Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα!

Εγώ θα ήθελα να επισημάνω κάποια aspects πανω στο θέμα αυτό! (με μια δόση αστεϊσμου θα μιλήσω...)

Πριν καταλήξει κανείς σε αγορα πεταλιέρας (θεωρώ) πρεπει να κανει τις εξής ερωτήσεις στον εαυτό του..

1. Budget ( η λογική να δώσω κάτι παραπάνω μωρε αφου θα παρω κατι καλύτερο και να καταλήγεις να δινεις 2x το ποσο που σκεφτόσουν...fail)

2. Δημοφιλείς πεταλιερες (οκ, δημοφιλείς είναι και οι ξανθες, εσενα ποια σ'αρεσει, καστανό, μαυρο, κοκκινο και παει λέγοντας...! Πολλες φορες το δημοφιλές μπορεί να μην σου κάνει, να μην εισαι εσυ!)

3. Ποια εχουν οι μεγάλοι κιθαρίστες ( αστους αυτούς, εσενα να σ'αρεσει ο ήχος, το interface κλπ.)

4. Ποιες έχουν οι κολλητοί σου, ( να παρεις και εσύ, πρεπει να τους έχει βγει καλό...)

5. μπλα, μπλα, μπλα, μπλά....

 

Για να μην κουράσω άλλο, από την δική μου εμπειρία θα πω:

Ξεκίνησα με μια παλιά Zoom, μετά Marshall πετάλι, (ειλικρινά δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντελο), μετά Boss Metal Zone, μετά Boss gt-6, μετά gt-8, τώρα gt-pro.

Ναι, από ότι καταλάβατε, "κόλλησα" με την BOSS!

 

---> ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ, ΠΟΙΟΣ ARTIST ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ, ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ REVIEWS ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ Ή ΟΧΙ - πριν με πυροβολήσετε, να πω τι εννοω... -

---> ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΩΝΕΙΣ 2.000-3.000euro σε gear και να νομιζεις οτι θα σε κανει γαμάτο κιθαρίστα! Ακόμα και ένα αναλογικό πεταλάκι με ένα Wah Cry Baby

Και κλείνοντας... γνώμη μου, κοιτα το badget σου, αν είσαι μεταξύ 200-300 ευρω παρε μια used boss gt-8 ή μια used vox ή used line 6, ξεκίνα σιγα-σιγά το ταξιδι της αναζήτησης του ήχου σου, και σου εύχομαι κάποτε να κατασταλάξεις σε καποιο, και πλέον να σε νοιάζει πως να αγοράσεις αυτόν τον MESA που τόσο θα θέλεις, για να σου δώσει αυτό το κάτι παραπάνω!

 

 

....shhhhh! I hear music in my ears...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρετώ την κοινότητα!

Εγώ θα ήθελα να επισημάνω κάποια aspects πανω στο θέμα αυτό! (με μια δόση αστεϊσμου θα μιλήσω...)

Πριν καταλήξει κανείς σε αγορα πεταλιέρας (θεωρώ) πρεπει να κανει τις εξής ερωτήσεις στον εαυτό του..

1. Budget ( η λογική να δώσω κάτι παραπάνω μωρε αφου θα παρω κατι καλύτερο και να καταλήγεις να δινεις 2x το ποσο που σκεφτόσουν...fail)

2. Δημοφιλείς πεταλιερες (οκ, δημοφιλείς είναι και οι ξανθες, εσενα ποια σ'αρεσει, καστανό, μαυρο, κοκκινο και παει λέγοντας...! Πολλες φορες το δημοφιλές μπορεί να μην σου κάνει, να μην εισαι εσυ!)

3. Ποια εχουν οι μεγάλοι κιθαρίστες ( αστους αυτούς, εσενα να σ'αρεσει ο ήχος, το interface κλπ.)

4. Ποιες έχουν οι κολλητοί σου, ( να παρεις και εσύ, πρεπει να τους έχει βγει καλό...)

5. μπλα, μπλα, μπλα, μπλά....

 

Για να μην κουράσω άλλο, από την δική μου εμπειρία θα πω:

Ξεκίνησα με μια παλιά Zoom, μετά Marshall πετάλι, (ειλικρινά δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντελο), μετά Boss Metal Zone, μετά Boss gt-6, μετά gt-8, τώρα gt-pro.

Ναι, από ότι καταλάβατε, "κόλλησα" με την BOSS!

 

---> ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΝΕΙ, ΠΟΙΟΣ ARTIST ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ, ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ REVIEWS ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ Ή ΟΧΙ - πριν με πυροβολήσετε, να πω τι εννοω... -

---> ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΧΩΝΕΙΣ 2.000-3.000euro σε gear και να νομιζεις οτι θα σε κανει γαμάτο κιθαρίστα! Ακόμα και ένα αναλογικό πεταλάκι με ένα Wah Cry Baby στο τελος της chain θα έκανε θαύματα σε εναν κιθαρίστα με δυναμικες, συναισθημα, ιδεες, εμπνευση!

Και κλείνοντας... γνώμη μου, κοιτα το badget σου, αν είσαι μεταξύ 200-300 ευρω παρε μια used boss gt-8 ή μια used vox ή used line 6, ξεκίνα σιγα-σιγά το ταξιδι της αναζήτησης του ήχου σου, και σου εύχομαι κάποτε να κατασταλάξεις σε καποιο, και πλέον να σε νοιάζει πως να αγοράσεις αυτόν τον MESA που τόσο θα θέλεις, για να σου δώσει αυτό το κάτι παραπάνω!

 

 

....shhhhh! I hear music in my ears...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά... απο προχθές είμαι κάτοχος ενός jm4 line 6 το αγόρασα μεταχειρισμενο ,

το πρόβλημα μου ειναι οτι το πηρα χωρις τροφοδοτικό, το τροφοδοτικο που παίρνει ειναι ενα 9V 2000MA MINIMUM VAC

σημερα πηγα σε ενα μαγαζι και δοκίμασα ενα , που ηταν στα 9v 3000ma vac και μολις το το εβαλα στην πεταλιερα, μου έδειχνε κανονικα το menu  αλλα δεν ειχα φως στην οθονη.. μόλις άλλαζα την πολικότητα , ειχε κανονικά φως στην οθόνη αλλα δεν ειχε menu ... ηταν μονο φωτισμένη... τι παίζει ?  ???  ???  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν υποθεσουμε ότι έχει major πρόβλημα εξ αρχής που στην πούλησαν,

κάνε ένα check όταν σου δειχνει το menu, να μπεις στην επιλογή της φωτεινότητας.

Αν και φοβάμαι πως κάτι άλλο θα παίζει (προβλημα hardware, ζημιά στα pins που δινουν τις πληροφορίες στην οθόνη, αλλά μη σε χαλάω, δες το...)

....shhhhh! I hear music in my ears...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναλογιστουμε πχ με τι πολυεφφε επαιζε o τεραστιος Richie Kotzen στα live του..

 

εννοειται ....μια και το σημαντικοτερο στοιχειο στην ΑΛΥΣΙΔΑ του κιθαριστικου ηχου (που ειναι βεβαια ο ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ) μαμαει και δερνει...οποτε οτι εφε και να του βαλεις ΚΑΛΑ θα ακουγεται... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DIGITECH RP 21 D...THE TOP OF THE TOP!!!

Ισως μια απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη επαγγελματικη πεταλιερα!

 

Aυτό δε σου αρέσει; :P Eκτός αν το λες ειρωνικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου ειρωνικα δεν το λεω,με αυτην την πεταλιερα κανω live και recordings!!!

Πριν απο αυτη ειχα την rp1 για τουλαχιστον 20 χρονια,πολυ καλη και αυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου