Προς το περιεχόμενο

mac ή windows


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 343
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θυμησου και το ρητο: Once you go Mac, you never go back

 

Το οποίο ρητό πρέπει να το έγραψε η ιδια η Apple μάλλον...

Και το λέω διότι Ι did go Mac, and I went back τρεχοντας...

 

Το Macbook μου τώρα υπάρχει για ένα και μοναδικό λόγο. Για να διαβάζω τα αρχεία που μου στέλνουν οι φίλοι μου που έχουν Mac και να τα μεταφέρω σε ένα PC που κάνω δουλειά...

 

Βέβαια ένα άλλο ρητό είναι το "περί ορέξεος κολοκυθόπιτα"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο ρητό πρέπει να το έγραψε η ιδια η Apple μάλλον...

Ι did go Mac, and I went back τρεχοντας...

 

 

Θα με ενδιέφερε μάθω και εγώ τους λόγους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι θα πω τίποτα καινούργιο ή άγνωστο.

 

1. Περιορισμένη επιλογή περιφεριακών

2. Περιορισμένη επιλογή software

3. Γελοιωδώς ακριβές τιμές σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

4. Επιδοσεις που για τα χρήματα που έδωσα για να αγοράσω το Mac αν τα έδινα για αγορά PC θα έπαιρνα διαστημόπλοιο που θα έτρεχε 2 φορές πιο γρήγορά και θα μου έμεναν και ρέστα για διακοπές..

5. Επικοινωνία με τον υπόλοιπο κόσμο υπάρχει μόνο αν ο υπόλοιπος κόσμος είναι το 10%. Το υπόλοιπο 90% δεν μπορεί να διαβάσει κάν ενα εξωτερικό σκληρό με τα αρχεία μου οποτε και ειμαι αναγκασμένος να κάνω καγκουριές. (να φορμάρω/γραφω σε NTFS για να μπορεί να το δει και κάνας άλλος χριστιανός. Αλλά άμα είναι να γράφω σε NTFS τότε τι το θέλω το mac  ??? ??!!!)

 

Να συνεχίσω; Μπα...

 

Τελικά το Mac μου χρησιμεύει για έναν λόγο και μόνο. Να μπαίνω στο internet και να μη φοβάμαι για malware και να "εξετάζω" σε αυτόν οτιδήποτε εξώτερικό στικακι ή δισκο πριν το βάλω στο pc ώστε να μην έχω φόβο να κολήσω κάτι.

Σόρυ αλλά τελικά για ένα browser και ένα anti-virus, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, είναι πάρα πολλά τα λεφτά που έδωσα...

 

Τέλος (αυτό είναι ΕΝΤΕΛΩΣ προσωπικό γούστο). Το interface και η ολη λογική του OSX 10.7 μου φαίνεται απλά απαράδεκτη αισθητικά και λειτουργικά παιδαριώδης . Αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό μου γούστο. Σε άλλους μπορεί να αρέσει φυσικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν συμφωνω εχω αλλαξει αρκετες καρτες ηχου ολες δουλευαν αμεσως, πραγματικα plug and play.

 

2. Μονο αν θελεις το Sonar αλλιως τα cubase  ableton δουλευουν και φυσικα ολα τα vst/au instruments

 

3.Εχεις απολυτο δικιο αλλα αν τα παραγγειλεις μεσω δικτυου ειναι καπως καλυτερα.

 

4.Εδω δεν ειμαι απολυτα σιγουρος γιατι δεν εχει τοσο σημασια οι απολυτες επιδοσεις αλλα πως το λειτουργικο εκμεταλευεται πληρως τις δυνατοτητες του μηχανηματος, βεβαια κραταω και μια πισινη γιατι τα pc τα αφησα επι εποχης XP.sp3

 

5.Προβλημα συναντησα μονο οταν ηθελα να δουλεψω με καποιον που χρησιμοποιουσε αλλο

προγραμμα, πχ cubace και αυτο μονο σε οτι αφορουσε midi προγραμματισμο,για ολα τα αλλα

υπαρχει ενα προγραμματακι για τα pc που τους επιτρεπει να διαβαζουν τους δισκους των mac.

Δεν χρειαζεται καθε φορα να ''φορμαρεις'' δισκους.

 

Παντως σε καμια περιπτωση δεν διαγραφω τα pc σημασια δεν εχει που δουλευεις αλλα αν παραγεις εργο.

το ''πάσο'' τρώει το λουκούμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν συμφωνω εχω αλλαξει αρκετες καρτες ηχου ολες δουλευαν αμεσως, πραγματικα plug and play.

 

2. Μονο αν θελεις το Sonar αλλιως τα cubase  ableton δουλευουν και φυσικα ολα τα vst/au instruments

 

3.Εχεις απολυτο δικιο αλλα αν τα παραγγειλεις μεσω δικτυου ειναι καπως καλυτερα.

 

4.Εδω δεν ειμαι απολυτα σιγουρος γιατι δεν εχει τοσο σημασια οι απολυτες επιδοσεις αλλα πως το λειτουργικο εκμεταλευεται πληρως τις δυνατοτητες του μηχανηματος, βεβαια κραταω και μια πισινη γιατι τα pc τα αφησα επι εποχης XP.sp3

 

5.Προβλημα συναντησα μονο οταν ηθελα να δουλεψω με καποιον που χρησιμοποιουσε αλλο

προγραμμα, πχ cubace και αυτο μονο σε οτι αφορουσε midi προγραμματισμο,για ολα τα αλλα

υπαρχει ενα προγραμματακι για τα pc που τους επιτρεπει να διαβαζουν τους δισκους των mac.

Δεν χρειαζεται καθε φορα να ''φορμαρεις'' δισκους.

 

Παντως σε καμια περιπτωση δεν διαγραφω τα pc σημασια δεν εχει που δουλευεις αλλα αν παραγεις εργο.

 

Θα συμφωνησω και να πω εγω προσωπικα οτι τα βρηκα πολυ πιο ευκολα σε πλατφορμες της apple απο τα pc και το καλυτερο ξεχασα format και δεν κολλαει οπως και δεν με εχει πουλησει οπως ενα pc.

 

O καθενας με οτι βολευετε,δουλευω και με τα 2  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου