Προς το περιεχόμενο

Ναι αυτή θα είναι άλλη μια συζήτηση για κσύλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαν Γκονγκ ο PRS! Kαι κριτής στο talent show ο Dreamdancer.  ::)

 

Εσύ να μην παίξεις με PRS μαν, να παίξεις με τα τελάρα των youtube επιστημόνων σαν εκείνου του τρελού 'πιστήμονα που μας ποστάρισες θεωρώντας ότι "επιτέλους! λύθηκε ο μύθος περί ξύλων"! Θυμάσαι; λολ

Ασε τις PRS για τους άσχετους! ;D

(Edit : και για τους κουφούς! χαααχ )

 

 

Ε καλα δεν περιμενα και κατι αλλο απο σενα.....καταρχην ειπες ψεμματα για το ποστ μου και στην ερωτηση που σου εκανα το εραψες(γιατι δεν σε παιρνει) και παλι πας να ξεφυγεις με ειρωνια...δεν σε αδικω...δεν εχεις τα φοντα να κανεις και κατι αλλο εξαλλου.

 

Το παραδειγματακι του βιντεο ειναι ακριβως για κατι τυπακια σαν και σενα....πως ρωτησε πχ ο PRS "see its ringing one note" και ο αλλος συμφωνουσε και ουτε μπηκε στο κοπο να ακουσει....ετσι και εσυ...απο μονος δεν μπορεις να ξεχωρισεις τιποτα αλλον περιμενεις....και ο εμπορος ο PRS τετοιους σαν και σενα θελει..για να πουλαει ΜΟΝΟ τα ξυλα του οσο αλλοι πουλανε δυο ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ τζι τζι κιθαρες ;D.

 

Ειναι λοιπον επισης χαρακτηριστικο γιατι δειχνει το αυτονοητο: τις οποιες διαφορες κανενας δεν μπορει να τις ακουσει σε αντικειμενικο τεστ....εδω ο PRS δεν ξεχωρισε δυο νοτες-μιλαμε για level 0 ear training :-X- αλλα tonewood expert κατα τα αλλα ::).Φτιαχνει γαματες κιθαρες? Καμια αμφιβολια...Μπορει να δικαιολογησει τις π. πες που λεει για τα ξυλα? με την καμια.

 

Εγω λοιπον αφρικανε  drummer μου δεν χρειαζομαι PRS....μια κιθαρα των 500(αλλα και με λιγοτερα) ευρω με mods και τελειο setup πεταει οπως και σχεδον οποιαδηποτε κιθαρα με τελειο σεταπ και χωρις καποιο σοβαρο κατασκευαστικο προβλημα πεταει....

 

Οσο για τα ξυλα τοσο και τοσοι κανανε πειραματα....κρατησαν τα παντα ιδια(μεχρι και τις ιδιες χορδες με το μπρατσο και τη γεφυρα,μετεφεραν σε διαφορετικα σωματα) και το αποτελεσμα ηταν μηδενικη διαφορα...τωρα εσυ βεβαια μπορει να επιλεξεις την μεθοδο της στρουθοκαμηλου και της ειρωνιας(παιζει πολυ εδω στο Νοιζ οταν δεν υπαρχουν απαντησεις) αλλα οταν αρχισεις να ακους διαφορες ξυλων εγω θα κανω ερανο και θα σου παρω μια PRS ;D....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 252
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είναι πολλά χρόνια τώρα που κρατάει αυτή η συζήτηση.Για πρώτη και τελευταία φορά θα σχολιάσω τους αντικσυλικούς.Ο δευτερος ενικός και ο δεύτερος πληθυντικός είναι το ίδιο εν προκειμένω γιατί απευθύνομαι σε όλους και όχι προσωπικά σε κάποιον.Για να παίξεις μουσική ευτυχώς δεν χρειάζεσαι υπεραναλυτικές ακροαστικές ικανότητες,Πάντως αν δεν ακούς την ηχητική συμετοχή από τα ΚΣΥΛΑ όπως τα λές,όταν κάποιος σου λέει πως τα ακούει αν δε θες να αναρωτηθείς μήπως κάτι όντως υπάρχει εκεί,προσπάθησε να μην τον προσβάλεις και βούλωσε το.Αυτό στο 20 τοις 100 που επειδή έχει χρόνο να ποστάρει επιμένοντας στην άποψή του νομίζει πως οι υπόλοιποι θα γίνουν κουφοί σαν τα μούτρα του.ΚΑΙ ΝΑΙ ΡΕ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ όσο και εσείς.  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για μένα είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν σθεναρά το ένα ή το άλλο, άλλα όταν τους δώσεις μία κιθάρα (οποιαδήποτε, από entry level μέχρι custom shop) και τους πεις "παίξε", βλέπεις ότι αδυνατούν να βγάλουν "ήχο".

 

Τώρα, το πως μπορούν να καταλαβαίνουν τόσα πράγματα για ένα όργανο χωρίς να μπορούν ουσιαστικά να του κάνουν οι ίδιοι ένα "test drive", είναι και θα παραμείνει για μένα ένα μέγα μυστήριο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα για μένα είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν σθεναρά το ένα ή το άλλο, άλλα όταν τους δώσεις μία κιθάρα (οποιαδήποτε, από entry level μέχρι custom shop) και τους πεις "παίξε", βλέπεις ότι αδυνατούν να βγάλουν "ήχο".

 

Τώρα, το πως μπορούν να καταλαβαίνουν τόσα πράγματα για ένα όργανο χωρίς να μπορούν ουσιαστικά να του κάνουν οι ίδιοι ένα "test drive", είναι και θα παραμείνει για μένα ένα μέγα μυστήριο.

Να υπόθεσω δηλ ότι θεωρείς ότι ο ¨Επικουρος¨ που ήταν ένας απο τους κορυφαίους κριτικούς φαγητού, ήταν και καλός σεφ....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπόθεσω δηλ ότι θεωρείς ότι ο ¨Επικουρος¨ που ήταν ένας απο τους κορυφαίους κριτικούς φαγητού, ήταν και καλός σεφ....

 

 

Μπορείς να υποθέσεις ότι θέλεις, δεν θα συρθώ σε τέτοιου τύπου συγκρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολλά χρόνια τώρα που κρατάει αυτή η συζήτηση.Για πρώτη και τελευταία φορά θα σχολιάσω τους αντικσυλικούς.Ο δευτερος ενικός και ο δεύτερος πληθυντικός είναι το ίδιο εν προκειμένω γιατί απευθύνομαι σε όλους και όχι προσωπικά σε κάποιον.Για να παίξεις μουσική ευτυχώς δεν χρειάζεσαι υπεραναλυτικές ακροαστικές ικανότητες,Πάντως αν δεν ακούς την ηχητική συμετοχή από τα ΚΣΥΛΑ όπως τα λές,όταν κάποιος σου λέει πως τα ακούει αν δε θες να αναρωτηθείς μήπως κάτι όντως υπάρχει εκεί,προσπάθησε να μην τον προσβάλεις και βούλωσε το.Αυτό στο 20 τοις 100 που επειδή έχει χρόνο να ποστάρει επιμένοντας στην άποψή του νομίζει πως οι υπόλοιποι θα γίνουν κουφοί σαν τα μούτρα του.ΚΑΙ ΝΑΙ ΡΕ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΠΑΡΤΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ όσο και εσείς.  :-X

 

Κοιτα να δεις τι γινεται φιλε μου.Κανενας δεν αντιλεγει οτι υπαρχουν διαφορες απο κιθαρα σε κιθαρα,το θεμα της διαφωνίας ειναι το ΠΟΥ αποδιδονται αυτες οι διαφορες.Κατα 90% οι περισσοτεροι τις αποδιδουν στα ξυλα.

Ερχονται λοιπον καποιοι και λενε "οκ ρε παιδια αλλα μιας και μιλαμε για ηλεκτρικα οργανα και μαλιστα solid κατασκευης μηπως να το τεσταρουμε ποιο αντικειμενικά?".Γιατι δεν ξερω αν διαφωνεις αλλα συνηθως οι κιθαρες που συγκρινονται εχουν πολλες διαφορες πριν ακομα φτασουμε στα ξυλα.

 

Πρωτη και κυρια που παντα αγνοειται ειναι η χορδη....αλλιως ακουγεται μια χορδη σε διαφορετικες φασεις της ζωης της....και σχεδον παντα ολες οι κιθαρες που "συγκρινονται" εχουν χορδες σε διαφορετικες φασεις ακομα και αν ειναι απο την ιδια εταιρεια και εχουν το ιδιο παχος.

 

Μετα τα ηλεκτρικά που επηρρεαζουν και περισσοτερο στην τελικη.Ακομα και αν παρεις πανομοιοτυπους μαγνητες με τα ιδια ποτς δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι 100 τα ιδια...κσποια ποτς πχ που γραφουν 500 δεν ειναι ακριβως 500 κτλ κτλ κτλ κτλ...

 

Μπρατσο: εκτος απο nut,tuners,string trees αυτο που ξεχνανε ολοι ειναι τα ταστα....επη εχουν γραφτει για το πως επηρρεαζει το..ξυλο της ταστιερα τον ηχο αλλα τιποτα για το σημειο που στην κυριολεξια ακουμπαει η χορδη και ακουγεται....η χορδη δεν ακουμπαει ποτε στην ταστιερα.....ακουμπαει στα ταστα που σημαινει πρεπει να τσεκαριστει αν τα μπρατσα που συγκρινεις ειναι ακριβως απο το ιδιο batch,εχουν το ιδιο alloy και την ιδια αναλογια ακριβως silver kai brass αν ειναι κολλημενα η οχι κτλ κτλ κτλ....

 

Για την γεφυρα τα ιδια...ιδια γεφυρα,ιδιο σεταπ ιδια τα παντα.....

 

 

Επομενως....για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα πχ για τα ξυλα κρατα τα παραπανω ιδια και αλλαξε το ξυλο.Καποιοι το εκαναν....κρατησαν το ιδιο μπρατσο που σημαινει ολα τα περι μπρατσου ειναι πανομοιοτυπα...κρατησαν το ιδιο pickguard και γεφυρα που σημαινει οτι δεν ειναι απλα παρομοια ηλεκτρικα αλλα τα ακριβως ιδια οπως και η γεφυρα και εκτος απο ιδιο setup(υψος χορδων μαγνητων κτλ κτλ κτλ) κρατησαν ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΧΟΡΔΕΣ..προσεχε οχι μονο ιδιο gauge ιδια εταιρεια...τις ιδιες ακριβως ;) και απλα αλλαξαν σωματα με διαφορετικου ειδους ξυλου,διαφορετικου βαρους διαφορετικης τιμης.

 

Αποτελεσμα:H κιθαρες ακουγονταν τελειως διαφορετικα unplugged οπως ειπαν και περιμεναν το ιδιο να γινει οταν τις βυσματωσουν....οταν ομως μπηκε ο ηλεκτρισμος στο παιχνιδι οι οποιες unplugged διαφορες ειπαν bye bye(και με εντελως καθαρο ηχο).Τοσο απλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να υποθέσεις ότι θέλεις, δεν θα συρθώ σε τέτοιου τύπου συγκρίσεις.

Όταν βάζεις υποθετικά στοιχεία όπως ¨Βγαζω ήχο¨...αναγκαστικά συγκρίνεις. Μην ξεκινάς λοιπόν μια κουβέντα που δεν μπορείς να τελειώσεις ή δεν επιθυμείς να συμμετεχεις....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεκινάς λοιπόν μια κουβέντα που δεν μπορείς να τελειώσεις ή δεν επιθυμείς να συμμετεχεις....

 

Το πότε θα λέω τη γνώμη μου, αν θα τη λέω, το πόσο θα συμμετέχω, με ποιόν θα επιλέγω να συνομιλήσω για ένα θέμα και με ποιόν όχι, είναι αποκλειστικά δική μου υπόθεση.  ;)

 

Η σύγκριση που έκανες για μένα ήταν άκυρη και δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία περαιτέρω ανάλυσης.

 

Με άλλα λόγια, προφανώς διαφωνούμε αλλά εγώ δεν θέλω στην παρούσα φάση να ανοίξω οποιαδήποτε αντιπαράθεση επάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πρέπει να σταματήσω να λέω και τη γνώμη μου όπως ατυχέστατα μου υποδεικνύεις.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JHN έγραψες!

"αν δεν ακούς την ηχητική συμετοχή από τα ΚΣΥΛΑ όπως τα λές,όταν κάποιος σου λέει πως τα ακούει αν δε θες να αναρωτηθείς μήπως κάτι όντως υπάρχει εκεί, προσπάθησε να μην τον προσβάλεις και βούλωσε το."

 

Αυτό. Ακριβώς.

Η διαφορά δε, έχει να κάνει με το ότι αυτός που θεωρεί ότι κάνουν διαφορά τα ξύλα, δεν θα σου πει  ΠΟΤΕ ότι ΔΕΝ κάνουν διαφορά και οι γέφυρες, τάστα, κλειδιά κλπ.

Ενώ ο εκάστοτε dreamdancer επιμένει να λέει πως "όλα κάνουν διαφορά, ΕΚΤΟΣ από τα ξύλα".

 

Dreamdancer

Αν έβλεπες με τι παίζω, θα νόμιζες ότι συμφωνώ μαζί σου για ξύλα ;)

Παίζω με μια καστομαρισμένη Bullet από basswood με κορεάτικους κεραμικούς SSS των 90s, και με μια classic vibe 60s από alder με Tonerider city limits.

Και είμαι πολύ ευτυχισμένος γιατί είναι ζήτημα να μου έχουν κοστίσει 200 ευρώ η μία... (τις έφτιαξα κομματι κομμάτι)

Έλα ντε όμως που  ακόμη κι αν ήθελα να το πιστέψω πως τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο υπάρχει και μια γαμημένη LesPaul απομίμηση από τα 70s που έχω (made in Japan), η οποία είναι η καημένη one piece ασιατικό μαόνι και καταρρίπτει κάθε θεωρία περί "μη χαρακτήρα από τα ξύλα"...  

 

Είναι πολύ lame να μου απευθύνεσαι έτσι προσβλητικά ρε. Παίξε το ξυλάκι σου αλλά μη νομίζεις πως όλος ο κόσμος είναι εναντίον σου - εναντίον της μονομέρειας είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύγκριση που έκανες για μένα ήταν άκυρη και δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία περαιτέρω ανάλυσης.

Ενω η δική σου σύγκριση περι ήχου….βοήθησε τη κουβέντα :D Καλά έκανες να μη μπείς στη περαιτέρω διαδικασία….

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα πρέπει να σταματήσω να λέω και τη γνώμη μου όπως ατυχέστατα μου υποδεικνύεις.

και χρήσιμη πάντα είναι η γνώμη σου…αρκεί να είναι εντός θέματος ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου