Προς το περιεχόμενο

Shure - ksm 109 vs AKG C1000S MKIII vs Samson Co1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεία σας μέλη του noiz!!

Θα ήθελα να αγοράσω μεσα στον ιούνιο ενα μικρόφωνο (το πρώτο μου),

με το οποίο θα ηχογραφήσω κάποια συγκροτηματα που έχω έρθει σε επαφή και δεν ξερω αν πρεπει να καταληξω στο πυκνωτικο shure-ksm109

στο AKG C1000S MKIII ή στο Samson Co1....!Δεν εχω προβλημα για να περνει θορυβους και τετοια αν και δεν θα προτιμουσα μεγαλο διαφραγμα για καλο και για κακο......!Θα λειτουργησω σε homestudio με την firewire 410!Τι μου προτεινετε ρε παιδια?Σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι το θεμα επειγει!!! thank you..... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε Ζakk,

 

μπορώ να σου πω μόνο για το co1 της samson, το οποίο και αγόρασα πρόσφατα.Κατ'αρχάς,δεδομένης της τιμής του το μικροφωνάκι σκίζει. Δεν αναφέρεσαι όμως στο είδος μουσικής των συγκροτημάτων με τα οποία έχεις έρθει σε επαφή,οπότε θα περιοριστώ να σου πω ότι το co1 έχει πολύ υψηλό επίπεδο όσον αφορά την ηχογράφηση ακουστικών οργάνων(κλασσική-ακουστική κιθάρα, φλάουτο,βιολί κλπ), αξιοπρεπές επίπεδο στην ηχογράφηση φωνής, αλλά δεν ενδείκνυται για τοποθέτηση μπροστά από ηχείο πχ ενισχυτή(ηχογράφηση ηλεκτρικής κιθάρας κλπ). Πάντως σ'αυτά τα λεφτά (70 ευρώ συμπεριλαμβανομένου φπα)και δεδουμένου ότι έχεις μια αρκετά καλή κάρτα ήχου θα έχεις αρκετά καλά αποτελέσματα. Βέβαια αν διαθέτεις περισσότερα χρήματα εύλογο θα ήταν να κοιτάξεις και κάτι άλλο. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε καμμία περίπτωση δεν θα'πεφτες έξω.

Όμως μεταξύ τους θα πρότεινα το AKG αν υπήρχε περίπτωση να θέλεις να το χρησιμοποιείσεις χωρίς τροφοδοσία καθώς είναι electret (λειτουργεί και με μπαταρίες δηλ.).

Αν όμως σκοπεύεις να κάνεις χρήση με τη συγκεκριμμένη κάρτα και σε κλειστό χώρο, τότε το μεγάλο διάφραγμα του Samson είναι αυτό που σου χρειάζεται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Samson c01 είναι πολύ καλό για ακουστικά όργανα, φωνή και γενικά έχει εξαιρετική σχέση τιμής/απόδοσης.

 

To shure ksm27 (το 109 δεν το ξέρω) είναι αρκετά ακριβότερο αλλά μπορείς να γράψεις τόσο ακουστικά όργανα (κιθάρα, βιολί, κτλ) αλλά και να το τοποθετήσεις σε ενισχυτή για ηλ. κιθάρα πολύ καλό για all purpose mic

 

Το AKG δεν το έχω ακούσει αλλά διαβάζω παντού θετικά σχόλια...

 

Καλή αγορά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε zakk … αν ήθελες ένα από αυτά τα μικρόφωνα που αναφέρεις για προσωπική χρήση θα πήγαινα πάσο και θα σε συμβούλευα ότι και ο yameth (κι εγώ από ένα ταπεινό SM58 ξεκίνησα το 85).

Εφόσον όμως σκοπεύεις να τα χρησιμοποιήσεις για να ηχογραφήσεις άλλους και μάλιστα πολλούς ,έχω να σου κάνω το εξής ερώτημα... Τα συγκροτήματα τι σου φταίνε ? :lol:

 

Μετά γράφεις...

Δεν εχω προβλημα για να περνει θορυβους και τετοια αν και δεν θα προτιμουσα μεγαλο διαφραγμα για καλο και για κακο

 

Είμαι περίεργος ποιος σου το είπε αυτό που γράφεις (αν το άκουσες σε κάποιο μαγαζί απλά μην ξαναπάς , αν το άκουσες από γνωστό σου , συμβούλεψε τον να πάρει διαβάσει κάνα βιβλίο ηχοληψίας) Το κατά πόσο ένα μικρόφωνο λαμβάνει ηχητικές πηγές εξαρτάται από την ευαισθησία του και από τη ρύθμιση του gain.Αν τα πυκνωτικά μικρόφωνα μικρής κάψας ΔΕΝ είχαν υψηλή ευαισθησία , τότε ο Τριανταφυλόπουλος δεν θα έκανε τα πετυχημένα ρεπορτάζ με κρυφή κάμερα & μικρόφωνο.( Όλα τα μικρόφωνα για παρακολουθήσεις είναι electret για αυτονομία, μικρής κάψας για να κρύβονται και έχουν εξαιρετική ευαισθησία) Επίσης τα μετρητικά μικρόφωνα είναι όλα μικρής κάψας.

 

Εν κατακλείδι

Σχετικά με τα μικρόφωνα που ανέφερες θα συμφωνήσω με το yameth για το Samson.

Αν πρόκειται όμως να πάρεις κόσμο στο λαιμό σου ... :lol: , τότε το ελάχιστο που θα σου πρότεινα είναι το Rode ΝΤ1Α για (all purpose) και ένα δυναμικό shure SM57 για κιθάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AKG δεν το έχω ακούσει αλλά διαβάζω παντού θετικά σχόλια...

 

Καλή αγορά !!!

 

Φίλε energin , το c1000 δεν αξίζει πλεον σαν αγορά σε καμία περίπτωση. Παλιότερα που τα μικρόφωνα ήταν πολύ πιο ακριβά σε σχέση με σήμερα αυτή η σειρά της AKG ( c1000, c3000 κλπ) έκανε θραύση σε home και μικρά studios για την εκπληκτική σχέση τιμής απόδοσης που είχαν.

Σήμερα δεν έχουν λόγο ύπαρξης γιατί άλλες εταιρίες προσφέρουν φτηνότερα και πολύ καλύτερα μικρόφωνα. Η AKG παραμένει κορυφαία κατασκευάστρια μικροφώνων , αλλά μόνο στα ακριβά της μοντέλα c414 κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ guys !!!Κοιταξτε...απο αυτα που μου λετε μαλλον θα κοιταξω το samson και το shure!Απλα θα ηθελα μια τελευταια γνωμη απο εσας.....αν σας πω οτι θελω ενα μικροφωνο για να κανω τα παντα!Και να γραφω κιθαρες απο ενισχυτη και καμια ακουστικη και ικανοποιητικες φωνες.....τι λετε?Samson c01(μπορει και co3) ή το Shure ksm109??

Σας ευχαριστω...... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν αντέχεις να περιορίσεις τις βραδυνές σου εξόδους για κάποιο διάστημα, "στιμώξου" και πάρε το Rode που προτείνει ο dither, λύνοντας το πρόβλημά σου για αρκετό καιρό και όσο οι απαιτήσεις σου βρίσκονται στο επίπεδο που κατάλαβα από τα post σου..Σε περίπτωση τώρα που η κοπελιά σου θέσει "βέτο", περιορίσου στο samson που όντως τα χρήματα που ζητάει είναι "αστεία" σε σχέση με την προσφερόμενη ποιότητα..

 

ΥΓ.Και μην ξεχάσω..μίκτη ή προενισχυτή με phantom διαθέτεις ή σκοπεύεις να αγοράσεις?Αν όχι ξαναδιάβασε το post του yameth

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αντέχεις να περιορίσεις τις βραδυνές σου εξόδους για κάποιο διάστημα' date=' "στιμώξου" και πάρε το Rode που προτείνει ο dither, λύνοντας το πρόβλημά σου για αρκετό καιρό και όσο οι απαιτήσεις σου βρίσκονται στο επίπεδο που κατάλαβα από τα post σου..Σε περίπτωση τώρα που η κοπελιά σου θέσει "βέτο", περιορίσου στο samson που όντως τα χρήματα που ζητάει είναι "αστεία" σε σχέση με την προσφερόμενη ποιότητα..

 

ΥΓ.Και μην ξεχάσω..μίκτη ή προενισχυτή με phantom διαθέτεις ή σκοπεύεις να αγοράσεις?Αν όχι ξαναδιάβασε το post του yameth[/quote']

 

:D :D

καπου σε ξερω εσενα... :wink:

Alex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου