Προς το περιεχόμενο

Clip και Audacity.Θόρυβοι και effects..


pastelius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!Μετά απο πολύ κόπο(και καιρό),κατάφερα επιτέλους να βγάλω ήχο μέσω Η/Υ!.. :D  :D  :o  :o

Ο τρόπος έχει ως εξής:Απο την έξοδο ακουστικών του ενισχυτή στην είσοδο μικροφώνου της κάρτας,(δυστυχώς μόνο με ακουστικά μπορώ να ακούω),κάποιες funky κιθάρες και drums απο το reason,και ηχογράφηση απευθείας μέσω audacity..

 

Το πρόβλημά μου είναι κάποιοι θόρυβοι που ακούγονται εδώ κι εκεί,όπως στο τέλος, και,παρόλο που κατάφερα να σβήσω τους πιο πολλούς (στην τύχη με την επιλογή noiz removal ),δεν μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί το όλο πράγμα.

Θεωρώ φυσιολογικό τον θόρυβο με το σήμα "ακατέργαστο" ,αλλά πείτε μου ρε παιδιά κάποια βασικά για να κάνω δουλειά σαν άνθρωπος..Προσπάθησα να βάλω boost σε κάποια σημεία,αλλά πίκαρε μέχρι θεό..

Καμιά βοήθεια?

 

http://www.box.net/shared/9ilmalx6jl

 

thanks  :)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ιδέα?Κανείς?  :-\

 

Καλησπέρα.

Βασικα δεν κατάλαβα ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα.

Το κομμάτι που το ακουσα δεν ακουσα θόρυβο πουθενά η κάτι περίεργο εκτος απο μουντιλα στο bass.

Το ακουσα βέβαια εδώ στη δουλεια που δεν έχω και τα καλύτερα ηχεία.

Το audacity δεν το ξέρω καθόλου...αλλα με τον τρόπο που ακολουθείς υποθέτω οτι δίνεις volume απο τον ενισχυτή σου.

Οπότε πρεπει να βρεις την σωστή ένταση απο τον ενισχυτή. Και υποθέτω το audacity θα έχει καποιο master κανάλι οποτε θα σου έλεγα να βάλεις και εκεί ένα limiter.Και μην βάζεις boost οταν παίζεις αλλα στο τέλος αφου έχεις γράψει το bass.

Δεν μιλάω ώς ειδικός αλλα απο την μικρή εμπειρία μου εγώ στη θέση σου σε πρώτη φάση αυτά θα έκανα.

Υπάρχουν και ποιό ειδικοι έδω να σου πούν απλα για να σου κάνω σεφτέ... ¨)¨)¨)

Ισως χρειάζετε και ένα compressor στο κανάλι του bass.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο σ'ευχαριστώ πολύ για τον..σεφτέ! :D Έψαξα για limiter,αλλά δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα.. :-\

 

Το πρόβλημά μου δεν είναι άλλο παρά το ότι αφαίρεσα τον θόρυβο κατά τύχη με την επιλογή που

έχει το πρόγραμμα, αλλά όταν το επαναλαμβάνω (μετά την επιτυχημένη προσπάθεια),μου χαμηλώνει όλη την κυματομορφή που έχω γράψει..

Στο κομμάτι ακούγεται σε 2-3 σημεία,και ειδικά μόλις σταματάνε οι ήχοι (τέλος τέλος).

Κατάφερα να καλύψω κάποια πράγματα,αλλά όχι να τα αφαιρέσω.

 

Επίσης,επειδή γράφω ΜΟΝΟ μπάσο (ή ενίοτε πολλά μπάσα, ;D,)εκεί που θέλω να δώσω λίγο όγκο το κομμάτι πικάρει αφάνταστα πολύ(προφανώς απο λάθος χρήση του compression και του bass boost)..Θέλω μάλλον κάποια tips απο τους γνώστες έτσι ώστε να μην σπαταλάω άσκοπα χρόνο σε πράγματα που θα έπρεπε να κάνουν τη ζωή μου πιο εύκολη!

Ευχαριστώ και πάλι Νίκο! ;)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Pastelius έβαλα το Audacity για να εξομοιώσω περίπου το πώς γράφεις και διαπίστωσά οτι δεν έχει real time effects δλδ

δεν εχει effects οταν γράφεις αλλα σε φάση post recording.

Οποτε το προβλημά σου ειναι οτι έτσι και peakαρεις κατα την εγγραφή θα παραμορφώσει ο ήχος οπότε οτι και να κάνεις μετά δεν

πετυχένεις τπτ καλυτερο απο αυτο που έγραψες εκτος αν είσαι mastering guru... ;D ;D ;D.

H άλλη περίπτωση προβλήματος είναι να γράψεις με αυξομοιώσεις μεν χωρίς να peakαρει δε αλλά μετα με το boost να peakαρει.Οπότε

το boost ειναι απαγορεθτικο ή με πολύ προσοχή στα επιπλεον db.

Εν κατακλείδη 2 λυσεις μπορώ να σκεφτώ.

 

λυση 1. ηχογραφείς πολύ χαμηλά είτε με χαμηλομενο το volume του ενισχυτή είτε με χαμηλομένο το volume του mic της κάρτας σου απο το control panel -> sound devices οποτε με χαμηλό σήμα μπορείς να βάλεις compressor και οτι αλλο θές και στο τέλος αμα είνα χαμηλή η σταθμη χρησιμοποιήσε το effect που έχει το audacity Amplification και να του προσθέσεις μερικα db.

 

λυση 2. Θεου θέλωντος και καρτας επιτρέποντος κατεβαζεις ενα free vst host βρησκεις απο τα free και compressor και παίζεις με το compressor απο το vst host και έχεις και ανοιχτό το audacity πατας rec.αν δεν γράφεί χρειάζετε ψάξιμο στα preferences αν σου δίνει η κάρτα σου στα input devices αυτο που εχει και στο playback σαν επιλογή.

 

Αυτα ελπιζω να σε βοηθησει κατι απο αυτά...

Αλλωστε οτι problem εδω μαστε...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου