Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Γεια σε ολους!

 

Τον τελευταιο χρόνο...εκανα τον κυκλο σε φαση εφε...

 

Για αρκετα χρόνια...ειχα την boss gt-8...που ηταν πολυ ψηφιακουρα ρε παιδι μου...και εκανες και ενα χρονο να μαθεις πως φτιαχνεις εναν ηχο....μετα ειπα...ωππ...θελω ποιοτητα...και καταφερα με τα χιλλια ζορια να παρω μια Vox SE...ποιοτητα ρε παιδι μου...λαμπα...βεβαια καλη η ποιοτητα αλλα μετα πολυ βαρια για ενα απλο κουβαλημα...και γιατι? για ενα "καλο" delay? αντε και ενα chorus? ...ε οχι...κατι πρεπει να γινει ειπα...οποτε πηγα και πηρα ενα ehx hazarai...και ενα Muff...το hazarai ομως...για live δεν κανει...γιατι γιαυτα που θελω θελω 3 hazarai...

 

Οποτε σήμερα ανταλλαξα...το hazarai και το muff...με την boss gt-8...και τελικα ΑΦΤΟ ΙΝΕ...

Εννοείς το ακουστικό αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Τι λες να εννοώ?  ;D

Ωραία.

Δοκίμασες να πάρεις ήχο από την ψηφιακή έξοδο σε έξωτερικό DAC ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

Δοκίμασες να πάρεις ήχο από την ψηφιακή έξοδο σε έξωτερικό DAC ?

 

 

χχχμμμ...εδω εισαι φιλος! ακριβώς γιαυτο γυρισα πισω στην συγκεκριμένη πεταλιερα...γιατι οταν την ειχα ηταν απλα "ΤΕΛΕΙΑ" οταν έγραφα απο SP/DIF...αλλα  σε live καταστάσεις το A/D/A conversion δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα που βγαζει σε SPDIF..

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χχχμμμ...εδω εισαι φιλος! ακριβώς γιαυτο γυρισα πισω στην συγκεκριμένη πεταλιερα...γιατι οταν την ειχα ηταν απλα "ΤΕΛΕΙΑ" οταν έγραφα απο SP/DIF...αλλα  σε live καταστάσεις το A/D/A conversion δεν εχει καμια σχεση με την ποιοτητα που βγαζει σε SPDIF..

Αυτό εννοείται... απλά λίγοι το γνωρίζουν και ακόμα πιό λίγοι το εφαρμόζουν.

Γι'αυτό και σου το είπα.

Όσο γιά το live, αν θες φυσικά, δεν είναι κακό να έχεις ένα εξωτερικό DAC  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλος...οτι νανε...

 

(ισως) στο μονο που θα συμφωνούσα ειναι το οτι η le (ισως) έχει καλύτερη προσομοίωση ενισχυτών ...και αυτο είναι...σε ολα τα αλλα... μάλλον yor on krak...

 

Ligi evgenοia iz not harmfoul...

 

Δεν ειναι λαμπα προενισχυσης ΤΕΛΙΚΗ ειναι,δουλευει σε χαμηλα βολτ (για αυτο και δεν αναβει) αλλα δουλεια κανει (και μαλιστα κανει και το καλυτερο buffering που εχω ακουσει ποτε μου)

Aρχαίο ποστ αλλά εν πάσει περιπτώσει, η 12AX7 φυσικά και είναι προενισχύτρια λυχνία. Απλά μέσω της υλοποίησης του κυκλώματος της Tonelab βρίσκεται ας πούμε σε "ψευδοσυνθήκες" τελικής.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλος...οτι νανε...

 

(ισως) στο μονο που θα συμφωνούσα ειναι το οτι η le (ισως) έχει καλύτερη προσομοίωση ενισχυτών ...και αυτο είναι...σε ολα τα αλλα... μάλλον yor on krak...

 

δεν ξερω αν ισχυει το you're on crack (οπως γραφεται σωστα) αλλα εγω μιλαω απο την εμπειρια μου. εχω 4χρονια το se και 3 το le. εχω παιξει απο καμια 10αρια live με το καθενα και ηχογραφω σε τακτικη βαση διαφορα ειδη μουσικης. τωρα αν εσυ προτιμας τον ηχο της se προβλημα σου μονο που απο κει και περα ειναι θεμα προσωπικου γουστου και δε σημαινει οτι εχεις και αντικειμενικα δικιο. και εφοσον δε λες και σε τι ακριβως υπερτερει η se (συμφωνα με σενα παντα) της le θα μου επιτρεψεις να μη δωσω σημασια στη γνωμη σου

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 12AX7 φυσικά και είναι προενισχύτρια λυχνία

 

Απλά μέσω της υλοποίησης του κυκλώματος της Tonelab βρίσκεται ας πούμε σε "ψευδοσυνθήκες" τελικής.

 

τωρα με τις λεξεις θα παιζουμε?

 

Οκ,ας παιξουμε λοιπον...

 

η 12ΑΧ7 ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ειναι ΜΟΝΟ προενισχυτρια λυχνια,ειναι..απλα....ενα low plate current dual triode και για αυτο τον λογο εχει καλυτερη εφαρμογη σε χαμηλης εξοδου audio εφαρμογες για αυτο και (μαζι με 2-3 αλλες) χρησιμοποιειται ευρεως σαν προενισχυτρια λυχνια (φυσικα αν καποιος θελει μεχρι και EL84 μπορει να χρησιμοποιησει για προενισχυτρια) μπορει ΚΑΛΛΙΣΤΑ ομως να χρησιμοποιηθει και ως ΤΕΛΙΚΗ λυχνια σε ενισχυτες πολυ χαμηλης εξοδου (κυκλοφορουν καποιοι στην αγορα) αλλα και σε...κτηνη

 

http://www.blackdahlia.com/tipindex/Tip__13/tip__13.html

 

 

 

στο ΘΕΜΑ μας τωρα (γιατι αυτο μας ενδιαφερει απο οτι νομιζω και οχι τα λεκτικα παιχνιδια) στην TL (& σε ολη την Valve Reactor σειρα) τωρα ΦΥΣΙΚΑ και λειτουργει σαν ΤΕΛΙΚΗ λυχνια,στο site της VOX αναφερεται με καθε λεπτομερεια το πως το κανει αυτο.

 

chart.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν θα παίξουμε με τις λέξεις. Το να ακριβολογεί κάποιος είναι αρετή - το να παίζει με τα "περιθώρια", τα smileys και το "έλα μωρέ" όχι.

 

H 12AX7 όντως μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν οτιδήποτε - δεν το απαγορεύει κανείς, και φυσικά δεν τη βάφτισε ο Θεός "προενισχύτρια". Ένα ηλεκτρικό εξάρτημα είναι. Από εκεί όμως μέχρι τα αυτάρεσκα και ως συνήθως δογματικά κεφαλαία του "δεν είναι λάμπα προενίσχυσης ΤΕΛΙΚΗ είναι" υπάρχει διαφορά. Aν έκανες λίγο καλύτερο και πιο προσεκτικό διάβασμα θα έβλεπες πως ανάμεσα στην περίτεχνη marketing lingo της Vox (που επηρεάζει και εσένα), στις περιγραφές της στο σάιτ τουλάχιστον παραδέχεται:

 

The Valve Reactor circuit uses a 12AX7 dual triode vacuum tube, a virtual output transformer and a dummy speaker circuit that simulates the reactive load of a real speaker.

 

... και στο μάνιουαλ της Τοnelab LΕ και SE:

 

a virtual output transformer that uses solid-state components to simulate an output transformer

 

Επιπλέον, τo σχεδιάγραμμα που παραθέτεις το έχω ξαναδεί - δεν είναι το ίδιο το κύκλωμα αλλά ένα απλό block diagram. Ας μην είσαι λοιπόν τόσο απόλυτος... Εν κατακλείδι? Ακούγεται θαυμάσια και μόνο αυτό είναι που έχει σημασία, αλλά από την άλλη δεν χρειάζεται να πείσει κανέναν (εκτός από τα θύματα του μάρκετινγκ) για το πώς τα καταφέρνει, κι αν είναι πράγματι ένας μίνι τελικός ή γιαλαντζί ψευδοτελικός. Ορισμένους δεν τους απασχολεί τι συμβαίνει μέσα αλλά το πώς ακούγεται, και κατά τη γνώμη μου έτσι πρέπει πάντοτε να συμβαίνει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν θα παίξουμε με τις λέξεις. Το να ακριβολογεί κάποιος είναι αρετή - το να παίζει με τα "περιθώρια", τα smileys και το "έλα μωρέ" όχι.

 

Από εκεί όμως μέχρι τα αυτάρεσκα και ως συνήθως δογματικά κεφαλαία του "δεν είναι λάμπα προενίσχυσης ΤΕΛΙΚΗ είναι" υπάρχει διαφορά.

 

Πλακα μου κανεις ή δεν καταλαβαινεις ελληνικα ή,το πιθανοτερο, υποφερεις απο δυσπεψια,ο ανθρωπος ρωτησε αν στην TL η 12ΑΧ7 δουλευει σαν προενισχυτρια (οπως σε ολες τις αλλες τις πεταλιερες) και εγω ΞΕΚΑΘΑΡΑ του ειπα οτι ΟΧΙ δεν δουλευει,αλλα δουλευει ως τελικη,σιγα μη του εκανα και ολοκληρη...διαλεξη περι...λυχνιων και της επιρροης τους στη συγχρονη ιστορια

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου