Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

M13:

 

Μέτριας ποιότητας foot-switches (όποιος έχει βάλει διαφορετικά ας το πεί)

 

Τελευταία ένα τζαναμπέτικο μου κάνει δύσκολη την ζωή..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα παιδες. εγω είμαι κάτοχος μιας ZOOM G2.1u.

Δεν μου αρέσει η απόκριση του expression pedal (ιδίως στα wah) και παρατηρώ ότι ο ήχος "αλλάζει" προς το χειρότερο όταν πας να το συνδιάσεις με κάποιο εξωτερικό πετάλι, ιδιαιτέρως μπροστά στην αλυσίδα, προ δηλ. της πεταλιέρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που ήρθε το θέμα στην επιφάνεια, και αφου πλεον έχω χρησιμοποιήσει την ρπ1000 πολύ, θέλω να αναφέρω επίσης οτι οι προσομοιώσεις πεταλιών drive δε μου αρέσουν και πολύ.

 

Αν εξαιρέσεις την σειρά tubescreamer που είναι πάρα πολύ καλή, τα υπόλοιπα, μεταξυ των οποίων κάποια είναι πολύ κλασσικα όπως big muff pi, ds1, metal zone, mxr od κλπ μου φαινονται μη-χρησιμοποιήσιμα.

 

Δεν ξέρω αν οι άλλοι χρήστες ρπ έχουν την ίδια αίσθηση με μένα. Πάντως έχω καταβάλλει φιλότιμες προσπάθειες να κάνω κάποια πετάλια να ακουστούν αν όχι όπως τα αληθινα, έστω να βγάλουν έναν χρήσιμο ήχο, και δεν τα έχω καταφέρει.

 

Επιφυλάσσομαι όμως μέχρι να ακούσω και τις γνώμες άλλων πάνω στο θέμα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Line 6 Pod X3 Live

Όπως προειπώθηκε, ΔΕΝ μου αρέσει η απουσία έστω βασικού Looper.

 

Μέχρι τώρα δεν ασχολούμουν με loopers αλλά για home use που την έχω με βάζει πολύ στο τριπάκι μαρμελάδας πάνω σε ακκόρντα της στιγμής χωρίς να μπαίνω στη διαδικασία κάτσε στο γραφείο-άνοιξε υπολογιστή-άνοιξε DAW-ξεκίνα jam template-γράψε ακκόρντα-άπλωσε μαρμελάδα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελπίζω να μη το θεωρήσετε πολύ off topic αν πω για την GSP1101, εντάξει, δεν είναι "πεταλιέρα" καθώς είναι σε format rack, αλλά σε συνδιασμό με το dedicated controller (C2) δουλεύει σαν τέτοια.

 

Η αλήθεια είναι ότι με τα τελευταία firmware updates το μηχάνημα έχει απογειωθεί εν συγκρίσει με την αρχική του μορφή. Βελτιώσεις όπως loadable IRs, input metering, MIDI αναβαθμίσεις, κλπ, το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Ωστόσο παραμένουν κάποια "παράπονα" που οφείλονται δυστυχώς στον αρχικό σχεδιασμό:

 

1) Δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης ενός τύπου εφφέ περισσότερες από μία φορά.

2) Δεν μπορείς να τοποθετήσεις οπουδήποτε τα εφφέ στην αλυσίδα, όπως κάνει το Axe και το HD. Για τα modulation υπάρχει δυνατότητα post/pre αλλά ως εκεί.

3) Δεν μπορείς να στείλεις dry σήμα (ή, από οπουδήποτε στην αλυσίδα) σε συνδιασμό με πλήρως wet σήμα. Γίνεται μόνο αν χρησιμοποιείς εξωτερικό preamp ή με μέθοδο 4CM στον ενισχυτή.

4) Πολλές από τις καμπίνες δεν είναι στο επίπεδο που θα έπρεπε. Βεβαίως υπάρχουν πάρα πολλές να διαλέξεις και το πρόβλημα λύνεται έτσι κι'αλλιώς με τα IR.

5) To σημαντικότερο είναι ότι η επίσημη υποστήριξη είναι... ανεπίσημη. Δηλαδή η Digitech επαφίεται στον πατριωτισμό ενός συγκεκριμένου προγραμματιστή για να κάνει τα updates.

 

Αν η Digitech βγάλει ένα νέο rack που να διορθώνει τα παραπάνω, να έχει λίγο πιο ψαγμένους αλγόριθμους ειδικά σε ενισχυτές, περισσότερη επεξεργαστική ισχύ (για πιο πολλά εφφέ ταυτόχρονα ή περισσότερη "ανάλυση" στις εξομοιώσεις) και, ίσως, προσθέσει τη δυνατότητα dual chain (που, παρεμπιπτόντως, είχε σε προηγούμενα μοντέλα της), θα το αγοράσω αβλεπεί. Μέχρι τότε το GSP/C2 είναι για μένα ό,τι καλύτερο, όχι απλά στα λεφτά του, αλλά και για πολύ περισσότερα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζοοm B2.1u

 

α) Όλες οι ρυθμίσεις με δυό τρία κουμπιά

β) Κρυπτικά μηνύματα στο δύο χαρακτήρων led panel

γ) Μπλέκεται στα πόδια μου

δ) θέλει ρεύμα (άπλωνε - ξάπλωνε καλώδια) ή μπαταρίες (αντι-οικολογικό και αντιοικονομικό).

ε) Δεν πιστεύω ότι τα πολλά εφέ είναι χρήσιμα για το μπάσο

 

 

Ναι το ξέρω είναι πεταλιέρα μπάσου και δεν σας ενδιαφέρει.

Ούτε και μένα.

Χα !

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου είναι λίγο βαρύ το wah.

 

Wah δεν είναι αυτό στα δεξιά; Γιατί όταν το πατάω όπως ο Χέντρικς κάνει "γουάαααααααουουουουου, γγγγουουουουάάάάάουουουουουου".

 

1293526-S3PEDALS.jpg

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

POD X3 Live:

 

Αν και δεν θα το χρησιμοποιούσα, ένα looper θα χρειαζόταν για πολλούς οπότε τα παιδιά που το αναφέρουν έχουν δίκιο...

Πρόβλημα είναι το tap tempo όπου πρέπει να το σώζεις κάθε φορά και επίσης δεν πιάνει όλα τα κανάλια του εκάστοτε bank...

Θα ήταν καλό δηλαδή να έβαζες κάπως ενιαίο tempo στα banks a-d έτσι ώστε πάντα να ήσουν μέσα...

Κατά τ' άλλα, όλα κομπλέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pod x3 live

 

1)χρηση,ευελιξια

 

πολλες χαοτικες ρυθμισεις για ολα τα εφφε σε μικρη οθωνη με αθλια πληκτρα χειρισμου

και εκνευριστικο χρωμα στην οθωνη.(η gt8 ειναι καλυτερη σε αυτο το θεμα γιατι εχει πολλα pots dedicated σε ξεχωριστα εφφε).

 

2)ηχος

 

συμπαθητικοι ηχοι για τους ενισχυτες,οχι ομως και για τα πεταλια τυπου od,dist,fuzz...

το να παιξεις εναν marshall με tube screamer ειναι αδυνατο να ακουστει ομορφα.

Αν θες να ακουγεται γενικοτερα ωραια ξεχνα τη χρηση ενισχυτη και βαλτη στα monitor/PA

 

 

BOSS GT8

 

1)χρηση,ευελιξια

Οκ καλα τα πολλα κουμπακια αλλα οταν στριβω ενα πιραζω ταυτοχρωνα κι αλλα 4 απο πανω και απο κατω.Πολυ ασφηξια.Αν θελεις ευελιξια στη χρηση των πεταλιων αναγκαστικα περνεις fs5-u (ετσι δεν το λενε?) γιατι τα κουμπακια ειναι λιγα.

 

2)ηχος

Αν εξαιρεσεις τον Peavey και κανα δυο marshall οι αλλοι ενισχυτες δεν ειναι πολυ ωραιοι(παντα μιλαμε για γκαζι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Vox ToneLab SE/LE/ST

Είχα δανειστεί την SE και κοντεψα να τη χρυσοπληρώσω γιατί χάλασε το expression pedal!!

 

2) Line6 Pod X3 Live

α. Αν την συνδέσεις με άλλο εφφε, πχ Boss RC-20 ξαφνικά ανακαλύπτεις οτι όλα γινονται ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ηχητικά!

β. Ο,τι και να λέμε είναι φτιαγμένη για line 6 ενισχυτή και Variax κιθάρα...

 

3) Boss GT-10

α. Πήγα πανεπιστήμιο, δεν θέλω να ξαναπάω για να μάθω να φτιάχνω έναν καλό distorted ήχο!

β. Πολλά κουμπιά....

γ. Η GT-8 ήταν καλύτερη γιατί ήταν τα εφφέ της σε πιο λογική σειρά βαλμένα και μπορούσες να κανεις πιο ευκολους συνδυασμούς

 

4) Zoom G9.2tt

Είχα παίξει μια φορά με μια ΖΟΟΜ G1XN... Μοιάζει με πλαστικό παιχνίδι από τα Jumbo

 

5) Digitech RP1000

Καλή αν σου αρέσει ο τζιτζικέ ήχος.... ΕΜΕΝΑ ΟΧΙ!

 

6) αν ξεχνάω κάποιο...

Ξεχνάς την KORG TONEWORKS AX3000G!

α. Βασικό ελλάτωμα το ΑΘΛΙΟ expression pedal που έχει μικρή διαδρομή και δεν μπορείς να... εκφραστείς!

β. Όπως όλες οι πεταλιέρες το να αποθηκευεις ήχους δεν εχει νόημα αν δεν εισαι σε σταθερή πηγή εξόδου!!!

γ. Κάτι πιο σύγχρονο ρε παιδια, η τεχνολογία προχωράει.

 

Αφού έθαψα όσο μπορούσα τις πεταλιέρες να σου πω οτι έχω 2. Την Boss GT-10 και την ΑΧ1500G (η οποία έχει τα ίδια ελαττώματα με την 3000). Τελικά αγόρασα έναν ενισχυτή μάρκας Kustom λαμπάτο με τρομερό gain και άψογα καθαρά και τις πεταλιέρες τις έχω ΜΟΝΟ για να φτιάχνω ήχους τους οποίους ακούω από ακουστικά ή από έναν παλιό τρανζίστορ ενισχυτή κινέζικο μάρκας ΤELE impex! Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου