Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι λαμπα προενισχυσης ΤΕΛΙΚΗ ειναι,δουλευει σε χαμηλα βολτ (για αυτο και δεν αναβει) αλλα δουλεια κανει (και μαλιστα κανει και το καλυτερο buffering που εχω ακουσει ποτε μου)

ευχαριστω για την πληροφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μου αρέσει που ενώ έχω την GT-8 δεν μπορώ να βγάλω αυτούς τους ήχους...

 

 

Άμα βέβαια δεν το έχεις ψάξει και παίζεις ή ''πειράζεις'' μόνο τους default ήχους που έχει τί περιμένεις.... ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Behringer Χ-VAMP

 

Από το preset 3 αν θες να πας στο 50 πρεπει να το πατήσεις 47 φορές!

Και τώρα τελευταια δεν κράταει μνήμη.

Life's fantasy,to be locked away and still to think you're free...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε ολους!

 

Τον τελευταιο χρόνο...εκανα τον κυκλο σε φαση εφε...

 

Για αρκετα χρόνια...ειχα την boss gt-8...που ηταν πολυ ψηφιακουρα ρε παιδι μου...και εκανες και ενα χρονο να μαθεις πως φτιαχνεις εναν ηχο....μετα ειπα...ωππ...θελω ποιοτητα...και καταφερα με τα χιλλια ζορια να παρω μια Vox SE...ποιοτητα ρε παιδι μου...λαμπα...βεβαια καλη η ποιοτητα αλλα μετα πολυ βαρια για ενα απλο κουβαλημα...και γιατι? για ενα "καλο" delay? αντε και ενα chorus? ...ε οχι...κατι πρεπει να γινει ειπα...οποτε πηγα και πηρα ενα ehx hazarai...και ενα Muff...το hazarai ομως...για live δεν κανει...γιατι γιαυτα που θελω θελω 3 hazarai...

 

Οποτε σήμερα ανταλλαξα...το hazarai και το muff...με την boss gt-8...και τελικα ΑΦΤΟ ΙΝΕ...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Line 6 POD HD300

 

Κατά:

Δεν μπορείς να συνδυάσεις συγκεκριμένα εφέ μεταξύ τους.

έχει μόνο ένα chorus εφέ (πολύ καλο όμως.)

δέν έχει αφοσοιωμένα pedals για bank up down. (υπαρχουν στις HD400 HD500)

σε κάποιες εξομοιώσεις ενισχυτών το Volume σε χρήση "Live" δεν ανταποκρίνεται εξ ίσου όταν παίζεις σε "Studio" mode με αποτέλεσμα ήχους που έχω ρυθμίσει στο σπίτι και έχουν ίδιες στάθμες μεταξύ τους σε "Live" mode άλλος είναι πιο ψηλά και άλλος πιο χαμηλα!

 

Υπέρ:

Εξομοιώσεις Ενισχυτών πολύ καλοί και για studio kai live χρήση.

Delay, Wah, Reverbs, Phaser ικανοποιητικά.

Looper.

Γερή κατασκευή.

Δυνατότητα να συνδέσεις το ένα output στον ενισχυτή με τις ρυθμίσεις για "Live" χρήση και το άλλο output στην κονσόλα με τις ρυθμίσεις για "Studio"!Πολύ βολικό δεν χρειάζεται να βάζω μικρόφωνο στον ενισχυτή πιά στα live!

Πολύ καλή υποστήριξη μέσω του site της Line 6 (Forums, Updates).

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους!

 

Τον τελευταιο χρόνο...εκανα τον κυκλο σε φαση εφε...

 

Για αρκετα χρόνια...ειχα την boss gt-8...που ηταν πολυ ψηφιακουρα ρε παιδι μου...και εκανες και ενα χρονο να μαθεις πως φτιαχνεις εναν ηχο....μετα ειπα...ωππ...θελω ποιοτητα...και καταφερα με τα χιλλια ζορια να παρω μια Vox SE...ποιοτητα ρε παιδι μου...λαμπα...βεβαια καλη η ποιοτητα αλλα μετα πολυ βαρια για ενα απλο κουβαλημα...και γιατι? για ενα "καλο" delay? αντε και ενα chorus? ...ε οχι...κατι πρεπει να γινει ειπα...οποτε πηγα και πηρα ενα ehx hazarai...και ενα Muff...το hazarai ομως...για live δεν κανει...γιατι γιαυτα που θελω θελω 3 hazarai...

 

Οποτε σήμερα ανταλλαξα...το hazarai και το muff...με την boss gt-8...και τελικα ΑΦΤΟ ΙΝΕ...

 

 

Χαχαχα, απο τα πιο αστεία ποστ που έχω διαβάσει για μια τόσο μα τόσο αληθινή κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η TL SE ειναι η καλυτερη πεταλιερα που εχω παιξει απο πλευρας ηχων,δεν μου αρεσει που εχει μια ολοκληρη μπανκα αφιερωμενη στα reverb (παντελως αχρηστο εφε) την οποια θα μπορουσε να αφιερωσει στα modulation & filters που εχει στριμωγμενα μαζι με τα od/fuzz/dist στο πρωτο καναλι καθιστωντας αδυνατη την ταυτοχρονη χρηση της,επισης δεν μου αρεσει που το tap tempo της δεν ειναι Master tap tempo (οπως στην M13) & πανω απο ολα δεν μου αρεσει που..ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ και τη θεση της πηρε μια σαφως χειροτερη πεταλιερα με λιγοτερες δυνατοτητες (LE)  

 

Κατα τα αλλα,μαζι θα γερασουμε απο οτι βλεπω μια και κανενα πεταλι και καμμια πεταλιερα απο οσες/οσα εβαλα διπλα της δεν εχει καταφερει να την ξεπερασει ηχητικα (παντα σε συνδιασμο με τον Boogie μου)

δε νομιζω οτι η se ειναι καλυτερη απο την le. ηχητικα η le αποδιδει πολυ καλυτερα σε ολο το ευρος των προσομοιωσεων απλα η se εχει καποιες μικροδιαφορες οπως το 2ο expression πχ. τις εχω χρησιμοποιησει και τις 2 αρκετα και μπορω να πω οτι σιγουρα βελτιωση αποτελει η le. δεν ξερω αν σε αυτο που παιζεις σε βολευει καλυτερα αλλα σε ενα ευρυτερο φασμα η le υπερτερει

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγω είμαι κάτοχος της zoom G9.2tt εδώ και κάποια χρόνια.

Αξιόπιστη είναι κανένα πρόβλημα δεν είχα ποτε.

Εάν δεν είχε τις λάμπες δεν θα την έπαιρνα γιατί δίνουν ουσιαστικό χαρακτήρα στον ήχο.

Αυτό είναι που με κερδισε εξαρχής.

 

Οι εξομοιώσεις τελικά μετά απο πολύ καιρό μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσουν,

(δηλαδή έχει κάποια ωραία καθαρά και πολλά high gain, αλλά στα ενδιάμεσα gain δεν έχει ποικιλία) Εν τέλει τελευταία δεν δουλευω τις εξομοιώσεις και παίζω μόνο με τα εφε και ένα εξωτερικό overdrive πετάλι. (αλλά και πάλι δεν παίζω και ιδιαίτερα βρώμικα οπότε δεν είμαι και ο πιο κατάλληλος να πω)

 

Το πιο καλό που έχει είναι ο απόλυτος έλεγχος πάνω σε οποιαδήποτε παράμετρο μέσω των 3 expression pedals, αυτό είναι κάτι που δεν έχω δει αλλού τόσο καλά εφαρμοσμένο.

 

Επίσης για κανα δυο χρόνια την χρησιμοποιούσα σαν Midi controller για guitar rig με απόλυτη επιτυχία και φοβερά αποτελέσματα. (Δηλαδή καθαρός ήχος μόνο απο τις λάμπες και τα υπόλοιπα απο GRig, έλεγχος μέσω των footswiches και έξοδος σε καθαρό ενισχυτή)

Και για κάρτα ήχου την χρησιμοποίησα με latency 6 ms αλλά ο ήχος δεν μου άρεσε και τόσο.

 

Εν τέλει με 7 footswitch και 3 expression (σε manual mode) μπορεί να αντικαταστήσει ένα πολύ σημαντικό αριθμό πεταλιών αλλά δεν ικανοποιεί (εμένα δλδ) στις εξομοιώσεις, όχι πως άλλες πεταλιέρες το κάνουν (μόνο η SE μπορώ να πώ πως με ενθουσίασε). Τα εφέ είναι μια χαρά, όχι όμως φοβερά εκτός απο το modulation delay που με έχει τρελάνει.

 

Σε σχέση με boss Gt-8 Gt-10 την προτιμώ, εάν όντως ξαναβγεί κάτι καλό απο Vox σε στυλ SE θα πήγαινα προς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω οτι η se ειναι καλυτερη απο την le. ηχητικα η le αποδιδει πολυ καλυτερα σε ολο το ευρος των προσομοιωσεων απλα η se εχει καποιες μικροδιαφορες οπως το 2ο expression πχ. τις εχω χρησιμοποιησει και τις 2 αρκετα και μπορω να πω οτι σιγουρα βελτιωση αποτελει η le. δεν ξερω αν σε αυτο που παιζεις σε βολευει καλυτερα αλλα σε ενα ευρυτερο φασμα η le υπερτερει

 

φίλος...οτι νανε...

 

(ισως) στο μονο που θα συμφωνούσα ειναι το οτι η le (ισως) έχει καλύτερη προσομοίωση ενισχυτών ...και αυτο είναι...σε ολα τα αλλα... μάλλον yor on krak...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου