Προς το περιεχόμενο

autumn leaves by blue


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφοτου διαγνώστηκα με χόπλες κουλαμάρα και αταλαντοσύνη κλείστηκα σπίτι με ενα μετρονόμο και Band in a box. Μετα βαρεθηκα και το BIAB και ειπα μιας και εχω τον εξοπλισμο και εφοσον ο στοχος ειναι να ξεστραβωθω λιγο στα ρυθμικά, να φτιαξω δικα μου backing tracks για τα κομματια που προβάρουμε. Το οφελος θα ήταν διπλό : απο τη διαδικασία της ηχογράφησης θα σκάμπαζα μετά το 135ο take από μέτρο και θα χρησιμοποιούσα τα backing για practice με αληθινό ήχο .

 

Ξεκινησα με το autumn leaves και εγραψα εναν κύκλο ακκόρντα και εναν κύκλο walking bass. Eπειδη χάρηκα με τον ήχο του backing είπα να το κανω ψιλοπαρουσιάσιμο και εβαλα και εναν κύκλο από το chord solo του Pass στην αρχή (αυτό άμετρο, δεν παίζεται μετρημένο ουτως ή αλλως). Τελος εγραψα και ενα ψευτοσόλο-παραλλαγή του θέματος για να το ανεβάσω εδώ :)

 

 

Εξοπλισμός : Η ακουστική κιθάρα είναι η Gitane D-500 και ηχογραφήθηκε με ενα Rode NT1A και το σκάφος είναι η Hagstrom HJ550 περασμένη μέσα από την Tonelab Desktop.

 

Κάθε σχόλιο δεκτό. :)

autumn_leaves.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πολυ μπροστα.....

πρεπει καποια στιγμη να την δοκιμασω αυτη την κιθαρα....!!!!

 

 

 

τελικα εχουν δικιο οσοι λενε πως ο μπλου ειναι απο τους καλους κιθαριστας του φορουμ....

βεβαια καποια λαθακια τα ειχε...! ;D ;D ;D

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ μπροστα.....

πρεπει καποια στιγμη να την δοκιμασω αυτη την κιθαρα....!!!!

 

εισαι καλεσμένος :)

 

τελικα εχουν δικιο οσοι λενε πως ο μπλου ειναι απο τους καλους κιθαριστας του φορουμ....

 

popooooo.gif

 

βεβαια καποια λαθακια τα ειχε...!

 

οχι που δεν θα ειχε :D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο!!

Πολύ καλός!

Λοιπόν εδώ και 10 λεπτά προσπαθώ να γράψω ένα ωραίο καλοπαιγμένο μπασοπερπατηματάκι, γιατί που λες άρχισα με τη μια να σχολιάζω ότι δεν είναι πολύ καλόπαιγμένο το μπάσο.

Αυτή τη στιγμή μασάω τα λογάκια μου, γιατί άντε να το παίξεις μόνο με μετρονόμο το Autumn leaves (που φαντάσου το λατρέυω κιόλας και το ξέρω σχεδόν απ' έξω) και να ακούγεται ωραίο.

 

Xίλια μπράβο από μένα ;D

(και αν δεν έχω γράψει σωστό περπατηματάκι μέχρι το Σ/Κ θα σκάσω!)

 

τελικα εχουν δικιο οσοι λενε πως ο μπλου ειναι απο τους καλους κιθαριστας του φορουμ....

+1000 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολύ παιδιά :)

 

Εύη το μπάσο είναι με comping και ειναι μετρονομημένο (δλδ αν κατι ειναι σωστα παιγμενο, πρεπει να ειναι αυτο).

Παρατηρω εκ των υστέρων οτι το "σολο" δεν παταει καλα στο μετρο και δεν εχει groove συνεχως (σιγα που θα ειχε) και μπορει να σε μπερδευει αυτο (ή μπορει να ειναι χαλια όλο και να μην το ακουω εγω).

 

Είναι το 1ο ολοκληρωμένο τζαζ πραμα που ηχογραφω μονος μου για να δω τα χαλια μου και αφησα το σολο ετσι γιατι εχει καποιες φρασεις που δεν αποτελουν συνειδητή ληστεία :)

 

Ευχαριστω και παλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα πως παίζεις έτσι ΜΠΛΕ!!! Δε σε είχα ξανακούσει ΜΠΛΕ!

 

Καταπληκτικό παίξιμο...Ρε συ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ σου λέω! Ρε με πιστεύεις;

Πολύ όμορφο!

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου