Προς το περιεχόμενο

Apple και Viruses : Μυθολογίας Τέλος


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια Πολλα παιδες, και Χριστος Ανεστη!

 

Η δική μου αποψη:

Μεγαλωσα με windows, απο την ms-dos εκδοση σε εναν 8088 υπολογιστη με ταχυτητα επεξεργαστη στα 8Mhz!

Ναι, στην Microsoft χρωσταμε πολλά απο την σημερινη εξελιξη των υπολογιστων, αλλά τελικά όχι μονο...

Ειναι φυσικο να εχει ερθει και η παρακμη των windows,(εδω παρακμασε ολοκληρη ρωμαικη αυτοκρατορία!!! )

 

Σημερα, ο μονος λόγος που τα windows κρατανε ακόμα, ειναι επειδη εχουν μεγάλο μεριδιο αγοράς. (μην βαρατε...)

Φανταστειτε να ηταν ιδια τα ποσοστα σημερα windows και OS X... Θα εσβηναν τα windows πολυ πολυ πιο γρηγορα.

 

Τωρα, όσων αφορα στους ιους για τους mac:

Καπου διαβασα ενα αρθρο (δεν θυμαμαι που και ποιός) που εγραφε πως το να εχεις windows ειναι σαν να μενεις σε σπιτι σε κακοφημο δρομο της Ομόνοιας (δεν ειπε Ομονοια αυτός - δηλ, διπλες κλειδαριες, να μην ανοιγεις σε οποιον να ΄ναι, στιβαρες πόρτες, συναγερμους, καμερες κτλ) σε αντίθεση με το Mac OSX που ειναι σαν να μενεις σε ενα χωριό και να κοιμασαι με τα κλειδια πάνω στην πόρτα...

 

Παντα και παντου καραδοκουν οι απατεωνες και κακοβουλοι. Τίποτα δεν ειναι ασφαλες, ούτε το FORD NOX!!!

 

Απλά σημερα (σημειωνω το σημερα) κανουμε την ζωή μας πιο ευκολή με τους υπολογιστες Apple και το OSX,γιατι απλα...κοιμωμαστε με τα κλειδια πάνω στην πόρτα χωρίς αγχος!!!

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τόσα χρόνια στο γραφεία παρά τα 2-3 antivirus μονίμως κάποιος υπολογιστής κολλάει κάτι και λύνεται μόνο με format

 

Ε μα αγαπητέ, με 2-3 a/v, είναι θαυμα που λειτουργει εξ'αρχης ;D

 

Προσωπικά δουλευα απερίσπαστα επι 9 χρονια με pc χωρίς φορμάτ. Μουσικές εφαρμογές κυρίως και ιντερνετ μονο μουσικου ενδιαφεροντος (box.net, google, wiki, JSTOR κτλ). Και πηγαινε μια χαρά μεχρι να χαλασει ο 40ρης σκληρος ;D

 

Τωρα εχω 80ρη 8)

 

Μηπως να βγαζατε τα 3 a/v και απλά να προσέχατε την περιηγηση σας στο ιντερνετ? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο malware αντιμετωπίστηκε ΑΜΕΣΑ και ΔΩΡΕΑΝ από την Apple και αυτό είναι που σε κάνει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Νομίζω ότι κανείς δεν πρέπει να έχει το κεφάλι του ήσυχο. Malware για Mac θα ξαναβγεί. Σκεφτείτε πόσο μεγάλη και παρθένα "αγορά" είναι η πλατφόρμα Mac για τους κυβερνοαπατεώνες. Ήταν απλώς θέμα χρόνου πότε θα αποφάσιζαν να στραφούν ενάντια σε αυτή τη στρατιά από ανυποψίαστα θύματα.

 

Θυμίζω ότι και στο PC υπήρχαν πάντοτε ιοί, αλλά από το 2000-1 περίπου και μετά εμφανίζονταν σωρηδόν ιοί που προκαλούσαν χάος (Nimda, Sircam, Blaster, Netsky, MyDoom, SoBig κ.λπ.). Αυτό σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα μπορούσε και στα Mac να γίνει ένα τέτοιο μπαμ.

 

Υπάρχουν πολυάριθμοι χρήστες Mac που δεν έχουν καμία κουλτούρα κατά των ιών και που μπορεί να χάσουν δεδομένα, κωδικούς, δουλειά από κάποιο τέτοιο malware, το οποίο θα αποφύγουν μόνο αν είναι στοιχειωδώς υποψιασμένοι. Με άλλα λόγια, καλύτερα να μην έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trolley

Βιάζεσαι να θριαμβολογήσεις. Παρόλο που είναι τετελεσμένο γεγονός ότι οι ιοί θα μπούν στον κόσμο των mac όπως ακριβώς βρίσκονται εδώ και καιρό στα pcs, δεν βρισκόμαστε ακόμα εκεί. Το γεγονός και μόνο ότι συζητάμε με όρους I told you so για ένα μόνο συμβάν μαζικής εξάπλωσης ιού (σε σχέση πάντα με τις άπειρες που έχουν συμβεί σε pc), αποδεικνύει ότι έχουν ακόμα δρόμο μπροστά τους τα mac.

 

FORD NOX!!!

 

Καινούργιο μοντέλο της Ford? Fort Nox βρε  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εγώ τι να κάνω τώρα, να βάλω Linux ή περιμένουμε και εκεί πανδημία; ;D

Δεν χρειάζεται πανδημία. Ένα malware αρκεί για να σου την κάνει.

 

Εγώ χρησιμοποιώ Linux σε dual boot για τραπεζικές συναλλαγές. Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα OSX αλλά ένας φίλος (πολύ καλός db engineer) μου είπε ότι δεν είμαι όσο ασφαλής νομίζω ότι είμαι.

 

Και για το Linux όμως μου είπε ότι δεν σε εξασφαλίζει σε καμία περίπτωση. Πιο εύκολο είναι λέει να σου την πέσει ένας keylogger σε unix-based λειτουργικά παρά σε PC όπου υπάρχουν πλέον πολλά και καλά antivirus. Μεταφέρω την άποψή του γιατί έχει δουλέψει σε σχετικές θέσεις στο εξωτερικό, σε πολύ μεγάλους οργανισμούς με κρίσιμα δεδομένα.

 

Από κει και πέρα αν είσαι προσεκτικός θα αποφύγεις ιούς σε όποια πλατφόρμα και να είσαι. Αλλά το να είσαι προσεκτικός προϋποθέτει γνώση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη δουλειά είμαι ο μόνος που δουλεύω με mac και οι αλλοι μου γκρινιάζουν που δεν μπορουν να δουλέψουν αν χρειαστεί στο γραφείο μου. Σε καθημερινή βάση έρχονται 2-3 spam emails με ιούς για τα οποία έχω ενημερώσει πολλές φορές οτι ειναι επικίνδυνα αλλα καθε τόσο κάποιος την πατάει, παρά τα antivirus.

Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε η γνώση ούτε τα χρήματα να δουλέψει όλη η εταιρία με mac. Πάντως είμαι σίγουρος ότι το επίπεδο τεχνογνωσίας στην (μικρή) εταιρία που δουλεύω κινείται σε έναν μέσο όρο άρα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε είναι κοινή περίπτωση για τον μέσο χρήστη pc.

 

Όσο για τα ψεματα των διαφημιστικών της Apple, είναι δικό τους θέμα. Εγώ κάνω τη δουλειά μου και είμαι ευχαριστιμένος και αυτό μετράει. Τα περι μπόρας θα τα δείξει το μέλλον...

 

 

Αυτό είναι σχόλιο που αφορά στη δική σας (ή του επιτελείου σας) αντίληψη για το πως στήνεται και προστατεύεται ένα δίκτυο. Δεν σημαίνει ότι ξέρετε τι σας γίνεται, ή ότι πρέπει να θεωρείστε παράδειγμα (θετικό ή αρνητικό). Υπάρχουν άλλοι (πολλοί-πολλοί άλλοι) που έχουν εντελώς διαφορετική εμπειρία. Άλλωστε, προφανώς -->κάποιος<-- λόγος υπάρχει για το ότι έχετε δίκτυο με PC, ενώ παράλληλα φέρεστε ως σταθερά πεπεισμένος για το ότι η Apple σας βοηθά να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο (έτσι το θέσατε).

 

Εγώ (που αυτή τη στιγμή έχω ΜΟΝΟ τρία Μακ και κανένα PC) λέω να κάνω ακριβώς αυτό: να θριαμβολογήσω. Ο λόγος είναι ότι μου φαίνεται σα χθες που είχαμε τα τηλεοπτικά της σποτ με ΨΕΜΜΑΤΑ για το πόσο απρόσβλητο είναι το λειτουργικό της και το πόσο προτιμητέο είναι. Όσο για το αν άλλαξε κατά ΒΑΘΟΣ κάτι, μάλλον ξεχάσατε ποιος πέθανε πρόσφατα.

 

---

 

Όπως και αν έχει, και πέραν του θριαμβολογείν, τα γεγονότα είναι γεγονότα και η θρησκοληψία είναι θθρησκοληψία. Συμφωνώ με όλα όσα έγραψε ο hariltron και κάνω τη μετεωρολογική πρόβλεψη ότι το λειτουργικό της Apple πάει για μεγάλες μπόρες.

 

Έχει ξαναγίνει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου