Προς το περιεχόμενο

Mastering με το HarBal.


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mastering με το HarBal.

 

Έχω ανακαλύψει αυτό το software

που βοηθάει στην αρμονική ισορροπία (τι είναι πάλι τούτο; ) του Mastering.

Επίσης υπάρχει και ένα pdf με οδηγίες …

 

http://hdqtrz.com/Files/Har-Bal_Mastering_Process.pdf

 

ρίχτε του μια ματιά αν θέλετε, και πείτε την γνώμη σας.

 

Εμένα πάντως μου φάνηκε πολύ χρήσιμο.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που μας δείχνεις είναι ένας ισοσταθμιστής. Γιατί σε εντυπωσίασε; Έχει κάτι ειδικό;

 

Πάντως, το ξέρεις φαντάζομαι, ότι η διαδικασία mastering είναι πολύ λεπτό ζήτημα και δεν εξαντλείται στη χρήση plugins. Αν διαβάζεις καλά αγγλικά, μπες στο wikipedia και ψάξε τη φράση "audio mastering" όπου θα μάθεις αρκετά.. για να θες να μάθεις ακόμη περισσότερα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨όχι δεν είναι μόνον αυτό.

 

Είναι Stand alone πρόγραμμα

στο οποίο βάζεις μέσα ένα aydio αρχείο

και αφού το διαβάσει και το αναλύσει

αρχίζει την ... "δουλειά".

 

Είναι ενδιαφέρον, άκου που σου λέω. :wink:

Ψάξτο λίγο

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ επιφυλακτικός στο να βάζω νέα πράγματα στον υπολογιστή αν δεν έχω μία καλούτσικη εικόνα για το τι κάνουν, γι' αυτό σε ρωτάω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και μήνες έχω ενθουσιαστεί.

Για πρώτη φορά άκουσα την μουσική μου ανθρώπινα.

Βρές την V 2.0 και πάνω.

 

Διάβασε και το pdf που έχω θέσει.

Στην ιστοσελίδα του κατέβασε το manual pdf

Εκεί θα καταλάβεις.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα χρησιμοποιήσει για λίγο καιρό. Ουσιαστικά μεταφέρει το mastering στα μάτια κι όχι στα αυτιά. Βασίζεται δηλ στην ισορροπία των δυναμικών των περιοχών.

 

Έχει και την εξής πατέντα (αυτό που λέει ο Ιχνηλάτης):

 

Διαβάζει κάποιο audio αρχείο (πχ ένα αγαπημένο σου track) και εφαρμόζει τα eq αυτά στο δικό σου κομμάτι, με σκοπό να προσεγγίσει στο τελικό αποτέλεσμα τον "αέρα ενός επαγγελματικά φτιαγμένου" τραγουδιού. Λίγο μπακαλίστικη προσέγγιση...

 

Προσωπικά προτιμώ τον "παραδοσιακό" τρόπο των αυτιών, αλλά περί ορέξεως (και πειραματισμού)...

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικη μου γνωμη ειναι οτι για καποιον που ασχολειται με recording και θελει να κανει tracks δικα του δεν ειναι ασχημο το harbal , γιατι σε βοηθα αν κανεις ''χαλια '' μιξη να δεις μια διαφορετικη προσεγγιση (αφου δεις τις διορθωσεις που θα γινουν βαση τουEQ του κομματιου που εχεις επιλεξει).

 

ΟΜΩΣ η φαση με to mastering εχει παραγινει.ΞΕΧΑΣΤΕ ρε παιδεια αν γινεται το mastering αν γραφετε μουσικη!

Το track που φτιαχνετε πρεπει να ακουγεται οσο το δυνατον τελειοτερο(ηχητικα) απο την εξοδο και μονο ...του αγαπημενου σας sequencer!

Εκτος και αν ενοειτε το mastering το ''παιζω με μερικα plugins για να το κανω να ακουγεται καλυτερα''(το track)....

 

....το mastering ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ εμπειρια !

 

θετικη η προσπαθεια για το HARBAL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Υπάρχουν πολλές προσπάθειες στο παρελθόν για ν' αντιγραφεί το συνολικό EQ μιας ηχογράφησης, πέρα από το Harbal.

Πρόκειται για κάτι που χρειάζεται πολύ προσοχή καθώς αλλοιώνει την τονική ισοροπία.

Δεν είναι άσχημο να πέρνεις το footprint μιας ηχογράφησης των Steely Dan και να το μεταφέρεις στο δικό σου... Φοβερή ιδέα!

Όμως εξυπακούεται ότι η ενορχήστρωση είναι παρεμφερής.

Αλλοιώς αν εσύ χρησιμοποιείς synth bass, pads, κλπ και πας να αντιγράψεις ένα σύνολο με κιθάρα, μπάσο, ντραμς, πιάνο, πνευστά... τότε... άστο καλύτερα!

Εχω "παίξει" παλιά με το θέμα, και κατέληξα ότι καλό είναι να υπάρχουν κάποια τέτοια preset από ηχογραφήσεις αναφοράς, μόνο και μόνο για αντιπαράθεση, ώστε να δείς αν βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο.

Όχι για να βγάλεις τελικό αποτέλεσμα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου