Προς το περιεχόμενο

Στυλ κιθαριστών και οπτικές


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του noiz once more.

 

Ήθελα λίγο να συζητήσω έναν προβληματισμό που έχω σχετικά με την οπτική πολλών παικτών κιθάρας πάνω στο ίδιο τους το όργανο.

Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το thread, λογώ των αρκετών entry videos για το French Guitar Competition που είδα τελευταία (κάποια από αυτά και προσωπικών μου γνωστών).

 

Είμαι κι εγώ κιθαρίστας κατά βάση.

Έχω διαβάσει στη ζωή μου και έχω κάνει και μαθήματα.

Σε καμία περίπτωση δεν είμαι Master, μάλλον ούτε καν αξιόλογος παίχτης.

 

Κοιτώντας τα παλληκάρια να παίζουν σε αυτά τα entry videos, αναγνωρίζω το πόσο έχουν μελετήσει.

Η άνεση τους πάνω στο όργανο φαίνεται, όπως και να το κάνεις.

Ξέρουν να παίζουν σίγουρα καλύτερα από εμένα, επομένως ίσως να μην έπρεπε να μιλάω καν.

Δεν θέλω ωστόσο να σταθώ στο παίξιμο τους όσον αφορά την τεχνική, αλλά στην όλη οπτική αυτού του τρόπου παιξίματος.

Προς Θεού, δεν λέω ότι τα συγκεκριμένα παλλικάρια παίζουν μόνο αυτό!

Είναι σχεδόν σίγουρο οι περισσότεροι από αυτούς παίζουν άλλα πράγματα σπίτι τους.

 

Ξέρω πολλούς όμως που έχουν γαλουχηθεί με την φάση του "shredding".

Δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να προσπαθούν να βελτιώσουν την ταχύτητα τους για να παίζουν shredίλες πιο γρήγορα και πιο στυλάτα.

Και αναρωτιέμαι...

 

Είναι όντως κάτι σωστό αυτό? ???

 

Προφανώς και το να είσαι μονόπλευρος σε οτιδήποτε στη ζωή, δεν είναι σωστό.

Αλλά νιώθω ότι άλλα στυλ παιξίματος, όσον αφορά το ροκ και τα παρακλάδια του (δεν μιλάω για Jazz, Funk όπου υπάρχουν συνειδητοποιημένοι παικταράδες), δεν γνωρίζουν άνθιση ιδιαίτερα εδώ και είναι κρίμα.

 

Όσοι κιθαρίστες ροκ,μέταλ και τα συναφή γνωρίζω, παίζουν λίγο ρυθμική φάση μέταλ και μετά η φάση είναι σόλο και σόλο και άγιος ο Θεός.

 

Πριν 1-2 χρονάκια, για παράδειγμα, κατέβηκα σε ένα φίλο στην Κρήτη και γνώρισα έναν φίλο του, ο οποίος έχει στείλε συμμετοχή στο french guitar φέτος.

Ο τυπάς ξέρει πολύ καλή κιθάρα, αλλά μόνο για να κάνει shreds και σόλο.

Οι ρυθμικές γραμμές σταθερά Αιολικός τρόπος power chords σε στυλατοhardrock οπτική (όπως το backing track του French Guitar), κατ' εμέ χωρίς το παραμικρό ενδιαφέρον.

 

Θα πει κάποιος "SlapGas, το ότι παίζει αυτό το στυλ για το French Guitar δεν πάει να πει ότι το παίζει και σπίτι του".

 

Έτσι νόμιζα κι εγώ.

Αλλά και τα κομμάτια που γράφει είναι ακριβώς αυτό!

Κρίμας δεν είναι? ???

 

Καθίσαμε να παίξουμε, έπαιξε το παλλικάρι κάτι τρελλά εκεί.

Δεν μπορώ να τα παίξω εγώ, αλλά δεν μου έκαναν και εντύπωση κιόλας.

 

Μετά με ρώτησε "Εσύ τι φάση παίζεις?".

Και του έπαιξα αυτό:

Πέρα από 1-2 σημεία, δεν είναι κάτι τρελλό.

Μόνο το Syncopation του είναι λίγο δύσκολο και θέλει συνήθεια.

 

Και μου λέει το παλλικάρι "δεν παίζονται αυτά".

Ε, κρίμα δεν είναι?

 

Είχα μια συζήτηση με ένα άλλο παιδί, τρελλό κιθαρίστα, και του έλεγα για τη φάση του math metal με τα παράξενα chords και το πολυμετρικό παίξιμο.

- Soloz έχει?

- Κατά βάση όχι μαν.

- Ε, δεν λέει.

- ...

 

Πιστεύω, εν κατα κλείδη, ότι πολλοί κιθαριστές έχουν αυτή τη λάθος οπτική.

Το originality και η ουσία πάνε λίγο χαμένα.

 

Ωραία τα solo δεν λέω, αλλά δεν θα ήταν καλύτερο αν είχαμε λίγο πιο ανοικτούς μουσικούς ορίζοντες?

 

Disclaimer: Προφανώς και ο κάθε παίχτης θα παίζει ο,τι θέλει και ο,τι τον ευχαριστεί.

Απλά, η κλειστομυαλιά νομίζω μας τρώει.

Αν κάποιος έχει δει όλα τα είδη/στυλ και τον εκφράζει αυτό που έχει επιλέξει, τότε είμαι 100% μαζί του, ο,τι στυλ και αν είναι.

Αλλά, οι περισσότεροι ούτε καν έχουν ασχοληθεί να δούνε τι υπάρχει παραέξω... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι όντως κάτι σωστό αυτό?

 

ΝΟΜΟΣ που να απαγορευει να παιζει ο καθενας οτι αυτος νομιζει οτι τον ενδιαφερει ή τον κανει να γουσταρει δεν υπαρχει.

 

Οπως δεν υπαρχει και νομος που να απαγορευει την καγκουρια,την ελλειψη παιδειας και αισθητικης και την ελλειψη ακουσματων.

 

Δημοκρατια εχουμε οποτε ο καθενας μπορει να πραττει οπως αυτος νομιζει (φτανει να μην ενοχλει τους αλλους)

 

Επισης ο καθενας μπορει να παιζει οσες νοτες γουσταρει ακομα και αν ειναι παρα πολλες...φτανει  να μη θελει να παιξει στη μπαντα μου... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά εννοείται ότι ο καθένας παίζει ό,τι θέλει.

Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι.

 

Προσωπικά (μιας και άνοιξες κουβέντα και έχω και καφέ ;D) και εγώ τα μεγάλα σε διάρκεια solos (από όποιο όργανο και αν προέρχονται) τα βαριέμαι.

 

Την  εποχή των Guitar Heros την χόρτασα στα 90’s .

 

Από εκεί και πέρα , για εμένα πλέον το ζητούμενο είναι το εξής:

Να μπορείς να εντάξεις (για όλα τα όργανα μιλάω) μέσα σε ένα μουσικό κομμάτι ή καλλίτερα τραγούδι, ακόμα και τις πιο ακραίες τεχνικές , οι οποίες να μην πλατειάζουν και να μην μειώνουν τη δυνατότητα να ακουστεί το τραγούδι (κομμάτι) από το ευρύτερο κοινό.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Superfunk

 

Σύμφωνοι 100%, για αυτό άλλωστε έγραψα και το disclaimer κάτω κάτω.

 

Ωστόσο, προσωπικά νιώθω ότι κατακερματίζεται η οπτική πάνω στη μουσική με αυτό τον τρόπο.

Και με ψιλοστεναχωρεί αυτό.

 

@ LK

 

Για αυτό ακριβώς το πράγμα μιλάω!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ωραίο θέμα, SlapGas!  :)

 

  Πάντως, θα είχε ενδιαφέρον, για μένα, αν, αντί να αναλωθούμε σε ένα (άσκοπο) debate τύπου shredding vs πολυμετρικό παίξιμο vs οτιδήποτε, ανέφερε ο κάθε μουσικός (κιθαρίστας, μπασίστας, οργανίστας κτλ) - και ιδιαίτερα όσοι συνθέτουν δικά τους κομμάτια - πως προσσεγγίζουν το όργανο και τη μουσική, γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Mustafank

 

Ακριβώς αυτό εννοώ.

Για οποιαδήποτε οπτική, υπάρχει μια σωστή υλοποίηση (ή και περισσότερες).

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πολλοί προσεγγίζουν το όργανο λανθασμένα, ακριβώς όπως το είπες.

 

Δεν άνοιξα το thread για να "κριθεί" και καλά, ποιά οπτική, ποιό στυλ αν θέλεις, είναι το καλύτερο.

Όλα τα στυλ είναι ωραία και για αυτό υπάρχουν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο, προσωπικά νιώθω ότι κατακερματίζεται η οπτική πάνω στη μουσική με αυτό τον τρόπο.

Και με ψιλοστεναχωρεί αυτό.

 

τι ακριβως σε στεναχωρει ?

 

το γεγονος οτι η πλειοψηφια των παικτων οσο καλα και να παιζουν απο τεχνικη αποψη  ειναι στην τελικη αταλαντοι και δεν θα πετυχουν ποτε στη μουσικη βιομηχανια (ή βιοτεχνια) μια και δεν προσφερουν κατι ενδιαφερον ,ουσιαστικο και καινουργιο?

 

ΠΑΝΤΑ ετσι ηταν και παντα ετσι θα ειναι σε ΟΛΑ τα ειδη μουσικης.Θελει πολυ ταλεντο,μυαλο και ΠΑΙΔΕΙΑ για να πας μπροστα στη μουσικη και αυτα ηταν και θα ειναι παντα κτημα λιγων...(αλλοιως θα ειμασταν ολοι stars.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αλλοιως θα ειμασταν ολοι stars.... ;D

 

αλλιώς θα HTAN  όλοι stars θες να πείς.

Εμείς είμαστε! :P :P ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτο που παιζεις κανει το κομματι να ακουγεται καλυτερα-οτι και να ναι αυτο-καλα κανεις.

Η οποια τεχνικη πρεπει να εξυπηρετει το κομματι και οχι το αντιστροφο-γνωμη μου μονο.

Σκεψου ενα φοβερο σολο σ ενα κακο κομματι.Σα να χεις μια απαισια τουρτα μ ενα πολυ

ωραιο κερασακι.

Παιρνω την τουρτα κι ας μην εχει κερασακι.Αν και τα δυο ειναι καλα τοτε σουπερ.

Βεβαια ολα αυτα ειναι και θεμα γουστου.

Κι οπως ειπε και ο-μεγας-Pete Anderson"καλυτερα να μπορουν ν ακουσουν οι αλλοι αυτα

που παιζεις παρα να μη μπορεις ουτε εσυ ο ιδιος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου