Προς το περιεχόμενο

rhcp: η εξέλιξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ που είμαι fan και τους έχω λιώσει από την εποχή ενός σλοβάκου που είχαν στην κιθάρα πιστεύω ότι δεν τους ταιριάζει ο klinghoffer.

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στον Hillel Slovak, ο οποίος (όντας γεννημένος στο Ισραήλ και μεγαλωμένος στην Αμερική) ήταν Σλοβάκος μόνο στο όνομα! ;)

 

Υ.Γ: εκτός του ότι μου φαίνεται αδιάφορο το παίξιμο του νέου κιθαρίστα,με ενοχλεί που παίζει λίγο από όλα τα όργανα και δεν εστιάζει στην κιθάρα.(τα τελευταία χρόνια είχε προτεραιότητα τα ντραμς πχ)

Αυτό δεν είναι και πολύ σοβαρό κριτήριο αξιολόγησης ενός μουσικού. Δεν είδα ας πούμε τον Lenny Kravitz ή τον Mike Keneally να έγιναν χειρότεροι μουσικοί επειδή στην καριέρα τους καταπιάστηκαν με ένα σκασμό διαφορετικά όργανα.

 

Δε ξέρω τι λέτε...σαν το Bssm,το One hot minute και το Californication δεν έχει...

Η καλύτερή τους περίοδος

Μιλάς για τρεις διαφορετικές περιόδους των RHCP και για τρεις δίσκους που ελάχιστη σχέση έχουν μεταξύ τους.

 

Καταρχήν στο One Hot Minute έπαιζε κιθάρα ο Navarro, όχι ο Frusciante.

Επίσης ο ίδιος ο Frusciante άλλαξε άρδην σαν άνθρωπος (άρα και σαν μουσικός) μεταξύ των περιόδων που γράφτηκαν τα Blood Sugar Sex Magik και Californication.

Και κατά την ταπεινή μου άποψη είναι φάουλ να βάζεις οποιονδήποτε άλλο δίσκο των RHCP στην ίδια κατηγορία με το Blood Sugar Sex Magik αλλά γούστα είναι αυτά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επίσης ο ίδιος ο Frusciante άλλαξε άρδην σαν άνθρωπος (άρα και σαν μουσικός) μεταξύ των περιόδων που γράφτηκαν τα Blood Sugar Sex Magik και Californication.

Και κατά την ταπεινή μου άποψη είναι φάουλ να βάζεις οποιονδήποτε άλλο δίσκο των RHCP στην ίδια κατηγορία με το Blood Sugar Sex Magik αλλά γούστα είναι αυτά...

 

+πολλά.

Πιστεύω ότι το bssm και το californication αποτελούν δύο αρκετά διαφορετικές περιόδους του συγκροτήματος και ιδιαίτερα του frusciante όπου το παίξιμο του άλλαξε αρκετά κατά την γνώμη μου χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να χάνει την ταυτότητά του. I like them both ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RHCP =    <= Blood Sugar Sex Magic finito ;)

 

αν εννοείς ότι αυτό ήταν κάτι σαν το απόγειο τους, συμφωνώ.

 

Δεν θα πάω να τους δώ, αργήσαμε να συναντηθούμε καμμια 15αριά χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο δεν αξιζει?

τα live τους ειναι αδιάφορα πλέον. δε λέω, ο Josh ειναι καλός, αλλα όταν βγει ΑΠ το στούντιο, χαλάει. live δε λεει πολλά. το νέο άλμπουμ έχει πολυ καλα τραγούδια, αλλα ειναι σαν να ζουν synth και όχι κιθάρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν και τους εκτιμώ για το Give it away (Blood Sugar Sex Magic) κυρίως, για να βοηθήσω λίγο δέστε το χρονοδιάγραμμα τους (από την Wikipedia) και την ατυχή ιστορία με κιθαρίστες που είχαν σε βάθος χρόνου.

 

23273920df8f245279b40837c5295e2f.png

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη παρεμβαση για οσους γουσταρουν το ειδος punk-funk.. Οι Tar Babies, μια μπαντα που ξεκινησε χρονολογικα (1983) μαζι με τους Peppers και ηταν στη θρυλικη Αμερικανικη εταιρεια SST.. sorry για το off topic αλλα νομιζω οτι αξιζουν ακροασης.. οχι μονο του παρακατω βιντεο αλλα γενικα της συντομης (1985 - 1991 αν θυμαμαι καλα) δισκογραφιας τους.

 

 

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στον Hillel Slovak, ο οποίος (όντας γεννημένος στο Ισραήλ και μεγαλωμένος στην Αμερική) ήταν Σλοβάκος μόνο στο όνομα! ;)

Αυτό δεν είναι και πολύ σοβαρό κριτήριο αξιολόγησης ενός μουσικού. Δεν είδα ας πούμε τον Lenny Kravitz ή τον Mike Keneally να έγιναν χειρότεροι μουσικοί επειδή στην καριέρα τους καταπιάστηκαν με ένα σκασμό διαφορετικά όργανα.

 

 

Α ναι όντως  ::) ...παρόλο που τον ανέφερα σαν να ήταν ασήμαντος μόνο αυτό δεν ήθελα να εννοηθεί.Όσο για τον καινούργιο δεν ξέρω ίσως έχεις δίκιο...λίγους multi intrumentalists εκτιμώ (σαν τον grohl πχ που μου'ρθε τώρα)...νομίζω ότι τελικά δεν φτάνεις σε ένα τρομέρο επίπεδο όταν πιάνεις 300 όργανα..ερασιτεχνισμός λέγεται αυτό..επιμένω ότι βαρέθηκα τα κιθαριστικά μέρη στο Ι'm with you και μάλλον οι peppers τον πήραν βιαστικά επειδή ήταν φίλοι από καιρό..αν σ'άρεσε βέβαια η δουλειά δεκτό φυσικά  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου