Προς το περιεχόμενο

τι γνώμη έχετε για τους dj's?


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνώμη έχετε για το σταρ συστεμ στον χώρο των dj's τα τελευταία χρονια και την απιστευτη προβολή μερικων απίθανων.Τι λέτε για το ότι αν έχεις 5 - 6 cd ή δισκους , και σε λένε τρύφωνα , το κάνεις dj Trifon από Αθήνα (δε πα να σαι και απο την κωλοπετινιτσα) βγάζεις μερικά τρεντυ διαφημιστικα φυλλαδια και αυτο ηταν? Λανσάρεσαι για έμπειρος και αν σου κάτσει (έχει κάτσει σε πολλους τυγχαρπαστους) γίνεσαι γνωστος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θεωρώ ότι ναι μεν μπορεί άνετα κάποιος να το παίξει έμπειρος χωρίς να είναι τίποτα περισσότερο από έναν ποζερά, όμως οι φτασμένοι και διάσημοι DJs ξέρουν καλά τι κάνουν και αυτό ξεχωρίζει τους αμνούς από τα ερίφια γιατί προσωπικά νομίζω ότι η δουλειά του DJ δεν είναι τόσο εύκολη όσο φαίνεται και δεν μπορεί ο καθένας να γίνει (και καλά) κορυφή, πρέπει να έχει κάποια αξία. Το σύστημα που τους συντηρεί δεν το ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει να το μάθω, μου αρκεί να ακούω τον Tiesto ή τον Oakenfold (μου αρέσει πολύ η μουσική τους) και να γελάω με τον κάθε καραγκιόζη στα πάσης φύσεως κλαμπάκια που νομίζει ότι η τρισαθλιότητα που βγαίνει από τα decks του λέγεται mix! :evil:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μιλαω για αυτους τους λίγους οι οποίοι τουλαχιστον δε βάζουν απλώς μουσικη αλλα παίζουν μουσικη.

Είναι και πολλοί απ αυτους τους "διάσημους" οι οποίοι ειναι τυχοδιώκτες του κερατά οι οποίοι αναγνωριζονται κυριως σε χώρες σαν την ελλάδα όπου ο dj αρκεί να είναι διάσημος κι ας μην τον ξέρεις.Αρκει η αφίσσα να γράφει " το σαββατο στο club ταδε ο παγκοσμίας εμβελειας dj kara***tsogloy" κι ας ειναι ο πιο άσχετος , πολυ λίγοι ξέρουν (ουτε εγω) αν είναι .Και η πλάκα είναι οτι βρίσκουν και την μουσικη που βάζει γαμάτη και τις αλλαγές τέλειες!!!! ΟΙ αφισσες και η όλη "μοντέρνα" (μαλλον τρεντυ!!!) αισθητικη των χορευτάδικων νομίζω ότι τελικά υπαγορεύει την γνώμη του κοινου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω, πολλοί είναι στις μέρες μας οι διάσημοι και διεθνούς φήμης DJs αλλά επειδή κι εγώ παλιότερα ξεγελιόμουν από τις τρέντυ (καλά το είπες) αφίσες και τα περίεργα ονόματα όλων αυτών των τυπάδων, έχω μάθει πλέον και ξεχωρίζω όσους κάνουν τη δουλειά ενός σωστού DJ. Και έχω δει ότι το μόνο που χρειάζεται για να έχεις τη θέση πίσω από τα decks σε ένα club, δεν είναι τίποτα παραπάνω από 1 μήνας εξάσκηση στα πολύ βασικά του DJ και ένα καλό κονέ με τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού. Και όπως είναι απόλυτα φυσιολογικό, κάθε φορά που κάνει μίξη κάποιος τέτοιος, όλο το club λύνεται στο γέλιο, μέχρι να έρθουν όλοι σε έκσταση από το άκουσμα του τελευταίου, must και καυτού hit (ή νομίζουν ότι είναι για να μην καταλάβει κανείς ότι δεν ακούνε και πολύ μουσική). Και τότε όλοι λένε... "καλά, και γαμώ τους DJ, τι βάζει ο άνθρωπος;"

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοούσα ότι ξέρω κάποια βρώμικα μυστικά , δηλώνω ότι δεν γνωρίζω τίποτα για να μην φανεί ότι αφήνω κάποιο υπονοούμενο. Εννοούσα πριν τις λέξεις που θα χρησιμοποιούσα για να τους περιγράψω .Τέλος πάντων θα είμαι ευγενικός και θα πω απλά ότι οι περισσότεροι DJ’s δεν έχουν σχέση με αυτό που υποτίθεται είναι το επάγγελμά τους δηλαδή η επιλογή , αναπαραγωγή και μίξη μουσικής. Το να επιλέγεις την μουσική που θα ακούσουν χιλιάδες άνθρωποι και θα επηρεάσει μια ολόκληρη γενιά από νέους είναι τεράστια ευθύνη. Είμαι σκληρός γιατί πλέον από τις επιλογές τους εκεί που την έχουν φτάσει τη μουσική δεν χρειάζεται να την παίζουν πια άνθρωποι. Μπορούν άνετα να προγραμματιστούν αλγοριθμικά προγράμματα και να φτιάχνουν έτοιμα ποπ τραγούδια για κατανάλωση σαν αυτά που ακούμε (άμα πάμε) στα clubs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να με παρεξηγήσετε και επειδή δεν γνωρίζω την τέχνη του DJing, θα ήθελα κάποιος να εξηγήσει πως "παίζει" ένας DJ μουσική και δεν "βάζει" μουσική. Το "παίζω" σε τι αναφέρεται;

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα οι σοβαροί djs δεν παιζουν απλώς το ένα τραγούδι μετά το άλλο αλλά το ένα τραγούδι πανω στ'άλλο. Αυτό για να ακουστεί ΟΚ (χωρίς την βοήθεια pc ή κανενός cdj1000 ) θέλει γνώσεις και τεχνική. Το αποτέλεσμα είναι οι αλλαγές να είναι ανεπαίσθητες. Ειδικά για κάποιον που δεν γνωρίζει τα κομμάτια δεν καταλαβαίνει πότε πέρασε στο επόμενο κομμάτι. Αμα ακουσεις τέτοιον dj καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά. Αυτά στην τεχνική. Στην αισθητική τώρα. Οι καλοί djs δεν σε ξενερώνουν! Βασικό. Βάζουν τα σωστά κομμάτια την σωστή στιγμή. Μετά υπάρχουν οι υπερ-djs που αγγίζουν τρελά όρια δημιουργικότητας. Χρησιμοποιώντας 3 ως 5 πικάπ η cd ταυτόχρονα, samplers, loops, effects κανουν ουσιαστικά Live remixing. Βλέπε James Zabiela.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα συμφωνήσω 1000 φορές μαζί σου Γεράσιμε.

 

Απ ότι καταλαβαίνω αναφέρεσαι στους club DJΆs δεν ανέφερες τους σκρατσάδες!!!

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε

 

 

DJ superstar...

 

DJ είναι ο μεσάζοντας που βοηθάει, ή τέλος πάντων, υποτίθεται ότι βοηθάει να βγει προς τα έξω η δουλειά ενός μουσικού, από τα μέσα της δεκαετίας του 80, τότε που η club/rave φάση έγινε μόδα/κουλτούρα (και συνεχίζει να είναι), ο DJ έγινε superstar, για να πω την αλήθεια με ενοχλεί που ο μεσάζοντας και όχι ο μουσικός γίνετε γνωστός, και αυτό γιατί αν παιχτεί ένα track από έναν DJ, οι ακροατές λένε “ρε συ άκουσες τι έβγαλε ο DJ τάδε?!”(το ίδιο έκανε πιο πάνω σε ένα ποστ του ο Alchemist) αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν πάω τους DJΆs.

Bεβαίως υπάρχουν και κάποιοι DJΆs που είναι πιο ενεργοί και βγάζουν κάποια δική τους παραγωγή κατά καιρούς, η κάνουν τα γνωστά σε όλους μας Remix, (έτσι προκύπτει η φράση “παίζει μουσική” Γεράσιμε). 8)

 

 

DJ Lakis...

 

ΟΚ λοιπόν τις περισσότερες φορές το θέμα έχει ως εξής, ένας τυπάκος που έχει φάει όλη του την ζωή στο clubbing και στο να μαζεύει χιλιάδες δίσκους, κάποια στιγμή είναι σε θέση να τελέσει χρέη DJ, έτσι ξεκινάνε όλοι οι μεγάλοι DJΆs, σε μια καφετέρια, μετά σε ένα bar και μακροπρόθεσμα club, όποτε DJ δεν είναι απαραίτητα κάποιος μεγάλος αλλά κάποιος που έχει αφιερώσει χρόνο σε αυτό, είναι το μεράκι του, το hobby του..

Το φαινόμενο DJ Lakis Takis Koulis Makis, είναι αλήθεια ότι είναι καθαρά φαινόμενο μιας διαχρονικής μόδας, και δεν έχω πρόβλημα με τα παιδία, κάνουν αυτό που κάνουν γιατί τους αρέσει η μουσική και έτυχε να μην είναι μουσικοί, και με αυτόν τον τρόπο δίνουν οΆτι έχουν σε αυτό που αγαπάνε, εντούτοις λίγοι είναι οι “superstar DJΆs”.

 

Οι scratchers είναι άλλη φάση και άλλη κουλτούρα και τους έχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση για ευνόητους λόγους.

 

DJ SHADOW IS GOD!!! 8)

 

Επίσης θέλω να πω στον Alchemist ότι ο Oakenfold δεν εχει κανει ποτε τον κοπο να συνθεσει κατι, ο Tiesto ο Armin Van Buuren ο Matt Darey και άλλοι είναι μερικοί που απ τους DJΆs που συνθέτουν (progressive, house, trance). :)

 

Ολοκληρώνω λέγοντας ότι το κεφάλαιο “DJ” είναι πολύ μεγάλο και δεν φτάνει ένα post για να το καλύψω, ακόμα και αυτό που έχω γράψει το θεωρώ ελλιπές. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΦΡΑΖΟΜΕΝΑ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ "DJ" ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΛΑ ΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ ΠΙΚΑΠ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΝ ΔΙΣΚΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΡΥΘΜΟΥΣ..ΜΕΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ cD ME TITΛΟ tHE IBIZA EXPERIENCE H AYIA NAPA PROJECT H MYKONOS PARTY NIGHTS H THE SOUVLAKI PITA DELERIUM... :lol: :lol: :lol:

 

AΥΤΗ Η ΜΟΔΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΤΗΝ ΧΟΡΕΥΤΙΚΗ.

 

ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ DJ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΑΔΙΚΩΝ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ...ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΙΝΟΝΤΑΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ.. ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝ/ΦΟΥ?

 

 

Ο DJ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΗΔΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΕΝΩΝ ΤΟΡ 10. Ο DJ KANONIKA ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΠΡΩΤΟΣ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

 

Ο ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΟΣ DJ ΠΡΕΠΕΙΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΡΥΦΤΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΣΚΟ

 

ΘΥΜΑΜΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΤΟ ACHTUNG BABY ΤΩΝ U2 ΟΛΟΙ ΕΠΑΙΖΑΝ ΤΟ ΤΗΕ FLY ΕΓΩ ΕΠΑΙΖΑ ΤΟ ΜΥSTERIOUS WAYS ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΑΓΑΝΕ ΑΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΗΙΤ.

 

ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ

 

ΟΣΟ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ DJ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΟΝΤΡΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΤΙΣΕΙ ΚΑΡΙΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΟΝ ΜΕΣΩ ΔΗΜ ΣΧΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΚΑΝΟΤΗΤΩΝ

 

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΩΝ ΔΕΚΑΔΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΓΝΩΜΟΝΑ ΤΟ ΗΙΤ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ ΝΟΥΜΕΡΑ ΑΚΡΟΑΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου