Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει παιδια... Το οτι δεν το ακουτε εσεις δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει...

 

Επιτρεψτε μου να πω και για τεστ με συμφορουμιτη ... RR ΕΚΕΙΝΟΣ , SOLOIST ΕΓΩ... Ιδια κιθαρα σε ολα... Διαφορετικος ηχος... rr1 η μια sl2h alder η αλλη.... Sorry αλλα ετσι ειναι...

 

Μην τα καλουποιζετε ολα επειδη εσεις δεν παρατηρειται κατι... Υπαρχουν και πιο εμπειρα αυτια... Αν εμενα μου βαλεις σε καθαρο καναλι 2 κιθαρες δεν θα αντιληφθω και πολλα... Σε γκαζια πολλα περισσοτερα θα αντιληφθω ακομα και σε πολυ μικρες διαφορες...γιατι εκει εχει πεπεδευτει το αυτι μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απλά να προσθέσω ότι ακούγονται μικροδιαφορές (είτε σε καθαρά είτε σε βρώμικα) σε διαφορετικά κομμάτια του ίδιου μοντέλου πολλές φορές...Όχι σε διαφορετικά ξύλα, γέφυρες, μαγνήτες και δε συμμαζεύεται...Φυσικά είναι τόσες πολλοι οι παράμετροι που καθορίζουν το ηχητικό αποτέλεσμα που δε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος τι τελικά προξενεί τη διαφοροποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να προσθέσω ότι ακούγονται μικροδιαφορές (είτε σε καθαρά είτε σε βρώμικα) σε διαφορετικά κομμάτια του ίδιου μοντέλου πολλές φορές...

 

ααααεεεειιιιι γεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εμενα μου βαλεις σε καθαρο καναλι 2 κιθαρες δεν θα αντιληφθω και πολλα... Σε γκαζια πολλα περισσοτερα θα αντιληφθω ακομα και σε πολυ μικρες διαφορες...γιατι εκει εχει πεπεδευτει το αυτι μου...  

 

Αν αποκλείσουμε την πιθανότητα κληρονομικού χαρίσματος τύπου "Νίκος Χορταρέας", είσαι μοναδικός σε αυτήν σου την ικανότητα. Η συντριπτική πλειοψηφία ακούει διαφορές στο καθαρό και όχι στο βρώμικο.

 

 

 

Απλά να προσθέσω ότι ακούγονται μικροδιαφορές (είτε σε καθαρά είτε σε βρώμικα) σε διαφορετικά κομμάτια του ίδιου μοντέλου πολλές φορές...Όχι σε διαφορετικά ξύλα, γέφυρες, μαγνήτες και δε συμμαζεύεται...Φυσικά είναι τόσες πολλοι οι παράμετροι που καθορίζουν το ηχητικό αποτέλεσμα που δε μπορεί κανείς να είναι σίγουρος τι τελικά προξενεί τη διαφοροποίηση.

 

Αυτό ισχύει. Μπορείς να πάρεις δύο ολόιδιες κιθάρες και να ρυθμίσεις την μία με τις χορδές ψηλά και την άλλη με τις χορδές τέρμα κάτω. Τεράστιες διαφορές. Φυσικά θα ρυθμίσεις και τους μαγνήτες ανάλογα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποκλείσουμε την πιθανότητα κληρονομικού χαρίσματος τύπου "Νίκος Χορταρέας", είσαι μοναδικός σε αυτήν σου την ικανότητα. Η συντριπτική πλειοψηφία ακούει διαφορές στο καθαρό και όχι στο βρώμικο.

 

 

Ευχαριστω για τα ευγενεστατα και ειρωνικα σου σχολια... Αν μπορεις επετρεψε μου να μην με ενδιαφερουν τα καθαρα... Επισης αν μου επιτρεψεις , ασε με να ακουω διαφορες στα γκαζια... Στα ποιοτικα γκαζια βεβαιως. Με καλους καθαρους μαγνητες και σοβαρους ενισχυτες... Επισης επειδη οι Ελληνες το εχετε να παρερμηνευεται γιατι σας αρεσουν οι παρεξηγησεις , δεν θυμαμαι καπου να εγραψα οτι ακουω διαφορες στα γκαζια και οχι στα καθαρα... Αλλα οτι δεν με ενδιαφερουν τα καθαρα οποτε ειναι εκτος συναγωνισμου... Με ενδιαφερουν τα γκαζια , παιζω μα γκαζια και εχω αποψη μονο με γκαζια...

 

2 κιθαρες με ιδια χαρακτηριστικα και διαφορετικο σχημα εχουν διαφορετικο ηχο... Απλα και ξαστερα , και γνωμη μου φυσικα...

 

Και επειδη μου αρεσουν τα παραδειγματα και οχι οι ειρωνιες του κω.....υ και οι εξυπναδες προς ανθρωπους που δεν γνωριζουμε , θα μιλησω για τεστ που εχω κανει εγω ο ιδιος.....και μονο

 

Οι παρακατω κιθαρες εχουν ιδιο ηχο  ?

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_kv2_king_v_bk.htm

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_sl2h_soloist_blk.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό ισχύει. Μπορείς να πάρεις δύο ολόιδιες κιθάρες και να ρυθμίσεις την μία με τις χορδές ψηλά και την άλλη με τις χορδές τέρμα κάτω. Τεράστιες διαφορές. Φυσικά θα ρυθμίσεις και τους μαγνήτες ανάλογα.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Προσωπική εμπειρία σε δοκιμή κιθάρων σε κατάστημα, 2 κομμάτια του ίδιου μοντέλου, ρυθμισμένες και οι δυο νορμάλ (δε κατάλαβα διαφορές σε playability) και οι κιθάρες απλά δεν έπαιζαν το ίδιο. Μιλάμε για πολύ μικρές διαφορές, παρολαυτα υπαρκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η σύγχρονη τεχνολογία παραγωγής (CNC κλπ) έχει εξαλείψει τις φρικαλεότητες του παρελθόντος (στραβά κομμένα κσήλα, νεκ ποκετ για τα πανηγύρια) σκέψου ότι μιλάμε για όργανα μαζικής παραγωγής. Πάντα θα υπάρχει ένας κινέζος που θα την κάνει την μαλακία, είτε στο σετάπ είτε στα ηλεκτρικά, που παίζουν και τον κύριο λόγο σε ένα ηλεκτρικό όργανο. 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η σύγχρονη τεχνολογία παραγωγής (CNC κλπ) έχει εξαλείψει τις φρικαλεότητες του παρελθόντος (στραβά κομμένα κσήλα, νεκ ποκετ για τα πανηγύρια) σκέψου ότι μιλάμε για όργανα μαζικής παραγωγής. Πάντα θα υπάρχει ένας κινέζος που θα την κάνει την μαλακία, είτε στο σετάπ είτε στα ηλεκτρικά, που παίζουν και τον κύριο λόγο σε ένα ηλεκτρικό όργανο. 

 

Εγω ανεβασα 2 usa πανακριβες κιθαρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, δεν θυμαμαι καπου να εγραψα οτι ακουω διαφορες στα γκαζια και οχι στα καθαρα...

Οπως κι εγω όταν παίζω καθαρά δεν καταλαβαίνω τρελές διάφορες από κιθάρα σε κιθάρα

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπως κι εγω όταν παίζω καθαρά δεν καταλαβαίνω τρελές διάφορες από κιθάρα σε κιθάρα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου