Προς το περιεχόμενο

Fender Jazz VS Precision



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιό απο τα δύο θα αγοράζατε πρώτο?

 

αν θες να ροκ το p,αν θες να τουτανγκ το j ;D

 

 

και επειδή δεν είχα χρήματα έπαιζα αποκλειστικά με το Stingray για πολύ καιρό... Εκεί εκτίμησα τις χάρες του passive

 

το Musicman Stingray active δεν ειναι ???

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...Ποιό απο τα δύο θα αγοράζατε πρώτο?

 

To Jazz αγορασα πρωτο γιατι το ειχα απωθημενο απο μικρος και ας μην ειναι το μπασο το πρωτο μου οργανο. Βεβαια μου αρεσουν και τα δυο οπως και αρκετα αλλα... Υπαρχουν πια τοσα Fender και clones για καθε budget οποτε ειναι ευκολο να βρεις (new or used) και τα δυο μοντελα αν ψαχθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το feedback! Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω οτι δε με ενδιαφέρει να πουλήσω κανένα απο αυτά που έχω αφού μου αρέσουν και τα δυο πάρα πολύ.

Πρώτη ερώτηση: To jazz (επειδή έχω να παίξω πολύ καιρό) πως συγκρίνεται το πάχος του μπράτσου με το stingray?

Δεύτερη ερώτηση: (για να κάνω πιο ξεκάθαρο αυτό που ζητάω) Το jazz η precision δίνει ήχους οπου δε μπορεί να καλύψει το stingray μου?

Απο ότι καταλαβαίνω λόγω 2 μαγνητών η απάντηση ειναι το jazz...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το feedback! Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω οτι δε με ενδιαφέρει να πουλήσω κανένα απο αυτά που έχω αφού μου αρέσουν και τα δυο πάρα πολύ.

Πρώτη ερώτηση: To jazz (επειδή έχω να παίξω πολύ καιρό) πως συγκρίνεται το πάχος του μπράτσου με το stingray?

Δεύτερη ερώτηση: (για να κάνω πιο ξεκάθαρο αυτό που ζητάω) Το jazz η precision δίνει ήχους οπου δε μπορεί να καλύψει το stingray μου?

Απο ότι καταλαβαίνω λόγω 2 μαγνητών η απάντηση ειναι το jazz...

Καλα κανεις και δε πουλας, επικροτω!

 

Το Jazz γενικως εχει λεπτο μπρατσο αλλα πια η Fender εχει πολλες σειρες. Σε καποιες απο αυτες το Precision εχει λεπτοτερο μπρατσο και στενοτερο nut (απο το vintage Precision). Mε το Stingray δεν εχω εμπειρια.

 

Με δυο μαγνητες το Jazz ειναι πιο ευελικτο ηχητικα απο το Precision και μαλλον πιο ιδανικο να σου δωσει ηχους που δε δινει το Stingray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανεις και δε πουλας, επικροτω!

 

Το Jazz γενικως εχει λεπτο μπρατσο αλλα πια η Fender εχει πολλες σειρες. Σε καποιες απο αυτες το Precision εχει λεπτοτερο μπρατσο και στενοτερο nut (απο το vintage Precision). Mε το Stingray δεν εχω εμπειρια.

 

Με δυο μαγνητες το Jazz ειναι πιο ευελικτο ηχητικα απο το Precision και μαλλον πιο ιδανικο να σου δωσει ηχους που δε δινει το Stingray.

 

Δεν νομιζω οτι το jazz μπορει να δωσει ηχους που δεν δινει το Stingray.

Στο λεω απολυτα αυτο γιατι εχουν περασει και τα 2 απο τα χερια μου.

Και αν προκειται για passive Jazz τοτε ουτε συζητηση σηκωνει περι ποικιλιας ηχων μεταξυ αυτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για το feedback! Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσω οτι δε με ενδιαφέρει να πουλήσω κανένα απο αυτά που έχω αφού μου αρέσουν και τα δυο πάρα πολύ.

Πρώτη ερώτηση: To jazz (επειδή έχω να παίξω πολύ καιρό) πως συγκρίνεται το πάχος του μπράτσου με το stingray?

Δεύτερη ερώτηση: (για να κάνω πιο ξεκάθαρο αυτό που ζητάω) Το jazz η precision δίνει ήχους οπου δε μπορεί να καλύψει το stingray μου?

Απο ότι καταλαβαίνω λόγω 2 μαγνητών η απάντηση ειναι το jazz...

 

 

Α: Τα P έχουν λίγο πιο μπόλικο μπράτσο από τα J- φέρνουν πιο πολύ προς ΜΜ. Αν όμως θες κάτι διαφορετικό βρε παιδί μου- ένα slim μπράτσο έτσι για αλλαγή  ;D- το Geddy Lee Jazz είναι thin C shape (and I love it  ;D).

 

Β: Jazz, precision και stingray είναι τρεις διακριτές και μοναδικές «σχολές» στον ήχο του μπάσου. Το κάθε έχει τον ήχο του (και για αυτό καλό θα είναι να τα έχουμε και τα τρία  ;D ;D ;D).

 

Μην το κάνουμε σαν κάτι κιθαρίστες που ψάχνουν μια κιθάρα που να παίζει και σαν tele/ strat/ 335 και Les Paul  ;D ;D ;D ;D Αυτό το όργανο ανήκει στην σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας  ;)   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Σε θέμα nut και γενικά μπράτσου, το Precision είναι το Stingray και το Jazz είναι το Sterling. Precision ωραίο, φαρδύ και γεμάτο, Jazz λεπτό και γρήγορο.

Ηχητικά το Precision έχει ένα μεγάλο καλό. Ξεχωρίζει στην μίξη μέσα σε μια μπάντα. Δεν χάνεται εκτός αν είναι πολύ κακορυθμισμένο συχνοτικά.

Για αυτά που θες να παίξεις κάνουν και τα τρία, P, J και Ray, αλλά θα πήγαινα με ένα P, πρώτον γιατί το λατρεύω και δεύτερον γιατί σε τέτοιες μουσικές το P αν παιχτεί αλήτικα είναι ότι πρέπει.

Πάντως o Louis Johnson έπαιζε με Stingray, ο Larry Graham με Jazz, ο Bernard Edwards (Chic) έπαιζε με Ray και Precision και ο Bootsy Collins έπαιζε με πολλούς μαγνήτες. :)

Όλα καλά είναι, αρκεί να σου αρέσουν!

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για αυτά που θες να παίξεις κάνουν και τα τρία, P, J και Ray, αλλά θα πήγαινα με ένα P, πρώτον γιατί το λατρεύω και δεύτερον γιατί σε τέτοιες μουσικές το P αν παιχτεί αλήτικα είναι ότι πρέπει.

 

Γιατί ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα επέλεγες P;  ;D ;D ;D ;D ;D Πάντως η αλήθεια είναι ότι και τα τρια είναι ένα και ένα για την δουλειά.

 

Και θα βάλω και ένα ακόμα ΜΜ: Το Bongo είναι ένα όργανο που έχει από τους πιο crisp funky ήχους που έχω ακούσει/ γρατσουνίσει.  :D 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου