Προς το περιεχόμενο

Η αντοχη ενος λαιμου Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα φυσικά και όλοι την άποψή μας λεμε... Αλλά αυτό δεν έχει σχεση με το αν πρέπει αν δέχτω την δικιά σου.

Τώρα για το θέμα fan... ναι, οι Sonic Youth προσφέραν πολλά σε όλη την alternative-grunge σκηνή. Εφόσον σε ΕΜΕΝΑ δεν μου αρέσουν όμως που ΔΕΝ είμαι fan, λογικό είμαι να μην μπορώ ΜΟΥΣΙΚΑ να τους κρίνω αντικειμενικά.

 

Και τέλος

Εννοείται ότι κάνεις λάθος: η προσφορά κάποιου δεν μετριέται από το αν αρέσει ή δεν αρέσει, είναι αντικειμενικά μετρήσιμη και όσο περνάει ο καιρός γίνεται ακόμη πιο μετρήσιμη

Πουθενα δεν μίλησα για αξία και προσφορά... αυτό ποιος ο λόγος που το ανέφερες? Φυσικά και συμφωνώ πως προσέφεραν πολλά. Αυτό είναι όμως λόγος για να τους ακούω και να μαρέσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού δεν είμαστε μωρά να ξεγελαστούμε με καραμελίτσες' date=' ούτε εγώ ούτε εσύ. ΟΛΟΙ λέμε την άποψή μας για να πείσουμε τους άλλους και για να δοκιμάσουμε την αξία της. Δεν ζήτησε κανείς να μας πάρει συνέντευξη.

[/quote']

 

offtopic: Συγχαρητήρια για την ωμή αλήθεια.Αν υπήρχαν υπογραφές κάτω από τα ποστς μας,θα σου ζήταγα την άδεια να χρησιμοποιήσω αυτό το κομμάτι.Ειλικρινά το λέω.

 

Σόρι για το οφτόπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν είμαστε μωρά να ξεγελαστούμε με καραμελίτσες' date=' ούτε εγώ ούτε εσύ. ΟΛΟΙ λέμε την άποψή μας για να πείσουμε τους άλλους και για να δοκιμάσουμε την αξία της. Δεν ζήτησε κανείς να μας πάρει συνέντευξη.

[/quote']

 

offtopic: Συγχαρητήρια για την ωμή αλήθεια.Αν υπήρχαν υπογραφές κάτω από τα ποστς μας,θα σου ζήταγα την άδεια να χρησιμοποιήσω αυτό το κομμάτι.Ειλικρινά το λέω.

 

Σόρι για το οφτόπικ

 

Μα δεν είναι και πολύ off topic και ακριβώς το ίδιο ήθελα να πω κι εγώ...Όταν δημοσιοποιείς την άποψή σου δεν το κάνεις μονάχα επειδή επιθυμείς την συνδιαλλαγή με άλλους, αλλά κυρίως επειδή θέλεις να πείσεις! Το θέμα είναι και το έχω ξαναπεί αυτό σε άσχετη φάση να πείθεις με επιχειρήματα και όχι με ευφυολογήματα και σοφοστίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωω ντροπη μου.."ανοιξε" θέμα για τους Sonic Youth και το πήρα τώρα χαμπαρι!:)Πές τα ρε Superfunk!Πες τα!!Τι να πουμε ρε παιδιά..oι Sonic Youth πήγανε το κεφάλαιο "ηλεκτρική κιθάρα" καπου "αλλού"..αυτό δεν πρεπει να το αμφισβητήσει κανείς..κάνανε το θέμα "κουρδισμα" επιστήμη..συνδυασμός μελωδίας και θορύβου ασύλληπτος..μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση πριν χρόνια δήλωση της θεάς Kim Gordon που έλεγε ότι δεν θα ήταν ποιο ενδιαφέρουσα η μουσική αν το τάδε γνώστο μαγαζί με κιθάρες στην Νεα Υόρκη πούλαγε όλες τις κιθάρες του σε τυχαίο και άσχετο κούρδισμα και όποιος την έπαιρνε να ήταν καταδικασμένος να παίζει πάντα σε αυτό!!Μέχρι ο Nels Cline(τώρα θα μου πείτε ποιος είναι αυτός:)) www.nelscline.com) είχε πει ότι όταν άκουσε πρώτη φορά S.Youth άλλαξε το μουσικό του DNA..ότι ο Φλώρος Φλωρίδης συνεργάστηκε με τον Thurston Moore δεν αρκεί??Ακουστε εσείς Scorpions και Whitesnake..εν ετοι 2006..ευγε και πάλι Superfunk..ευγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι ο Φλώρος Φλωρίδης συνεργάστηκε με τον Thurston Moore δεν αρκεί??

 

Εμένα προσωπικά δεν μου αρκεί...γιατί συνεργάστηκε και με τον Μπάμπη Παπαδόπουλου...και πήγα με όλη την καλή προδιάθεση να ακούσω κάτι καλό' date=' όμως το αποτέλεσμα ήταν 2 μουσικοί να μην ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι κάνουν στη σκηνή...

Μπορώ να το δεχθώ σαν απόπειρα πειραματισμού...δεν σημαίνει όμως απαραίτητα ότι το αποτέλεσμα θα είναι αποδεκτό για όλους...

 

Ακουστε εσείς Scorpions και Whitesnake..εν ετοι 2006..ευγε και πάλι Superfunk..ευγε!

 

Σωστός ! Εξ'άλλου όπως είπε και ο superfunκ "όποιος δεν είναι επηρεασμένος από τον κιθαρίστα των sonic youth ανήκει στην κατηγορία των μεταλλοροκάδων...

 

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω...δεν μπορείτε να δεχθείτε απλά ότι για οποιονδήποτε λόγο ένα συγκρότημα μπορεί σε κάποιον να μην λέει τίποτα ?

 

Γιατί αυτή η προσπάθεια να αποδειχθεί ντε και καλά ότι οι youth είναι η φοβερή μπάντα ?

Όπως κάποιοι ακούνε το prog-rock σαν πονοκέφαλο...άλλοι δεν αντέχουν την βαβούρα τους...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι ο Φλώρος Φλωρίδης συνεργάστηκε με τον Thurston Moore δεν αρκεί??

 

Εμένα προσωπικά δεν μου αρκεί...γιατί συνεργάστηκε και με τον Μπάμπη Παπαδόπουλου...και πήγα με όλη την καλή προδιάθεση να ακούσω κάτι καλό' date=' όμως το αποτέλεσμα ήταν 2 μουσικοί να μην ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι κάνουν στη σκηνή...

Μπορώ να το δεχθώ σαν απόπειρα πειραματισμού...δεν σημαίνει όμως απαραίτητα ότι το αποτέλεσμα θα είναι αποδεκτό για όλους...

[/quote']

 

Γιάννη, στο συγκεκριμένο σετ πήγα 2 φορές.Την πρώτη είχα μείνει λαλάκας.Κυριολεκτικά είχα χαζέψει τόσο πολύ που ξέχασα να καπνίσω :lol:

 

Πήγα λοιπόν και την επόμενη και μάλιστα έσυρα μαζί και φίλους μου ,έχοντας διαφημίσει την απίστευτη εμπειρία που επρόκειτο να βιώσουν και.. πάπαλα.Απαράδεκτοι από κάθε άποψη.Ο καθένας βάραγε στο γάμο του καραγκιόζη σε τετοιο βαθμό,που έδιναν την εντύπωση οτι και σε διαφορετικά δωμάτια να βρίσκονταν τις ίδιες μπούρδες θα έπαιζαν.Κακός θόρυβος ήταν αυτό,θα προτιμούσα να άκουγα έργα σε οικοδομή.

 

Μάλιστα μέσα στην αμηχανία του κοινού,κάποιος έφυγε τσαντισμένος βρίζοντας τον Παπαδόπουλο...

 

Εν κατακλείδι,μετά από καιρό που συνέβησαν αυτά, κατέληξα οτι πειραματικό αυτοσχεδιασμό πήγα να δω και πειραματικό αυτοσχεδιασμό είδα.Το οτι ήταν την τελευταία φορά αηδία, με κάνει να μην θέλω να ξαναπάω.Αλλά τη φορά που το πέτυχαν αυτό που ήθελαν ,η εμπειρία ήταν πραγματικά μοναδική.

 

ΥΓ:την πρώτη φορά αγόρασα και το cd τους.Το άκουσα μια φορά και νόμιζα οτι ακούω τον Donald Duck να ουρλιάζει :roll: .Mόνο το κομμάτι lullaby for a dragon ψιλοαξίζει ,αλλά επ' ουδενί δεν αναπαριστά αυτά που είχα δει live

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε μου' date=' τι τα θες τώρα αυτά τα ροζ; Αφού δεν είμαστε μωρά να ξεγελαστούμε με καραμελίτσες, ούτε εγώ ούτε εσύ. ΟΛΟΙ λέμε την άποψή μας για να πείσουμε τους άλλους και για να δοκιμάσουμε την αξία της. Δεν ζήτησε κανείς να μας πάρει συνέντευξη. Αν δεν γουστάραμε να λέμε την άποψή μας, δεν θα υπήρχε αυτό το φόρουμ. Κανείς δεν μπορεί να πείσει με το ζόρι κανέναν, άλλωστε δεν υπάρχουν κυρώσεις όταν κάποιος δε συμφωνεί με τη γνώμη κάποιου άλλου.[/quote']

 

Πολυ σωστο. Μονο που υπαρχει μια λεπτομερεια που για εμενα κανει τη διαφορα και δεν αναφερεις. Ο τροπος με τον οποιο εκαστος πετυχαινει το σκοπο του (το να πεισει τους αλλους για την ορθοτητα των αποψεων του). Και εδω εντοπιζω εγω το μεγαλο προβλημα ορισμενων.......δεν εννοω το savoir vivre αλλα το savoir penser και το savoir......parler (πω το φυσαω το γαλλικο....) πραγμα που δεν εχει να κανει με το αν ειναι σωστοτερο να ακουει κανεις εν ετει 2006 scorpions, whitesnake h sonic youth.... :D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ'άλλου όπως είπε και ο superfunκ "όποιος δεν είναι επηρεασμένος από τον κιθαρίστα των sonic youth ανήκει στην κατηγορία των μεταλλοροκάδων...

 

δεν ειπα βεβαια κατι τετοιο,αλλα και να κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας δεν κανει... :wink:

 

καλως η κακως ,παρα πολυ δυσκολα ενας κιθαριστας ο οποιος εν ετη 2006 ακουει (& παιζει) αποκλειστικα ολη μερα shred, Blackmore, Zeppelin & "παλαιοροκιες" :lol: θα μπορεσει να εκτιμησει αυτο που κανουν οι Sonic Youth.

 

δεν ειναι θεμα "επιπεδου" αλλα απλα θεμα πληροφορησης & γνωσης γυρω απο την avant gard μουσικη σκηνη (η οποια πως να το κανουμε εχει σαν ΣΚΟΠΟ την "αποδομηση" των χιλιοαναμασημενων μουσικων ειδων :wink: )

 

ο καθενας δικαιουται να ακουει οτι του γουσταρει,η ιστορια ομως της μουσικης αποδεικνυει τι ειναι πραγματικα πολυ σημαντικο & τι οχι..και καλως η κακως το τι ειναι σημαντικο στη ζωη κρινεται αποκλειστικα & μονο απο το ποσο ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ τους αλλους.

 

η κιθαρα εχει "προχωρησει¨ετη φωτος απο την εποχη του classic & prog rock & πως να το κανουμε το τεχνο-ροκ εχει επηρεασει ελαχιστα κιθαριστες (και μουσικους) μια και στην ιστορια της συγχρονης μουσικης αποτελλεσε απλα μια συντομη παρένθεση (ΧΩΡΙΣ να υποστηριζω οτι δεν εβγαλε πραγματικα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ βλ. Van der Graaf... )

 

δεν μπορεις να συγκρινεις ουτε για αστειο την επιρροη αλλων μουσικων ειδων (π.χ blues,funk,punk) στην μουσικη που ακουμε σημερα με αυτην του τεχνο-ροκ (οσο και να σου αρεσει..)

 

η μουσικη (αν θεωρησουμε οτι ειναι "τεχνη") οφειλει να εξελισεται (& εξελισεται αλλωστε) φανταζεσαι να ειχε "κολλησει" η ζωγραφικη στον Rebrand?? Ουτε Picasso ,ουτε Ernst,ουτε Pollac θα ειχαμε.... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, επέτρεψε μου να διαφωνώ τελείως όσον αφορά τις απόψεις σου πανω στο prog rock...

 

Ούτε παρένθεση υπήρξε ούτε το 99% του μουσικού τυπου το αναφέρει σαν βαρετό (οπως λες πιο πριν)...απλά ειναι μουσική πιο εγκεφαλικη πιο προσωπικη και πιο κοντά σε άλλες τέχνες μιας και δίνει μεγαλυτερη έμφαση και στους στίχους και την ποίηση...και δεν μένει απλά σε ένα baby και ένα rock me....

 

και οι pink floyd άλλωστε prog rock, art rock είναι...δεν αποτέλεσαν επηρροή ???

 

O τραγουδιστής των Strokes, εμφανίζεται σε ένα video clip με τ-shirt Camel...

 

Και το ότι το 90% των νέων κιθαριστών είναι επηρρεασμένοι από τους Youth ktl...αυτό δείχνει και το γιατί πια στις μέρες μας ελάχιστοι κιθαρίστες ξεχωρίζουν και έχουν δικό τους χαρακτηριστικό ύφος...σε σχέση με την δεκαετία των 70΄ς...

 

Με την λογική σου δηλαδή και η JAZZ βαρετή και παρένθεση είναι...μιας και στην σήμερον ημέραν ελάχιστοι κιθαρίστες είναι επηρεασμένοι από τον Django Reinhardt και τον Wes Montgomery...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την λογική σου δηλαδή και η JAZZ βαρετή και παρένθεση είναι...μιας και στην σήμερον ημέραν ελάχιστοι κιθαρίστες είναι επηρεασμένοι από τον Django Reinhardt και τον Wes Montgomery

 

δε νομιζω... :wink: ΟΛΟΙ μας ειμαστε θελουμε δε θελουμε... :wink:

(και μη συγκρινεις μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ μουσικη παραδοση με τη μουσικη που εβγαλαν 10 κλασσικοσπουδαγμενα κολεγιοπαιδα με πλουσιους μπαμπαδες.. :lol: )

 

αυτο που θελω να πω ειναι οτι στον ηχο των περισσοτερων ροκ συγκροτηματων ακους λιγο..jazz,λιγο funk,λιγο punk,λιγο hard rock,λιγο blues & λιγη country,το prog rock επειδη απο τη φυση του ειναι ελιτιστικη μουσικη (και οχι λαϊκη οπως τα παραπανω ειδη) παιγμενη απο..σπουδαγμενους :lol: δεν εχει την ευρεια απηχηση και επιρροη των αλλων ειδων

 

sorry αν σου εθιξα την αγαπημενη σου μουσικη,δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου,αλλωστε καθαρα δηλωσα οτι εχει βγαλει και καποια,λιγα κατα την ταπεινη μου αποψη,διαμαντια .

 

οι PINK FLOYD σιγουρα ΔΕΝ ειναι prog rock :wink: (αλλα μην αρχισουμε τωρα με τις ταμπελλες)

 

η ιστορια θα δειξει αλλωστε,οπως παντα το τι θα παραμεινει κλασσικο & τι θα χαθει στο χρονο..ειδωμεν :wink:

 

 

Και το ότι το 90% των νέων κιθαριστών είναι επηρρεασμένοι από τους Youth ktl...αυτό δείχνει και το γιατί πια στις μέρες μας ελάχιστοι κιθαρίστες ξεχωρίζουν και έχουν δικό τους χαρακτηριστικό ύφος...σε σχέση με την δεκαετία των 70΄ς...

 

δεν νομιζω ισα-ισα ποτε δεν υπηρχε τετοια τεραστια ποικιλια ηχων & τεχνοτροπιων στο παιξιμο της κιθαρας :wink: απλα πρεπει να ψαχνεις και λιγο... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου