Προς το περιεχόμενο

Τι ΔΕΝ μου αρέσει στην πεταλιέρα μου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok αλλα τι γινεται στις περιπτωσεις που εχεις βρει τους ηχους σου γενικα ολα σουπερ όπως τα θες αλλα τελικα όταν βαζεις τη πεταλιερα σε αλλο(ους) ενισχυτη(ες) βλέπεις οτι δεν εχεις ''τον ηχο σου'')

 

Απλο! (η μαλλον οχι) πας σε ολα τα στουντιο ωρες που δεν κανουν προβες κ πας κ ρυθμιζεις την πεταλιερα σε οσους περισσοτερους ενισχυτες μπορεις σε πολλα διαφορετικα κανάλια. κ τα ονομαζεις το καθενα με το ονομα του στουντιο! ;D αν γινεται φυσικα κατι τετοιο!

 

Πλακα πλακα θα ηταν τελειο αμα υπηρχε μια υπερεξελιγμενη πεταλιερα που να ειχε ενα automation mode, να την εβαζες σε οποιονδηποτε ενισχυτη, να πατουσες ενα κουμπακι κ να προσαρμοζε τις καταλληλες ρυθμισεις ωστε να βγαινει ο αποθηκευμενος ηχος σου οποιος ενισχυτης κ αν ηταν!

 

Χιλια συγνωμη που βγηκα παλι of-topic. δεν θα ξανασυμβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 202
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Vox ToneLab SE/LE/ST

2) Line6 Pod X3 Live

3) Boss GT-10

4) Zoom G9.2tt

5) Digitech RP1000

6) αν ξεχνάω κάποιο...

 

1.

σαν κατοχος της SE ειμαι πολυ ευχαριστημενος , εκτος απο το γεγονος οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω , καποιο "πεταλι" και κομπρεσσορα ταυτοχρονα.

οχι οτι λεει και πολλα πραγματα ο comp που εχει πανω.

 

2.

line 6 δεν εχω παιξει ποτε.

 

3.4.

βλ. Νο 2

 

5.

ειχα παλιοτερα μικροτερα μοντελα digitech.πολυ ψηφιακος ηχος.

οσο καιρο την κρατησα ηταν για "αρπαχτες" που επαιζε καρφι σε κονσολα.

----------------------------------------------------------------------------

ολες οι πεταλιερες παιζουν θαυμασια μπροστα απο εναν boogie.

----------------------------------------------------------------------------

;D ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tonelab SE

 

Συμφωνώ με όλα όσα είπαν οι προλαλήσαντες, αλλά θέλω να προσθέσω το εξής.

Απιστευτα ενοχλητικό το πρόβλημα με τα footswitches, τα οποία σε ανυποπτο χρονο, σταματάνε να δουλεύουν.."Φτιαχνόται σχετικα εύκολα βέβαια, αλλά καθόλου αξιόπιστα." Δεν το είχα μόνο εγώ, αλλά κ άλλα 2 άτομα που γνωρίζω με Τ.Λ. Οι οποίοι όμως την έχουν ακόμα, ενώ εγώ την έδωσα.

Επίσης, παρόλο που αγαπούσα τους ήχους που μπορούσα να βγάλω, σιχαινόμουν το ότι ακούγονταν τελείως διαφορετικά, απο ενισχυτή σε ενισχυτή σε PA, σε άλλες εντάσεις κλπ..."αυτό ισχύει για όλα τα εφε τέτοιου τύπου"  πράγμα που αχρηστεύει την έννοια της φορητότητας κατ'  εμέ..

*και τα αναλογικά πεταλάκια που έχω πλέον, ακούγονται διαφορετικά σε άλλες πηγές, αλλά μπορώ πολύ εύκολα να πειράξω τις παραμέτρους, κ να τα φερω εκεί που θέλω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα PA και οποιαδήποτε ηχεία δεν έχουν flat αποκρισή και διαφέρουν μεταξύ τους. Λογικά πρέπει να πειράξεις την ισοστάθμιση τουλάχιστόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα PA και οποιαδήποτε ηχεία δεν έχουν flat αποκρισή και διαφέρουν μεταξύ τους. Λογικά πρέπει να πειράξεις την ισοστάθμιση τουλάχιστόν.

 

Έπρεπε  ;D

Τώρα πια παίζω μόνο με πετάλια και ενισχυτή.. Βολεύτηκα με τον Blues Junior, και κάλυψα και την φορητότητα!

Πάντως, όσων αφορά στην ισοστάθμιση που λες, αν υποθέσουμε οτι παίζεις με 5 presets όπου στο κάθε πρεσετ, χρησιμοποιείς το Α/Β για τα καννάλια, αυτό μας κάνει 10 ενισχυτές!! 

Πότε σε ένα soundcheck  είχες το χρόνο, να κάτσεις να ρυθμίσεις την ισοστάθμιση για 10 ήχους?? Και να μη χρειάστηκε να κάνεις και διορθώσεις μόλις ξεκινήσει και η μπάντα..??

Η μόνη φάση που πργματικά Βολεύει μια πεταλιέρα "κατα τη γνώμη μου" είναι για πληθώρα ήχων σπίτι σου, για πειραματισμό. Ή αν παίζεις κάπου στάνταρ "σκυλάδικο πχ", όπου είσαι πάντα σε στάνταρ μέρος με στανταρ εξοπλισμό, δεν έχεις χώρο να κουβαλάς και να στήνεις, κ ούτε σε ενδιαφερει κιόλας, μιας κ κανείς δε σου δίνει σημασία... Συγγνώμη για το ξέσπασμα, αλλά είχα ανάγκη να κλάψω!!! ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@asprados δίκιο έχεις και η ποιότητα πολλών PΑ είναι τραγική, γιατί έχουν «χαρακτηρά», κάτι που δεν θα έπρεπε να έχουν με βάση την θεωρία που ακουλουθεί η σχεδιασή τους (στα χαρτιά μια φορά). Αν τα PA είχαν επίπεδη αποκρίση και χαμηλή παραμόρφωση δεν θα χρωμάτιζαν τον ήχο, θα έστεινες τα εφέ για ένα σύστημα θα δούλευε για όλα.

Αλλά στον λίγο καιρό που παρακολούθησα τι τρέχει, κυρίως με ηχεία hifi, δεν βλέπω να βγαίνει άκρη με το σχεδιασμό των ηχείων, ισως γιατί ο ηχος δεν είναι σαν την εικόνα της τηλεόρασης, εάν και εκεί βλέπεις εκτρώματα με υπερκορεσμένα χρώματα ώστε να ξεχωρίζουν στο ράφι τα προιόντα από τα διπλανά. Τι να πεις.

Και ακόμα χειρότερο από τα μηχάνηματα είναι η ακουστική ενός χώρου, που κατά 99% δεν ασχολείται κανείς με αυτή, ίσως γι' αυτό προτιμώ τις συναυλίες σε ανοιχτό χώρο στο πως ακούγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που χάρην οικονομίας, ένας θεός ξέρει τι μόνιτορ θα έχεις, και πως θα σε ακούς,

αν μπείς κατευθείαν στο PA.

Αν κουβαλήσεις ενισχυτή για μόνιτορ, τότε έχασε το νόημα της η πεταλιέρα. "φορητότητα".

Είμαστε λίγο offtopic όμως ε...

Αυτά απο εμένα, για την TL SE.

Ξαναλέω ότι το πρόβλημα είναι γενικό, κατά τη γνώμη μου, για όλα τα πεταλιεροειδή.

Από όσα είχα όμως, μόνο την ΤΛ  λάτρεψα.. "όσο μπορούσα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τις παραπάνω πεταλιέρες αν δεν κάνω λάθος μόνο η TL δεν έχει γενικό equalizer έτσι?

πιστεύω πως θα βόλευε για να ισορροπήσει η πεταλιέρα στον εκάστοτε ενισχυτή/PA

 

διορθώστε με αν κάνω λάθος.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά σχετικά με την αξιοπιστία με προβληματίζουν... για την ώρα είμαι με distortion και overdrive, αλλά αργά ή γρήγορα με βλέπω να θέλω εφέ μιας που ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν το the wall των floyd αλλά έχω την εντυπώση ότι ποτέ δεν θα κατάφερω να ακούγεται τiμια το comfortably numb.  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά σχετικά με την αξιοπιστία με προβληματίζουν... για την ώρα είμαι με distortion και overdrive, αλλά αργά ή γρήγορα με βλέπω να θέλω εφέ μιας που ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν το the wall των floyd αλλά έχω την εντυπώση ότι ποτέ δεν θα κατάφερω να ακούγεται τiμια το comfortably numb.  :'(

 

TC Electronics nova repeater !!! Αυτό δουλεύω τώρα και είμαι χαρούμενος!!

Κρίμα που δεν παίζω τόσο όσο έπαιζα, λόγω χρόνου.

 

Αυτό με τα κουμπιά της Τ.Λ. είναι κλασσικό πρόβλημα. Λίγο πρίν τη δώσω, είχα σκεφτεί να αλλάξω τα ελλατηριάκια που έχει απο μέσα, με κάτι λαστιχένια μαραφέτια που μπαίνουν στους μαγνήτες για στήριξη στο pickguard. Ταίριαζαν αλλά δε βρήκα αρκετά κομμάτια, μέχρι που την πούλησα, οπότε ποτέ δεν έγινε..

 

απο τις παραπάνω πεταλιέρες αν δεν κάνω λάθος μόνο η TL δεν έχει γενικό equalizer έτσι?

πιστεύω πως θα βόλευε για να ισορροπήσει η πεταλιέρα στον εκάστοτε ενισχυτή/PA

 

διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Ναί όντως. H T.L. δεν έχει γενικό EQ,  αλλά και πάλι στις άλλες δεν ξέρω πως δουλεύει και κατα πόσο θα μπορουσε να κάνει δουλεια για όλα τα presets σου..

Αν το σκεφτείς ένα γενικό ΕQ  είναι και αυτό του εκάστοτε ενισχυτή που χρησιμοποιείς και μπορείς να διορθώσεις έναν απο τους ήχους σου, αλλά αν αλλάξεις και πας σε άλλο ήχο, δεν έχει τις ίδιες επιπτώσεις κ στον τελευταίο.. Παίζουν ρόλο πολλά! Η καμπίνα, τα μεγάφωνα, το PA klp..

Το καλύτερο είναι να έχεις το ήχο που γουστάρεις, να βγαίνει απο τον ενισχυτή σου, να τον ακούς!! Αληθινό! Κι απο εκέι κ πέρα, δουλεία του ηχολήπτη να το βάλει στο PA με ένα καλό mic και να το αποδόσει έξω, όσο το δυνατόν καλύτερα. Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για να σπάνε τα νεύρα σου..

*πάντα κατά την προσωπική μου άποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου