Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου ξαναγράφω πως το "impedance" και το "gain" είναι δυο εντελώς διαφορετικές έννοιες, και πως δεν υπάρχει "impedance gain matching" (εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά το ακούω, επομένως αν όντως υπάρχει κάτι τέτοιο θα ήθελα και έναν ορισμό για να το καταλάβω). Συν τοις άλλοις, το θρεντάκι που παραπέμπεις δεν αναφέρει τίποτα για εμπέδηση. Από εκεί και πέρα, δεν θα μπορούσα να γνωρίζω τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου με τον όρο "ισορροπημένες", αλλά πέρα από την ποιητική άδεια και τον τρόπο του λέγειν του καθενός, επισήμως αναφέρεται στο "balanced". Αν δεν σου κάνει ο Γκούγκλης, υπάρχουν κι εδώ πληροφορίες, πχ. http://www.noiz.gr/index.php?topic=7303.0

 

Προφανως και δεν εχω γινει κατανοητος. :-\ (αναμενομενο μιας και δεν φυμιζομαι για τη μεταδοτικότητα μου  :-X ) Επισης δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωπος να σου εξηγήσει ακριβως τι ειναι το unity gain Και το impedance matching σε θεωρητικο επιπεδο μιας και ξεφευγει απο τις δυνατοτητες μου  :-X . Μιας και οπως λες ομως ο googlης ειναι φιλος μας  :P με ένα προχειρο ψαξιμο βρηκα αυτο: http://www.rane.com/note124.html

Αν θες το θεωρητικο υποβαθρο πισω απο τις εννοιες νομιζω τα λεει αναλυτικα και κατανοητα!

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θηλυκά πάντα, δεν χρειάζεται να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι unity gain και τι impedance matching (πχ. το τι είναι εμπέδηση και τι gain πιθανόν να τα έχω διδαχθεί και... πριν γεννηθείς! :P ). Για εσένα γράφω πως αυτά τα δυο είναι διαφορετικές έννοιες, και πως αξίζει να δεις τι ακριβώς σημαίνει "ισορροπημένες". Το σχόλιο του Stavrillian... ενδιαφέρον  :) αλλά το θεωρώ overkill - κατά πάσα πιθανότητα γραμμένο για να έχει ήσυχο το κεφάλι του το support desk της TC από παράπονα για tone suck, θορύβους κλπ. Αλλά σε αυτή την λύση υπάρχουν όχι μόνο πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα, τα οποία ελπίζω να αναφέρουν παράλληλα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πιστευω οτι η Boss gt10 ειναι πιο καλη απο την gt 100 αν εχει καποιος αλλη γνωμη ας μου πει εμενα παντος που εχω παιξει και με της δυο η 10 μου καθησε πολυ καλα στα χερια και στ'αυτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως όλα τα πολυεφε αυτής ρης κατηγορίας κάνουν καλή δουλειά αρκεί να ρυθμιστούν σωστά. Στη σύγκριση gt10 - gt100 είναι γεγονός ότι η κυρία διαφορά τους είναι στην ευκολία του interface. Οι βελτιώσεις στο modelling είναι μικρές αλλά υπαρκτές ωστόσο αν έχεις στήσει καλά την gt10 δεν πιατευω ότι αξίζει να αρχίσεις από την αρχή με την 100

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερες παιδια

 

εχω την gt-8 εδω και πολυ καιρο και αυτο που δε μου αρεσει ειναι οτι στo distortion ο ηχος δε βγαινει με ογκο-δεν ειναι καθολου στομφωδες... δλδ αν πας να παιξεις σαμπαθ ...γαμησετα...

 

βγαινει πολυ ξηρος,λεπτος, πριμαριστος...

 

υπαρχει καποιο κολπο για να φροντισω αυτο το θεμα?

 

ευχαριστωωωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κάτι κάνεις λάθος στη ρύθμιση της πεταλιερας μιας και όσο την είχα έπαιζε μια χαρα.

Καλύτερα άνοιξε ένα άλλο thread γιατί εδώ λέμε μόνο τι μας χαλάει στην πεταλιερα... ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερες παιδια

 

εχω την gt-8 εδω και πολυ καιρο και αυτο που δε μου αρεσει ειναι οτι στo distortion ο ηχος δε βγαινει με ογκο-δεν ειναι καθολου στομφωδες... δλδ αν πας να παιξεις σαμπαθ ...γαμησετα...

 

βγαινει πολυ ξηρος,λεπτος, πριμαριστος...

 

υπαρχει καποιο κολπο για να φροντισω αυτο το θεμα?

 

ευχαριστωωωωωω

 

 

μήπως έχει καμία εξομοίωση καμπίνας (cab sim) που δεν έχεις ενεργοποιήσει;

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ενεργοποιήσεις cab SIM στην gt8 πρέπει να επιλέξεις line/phones στο output.

Καλύτερα όμως να ανοίξεις άλλο thread να σου πω ότι θες.

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε ολες τις πεταλιερες της αγορας...χρειαζεσαι ενα 6μηνο για να βγαλεις αξιοπρεπες ηχο.

 

ΚΛΑΨ ΚΛΑΨ ΚΛΑΨ.

 

ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ 999BANK ΑΠΟ 999ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ 999ΚΟΥΜΠΙΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΜΟΙΗΣΗ 999 ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ.

 

GIVE ANALOGUE EFFECT SOUNDS TO PEOPLE.

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου