Προς το περιεχόμενο

Ποιών 3 album τη δημιουργία θα παρακολουθούσατε;


raf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι' αυτό και λέω συνολική όχι σκέτο καλλιτεχνική.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χμμμμ....μάλλον ξεχνάω πάμπολλα

 

1)Μεσα στην νύχτα των άλλων -Τρύπες (θα συγκρατηθώ και θα μείνω μόνο σε αυτό)  ;D ..Είναι το πιο ατμοσφαιρκό αλμπουμ τους.

 

2)In Utero -Νirvana (πρέπει να το ανέφερε και o Fleamail)

 

3) Born under a bad sign - Albert King ( για να χαζεύω τις αλλοιώσεις στο πρόσωπο του βασιλιά όταν κλαίει στα lead)  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να πατρονάρω κανέναν βέβαια, έχω την εντύπωση ότι πολλοί συμφορουμίτες γράφουν για τα άλμπουμ που τους αρέσουν και όχι σε σε ποιες ηχογραφήσεις θα θέλαν να ήταν παρόντες / παρούσες.

 

Μου φαίνεται αδιανόητο να σου δωθεί once in a lifetime (τους Talking Heads δεν τους είπε κανείς) να μπορέσεις να είσαι παρόν σε ένα ιστορικό μουσικό γεγονός (στούντιο ή live), να γνωρίσεις από κοντά τους μύθους σου και να περάσεις καλά και να μην θέλεις να επιλέξεις το άπιαστο.

 

Βέβαια ο καθείς και τα γούστα του και δραγουμάνος στα όνειρα κανενός δεν μπαίνω.

 

Αλλά σκεφτείτε να πας καφέδες στους Presley/Perkins/Lewis/Cash σε εκείνη την ηχογράφηση και να φύγεις λέγοντας "hey, don't quit your day jobs", να πεις στον Robert Johnson "με τρία ακκόρντα θα βγάλεις το ψωμί σου αραπάκο;", να πας γάλα στη Joplin "με το μπαρδόν αλλά δεν είχε τίποτα άλλο στο ψυγείο ματμαζελίτσα μου, θέλεις και κουλουράκια;", να πεις στον Hendrix "μάπα το κούτσουρό σου χίπυ αλλά κι εσύ θες δουλειά", να πεις στον Jamerson "καλα ρε μονοδάχτυλε, μπορείς και παίζεις μ' αυτό το τόξο;", "κυρα Stevie Nicks έλα να προβάρουμε σπίτι τα κομμάτια μπας και δεις το φως σου και πατήσεις καμιά νότα", να πεις στον Keith Moon "πιάσε το τέμπο ρε κι άσε τα χαζά" και άλλα όμορφα.......

 

Ρε ονειρευτείτε λίγο, τζάμπα είναι.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραβώ λίγο τους "όρους" του ΟΡ (μια και γνωριζόμαστε, προσωπικά, με τον μίστερ και δε νομίζω να με κρατήσει κακία  :P :P ;D ;D ) και θα βάλω τρεις ξένους και τρεις ντόπιους

 

για τα εν οίκω:

 

1.Δ.Σαββόπουλος "Ο μπάλλος"

2.Θ.Παπακωνσταντίνου "Ο βραχνός προφήτης"

3.Τζίμης Πανούσης "Μουσικές Ταξιαρχίες"

 

για τα ξένα:

 

1.Pink Floyd "Animals"

2.Wipers "Youth of America"

3.The Doors "LA Woman"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω και εγω μια μινι παρεμβαση για να δηλωσω πως και εγω, αν εβαζα καποιο δισκο των Pink Floyd (πραγμα που σκεφτηκα σοβαρα να κανω) ΔΕΝ θα εβαζα το Dark Side of the Moon ή το Wall, thank you kindly, αλλα το Animals.

 

Kαι πειτε μας και περιεργους αμα λαχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια ψήφο για το Animals, πανκ ρε. Και αφήστε το dark side για τους κουλτούρες. Επίσης Caravanserai, ο καλύτερος (λατινοπρόγκ) δίσκος, και την τριάδα κλείνει το De Mysteriis Dom Sathanas για την πολεμική του ατμόσφαιρα.

 

Αλλά προειδοποιώ, όλα μπορεί και πρέπει να αλλάξουν αύριο.

 

 

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι χαριτωμένο: τα live albums πιάνονται; Χοχοχο, αστειάκης.

 

Aν σου πω, ότι σκεφτόμουν το ίδιο;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι χαριτωμένο: τα live albums πιάνονται; Χοχοχο, αστειάκης.

Αργήσατε  ;)

 

Εγώ έβαλα 3.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου