Προς το περιεχόμενο

Sleeping on sand - Neeq


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπέροχο Νίκο.

Μην με παρεξηγήσεις, αλλά κάπου εκεί μέσα ακούω με την φαντασία μου την "σάπια" φωνή του Tom Waits, να αφηγείται σκόρπιες εικόνες μιας εσωτερικής σπαραγμένης πραγματικότητας.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτες οι γνωμες για περαιτέρω εξελιξη του κομματιου, αλλα διαφωνω με αυτες οπότε το κομμάτι απο την πλευρα μου θα μείνει ως έχει.

 

Κατάλαβες φίλε μου; Μπαίνουν οι εγκάθετοι και αρχίζουν τα "κάντο έτσι, φτιάξτο κι άλλο, βάλε έτσι, βάλε γιουβέτσι".  ;D

 

Το κομμάτι είναι λιτά και απόλυτα ολοκληρωμένο. Πολύ ωραίο, μελαγχολικό, λίγες κουβέντες αλλά καταλαβαινόμαστε καλύτερα.

 

Έτσι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα το κανάλι του πιάνου για να πειραματιστώ με τα εχμμμμμ remix που κάνω αν ήθελες κι εσύ βέβαια :-X

 

Ίσως τα καταφέρω να το λουπάρω και να δω πως θα βγει αν δεν έχεις αντίρρηση :/

 

Εγω τι αντιρρηση να εχω ;D Απλά οπως ειπα δεν ειναι παιγμένο με μετρονόμο, δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να μπει κάτι ρυθμικο απο πανω.

 

Επειδή σέρνεται το σύμπαν, και μετα απο μιση ωρα που εκανε για το 50% των 30mb, εκλεισα την καρτελα ο επιστήμονας, το στέλνω σε μπ3, γιατι χανω ωρα απο το GTA 5 ;D

 

Sleeping_on_the_Sand_piano.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καταπληκτικο θεμα, βαριά συναισθηματικό,  η μελωδια της μελοντικας του δινει και την προοπτικη κατ εμε της προσθηκης στιχου και μιας καλής θερμης γυναικειας φωνης.

 

Σε καποιες εναλλαγες του οστινατου στο πιανο στο δευτερο πιο προσεκτικο ακουσμα η μελωδια στη μελοντικα των δυο πρωτων μετρων του τετραμετρου μοτιβου θα μπορουσε να παραλάσσεται ακολουθώντας πιο κλασσικα την αρμονικη αλλα και ετσι τεχνοτροπικα ειναι ιδιαίτερο, βγαζει εξισου συναισθημα,  και του ταιριάζει.

 

Το πιο σωστο βεβαια και η φιλοσοφια που ασπαζομαι και εγω και ειναι ιερη και προσδιδει αξία στο καθε έργο ειναι η απόφαση ενος δημιουργου να μεινει οταν ολοκληρωνεται απο αυτόν, ως έχει, το συγκεκριμενο ναι και για εμενα ειναι ολοκληρωμενο.

 

Θα μου πεις, τοτε γιατι γραφεις αυτα που ειπες παραπανω?

Ενοιωσα την αναγκη να τα γραψω για να ειναι και για εμενα η καταθεση μου, ολοκληρωμενη.

 

Δεν ξερω επισης αν θα επρεπε να πω οτι μου δινει αισθηση μεταξυ του παλιου καλου νεου κύματος και μιας καλοαποδιδόμενης κλασσικης σονάτας, αυτο ομως το λεω απο την πλευρά μου για καλό γιατι αυτα τα ειδη τα λατρευω γι αυτο με επηρέασε ακομα περισσότερο θετικα η 7η μεχρι στιγμης ακρόαση λολ. Αντε να το πω και αυτο.

 

Μπραβο neeq!!

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι παλιά μαζευόμασταν το καλοκαιράκι γύρω από το τζάκι κι ακούγαμε ωραία τραγούδια με φυσαρμόνικα, πιάνο και τούμπα και άρεσε σε όλους.

 

Τώρα πήρε ο κάθε κακομαθημένος μια καραμούζα κι έμαθε δυο ακκόρντα στο πιάνο και το λέει minimal τέχνη και κουραφέξαλα.

 

Το μόνο που μου άρεσε ήταν εκεί στο 0:15-0:16 που πραγματικά έβγαλες κάτι από μέσα σου.

 

Θέλεις πρίμα. Με τι μηχάνημα γράφεις φιλαράκο;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άρεζε πολλάν σύντροφε κονσερβοκούτια, άστο όπως είναι δεν χρειάζεται τπτ άλλο. Ακόμα και ο βήχας του δίνει το κατιτίς του, μόνο μην αρχίσεις τα κλανίδια στο επόμενο άσθμα  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τα σχόλια και τα πειραγματα, που ειναι το αλατοπιπερο της ζωής μεχρι να σας παρει ο διάλος ;D

 

Θα σταθώ όμως σε αυτο

 

Θέλεις πρίμα. Με τι μηχάνημα γράφεις φιλαράκο;

 

Οντως ρε συ, βγήκε εντελώς χωρις πριμα στο εξπορτ. Δεν ξερω πως να το δικαιολογήσω, μεσα στο DAW μου ακουγοταν πολυ διαφορετικό.

Δεν ασχοληθηκα περαιτερω, γιατί υποτίθεται ότι πιασαμε τη στιγμή, αν ηταν να την πλακωσουμε και στο editing, θα εχανε πολλά (και το βήχα μαζι).

 

Είναι η πρωτη φορα που κάνω κατι ολοκληρωμένο στο Samplitude, και με προβλημάτισε αυτό :-\

 

Το πιάνο είναι Casio Privia PX-5S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου