Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους το μπάσσο είναι έτοιμο! Custom Jazz Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχουμε και λέμε... Αρχικά ήθελα απλώς να αλλάξω μπάσσο. Μου έκατσε λοιπόν μία καλή και βρήκα ένα χειροποίητο ή για να το θέσω πιο σωστά έτοιμα ξυλά ενωμένα. Είναι σε στυλ jazz bass με ξύλα Eden. Αποφάσισα να το πάω ένα βήμα παραπάνω και να το φέρω περισσότερο στα μέτρα μου... Αγόρασα λοιπόν έναν μαγνήτη Seymour Duncan MM style με δυνατότητα να τον σπλιτάρω και έτσι έφτιαξα το μπασσάκι ώστε να είναι ένα τελείως (για εμένα και προς το παρών) all round όργανο!

Κοστολόγιο:

250 ευρώ το μπάσσο (ελαφρώς μεταχειρισμένο, το οποίο φενόταν σαν καινούριο!)

90 ευρώ ο μαγνήτης (SMB4D από thomann)

160 ευρώ εργασία, σετάρισμα, χορδές, ο διακόπτης για το split και λοιπά έξοδα

Σύνολο: 500 ευρώ.

Ανεβάζω φωτογραφίες και ένα κλιπάκι δοκιμασμένο με όλους τους ήχους που μπορεί να βγάλει χρησιμοποιώντας την Line6 Pod UX1 κάρτα και την προσομείωση Detroit Groove Με 4Χ10 silvercone καμπίνα... (ας μην σχολιάσετε το άθλιο παίξιμο)

custom_jazz_bass.mp3

327504204_049.thumb.jpg.179649855ae1ea98244c96e25247a7bb.jpg

355092259_052.thumb.jpg.8aced96551e80299da118092c0228c03.jpg

716908789_053.thumb.jpg.1dcd295df6c9252096f4f9aec7b1fe29.jpg

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλόπαιχτο

πολύ όμορφο

 

από τον ήχο δεν μου άρεσε και πολύ αυτό που άκουσα τουλάχιστον στα χαμηλά αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό δεν οφείλεται στο μπάσσο αλλά στις συνθήκες ηχογράφησης που το κάνουν να μπουκώνει. Όσο ανεβαίνεις σε συχνότητες το πράγμα γίνεται σαφώς γλυκύτερο και καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια! Έχω κάνει πατατιά στην ηχογράφηση...Θα την ξανακάνω και θα την ανεβάσω ώστε να είναι πιο καλά τα πράγματα!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια το καινουριο σου μπασο!

Καλοπαιχτο.

 

Στην θεση σου, θα εβαζα και μια Badass II γεφυρα. Προσπαθησε αν θελεις να ηχογραφησεις αλλο ενα κλιπ,με ενα απλο groove, το ιδιο για ολες τις θεσεις, και πες μας τι θεση εχεις επιλεγμενη καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτο …ωραία κατασκευή!

 

Σίγουρα ο ΜΜ Style μαγνήτης του δίνει άλλο χαρακτήρα από τον classic Jazz Bass που όλοι ξέρουμε, παρόλο που με τα active κυκλώματα που κυκλοφορούν (Sadowsky, Aguillar κτλ.) μπορείς να «μεταμορφώσεις» ένα οποιοδήποτε classic Jazz Bass!

 

Η ηχογράφηση (παρόλο που όντως μπουκώνει στα χαμηλά) έχει πολλά καλά στοιχεία για τον ήχο του μπάσσου και θα μπορούσες να πεις ότι ακόμα και τα μπουκωμένα δίνουν «effect» άποψη στον ήχο!

 

Give bass a brain!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια το καινουριο σου μπασο!

Καλοπαιχτο.

 

Στην θεση σου, θα εβαζα και μια Badass II γεφυρα. Προσπαθησε αν θελεις να ηχογραφησεις αλλο ενα κλιπ,με ενα απλο groove, το ιδιο για ολες τις θεσεις, και πες μας τι θεση εχεις επιλεγμενη καθε φορα.

Θα ήθελα και μία badass II (έχω ακούσει τα καλύτερα) αλλά αυτή τη στιγμή είμαι ταπί με ταπί... Αλλά σιγά σιγά θα το φτιάξω... Για το groove θα το φροντίσω ή σήμερα ή αύριο... Να στρώσουν και λίγο οι χορδές.. Για την ιστορία οι χορδές είναι 030-090. Νομίζω όμως πως ανέβηκα πολύ σε tone profile και θα επιστρέψω στις 40-100 στο επόμενο set.

 

Πολυ ωραιο το μπασο!  :D

Καλοπαιχτο!

Καλόπαιχτο …ωραία κατασκευή!

 

Σίγουρα ο ΜΜ Style μαγνήτης του δίνει άλλο χαρακτήρα από τον classic Jazz Bass που όλοι ξέρουμε, παρόλο που με τα active κυκλώματα που κυκλοφορούν (Sadowsky, Aguillar κτλ.) μπορείς να «μεταμορφώσεις» ένα οποιοδήποτε classic Jazz Bass!

 

Η ηχογράφηση (παρόλο που όντως μπουκώνει στα χαμηλά) έχει πολλά καλά στοιχεία για τον ήχο του μπάσσου και θα μπορούσες να πεις ότι ακόμα και τα μπουκωμένα δίνουν «effect» άποψη στον ήχο!

 

 

Ηταν σκαμμενο το σωμα η εγινε μετα?

 

Το σώμα σκάφτηκε μετά την αγορά όταν μου μπήκε η ιδέα να του βάλω τον μαγνήτη. Το σκάψιμο περιλήφθηκε στην τιμή των 160 ευρώ...

Καλόπαιχτο …ωραία κατασκευή!

 

Σίγουρα ο ΜΜ Style μαγνήτης του δίνει άλλο χαρακτήρα από τον classic Jazz Bass που όλοι ξέρουμε, παρόλο που με τα active κυκλώματα που κυκλοφορούν (Sadowsky, Aguillar κτλ.) μπορείς να «μεταμορφώσεις» ένα οποιοδήποτε classic Jazz Bass!

 

Η ηχογράφηση (παρόλο που όντως μπουκώνει στα χαμηλά) έχει πολλά καλά στοιχεία για τον ήχο του μπάσσου και θα μπορούσες να πεις ότι ακόμα και τα μπουκωμένα δίνουν «effect» άποψη στον ήχο!

 

Βασικά είναι εντυπωσιακό το πως (χωρίς compressor βέβαια) το output του humbucker ΧΩΡΙΣ τον single coil μπορεί να φτάσει σε μικρή βρώμα. Όταν ανοίγω και τον single στο neck κοντρολάρει το πράγμα... Δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό αλλά μου αρέσει...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το μπασο, είμαι απο τους πιο φανατικους υποστηρικτες του Humbucker/Single στο μπάσο με το διπλο να σπλιτάρει!!! Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι όπως είναι σκαμμένο το σώμα για τους μαγνήτες, μονο και μόνο για τη βρωμιά που θα μαζεύει εκει μέσα  :-X

fuck you you fucking fuck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το μπασο, είμαι απο τους πιο φανατικους υποστηρικτες του Humbucker/Single στο μπάσο με το διπλο να σπλιτάρει!!! Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι όπως είναι σκαμμένο το σώμα για τους μαγνήτες, μονο και μόνο για τη βρωμιά που θα μαζεύει εκει μέσα  :-X

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό για τη βρώμα... Δεν ξέρω όμως πως θα μπορούσα να το καλύψω. Υπάρχει καμιά ιδέα? Σκέφτηκα μήπως βάλω σιλικόνη αλλα δεν ξέρω αν πρέπει η όχι...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον, ειδικά το θέμα του μαγνήτη. Έχω ένα Warwick FNA παλιό 5άρι  με ΜΜ που σέν σπλιτάρει, και αυτές τις μέρες σκεφτόμουνα ακριβώς να αλλάξω μαγνήτη με έναν που κάνει σπλίτ. Μου άρεσε ο ήχος του μονοπήνιου. Ακούγεται αρκετά σαν Jazz Bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου