Προς το περιεχόμενο

New Line6 Pod HD series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι το επόμενο ερώτημα που την έχω "στημένη" στον TGL... ;D

εάν παίζουν ρόλο τα ξύλα σε modeling  κιθάρες... :P

 

Σιγά μη μασήσω Μαραθώνιε....  8)

 

Αμερικάνικες: ελαφρύτερο Alder/Mahogany σώμα, ίσως λιγώτερα κομμάτια, με ωραία νερά στα transparent φινιρίσματα, quartershawn μπράτσο (μεγαλύτερη σταθερότητα). Αν υπάρχει διαφορά στον modelling ήχο, θα έχει να κάνει με το πως αλληλεπιδρά η γέφυρα με τα "καλύτερα" ξύλα. Προσωπική γνώμη, μπαρμπούτσαλα.

 

Οι τιμές μπαίνουν και βγαίνουν σε διάφορα sites, διότι είναι (σύμφωνα με τη Line6) leaks που δεν εγκρίνει να συμβαίνουν...  ::)

 

Μαραθώνιε πες μας τώρα για viral marketing.  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 608
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μαραθώνιε πες μας τώρα για viral marketing.  8)

θες "δωρεάν" μάθημα ή κατ οίκον με απόδειξη?

 

Μην ακούει και κανένας από την Εφορία...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες "δωρεάν" μάθημα ή κατ οίκον με απόδειξη?

 

Μην ακούει και κανένας από την Εφορία...

 

Public Domain, άρχισε να γράφεις τώρα!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφού ο Μαραθώνιος δεν καταδέχεται να μας κάνει μάθημα, συνεχίζω το πρήξιμο (viral πάντα) για τα HD. Περί των οποίων γίνεται ήδη χαμός σε διεθνή fora, οι σπέκουλες πάνε κι'έρχονται.

 

Τώρα όμως διέρρευσαν και πληροφορίες για τους adaptive amps, και, αν αυτά που λέγονται μέσες-άκρες είναι αλήθεια, μιλάμε για αλλαγή των όρων του παιχνιδιού, στην υψηλή κατηγορία των modelers. Θυμηθείτε που τα διαβάσατε πρώτη φορά.  ;D

 

Με λίγα λόγια, αυτοί οι ενισχυτές (combo και head) θα ενσωματώνουν την ίδια τεχνολογία με τα POD, αλλά θα προσθέτουν ένα power section, που μερικοί υποθέτουν ότι θα είναι λαμπάτο (λέγε με και Κο. Bogner, aka o παλαβός Γερμανός με το περίεργο γούστο στο ντύσιμο). Επομένως θα δουλεύουν μια χαρά αυτοτελώς και με μια MIDI πεταλιέρα θα έχει κανείς πλήρη έλεγχο.

 

Το εντυπωσιακό είναι το ακολουθο: οι ενισχυτές θα μπορούν να συνεργάζονται με τα POD HD, μέσω proprietary καλωδίου (που θα δίνει και ρεύμα στο POD? άντε να το δούμε κι'αυτό). Έτσι τα δύο μηχανίσματα θα μπορούν να συνδιάζουν την επεξεργαστική  ισχύ τους. Είπατε κάτι?

 

Κατά τα φαινόμενα λοιπόν ο συνδιασμός θα διαθέτει ισχύ συγκρίσιμη με το Axe-Fx Ultra, σε παραπλήσια τιμή, αλλά με bonus ότι θα έχει έτοιμο foot controller, τελικό ενισχυτή και ηχεία (+ένα χιλιάρικο μίνιμουμ στην περίπτωση του Axe). Και το integration θα είναι "αυτόματο" και απόλυτο.

 

Είναι η πρώτη φορά που εφαρμόζεται μια τέτοια ολοκληρωτική φιλοσοφία σ'αυτό τον τομέα και πλέον δεν ακούγονται τόσο αστεία τα λόγια του Rich Renken περί "world domination". Το σίγουρο πάντως είναι πως, όσοι ετοιμαζόταν να αγοράσουν modeling μηχάνημα, σε επίπεδα από RP500 έως Axe-Fx, κρατάνε τα λεφτά τους και περιμένουν.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ο Μαραθώνιος δεν καταδέχεται να μας κάνει μάθημα

όταν κάποιος, τα πάει τόσο καλά, δεν χρειάζεται μαθήματα...συνέχισε παιδί μου... 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κάποιος, τα πάει τόσο καλά, δεν χρειάζεται μαθήματα...συνέχισε παιδί μου... 8)

 

Ευχαριστώ μπαμπά... ο Rich μου υποσχέθηκε ένα POD δώρο αν καταφέρω να "πουλήσω" 10 μέσα από το noiz (*) ... μη με απογοητεύσετε μάγκες...

 

 

 

 

 

 

* (I wish) 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια, αυτοί οι ενισχυτές (combo και head) θα ενσωματώνουν την ίδια τεχνολογία με τα POD, αλλά θα προσθέτουν ένα power section, που μερικοί υποθέτουν ότι θα είναι λαμπάτο (λέγε με και Κο. Bogner, aka o παλαβός Γερμανός με το περίεργο γούστο στο ντύσιμο). Επομένως θα δουλεύουν μια χαρά αυτοτελώς και με μια MIDI πεταλιέρα θα έχει κανείς πλήρη έλεγχο.

Αυτό δεν έκαναν και με τους Spider Valve?

Δηλαδή θα είναι μία καινούργια σειρά Valve με HD?

 

Το εντυπωσιακό είναι το ακολουθο: οι ενισχυτές θα μπορούν να συνεργάζονται με τα POD HD, μέσω proprietary καλωδίου (που θα δίνει και ρεύμα στο POD? άντε να το δούμε κι'αυτό). Έτσι τα δύο μηχανίσματα θα μπορούν να συνδιάζουν την επεξεργαστική  ισχύ τους. Είπατε κάτι?

 

Μα γιατί να θέλει κάποιος να έχει δύο μηχανές εφφέ (σε ενισχυτή και πεταλιέρα) και μάλιστα με υψηλό τελικό κόστος?

Εξάλλου, τώρα αν κάποιος θέλει να το κάνει αυτό δεν μπορεί να το κάνει με τον ήδη υπάρχον Spider Valver σε συνδιασμό με μία Χ3 και ένα MIDI καλώδιο για επικοινωνία?

Δηλαδή οι διαφορές θα είναι στο οτι θα γίνετε με ένα μόνο καλώδιο? Γιατί αυτό που αναφέρεις-αναφέρουν για συνδιασμό επεξεργαστικής ισχύς είναι κάτι πολύ περισσότερο απο "απλά" ένα καλώδιο, το θέμα είναι τεχνικό και έχει να κάνει με παράληλη επεξεργασία-συνεργασία επεξεργαστών που δεν γίνετε με ένα καλώδιο. (εκτός αν είναι κανένα snake 500pin ;D)

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν έκαναν και με τους Spider Valve?

Δηλαδή θα είναι μία καινούργια σειρά Valve με HD?

 

Μα γιατί να θέλει κάποιος να έχει δύο μηχανές εφφέ (σε ενισχυτή και πεταλιέρα) και μάλιστα με υψηλό τελικό κόστος?

Εξάλλου, τώρα αν κάποιος θέλει να το κάνει αυτό δεν μπορεί να το κάνει με τον ήδη υπάρχον Spider Valver σε συνδιασμό με μία Χ3 και ένα MIDI καλώδιο για επικοινωνία?

Δηλαδή οι διαφορές θα είναι στο οτι θα γίνετε με ένα μόνο καλώδιο? Γιατί αυτό που αναφέρεις-αναφέρουν για συνδιασμό επεξεργαστικής ισχύς είναι κάτι πολύ περισσότερο απο "απλά" ένα καλώδιο, το θέμα είναι τεχνικό και έχει να κάνει με παράληλη επεξεργασία-συνεργασία επεξεργαστών που δεν γίνετε με ένα καλώδιο. (εκτός αν είναι κανένα snake 500pin ;D)

 

Καταρχάς οι νέοι ενισχυτές θα είναι μάλλον μια νέα έκδοση του Vetta και όχι απλά ένας ακόμα Spider Valve. Καμμία σχέση σε επεξεργαστές και λογισμικό.

 

Δεύτερον, δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεται "πολύπλοκη" επικοινωνία για να μοιράζονται καθήκοντα οι δύο (ή μήπως είναι τελικά τέσσερις? θα δούμε) επεξεργαστές. Θα μπορεί το POD για παράδειγμα να τρέχει τις προσωμοιώσεις εφφέ και το DT (ενισχυτής) προσωμοιώσεις ενισχυτών/καμπινών. Θυμίζω ότι θα μοιράζονται τα ίδια presets. Ενδεχομένως, αν το έχουν φτιάξει έξυπνα, θα μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα. Καμμία σχέση πάντως με αλλαγή presets μέσω MIDI, κλπ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το λογικό είναι να μη γινεται παράλληλη επεξεργασία στον ίδιο αλγόριθμο, αλλα ο καθενας να ασχολειται με διαφορετικό τμήμα του πρεσετ.

 

πάντως εμένα μου φαίνεται λιγο gadgetάδικο το όλο concept.

Η λογική του "ολοκληρωμένου συνόλου" πιο πολύ μου κάνει για μαρκετινίστικο τέχνασμα που θα σε οδηγεί να τα μαζέψεις όλα.

 

χωρις φυσικά αυτό να σημαίνει πως η ποιότητα του ήχου δεν θα είναι καλή, μην παρεξηγηθώ κιόλας. Απλά έχω τις αμφιβολίες μου κατά πόσο αυτό το πράγμα θα πουλήσει ως "ολοκληρωμένο συνολο" και κατά πόσον χρειάζεται να τα έχεις όλα.

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να επισημάνω για μια ακόμα φορά ότι όλα όσα γράφονται προς το παρόν, κινούνται στη σφαίρα της εικασίας. Ευχαριστώ.  ;)

 

 

ναι το λογικό είναι να μη γινεται παράλληλη επεξεργασία στον ίδιο αλγόριθμο, αλλα ο καθενας να ασχολειται με διαφορετικό τμήμα του πρεσετ.

 

πάντως εμένα μου φαίνεται λιγο gadgetάδικο το όλο concept.

Η λογική του "ολοκληρωμένου συνόλου" πιο πολύ μου κάνει για μαρκετινίστικο τέχνασμα που θα σε οδηγεί να τα μαζέψεις όλα.

 

χωρις φυσικά αυτό να σημαίνει πως η ποιότητα του ήχου δεν θα είναι καλή, μην παρεξηγηθώ κιόλας. Απλά έχω τις αμφιβολίες μου κατά πόσο αυτό το πράγμα θα πουλήσει ως "ολοκληρωμένο συνολο" και κατά πόσον χρειάζεται να τα έχεις όλα.

 

Ακριβώς. Δεν χρειάζεται να τα έχεις όλα. Που το είδες αυτό?

 

Από την άλλη, αν θέλεις να έχεις ό,τι χρειάζεται τα συστατικά μέρη ενός modeling rig είναι τα ακόλουθα:

 

1) Βασική μονάδα (processor)

2) Τελικός ενισχυτής

3) Ηχείο (-α)

4) Controller

 

Τα 1) και 4) μπορεί να είναι στην ίδια συσκευή, π.χ. RP, GT-10, POD X3 και όλες γενικά οι "πεταλιέρες". Και το POD HD αυτή τη λογική έχει. Οπότε, αν σε βολεύει έτσι, το αγοράζεις μόνο του και το χρησιμοποιείς, π.χ. στο effects loop του ενισχυτή σου.

 

Παρομοίως μπορείς να πάρεις μόνο έναν modelling ενισχυτή (όπως οι DT) και θα έχεις τα 1, 2, 3 από τα παραπάνω. Θα χρειαστείς και έναν controller βέβαια, αν θέλεις να ελέγχεις σε πραγματικό χρόνο τα presets, σωστά?

 

Δεν βλέπω τον παραλογισμό λοιπόν του να συνδιάσεις τα δύο προϊόντα, να καλυφθείς πλήρως και να πάρεις σαν "bonus" την συνδιαστική (ή "συνεργατική"?) επεξεργασία. Το στοίχημα είναι, εν προκειμένω, στο να μπορεί το σύνολο να ανταπεξέρχεται σε αλυσίδες εφφέ, ενισχυτών, καμπινών (δύο παράλληλες αλυσίδες, θυμίζω, όπως εξάλλου και στο υπάρχον POD X3), με "βάρος" τέτοιο, που μέχρι τώρα ήταν προνόμιο του Axe-Fx.

 

Για το οποίο Axe-Fx, το αντίστοιχο κόστος θα ήταν Axe + Τελικός + Ηχεία + Controller = 3 χιλιαρικάκια μες στο νερό, με πολύ οικονομικές λύσεις στα επιπλέον.

 

Αν λοιπόν τελικά η ποιότητα ήχου και feel "παίζει στα ίσια" το Axe, νομίζω ότι δεν είναι καθόλου κακή ιδέα. Και σε αντίθεση με το τελευταίο, μπορείς άνετα, όπως λες, να διαλέξεις ό,τι χρειάζεσαι (στο Axe το τριχίλιαρο είναι αφετηρία...) και ίσως να προσθέσεις αργότερα κατά το δοκούν.

 

Προσωπικά μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει μια τέτοια ιδέα. Για παράδειγμα εγώ χρησιμοποιώ το GSP. Το GSP, όπως και όλα τα πολυεφφέ, δουλεύει πάντα "στο 100%", με την έννοια του ό,τι, είτε αφαιρέσεις είτε προσθέσεις εφφέ στην αλυσίδα, την ίδια απόδοση έχει. Αν όμως είχα, ας πούμε, ένα καλό rack εφφέ για delays/reverb, θα μου άρεσε η ιδέα να μπορώ να  "απελευθερώσω" επεξεργαστική ισχύ από το Digitech, ώστε να μπορεί να τρέξει άλλα πράγματα (π.χ. δύο παράλληλους ενισχυτές, απόλυτα εφικτό λόγω 2 επεξεργαστών). Αυτή τη λογική του "φορτώνω ό,τι χρειάζομαι και ό,τι... χωράει" έχει το Axe.

 

Στο σημείο αυτό θα ήταν καλό να τοποθετηθούν και οι... δύο χρήστες του Axe στο forum  :P ;D μιας και η συζήτηση (στο επίπεδο που συζητάμε) είναι προφανώς σχετική με τις επιλογές/επιδιώξεις τους.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου