Προς το περιεχόμενο

Επιτελους! Αλλοι 18 μηνες ΣΚΛΑΒΙΑΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=901104&lngDtrID=244

 

& μετα θα ειμαστε ελευθεροι!! :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όντως είναι πολύ εύκολο να κοπεί το κάπνισμα σε πόλεις που απαγορεύεται. Αυτό ίσως φανεί κουφό σε πολλούς αλλά επιβεβαιώνω ότι ισχύει... http://www.noiz.gr/index.php?topic=152444.msg165675#msg165675 (βεβαίως στο Δουβλίνο απαγορεύεται και σε μπαρ+εστιατόρια).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πόσο γουστάρω για αυτήν την απόφαση δεν λέγεται...ΑΜΗΝ Παναγιά μου!!! :D

 

Πάντως συνεχίζω (και θα συνεχίζω) να είμαι φανατικός οπαδός της άποψης ότι:

''Το κάπνισμα τους έφταιξε...Όλα τα άλλα τα έχουν λύσει και έμεινε και αυτό, ως ο μεγαλύτερος εχθρός και ως η χειρότερη μάστιγα των πάντων, οπότε εντάξει.'' ::) ::) ??? ::)

 

Α ρε βούρδουλας που σας χρειάζεται...Τέλος πάντων...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πρώτον, συμφωνώ με την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους, και σε χώρους συνεστίασης (μπαρ, καφετέριες κλπ.). Εκτός από μένα, παραθέτω το παράδειγμα φίλου, που όταν βρεθεί για πάνω από 10 λεπτά σε χώρο με καπνό αρχίζουν να δακρύζουν τα μάτια του, ερεθίζονται, εμφανίζονται δυσκολίες στην αναπνοή κλπ.

 

Και φυσικά δεν το συζητάω για την μυρωδιά που μένει πάνω στα ρούχα!!! Ακόμα και σε καλοκαίρι, σε καφέ με ανοιχτά παράθυρα, δεν τολμάς να φορέσεις τα ίδια ρούχα για δεύτερη μέρα. Είναι πολύ ενοχλητικό για τους μη καπνιστές.

 

Έπειτα, αναλογιστείτε και τα προβλήματα υγείας που εμφανίζονται στους παθητικούς καπνιστές, που υποχρεούνται να αναπνέουν τα παράγωγα της απόλαυσης των καπνιστών.

 

Για όσους τώρα επιθυμούν να ασχοληθούν με το θέμα Κυβέρνηση-Δημόσια Υγεία-Μέτρα, η άποψή μου (που τρελαίνομαι να την δίνω όταν δεν μου ζητείται!!! ;D) είναι ότι δεν πρέπει να φέρνουμε κόντρα σε περιπτώσεις που μια σειρά μέτρων που είναι ευεργετικά για όλους (ακόμα και για τους καπνιστές). Ας μην ξεχνάμε από την άλλη πως το κράτος θα γλιτώσει αρκετές χιλιάδες ευρώ από έξοδα περίθαλψης των καπνιστών (ιδιότητα που ήδη θεωρείται μειονέκτημα ακόμα και στην αγορά εργασίας). Δεν είναι δηλαδή ότι το κάνουν για την ψυχή της μανούλας τους... Ούτε για την προστασία των πολιτών, που τόσο νοιάζονται για εμάς...

 

Ακόμα όμως και για δικό τους όφελος, εγώ το εγκρίνω. Παρόμοιες κινήσεις πρέπει να γίνουν και σε ζητήματα όπως η οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ, η οδηγική ασφάλεια, η φοροδιαφυγή και άλλα τέτοια προβλήματα που καταδεικνύουν τον πολιτισμό ενός λαού. Γιατί πολιτισμός μας δεν είναι ο Παρθενώνας. Εμείς είμαστε, πως το κάνουμε και τι κάνουμε.

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

prang, το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά σε παλιότερο thread. Ας αφήσουμε τα μανιφέστα περί υγείας, περίθαλψης καπνιστών και ...ασφαλιστικού.

 

η άποψή μου (που τρελαίνομαι να την δίνω όταν δεν μου ζητείται!!! ;D)

Όπως λέει κι ο Dirty Harry, "Οι απόψεις είναι σαν τις ...υφαλοκρηπίδες. Όλοι έχουμε από μία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά την απ'αυτή μας δεν την δίνουμε!!!! Μόνο για μεγάλα βίτσια...

 

Doctor: Sure, Harry. We can save the leg.

[takes out some scissors]

Harry Callahan: What are you going to do with those?

Doctor: Going to cut your pants off.

Harry Callahan: No. I'll take them off.

Doctor: It'll hurt.

Harry Callahan: $29.50, let it hurt.

 

(οκ, δεν συνεχίζω!!!)

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να γινει πραγματικοτητα..........διατηρω επιφυλαξεις μονο για το σημειο στο οποιο πασχει η καθε νομοθετικη πρωτοβουλια στην Ελλαδα.....την εφαρμογη της......

 

Παρεπιπτοντως στην Ιταλια, που υποτιθεται οτι κατοικειται και αυτη απο μεσογειους, ανυποτακτους μαγκες  ::) ::) ::)σαν και εμας, που και αυτης η δημοσια διοικηση δεν τα παει και τοσο καλα, η εν λογω απαγορευση ισχυει εδω και 4 χρονια ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ κανονικοτατα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως στην Ιταλια, που υποτιθεται οτι κατοικειται και αυτη απο μεσογειους, ανυποτακτους μαγκες  ::) ::) ::)σαν και εμας, που και αυτης η δημοσια διοικηση δεν τα παει και τοσο καλα, η εν λογω απαγορευση ισχυει εδω και 4 χρονια ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ κανονικοτατα.

 

Βεβαίως φίλε fenderiarh 8)...Δεν συμφωνεί, όπως είναι φυσικό, κανένας καπνιστής αλλά παραεφαρμόζεται ;)...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρεπιπτοντως στην Ιταλια, που υποτιθεται οτι κατοικειται και αυτη απο μεσογειους, ανυποτακτους μαγκες  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyesσαν και εμας, που και αυτης η δημοσια διοικηση δεν τα παει και τοσο καλα, η εν λογω απαγορευση ισχυει εδω και 4 χρονια ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ κανονικοτατα.

 

θελουμε δε θελουμε και εδω θα εφαρμοστει ΚΑΝΟΝΙΚΑ (κι ας νομιζουν μερικοι οτι η αιωνια..μαγκια του Ελληνα θα περασει και εδω...) εδω εφαρμοστηκε στην απολυτη πολη των ρεμαλιων (Βερολινο) σε εμας τους φλωρουμπες δεν θα εφαρμοστει?

 

ας αρχισουν να πεφτουν τα 300αρια και τα 3χιλιαρα και θα σου πω εγω που θα παει η μαγκια... ;D (και δεδομενου οτι το ελληνικο κρατος το προστιμο δεν το ...μισησε ποτε θα πεφτει χαρατσι συννεφο.ευκαιρια να γεμισει και κανα ταμειο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου