμένουν. Και όταν αρρωστήσουν να απευθυνθούν στον...μάγο του χωριού να τους κάνει καλά.🤣      
    • Έχω την εντύπωση πάντως, ότι τη ζωή τη δυσκόλεψε η τεχνολογία, αν και σκοπός της θα έπρεπε να είναι το αντίθετο.
    • Όχι.   Κάποια από αυτά τα "θαυμάζω" σαν iconic προϊόντα της εποχής τους, και ως εκεί. Υπάρχει κάποιος με σώας τας φρένας που θα ήθελε να πετάξει με το αερόπτερο των αδερφών Wright? Δεν νομίζω. Κάποιος που αναπολεί τις μέρες του MS-DOS (πλην του LK😆)? Nope.   Τεράστιος μπελάς και βάρος.    Κατά 99%, όχι. Η ερώτηση είναι πολύ γενική, εξού και το 99% και όχι 100% που δίνω.   Εννοείται. Το έχω κάνει άπειρες φορές, και θα το ξανακάνω. Μιλάμε πάντα για πράγματα που δεν μπορούν να χαριστούν/αξιοποιηθούν/πουληθούν.   Λίγα έγραψες, αυτά που κάνει πλέον ένα κινητό (και οι συσκευές που έχει -ή θα- αντικαταστήσει) είναι αμέτρητα.   Για κάποιους, ναι. Για τους περισσότερους είναι τροχοπέδη. Δεν χρειάζεται να κάνεις τη ζωή σου δύσκολη μόνο και μόνο για "φετιχιστικούς" λόγους. Η ζωή είναι πολύ μικρή και δύσκολη, μην την κάνετε ακόμα πιο δύσκολη λόγω βλακείας.😌
    • Αν στη θέση της μπύρας βάλεις καφέ,  είμαι εγώ 😁.  Από την άλλη με συναρπάζει εξίσου και η νέα τεχνολογία.
    • Προσωπικά κοιτάω στο μέλλον. Χαιρετίζω την συσσώρευση εξουσίας στην ύπαρξη του κινητού τηλεφώνου και την κατάργηση των υπολοίπων συσκευών στο όνομα της άνεσης.    Αλλά κατανοώ και την άλλη άποψη. Έχω φίλο vintageολάγνο. Νοικιάζει αποθηκες μόνο για να αποθηκεύσει παλιά πράγματα που έχει. Μιλάμε όμως για αρρώστια ε; Πηγαίνει εκεί με μια μπύρα στο χέρι και μιλάει μαζί τους, ώρες. Μπορεί απλά να κοιτάει ένα παλιό έπιπλο και προσπαθεί να με πείσει ότι αυτό του λέει μια ιστορία. Η αυτός έχει ξεφύγει ή εγώ είμαι πολύ χαζός εγκεφαλικά ώστε να μπορέσω να καταλάβω αυτό που μου διηγείται 
    • Μέσες άκρες νομίζω τα έχουμε πει. Αλλά ας κάνουμε μια ανακεφαλέωση. Σας κάνει "κλικ" η vintage τεχνολογιά. Μιλάμε για τα πάντα. Από PC μέχρι μουσικά όργανα. Από μια αναλογική κονσόλα, μέχρι αυτοκίνητα. Από μια crt tv μέχρι μια παλιά φωτογραφική μηχανή. Τα θαυμάζετε και τα αναζητάτε ή τα θεωρείτε "μπελά" ή "βάρος". Βλέπετε μια παλιά σας συσκευή και παρακαλάτε πότε θα χαλάσει να πάρετε την πιο συγχρονη ή την προσέχετε για να την "παλιώσετε¨; Θα μαζεύατε κάτι παλίο από το δρόμο ΄; Θα πετούσατε κάτι παλιό δικό σας;   Προσωπικά έχω χωρίσει τους χώρους μου σε τομείς. Κάποιοι έχουν ΜΟΝΟ παλιά τεχνολογία -εξοπλισμό (π.χ. σαλόνι). Κάποιοι μόνο νέα (π.χ γραφείο ). Το ίδιο και τα studios . Τομείς ΜΟΝΟ με σύγχρονο εξοπλισμό και τομείς ΜΟΝΟ με vintage. Όταν είμαι στα μέρη  με τα συγχρονα , αισάνομαι ότι μπορώ να κάνω τα πάντα, μια σιγουριά και δύναμη. Όταν είμαι σε μέρη με τα παλία....αισθάνομαι ηρεμία.   Η σύγχρονη τεχνολογία, σου δίνει και "χώρο". Φανταστείτε ένα άδειο δωμάτιο....με ένα κινητό μόνο τηλέφωνο. Έχουμε ξαφνικά (με το κινητό) , τηλέφωνο, υπολογιστή, φωτογραφική κάμερα- video camera- και στην ουσία μια συσκευή που μπορούμε να ηχογραφήσουμε ή να μοντάρουμε, έναν σκοτεινό θάλαμο για επεξαργασία φωτογραφίας, ένα στερεοφωνικό να ακούμε μουσική ή μια συσκευή αναπαραγωγής να βλέπουμε Tv ή videos. Απίστευτό. Πόσα πράγματα μπορούμε να κάνουμε σε έναν άδειο χώρο με μια μικρή συσκεύη. Πόσο ένας minimal χώρος μπορεί να αδειάσει το μυαλό και να μην σε αποσπά την προσοχή τίποτα σε αυτόν. Απο την άλλη, ένα δωμάτιο ΓΕΜΑΤΟ με αντίστοιχα παλιά μηχανήματα, πάλι μπορεί να είναι πηγη έμπνευσης. Τι λέτε;
    • Δεν ξέρω αν έχει καμία σημασία , αλλα τελικά στο Pc με τα εσώρουχα έβαλα 98 SE και όχι Millennium 😄
    • κι άλλο αγαπημένο και σαν παραγωγή...    
  • Ενεργά θέματα

  • Νέα Θέματα

  • Clubs

  • Μόλις συνδέθηκαν

    • Waterfall-K

      Waterfall-K 577

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • mitsosgroove

      mitsosgroove 90

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • LK

      LK 1.819

      Moderator
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • guitarfreak065

      guitarfreak065 0

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • kosmas9x2

      kosmas9x2 0

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • ekim

      ekim 157

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
  • Νέα μέλη

    • kostakis28

      kostakis28 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Nitro1981

      Nitro1981 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • _ritchie

      _ritchie 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • KyrTheo

      KyrTheo 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • KalliA1412

      KalliA1412 0

      Μέλος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • odysseas varelidis

      odysseas varelidis 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • Άκης Παπαλέξης

      Άκης Παπαλέξης 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
    • RiffLair

      RiffLair 0

      Νέος
      Εντάχθηκε:
      Τελευταία φορά ενεργός:
  • Tell a friend

    Love Noiz | Μουσική Τεχνολογία? Tell a friend!
  • Στατιστικά φόρουμ

    • Συνολικά θέματα
      62,6k
    • Συνολικές αναρτήσεις
      1m
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου