Προς το περιεχόμενο

e-drums μεχρι 500-600ευρω


Warlord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους/ες  :)

 

οπως λεει κ ο τιτλος ενδιαφερομαι για 1 φτηνο σετακι e-drums. απαιτησεις τρελλες δεν εχω απλα θελω οτι καλυτερο σαυτα τα λεφτα.

το νεο roland hd-1 αξιζει η να παρω κανα πιο ανθρωπινο του στυλ millenium mps 300(που εχω διαβασει καλα λογια στο forum)/400 η μετα σε td-3 κλπ?

 

δε ξερω αν αυτο πρεπει να επηρεασει την αποφαση μου αλλα κυριως θα του φορτωνω πανω ηχους απο BFD οποτε δε με νοιαζουν κ πολυ οι default ηχοι των moduls του καθε set.. δλδ αν ειναι να δωσω λιγοτερα λεφτα να παρω κατι πιο φτηνο που μεσω VSTi Θα του δινω τρομερους ηχους, θα το προτιμησω απο κατι με πιο ποιοτικο module..

α επισης θαθελα το set να ειναι κ επεκτασιμο..κατι δλδ που πιστευω εξαρταται απτο module ετσι?

 

αυτα..η αγορα θα γινει πολυ συντομα, οποτε περιμενω τις αποψεις σας κ ευχαριστω εκ των προταιρων :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τόσο φτηνό σετ που ψάχνεις θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις σημαντικές. Το roland δεν έχει κανονικά πετάλια με ότι συνεπάγεται...Εαν θες πήγαινε στο drumstore και δοκίμασέ το αλλά θα απογοητευτείς κατά την γνώμη μου. Για τo mps300 δεν έχω άποψη απλά θα προτιμούσα το yamaha dtx με 100ευρώ παραπάνω εκτός και αν το πάρεις από αγγλία οπότε δες προς dv247.com κτλ. Κοίτα και για μεταχειρισμένα δεν χάνεις τίποτα. Αφού όμως δεν θες on module ήχους πάρε το millenium με το λογικά και φτηνότερο είναι και έχει δουλέψει οκ από πολλόυς συμφορουμίτες. Δες από αγγλία το alesis dm5 drumkit επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ...μαλιστα. δλδ απαξ κ παιζεις με vsti ειτε παρεις roland td9 ειτε παρεις ας πουμε millenium mps300 το ιδιο πραμα θαναι ετσι? αυτο δεν εχω καταλαβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, φίλε. Εγώ μόλις πήρα τα  MPS300 Special set DM5. Ικανοποιημένος γιατί με 780 ευρώ έχω ένα σετ ακριβώς όπως το θέλω για εξάσκηση στο σπίτι. Δοκίμασα τα TD9 και ήταν σίγουρα καλύτερα από τα Millennium στις δυναμικές και στα πιάτα, που σου έδιναν τη δυνατότητα να έχεις δύο ήχους (δηλαδή στο ride είχες και καμπάνα μαζί).

Δε διευκρινίζεις ακριβώς για τι τα θες. Εγώ προτίμησα να μη δώσω 1.500 ευρώ που μου έβγαιναν τα Roland, με τη λογική ότι ήταν υπερβολικό για να τα έχω απλώς στο σπίτι. Αυτό που είχε καλό το TD9  ήταν ότι έχει USB και μπορείς να ακούς μουσική και να παίζεις συγχρόνως, βάζοντας π.χ. το MP3 player. Εγώ πάντως έχω βρει πατέντες να μπορώ να τα κάνω και τα δύο συγχρόνως με ακουστικά! Τα MPS300 με έχουν καλύψει και προς το παρόν δεν έχω μετανιώσει καθόλου. Τα pads έχουν δέρματα από ντραμς και σε αυτά τα λεφτά δε θα βρεις κανένα σετ να έχει βάση για hi hat. Πάντως αυτό που έχει δουλεύει μια χαρά.

Δοκίμασα επίσης και τα DTX και μάλιστα την ακριβή σειρά, που μου είπαν ότι είχε περίπου 3.500 ευρώ αυτό που είδα, αλλά θα απογοητεύσω τον φίλο Chembeast. Το drum module δεν δίνει καμία απολύτως δυνατότητα επέκτασης του σετ αν θες ένα πιατίνι παραπάνω ή οτιδήποτε θες να βάλεις. Το σετ που κάνει ανάλυση ο tugito σε κάποιο άλλο θέμα νομίζω ότι σε καλύπτει αφού θες να είσαι μέσω υπολογιστή (MPS300 Alesis I/0 PC II set). Απ’ ό,τι είδα όμως είναι out of stock στο Thomann.

Οποιοδήποτε που έχει midi in/out μπορεί να δεχτεί ήχους από υπολογιστή και το έχουν σχεδόν όλα.

Το σετ που πήρα εγώ έχει ταμπούρο με mesh head  και είναι πολύ καλό σε αίσθηση και σε παίξιμο.

Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα!

Στη φωτογραφία είναι το σετ που πήρα (MPS300 Special set DM5 με δύο εξτρά πιατίνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντωνη πολυ καλο το σετακι σου αλλα ξεφευγει απτο ποσο ποτ θελω να διαθεσω..

 

λοιπον κατεληξα σε 2

 

1) http://www.dv247.com/invt/48544/ ALESIS PRO USB DRUM KIT (ειναι σαν το Mps-300 w/ alesis i/o πουχει γινει ντορος πολυς αλλα με καλυτερα πιατινια (cymbals choke+ride dual zone) κ δυναμικες + rim shots στα pads..

 

2) http://www.dv247.com/invt/37589/ TRAPS E400 w/ E450 module (κουκλια, ρεαλιστικο feel ομως δεν εχουν choke + rimshots.. κ ισως ride dual zone

 

ποιο απτα 2? :) θα χρησιμοποιηθει με BFD κυριως..

 

ΥΓ: ξερετε κ κανα αλλο καλο κ γρηγορο ευρωπαικο e-shop να πουλαει alesis/traps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις? :(

 

Η ερωτηση του στυλ-"δινω 600 αυρω και θελω ντραμς που να παιζει απο μονη της στην ουσια δεν υπαρχει σαν ερωτημα"

Η θα παρεις κατι της προκοπης και θα το κρατησεις η θα δωσεις 600 ευρω και θα το δωσεις για ψιχουλα και δεν θα σε καλυψει αργοτερα.Αν θες να παρεις ηλεκτρονικα οπωσδηποτε κοιτα σε τιποτα μεταχειρισμενα που ειναι και πιο φθηνα.

Αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη,ακουγομαι απολυτος,και επαναλαμβανομαι καθε φορα,αλλα αυτα εχω δει απο προσωπικη εμπειρια.

Περιπου να υπολογιζεις πανω απο 1000 ευρω για κατι της προκοπης......η επιλογη δικη σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε

μπορεις να μου πεις αν μενεις Αθήνα και ποια περιοχη;

Γιατι ολοι ψαχνεται εξω απο το σπιτι σας;

Ενω με τα ιδια ποσα σχεδον( στις γνωστες μαρκες)

υπαρχουν εδω.Και εισαι καλημενος και με το servis

marios

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1) http://www.dv247.com/invt/48544/ ALESIS PRO USB DRUM KIT (ειναι σαν το Mps-300 w/ alesis i/o πουχει γινει ντορος πολυς αλλα με καλυτερα πιατινια (cymbals choke+ride dual zone) κ δυναμικες + rim shots στα pads..

 

Εγώ θα προτιμούσα αυτό. Δικά σου είναι όμως τα λεφτά, εσύ αποφασίζεις.

 

 

Γεια σου φιλε

μπορεις να μου πεις αν μενεις Αθήνα και ποια περιοχη;

Γιατι ολοι ψαχνεται εξω απο το σπιτι σας;

Ενω με τα ιδια ποσα σχεδον( στις γνωστες μαρκες)

υπαρχουν εδω.Και εισαι καλημενος και με το servis

marios

 

Εγώ που μένω Αθήνα το έψαξα, και έψαξα και αρκετά στο ίντερνετ, για να μπορέσω να βρω ένα μαγαζί στην Αθήνα που να έχει κάτι παρόμοιο. Δε βρήκα κανένα μαγαζί πλην του Drum store, το οποίο μου πρότεινε μόνο το Roland ενώ το Alesis δεν το συζητούσε καν! Στη Γερμανία μπορείς να βρεις σετ από 150 ευρώ μέχρι και 5.000. Όσο για το service (=εξυπηρέτηση+επισκευές), η προσωπική μου άποψη και μόνο είναι ότι είμαστε δεκαετίες πίσω σε όλα τα προϊόντα, σε όλους τους χώρους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου