Προς το περιεχόμενο

Roland AIRA....


foxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Roland ειναι μια πολυ καλη εταιρια που εχει βγαλει θρυλους ας μην βιαζομαστε και ας περιμενουμε,τα μεγαλα λογια ειναι φτωχεια.....και αλιμονο αν δεν προχωραγε τεχνολογικα μια τετια εταιρια ας συνελθουμε λιγο και μην βιαζομαστε να κρινουμε απο foto και video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

Τα παραπάνω είναι υποθέσεις με βαση τη μεχρι τωρα πορεία της Roland.

Μπορεί να αλλάξει βεβαια, αλλά σίγουρα απο μαρκετινγκ, εχει κινήσει το ενδιαφέρον με συζητήσεις επι συζητήσεων. Το θεμα ειναι να δικαιωσει κιόλας τον θόρυβο γυρω απο τα καινουρια εγχειρήματα...

 

 

απο το αποτελεσμα και οχι μονο απο το ονομα θα προσθεσω εγω... και το VT3 ηδη μου εχει προσωπικα κινησει το ενδιαφερον... (μακαρι να χει λογικη τιμη με αλλα λογια...)

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δε μπορώ να καταλάβω τι χρησιμότητα μπορεί να έχει το jog/dial στη θέση των pitch/mod joystick/wheels. Νέος τρόπος ελέγχου; ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να το είπες για αστείο αυτό  :)

 

Μαλλον δεν εγινα κατανοητός. Εννοούσα, πως σε αντίθεση με την Korg, που βγαζει και μηχανήματα με περιορισμένα specs (βλ Volca), η Roland δε συνηθίζει (δεν ξερω καν αν το έχει κάνει) να βγαζει μηχανήματα χωρις πλήρη midi συνδεσιμότητα (ενα παραδειγμα).

 

Με λίγα λόγια δε μπορώ να φανταστω τη Roland να βγαζει κάτι σαν τα volca, να αφαιρεσει δηλαδή πράματα για να φτάσει την τιμή στα επιπεδα "toy synth". Παντα βγαζει πιο ολοκληρωμένα όργανα.

 

Τολμω να προβλέψω πως ακόμα και το TB-3 που φαίνεται το πιο λιτό απο τη σειρα, θα παίξει σε τιμες >350€. Μπορει και πολύ παραπάνω, αλλα δε νομίζω η Roland να πέσει πιο κάτω. Αλλωστε δε νομίζω να στοχεύει στο ίδιο κοινό με την Korg (βλ. ερασιτεχνες χομπίστες που μπορει και να παρατήσουν το οργανο μετα απο 1 μήνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δε μπορώ να καταλάβω τι χρησιμότητα μπορεί να έχει το jog/dial στη θέση των pitch/mod joystick/wheels. Νέος τρόπος ελέγχου; ::)

 

Μου εκανε και μενα εντυπωση αυτο κυκλωπα ιδωμεν  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...το VT3 ηδη μου εχει προσωπικα κινησει το ενδιαφερον...

Ένα παράδειγμα από το παλιό BOSS VT-1 (τέλη δεκαετίας 90).

 

 


 

Εγώ πάντως δε μπορώ να καταλάβω τι χρησιμότητα μπορεί να έχει το jog/dial στη θέση των pitch/mod joystick/wheels. Νέος τρόπος ελέγχου; ::)

 

Μου εκανε και μενα εντυπωση αυτο κυκλωπα ιδωμεν  8)

 

Ε ρε κόλλημα με το jog/dial  ;D

 


 

Μαλλον δεν εγινα κατανοητός. Εννοούσα, πως σε αντίθεση με την Korg...

Τώρα έγινες κατανοητός  ;)

 

Με λίγα λόγια δε μπορώ να φανταστω τη Roland να βγαζει κάτι σαν τα volca, να αφαιρεσει δηλαδή πράματα για να φτάσει την τιμή στα επιπεδα "toy synth". Παντα βγαζει πιο ολοκληρωμένα όργανα.

Ορθά, μέχρι στιγμής τουλάχιστον.

 

Τολμω να προβλέψω πως ακόμα και το TB-3 που φαίνεται το πιο λιτό απο τη σειρα, θα παίξει σε τιμες >350€. Μπορει και πολύ παραπάνω, αλλα δε νομίζω η Roland να πέσει πιο κάτω. Αλλωστε δε νομίζω να στοχεύει στο ίδιο κοινό με την Korg (βλ. ερασιτεχνες χομπίστες που μπορει και να παρατήσουν το οργανο μετα απο 1 μήνα).

Για κάποιον που τον ενδιαφέρει πραγματικά η τιμή είναι μετά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που τον ενδιαφέρει πραγματικά η τιμή είναι μετά.

 

Σε αυτό συμφωνω 100%

 

Αν μη τι άλλο η ψηλότερη τιμή μεταφραζεται και σε αξιοπιστία (το k2661  και το v-synth μου, έχουν αντεξει κακουχιες που οργανα των 200-300€ θα είχαν γίνει ήδη βίδες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν μη τι άλλο η ψηλότερη τιμή μεταφραζεται και σε αξιοπιστία (το k2661  και το v-synth μου, έχουν αντεξει κακουχιες που οργανα των 200-300€ θα είχαν γίνει ήδη βίδες).

Δεν είναι μόνο αυτό, μπορεί και να αντέξουν.

 

Εκτός από την αξιοπιστία, αναφέρεις: α) δύο (κάποια) όργανα αναφοράς που β) έχουν χαρακτήρα και που γ) κάνουν κάποια πράγματα καλά τόσο μέσω πάνελ όσο και μέσω Midi. Για όσους κατάλαβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου