Προς το περιεχόμενο

Mac OS σε PC


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αλλά για να είμαι και λίγο δίκαιος, ομολογώ (για να μαθαίνουν και οι νέοι) ότι η Apple δεν θα ήταν τίποτα χωρίς την Adobe...

 

Γι αυτό δεν έχουν Flash στο iphone???  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

(αστειεύομαι)

 

Τέλος πάντων... Άβυσος η ψυχή του marketing, του Στέφανου Δουλειές και του Βασίλη Πυλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και με συγχωρείς φίλε Wow!,η "καταγγελία" ενός απλού χρήστη δεν έχει καμμία σημασία όταν οι πωλήσεις τραβάνε την ανηφόρα, είτε αυτό οφείλεται σε καλό προϊόν ή σε καλό marketing...

 

Ναι, αλλά πρέπει να είναι συμφωνημένο το αν θέλουμε να μιλάμε για μερίδιο πωλήσεων, αποτελεσματικό marketing, καλό προϊόν, νέες τεχνολογίες, μελλοντικές προοπτικές, σχέση τιμής προς απόδοση... ή οτιδήποτε άλλο.

 

Όχι, όταν μας τελειώνει το ένα να πιάνουμε το άλλο, δεν έχει νόημα αυτό.

 

Επίσης, μπορεί η καταγγελία ενός απλού χρήστη να είναι βραδυφλεγής βόμβα, αλλά παραμένει βόμβα. Τα τελευταία δύο χρόνια, όποτε ψάχνω για reviews οποιουδήποτε προϊόντος, πέφτω πάνω σε κάτι site όπου διάφοροι "απλοί χρήστες" καθοδηγούν τις καταναλωτικές επιλογές άλλων χρηστών.

 

Επίσης, το ότι ο Καποδίστριας έπεισε τους έλληνες να τρώνε πατάτες, αυτό δεν τις κάνει περισσότερο υγιεινή τροφή.

 

Δεν είμαι εναντίον των Mac, απλά προτιμώ τις εστιασμένες συζητήσεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ατυχώς όλα τα πράγματα που βγαίνουν προς πώληση έχουν καντάρια marketind επάνω. (Άρα δεν μας τελειώνει το ένα και πιάνουμε το άλλο απλά πρέπει να βλέπουμε λίγο και πίσω απο τη κουρτίνα...). Γιατί μια κιθάρα έχει αυτό το χρώμα και όχι το άλλο, ασημένιο η χρυσό gear...ποιός καλλιτέχνης την υπογράφει...Εσύ νομίζεις δηλ όταν η Fender βγάζει ένα καινούργιο μοντέλο το κάνει για το καλό της τέχνης και όχι για να γεμίσει τον κουμπαρά...και να εξασφαλίσει καλά ποσοστά στους μετόχους της!

Τώρα το εάν οι πατάτες είναι υγιεινή τροφή...αυτό είναι μας τελειώνει το ένα να πιάνουμε το άλλο!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να λέμε, σημασία έχει ποιος θα πετύχει τις περισσότερες πωλήσεις. Εταιρίες είναι, όχι φιλανθρωπικές εταιρίες. Η apple/microsoft δεν λένε: "να σφίξουμε τον κωλο μας για να έχει ο κόσμος καλούς υπολογιστές" αλλα "να σφίξουμε τον κώλο μας για να δούμε πως θα βγάλουμε περισσότερα"

 

 

Απλώς η apple έχει πιο φανατικούς χρηστες (πώς και πώς περιμένω να κάνει βουτιά θανάτου ο Jobs στο κοινό στις παρουσιάσεις της apple  ;D)

 

 

Σημασία λοιπόν δεν έχει να είσαι ο καλύτερος  αλλά να πείσεις ότι είσαι ο καλύτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ατυχώς όλα τα πράγματα που βγαίνουν προς πώληση έχουν καντάρια marketind επάνω. (Άρα δεν μας τελειώνει το ένα και πιάνουμε το άλλο απλά πρέπει να βλέπουμε λίγο και πίσω απο τη κουρτίνα...). Γιατί μια κιθάρα έχει αυτό το χρώμα και όχι το άλλο, ασημένιο η χρυσό gear...ποιός καλλιτέχνης την υπογράφει...Εσύ νομίζεις δηλ όταν η Fender βγάζει ένα καινούργιο μοντέλο το κάνει για το καλό της τέχνης και όχι για να γεμίσει τον κουμπαρά...και να εξασφαλίσει καλά ποσοστά στους μετόχους της!

Τώρα το εάν οι πατάτες είναι υγιεινή τροφή...αυτό είναι μας τελειώνει το ένα να πιάνουμε το άλλο!

 

Marathon, μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

 

Κατ' αρχήν, με μέμφεις για το (δικό σου) παράδειγμα για τις πατάτες;

 

Κατά δεύτερον, λέω ότι άμα θέλεις να μιλήσουμε για marketing, ας μιλήσουμε για marketing (αν υποθέσουμε βέβαια ότι εδώ είναι ο κατάλληλος τόπος).  Αλλά η συζήτηση για marketing δεν αφορά τον θαμώνα του noiz διότι εδώ αποτιμούνται τεχνολογίες, πέρα από την εμπορική τους επιτυχία. Τουλάχιστον εγώ, αυτό κάνω και δεν μιλώ για πράγματα που δεν έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

 

Κατ' αρχήν, με μέμφεις για το (δικό σου) παράδειγμα για τις πατάτες;

 

Δεν σε κατηγορώ για τίποτα...κουβέντα κάνουμε. Απλά και ο Καποδίστριας έκανε ένα κλασικό κόλπο marketing. Δεν θέλω να μιλήσουμε για marketing, το συγκεκριμένο θέμα όμως εκεί παραπέμπει...

...και για να πω την τελική μου άποψη γι αυτό το threat, το ότι υπάρχουν Pc που προσπαθούν και τρέχουν το Leopard, θέλουμε δεν θέλουμε αυξάνουν μακροπρόθεσμα τις πωλήσεις της Apple...γιατί εξοικιώνουν τους χρήστες με το περιβάλλον Mac και σε συνάρτηση με τις τιμές των υπολογιστών που κατεβαίνουν τα κάνουν προσιτά στο ευρύ κοινό. Άντε Wow! και στo δικό σου Μac...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε φορα αυτο γινεται και εχει πολυ πλακα. το να τρωγεστε εννοω  :P

επανηλειμενα λοιπον ας εκφρασω τη γνωμη μου ως χρηστης hybrid. η μαλλον πρωην hybrid χρηστης. γιατι απο τοτε που βρηκα τα παντα στον mac να μου κανουνε την δουλεια που εκανα στο pc, δεν θελω να το ανοιγω καν, ουτε να βλεπω την επιφανεια εργασιας των windows. προκατηλειμενος δεν ειμαι, απλα ειδα ασπρες μερες απο τοτε που εγινε η μεταβαση. ολα τα κανει γρηγορα, δεν κολλησε ΠΟΤΕ οσο καιρο δουλευω και με το logic βρηκα την υγεια μου.

 

και ναι, θελω να τρεχω τα leopard μεσα στον mac, και οχι σε οποιαδηποτε αλλη μπαχατελα/συναρμολογουμενο κουτι/αι σικτιρ ντουλαπ.

μιλαμε τωρα, ηχογραφω απο το μικροφωνο ακριβως διπλα στον υπολογιστη και δεν βγαζει τον παραμικρο θορυβο, την ωρα που για να πετυχεις το ιδιο με pc φανταζομαι χρειαζονται και μερικες εκατονταδες ευρω επιπλεον για καλο κουτι.

 

ελπιζω να μην εγινα βαρετος..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να μην εγινα βαρετος..  ;D

 

Μια και το θίγεις... ε, ναι... έγινες...

 

Κατ' αρχήν, έχε υπ' όψιν σου (εσύ και όλοι οι υπόλοιποι) ότι δεν τρωγόμαστε καθόλου: τόσο εγώ όσο και ο marathon είμαστε μεσήλικες με πολλά-πολλά χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας πίσω μας, με Μακ, ΠιΣι και πολλά-πολλά άλλα. Οι διαφωνίες μας δεν έχουν τον εφηβικό χαρακτήρα του στυλ "ας μετρήσουμε το λουλί μας", αλλά μάλλον να συγκρίνουμε ποιότητα επιχειρημάτων μετά από τόσα χρόνια καθημερινής τριβής με αυτά τα πράγματα. Εντελώς ειλικρινά, δε νομίζω ότι η πλειοψηφία των θαμώνων του φόρουμ είναι σε θέση να παρακολουθήσει μία τέτοια συζήτηση, πόσο μάλλον να την κριτικάρει.

 

Κάτα δεύτερον, ένα στοιχείο για την ποιότητα της συζήτησης, είναι να είναι κατανοητό από όλα τα μέρη ότι τελικές απαντήσεις ίσως δεν υπάρχουν: κουβέντες του στυλ "στο μακ τα βρήκα όλα" είναι φανερά επιπόλαιες, ειδικά όταν συνοδεύονται με διαπιστώσεις ότι "ηχογραφείς με ένα μικρόφωνο δίπλα στο κουτί και δεν έχει θόρυβο" (του κουτιού, υποθέτω), ενώ παραγνωρίζεις ότι αυτό δεν μπορεί να είναι κριτήριο λειτουργικότητας, ή αξίας ή οτιδήποτε. Δηλαδή, άμα πας και δύο μέτρα πιο κει για να ηχογραφήσεις, τι θα πάθεις;

 

Μην σπεύδετε να αποδίδετε στους άλλους κίνητρα που δεν έχουν.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Οι διαφωνίες μας δεν έχουν τον εφηβικό χαρακτήρα του στυλ "ας μετρήσουμε το λουλί μας", αλλά μάλλον να συγκρίνουμε ποιότητα επιχειρημάτων μετά από τόσα χρόνια καθημερινής τριβής με αυτά τα πράγματα.

Ο Wow! έχει απόλυτο δίκαιο. Δείτε τη "διαφωνία" μας σαν σπόρ...κατά βάθος δεν διαφωνούμε καθόλου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατ' αρχήν, έχε υπ' όψιν σου (εσύ και όλοι οι υπόλοιποι) ότι δεν τρωγόμαστε καθόλου: τόσο εγώ όσο και ο marathon είμαστε μεσήλικες με πολλά-πολλά χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας πίσω μας, με Μακ, ΠιΣι και πολλά-πολλά άλλα. Οι διαφωνίες μας δεν έχουν τον εφηβικό χαρακτήρα του στυλ "ας μετρήσουμε το λουλί μας", αλλά μάλλον να συγκρίνουμε ποιότητα επιχειρημάτων μετά από τόσα χρόνια καθημερινής τριβής με αυτά τα πράγματα. Εντελώς ειλικρινά, δε νομίζω ότι η πλειοψηφία των θαμώνων του φόρουμ είναι σε θέση να παρακολουθήσει μία τέτοια συζήτηση, πόσο μάλλον να την κριτικάρει.

 

ανατριχιασα  ;D

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου