Προς το περιεχόμενο

Τι διαφορά έχει το "ψευτομάστερινγκ" από το "mastering";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαβαζοντας ξανα το κειμενο μου φοβαμαι οτι θα παρεξηγηθω.

 

Το mastered ακουγεται σχετικα καλυτερα απο το unmastered, ομως ακουγοντας και τα 2 συμπεραινω οτι το mastered θα μπορουσε καλλιστα να ακουστει  δυναμικοτερο, με περισσοτερη ενεργεια (loudness) και πιο καρφωμενο στις νοτες, μπασσο. Βεβαια ο τεχνικος ειχε ακομα καποια κομματια στο ιδιο CD ( ετσι φανταζομαι) και οι αποφασεις του ηταν μικροι μικροι συμβιβασμοι μεχρι το ΟΛΟ αποτελεσμα να ειναι καλο. Κριση ως προς το mastering ολοκληρωμενη, ΔΕΝ γινεται χωρις ακροαση ολοκληρης της δουλειας (και αυτο ειναι νομος) οπως και χωρις την ακροαση της αρχικης μιξης.

 

Οσον αφορα το επομενο, συμφωνω γενικα οτι ενας καλος ηχος ξεκιναει απο την ενορχηστρωση. Μην ξεχνατε οτι οι μαεστροι στο παρελθον ηταν οι τωρινοι ηχοληπτες ως ενα σημειο. Διαλεγαν χωρους, αλλαζαν σειρες οργανων (αυτη ειναι η τριτη διασταση του ηχου, που χανεται σε closed mic ηχογραφησεις), γραφαν μερη για περισσοτερα ή λιγοτερα οργανα αναλογα την ενταση που επιθυμουσαν κτλπ .

Το γλυκο για να δεσει χρειαζεται ενορχηστρωση, καλο tracking, καλη μιξη και τελευταια καλο mastering (ολα μαζι).

 

Μην ξεχνατε παρακαλω οτι η επιστημη/τεχνη μας ειναι οπως συχνα λεω σε φιλους μουσικους, η τεχνη του συμβιβασμου (το να βρεις ποιος συμβιβασμος ειναι λιγοτερο επωδυνος και να τον επιλεξεις ειναι πραγματι μια τεχνη)

 

φιλικα

Αποστολης (www.odeon-mastering.com)

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι ο πλέον ακατάλληλος να κρίνω με αντικειμενικά στοιχεία και νούμερα ποιά έκδοση είναι καλύτερη από τις 2, όμως μπορώ να πώ ότι η mastered έκδοση μου ακούγεται πιο καλά και άνετα. Όμως με πολύ μικρή διαφορά από την unmastered.

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε? Το "πείραμα" απέτυχε ή πέτυχε? Η ποιότητα του mastering από επαγγελματία στο κομμάτι του Superfunk και οι ηχητικές διαφορές του με το ψευδοmastering του ίδιου δικαιολογούν το υψηλό της τιμής των επαγγελματιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε? Το "πείραμα" απέτυχε ή πέτυχε? Η ποιότητα του mastering από επαγγελματία στο κομμάτι του Superfunk και οι ηχητικές διαφορές του με το ψευδοmastering του ίδιου δικαιολογούν το υψηλό της τιμής των επαγγελματιών?

μια ιδέα θέλαμε να πάρουμε φίλε μου πώς μπορεί να ακουστεί ένα σπιτικό μάστερ και πώς ένα επαγγελματικό..κανείς δεν είπε ότι θα βγάλει πόρισμα από την συγκεκριμένη φάση..

και κάτι ακόμα..συνήθως, οι συζητήσεις γίνονται για να περνα ευχάριστα και δημιουργικά η ώρα και όχι για να καταλήγουμε σε ένα ακλόνητο συμπέρασμα αφού αυτό δεν υπάρχει.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε? Το "πείραμα" απέτυχε ή πέτυχε? Η ποιότητα του mastering από επαγγελματία στο κομμάτι του Superfunk και οι ηχητικές διαφορές του με το ψευδοmastering του ίδιου δικαιολογούν το υψηλό της τιμής των επαγγελματιών?

 

Είναι σαφές ότι οι διαφορές ανάμεσα στα δύο αρχεία είναι αμελητέες (για να μη πω, ανύπαρκτες). Αλλά σκοπός των ποστ μου δεν ήταν να καταδείξω ότι κακώς υπάρχει το mastering ή οι επαγγελματίες που ασχολούνται με αυτό.

 

Σκοπός μου ήταν να υποδείξω ότι αυτή η επαγγελματική ειδίκευση πρέπει να αποτιμάται με ρεαλιστικά και γήϊνα κριτήρια, όχι με μυθολογικά. Γιατί; Μα, διότι τα χρήματα που πρέπει να δοθούν είναι αρκετά και απολύτως πραγματικά, οπότε εξίσου πραγματικές πρέπει να είναι και οι προϋποθέσεις με τις οποίες δίνονται.

 

Θεωρώ ενδιαφέρον ότι από τους τρεις επαγγελματίες των στούντιο που συμμετείχαν στο thread, τελικά ενοχλήθηκε μόνο ένας. Προσωπικά, εύχομαι καλές δουλειές και στους τρεις.

 

Νομίζω ότι τα ποστ μου για το mastering έχουν την εξής πρακτική χρησιμότητα: υποδεικνύουν σε κάθε ενδιαφερόμενο μία διαλεκτική επιχειρημάτων που θα εξαναγκάσει τον εκάστοτε "μαστερά" να είναι απόλυτα συγκεκριμένος όσον αφορά τις παροχές και τις υπηρεσίες του. Οι δύο από τους τρεις που συμμετείχαν έκαναν ακριβώς αυτό: με τάπωσαν λέγοντας μου με τον τρόπο τους "κοίτα φίλε, αυτό κάνουμε και έτσι ορίζεται". Αυτό είναι το ζητούμενο σε ένα τέτοιο διάλογο και όχι αφορισμοί του τύπου "είσαι ασχετούλης".

 

Τέλος, θα αδράξω την ευκαιρία για να πω στον superfunk ότι το τραγούδι είναι θαυμάσιο - πραγματικά ωραίο τραγούδι. Θα του ζητήσω να αποκαλύψει και το όνομα του "μαστερά" που έκαμε το τελικό αρχείο, ώστε να χαμογελάσουμε όλοι μαζί.

 

:)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@allobar

 

Ναι, σίγουρα! Απλά προσπάθω να κάνω μια εξακρίβωση των όσων ειπώθηκαν απ' όλους εδώ μέσα.  Eyeprotocol, superfunk, menealos κ.ο.κ.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως ήθελα να μην έβαζα εισαγωγικά, θα έβαζα τη λέξη σωστά- σωστή- σωστό.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Το ζήτημα λοιπόν βρίσκεται αλλού: τι περιμένει κανείς από το κάθε μέλος της εξίσωσης! Εξηγώ: αν κάποιος περιμένει ότι ένα καλό mastering θα διορθώσει μια κακή ενορχήστρωση προφανώς θα απογοητευτεί.... Γενικώς είναι αυτός ο γνωστός "συμψηφισμός" που λένε και οι δημοσιογράφοι και οι πολιτικοί ;D ;D Δε γίνεται να μπλέκουμε ΑΣΧΕΤΑ πράγματα μεταξύ τους! Καλή ηχογράφηση είναι καλή ηχογράφηση, καλό Mix είναι καλό mix και καλό master είναι καλό master. Αν κάποιο από αυτά έχει πρόβλημα δε γίνεται να περιμένεις να το σώσεις από τα άλλα.

 

Ps. προσωπικά θεωρώ, και το έχω επαναλάβει ουκ ολίγες φορές, ότι ο κόσμος γενικώς πορώνεται στο θέμα της ηχογράφησης, των προενισχυτών, της μίξης και του mastering ενώ έχει ξεχάσει ολοσχερώς την ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΗ - και αυτό είναι το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ πρόβλημα που βλέπω στα groups γύρω μας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγω απλά να χαιρετίσω τον Αποστόλη, που τον ξέρω απο αλλού (slutz), και να πω δημοσίως ότι ελπίζω να συνεργαστούμε στο μέλλον, όταν κάποια στιγμή βρω το χρόνο να κάνω αυτά που πρέπει να κάνω. :) (και πολύ ωραίο ποστ, το 1ο και το 2ο σου, άντε και σε άλλα 500! ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαφές ότι οι διαφορές ανάμεσα στα δύο αρχεία είναι αμελητέες (για να μη πω, ανύπαρκτες).

 

μαλλον δεν ακουσες πολυ προσεκτικα

 

Πραγμα που με κανει να πιστευω ολο και λιγοτερο οτι ξερεις πραγματικα τι λες.

Το ψευτο-mastering ειναι καλο για προχειρη δουλεια μη ειδικου. Τα λαθη στην ισοσταθμιση και την στερεοφωνικη εικονα δεν θα του επετρεπαν να σταθει ως ισο διπλα σε αλλες παραγωγες παρα την "αναλογικη ηχογραφηση και μιξη".

Το mastered αν ακουγαμε τα υπολοιπα tracks πιστευω θα ηταν μια σχετικα καλη δουλεια (μπορει να ακουσα πραγματα που θα εκανα αλλιως, αλλα ετσι ειναι αυτα...το ξερετε το ανεκδοτο ποσοι mastering engineers  χρειαζονται για να βιδωσουν μια λαμπα?).

 

Εαν η δουλεια σου εχει σημασια, εαν πιστευεις οτι η τεραστια προσπαθεια της συνθεσης/ηχογραφησης/μιξης/παραγωγης δεν πρεπει να παει χαμενη, τοτε αξιζει να την στειλεις σε εναν ειδικο (ενα τριτο προσωπο) που μπορει να δει το δασος και οχι το καθε δεντρο, οπως εχει συνηθησει, εξαιτιας της πολυωρης διαδικασιας, ο mixing engineer.

 

Τωρα ο καθε επαγγελματιας χρεωνει της υπηρεσιες του με βαση πολλους παραγοντες.

Μην ξεχνας οτι ο καταλληλος εξοπλισμος κοστιζει..πολυ.

Ακομα κοστιζουν πολυ οι ωρες που εγω π.χ. καθομαι μελετωντας (ακοθγοντας δισκους/cd, διαβαζοντας, τεσταροντας κτλπ) ωστε να μπορω να κανω αυτην την δουλεια με καλα αποτελεσματα και ανταγωνιστικο προιον προς οφελος του πελατη μου.

 

Ειναι δικαιωμα του καθενος να χρεωνει οσο θελει και δικαιωμα του καταναλωτη να διαλεξει αν και απο που θα αγορασει.

 

Το mastering δεν ειναι υπερτιμημενο. Το ψευτοmastering ομως ειναι πανακριβο για 2 λογους

1) Συνηθως παρεχεται απο recording studios και στην ιδια τιμη με mastering houses.

    Νομιζω λογο αγνοιας ή ακομα και παραπλανησης πολλοι καλλιτεχνες δεν το 

καταλαβαινουν

2)...και πιο σοβαρο... Κοστιζει σε ακροατες (δηλαδη αγοραστικο κοινο)(ή συναυλιακο κοινο).

 

Θα μου πεις ετσι που ειναι η αγορα στο Ellada τι να το κανεις. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Φιλικα

Αποστολης (www.odeon-mastering.com)

 

 

 

 

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου