Προς το περιεχόμενο

Ηχολήπτες vs Μουσικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ένα σκηνικό...

 

 

-ΕΝΑ

 

-ΕΝΑ ΔΥΟ ΤΡΙΑ

 

-ΕΝΑ

 

-ΕΝΑ ΔΥΟ

 

-Δώσε λίγα πρίμα δεν ακούω το Σ!

 

ΕΠΟΣ!Εκει ειναι που αναγκαστικα η μαπα σου παιρνει χαρακτηριστικα σκιτσου 'Αρκα'...Ξερεις,εκεινη η κενη απογνωση του στυλ 'τον σκοτωνω-με σκοτωνω-δε βαριεσαι,δε σκοτωνω κανεναν'...Προσκυνω ταπεινα το μεγαλειο αυτου του τρομπα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1)Παιζουμε Live σε μαγαζι,στηνουμε,και ξεκιναει η αποθεωση:

 

-Ρε παιδια,που θα μπει το μονιτορ?

-Ποιο μονιτορ?

-Το μονιτορ για τη φωνη

-Δεν χωραει,δεν θα βαλουμε

-Και πώς θα ακουω?

-Απο τα ηχεια(του μαγαζιου που ηταν για μουσικη)Ακουγονται Γαμάτα!

-Τελοσπαντων...Μπορω να εχω λιγο βαθος στη φωνη?

-Τι βαθος?Δεν εχουμε....

 

2)Live στην Κυπαρισσια:

 

Γαματος ηχοληπτης προς τσιρακι:Βαλε το αρμονιο στο 4

Τσιρακι:Στο 4 ειναι

Hxo:Αφου δεν ακουγεται

Παιδευεται το τσιρακι να δει τα καλωδια....

Κοιταω απορημενος και λεω:Παιδια δεν εχουμε πληκτρα

 

Αφου στηνουμε με την κλασσικη καθυστερηση 2 ωρων ρωταω αν μπορουν να βαλουν ταινια κ να κολλησουν τον χαμο απο τα καλωδια,μην σκοτωθουμε

 

-Μπορεις να βαλεις ταινια?

-Ναι βεβαια

-Αν γινεται να περασεις και τα καλωδια απο πισω μην ειναι μες στα ποδια μας...

-ΟΚ...Αλλα...

-Τι?

-Το χορευτικο που θα μπει?Μην τα πατησουν και πεσουν

-ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΟΡΕΥΤΙΚΟ

-ΑΦΕΝΤΙΚΟΟΟΟΟΟ....ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΟΡΕΥΤΙΚΟΟΟΟΟΟ!!!!!!

 

3)Studio στην Πατρα που εχει "επαγγελματιας" ηχοληπτης

 

-Συγγνωμη αλλα δεν ακουω τιποτα απο τη φωνη...Μονο μια βαβουρα

-Και?

-Δεν γινεται να καθαρισει λιγο?Ακουω μονο χαμηλες.Μηπως εχεις βαλει μπασα?

-ΦΥΣΙΚΑ και εχουμε μπασα!!!Επαγγελματικκο studio ειμαστε

 

4)Live στο καστρο στην Πατρα με μουρη ηχοληπτη εξ Αθηνων

 

-Γινεται να εχω λιγο βαθος?

-Ναι..ΟΚ τωρα?

-Μα δεν εχει

-Τωρα?

-Τιποτα...

-Αφου σου εβαλα

-Ναι αλλα δεν εχει

(Εκεινη την ωρα ερχεται και ο δευτερος ηχοληπτης λεσ και ειμαι κουφος)

-Ρε,αληθεια λεει (!) δεν εχει

Τσεκαρει και ο πρωτος βλεπει οτι δεν βγαινει καθολου βαθος και λεει:

-Να σου πω ρε φιλαρακι...Χωρις παρεξηγηση...Τι να το κανεις το βαθος??Αυτα τα χρησιμοποιουν μονο οι σκυλαδες....

 

Βεβαια υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι ξερουν πραγματικα τη δουλεια...

Π.χ. μου εχει τυχει να κανω 5λεπτο soundcheck και να ειναι ολα τελεια...

Απλως πλεον το καθε μαγαζι ή χωρος παρουσιαζει σαν ηχοληπτη τον dj του,ή το ατομο που του νοικιαζει τα μηχανηματα

I Am The Lizard King...I Can Do Anything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχοληπτης πηγε να βγαλει (ξεριζωσει) το footswitch απο τον ενισχυτη μου (το οποιο δεν ηταν με jack πανω στον ενισχυτη, ηταν κολλημενο) για να το βαλει σε αλλον ενισχυτη σαν πεταλακι overdrive  ::) ::) ::) ::) ::)

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον:

- Λοιπόν μάγκες αύριο ραντεβού 8 στο μαγαζί για soundcheck για να είμαστε έτοιμοι στις 9.30. Οκ?

- Οκ!

(αυριο...)

8,8.15,8.30,8.45.... κατά τις 9.15 και αφού έχει αρχίσει να μαζεύεται κόσμος έξω από το μαγαζί (ευτυχώς μας κάναν παρέα) και εμείς στημένοι με τους ενισχυτές και τα όργανα έξω από το μαγαζί έρχεται (κλασσικά) με τον καφέ στο χέρι και χαμογελαστός

- Που είσαι ρε φίλε? Γιατί δεν σήκωνες τηλ?

- Αφήστε τα μάγκες μου έτυχε ένα γκομενάκι και γ@@@ μέχρι τώρα!!!

 

2ον:

Παίζουμε ως support σε μία μπάντα και ανεβαίνουμε 2οι να κάνουμε soundcheck. Αρχίζουμε παίζουμε και είναι όλα χάλια. Λέμε στον ηχολήπτη διάφορα (τύπου δώσε λίγο κιθάρα στα μόνιτορ του ντράμερ κλπ). Και γυρνάει και μας λέει "Παιδιά δεν μπορώ να το πειράξω γιατί είστε το support και τα μηχανήματα είναι στημένα για τους headliners". Εκεί ήταν που σχεδόν σηκωθήκαμε και φύγαμε!!!!! (τελικά παίξαμε με σκατά ήχο μόνο και μόνο γιατί είχε έρθει κόσμος)

 

3ον:

Είμαστε σε ανοιχτό χώρο και παίζουμε. Εγώ δεν άκουγα καλά την κιθάρα. Οπότε μιλάω στο μικρόφωνο γυρισμένος προς την κονσόλα στο μετά το πρώτο κομμάτι να μου δώσει λίγο κιθάρα στα μόνιτορ. Στο δεύτερο κομμάτι το ίδιο. Στο τρίτο το ίδιο. Κάποια στιγμή γυρνάω νευριασμένος στην κονσόλα και αρχίζω και ουρλιάζω στο μικρόφωνο "ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ? ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΙΘΑΡΑ?". Και παίρνει το μικρόφωνο ο τυπάς στην κονσόλα και μου λέει "Σόρυ ρε φιλαράκι αλλά ο ηχολήπτης στήνει ένα πανηγύρι και θα έρθει πιο μετά για το άλλο συγκρότημα. Εγώ της μεταφορικής είμαι"

 

Και κάτι τελευταίο για να γελάσουμε:

Πολυτεχνείο, ανοιχτό live με 6-7 συγκροτήματα. Κάνουμε πρώτοι soundcheck και έχει έρθει η ώρα να κάνουμε τσεκ τα μικρόφωνα. Αρχίζω εγώ στο δικό μου: ΕΝΑ, ΔΥΟ, ΕΝΑ, ΔΥΟ, ΕΕΕΕΕΕΞΙ, ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΞΙ, ΕΝΑ, ΔΥΟ και δεν ακουγόταν τίποτα. Εν το μεταξύ έχει μαζευτεί κόσμος στις κερκίδες. Μετά από κάνα λεπτό που κάνω ΕΝΑ, ΔΥΟ κλπ και δεν ακούγεται τίποτα γυρνάω στον κιθαρίστα και του λέω "Ρε νιώθεις και εσύ σαν μ@@@ς κάθε φορά με τα ΕΝΑ ΔΥΟ και ο μ@@@ς ο ηχολήπτης να μην κάνει τίποτα"??? Και ξαφνικά ακούω όλη την κερκίδα να γελάει διότι συνειδητοποιώ πως είχαν ανοίξει τα μικρόφωνα και ακούστηκε όλη αυτή η ατάκα... Κρυβόμουν όλο το Live από τον ηχολήπτη και δεν του ζήτησα τίποτα απλά από την ντροπή μου!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... να'στε καλά... διαβάζω όλο το thread και στην κυριολεξία έχω δακρύσει από τα γέλια...!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!! Από όλους πάντως πιστεύω αυτοί που έχουν τα περισσότερα προβλήματα με ηχολήπτες είμαστε οι μεταλλάδες...

 

έχω πιαστεί στα χέρια με ηχολήπτη όταν παίζαμε support σε Homo Iratus γιατί απλά ως support μας είχε γραμμένους!

 

Ανεβαίνουμε μετά τους headliners για soundcheck:

 

Ατάκα ηχολήπτη (όλος απορία και ειρωνία): "Τί???? θέλετε κι εσείς soundcheck??? ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ!!!"

 

...ε...το τί ακολούθησε δε λέγεται....πάλι καλά που οι Homo Iratus ήταν απίστευτα παιδιά και μας έκανε το soundcheck ο κιθαρίστας τους (Αλέξης) με εκπληκτικό αποτέλεσμα!

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να'ναι καλα ο grave digger που μας εφερε το θεμα στην επιφανεια. Εχουν πολυ πλακα και οι καινουριες ιστοριες. Και ελεγα απο μεσα μου, κατι μου θυμίζει αυτο το thread :D

 

Εκει με τη μεταφορικη ελιωσα :P δε μου εχει τυχει αλλα μπορω ανετα να το φανταστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου