Προς το περιεχόμενο

Βατελίνη, Πετροβάμβακας και Ακουστικά Panels


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, είναι αλήθεια ότι την φαγούρα δεν θα την γλιτώσεις, αλλά το αντικείμενο που αναφέρεις δεν θα μείνει εκτεθιμένο γιατί λέμε ότι πρέπει να το σκεπάσεις με κάποιο υλικό (σεντόνι, χαλί, μοκέτα, οτιδήποτε..!).

 

Δεν διαλύεται στο χέρι, δεν είναι αφρός, ίσα ίσα είναι αρκετά στερεό, σαν το φελιζόλ! Δεν είναι τόσο εύκαμπτο όπως ο υαλοβάμβακας.

 

Tip: εκτός από ηχομονωτικό είναι και θερμομονωτικό. Δλδ έχει ζέστη το καλοκαίρι και κρύο τον χειμώνα. Μη φανταστείτε ότι είναι air-condition αλλά τουλάχιστον διατηρεί την ατμόσφαιρα σε νορμάλ συνθήκες.

 

Δεν ξέρω τι παίζει με το στάσιμο κύμα, πάντως βαβούρα δεν έχω ακούσει στον δικό μου χώρο. Ίσα ίσα που αναγκάζομαι να παίζω λίγο ποιο δυνατά από ότι έπαιζα γιατί .. όλο απορροφούνται και δεν φτάνουν τα watt!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:idea: Επίσης σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, η ηχομόνωση και η ηχοαπορόφηση είναι δυο τελείος διαφορετικά ποσά τόσο ανάλογα όσο και αντιστρόφως ανάλογα!!! :? . Δεν ξέρω εκεί με μπερδέψανε οι επιστήμονες, και τα πηγαίναμε τόσο καλά. F@#K :x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

karxariasgr Ευχαριστώ.Πρόκειται να μονώσω την σοφίτα του σπιτιού μου οπότε δεν έχω γείτονες μόνο να είναι απομονωμένο από το υπόλοιπο σπιτι θέλω.απο κάτω είναι δωμάτιο οπότε θέλω κάτι σχετικά καλό για το πάτωμα αλλά και χαμηλό γιατι το ύψος στην μια πλευρα είναι μόνο 1,5 μέτρο.ντραμς ίσως μπουν αργότερα προς το παρόν μόνο κάτι κιθάρες και μικρόφωνα.Συν το ότι ακούω το ακούω πολύ δυνατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Αγαπητε karharia το επαγγελμά μου έχει αμεσα να κάνει με τις γυψοσανίδες και τη μόνωση (εντάξει γυψαδόρος είμαι) :oops: και ξέρω καλα τις ιδιότητες του πετροβάμβακα. Αυτό που είπα με τη σκόνη και το πόσο εύκολα διαλύεται, δεν θα το καταλάβείς αμα εχεις βάλει 5-6 κομάτια, αλλά μερικές εκατοντάδες :( καθώς και αν ανοίξεις και δεις κάπια κατασκευή που είχες κάνει πριν απο 2-3 χρόνια(μετά τα συμπεράσματα βγαίνουν απο μόνα τους). Επίσης το πρόβλημα με το στάσιμο κυμα, δεν συναντάτε σε όλες τις μπάσες αλλά σε συγκεκριμένες συχνότητες, πράγμα που θα το καταλάβεις παίζοντας με ενα πληκτροφόρο με μεγάλη έκταση μια-μια τις νότες (κάπια νοτα απο τις χαμηλές θα ακούγετε υπερβολικά δυνατά) ή αμα ερθει το συγκρότημα η ο μπασίστας σου για πρόβα ( :evil: Αυτή η Fa# μου έχει "σπάσει" τα νεύρα!!!).Τέλος είναι σχεδόν αδύνατο ένας χώρος χωρίς μελέτη να μην εχει αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pastelius δεν γνωρίζω αυτό το "...σε συγκεκριμένη απόσταση από μέσα μεριά". Δεν κατάλαβα καν τι εννοείς.

Εχω ακουσει οτι κατα μηκος του υλικου ηχομονωσης,θα πρεπει να

υπαρχει καποιο χοντρο υφασμα αλλα σε συγκεκριμενη αποσταση απο

τον τοιχο και το υλικο.Αυτο νομιζω γινεται για τις πολυ χαμηλες

συχνοτητες...(?)

Να μην ειναι δηλ. ας πουμε 30cm αποσταση στο ταδε σημειο και 50cm στο

αλλο γιατι ετσι το αποτελεσμα δεν θα ειναι το επιθυμητο..

Με λιγα λογια σαν να χρειαζεται 2 "στρωσεις" !

Με συγχωρειτε αν κανω λαθος αλλα αυτες ειναι οι πληροφοριες μου.. :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alexthan πιθανόν να έχεις δίκιο φίλε, από την στιγμή που είναι δουλειά σου ξέρεις καλύτερα. Έκανα σχόλια σχετικά με το διαλύετε στο χέρι που είπες, να μην νομίζει κανένας ότι θέλει τόσο πολύ προσοχή την ώρα που το πιάνεις για να μην διαλυθεί.

Ναι η αλήθεια είναι ότι και εγώ έχω πρόβλημα, όπως το λέω και σε προηγούμενο post, είναι περισσότερο βουβό από θα έπρεπε.

 

 

pastelius δλδ αν κατάλαβα καλά αναφέρεις ότι πρέπει να μπει ακόμα μια στρώση ανάμεσα στον πετροβάμβακα και στον τοίχο? Δεν το ξέρω αν πρέπει να γίνει αυτό, αλλά ... είσαι σίγουρος για τις αποστάσεις? Αν αφήσεις 30 εκατοστά από τον τοίχο σκέψου πόσο πολύ θα μικρύνει το δωμάτιο και επίσης πόση δουλειά θα χρειαστεί να φτιάξεις τελάρα που να έχουν απόσταση από τον τοίχο, να κρατηθεί ο πετροβάμβακας εκεί κτλ κτλ κτλ. Εκτός αν πάλι δεν κατάλαβα τι λες.

Εγώ σοβάτησα τον τοίχο με ακριλικό ηχοθερμομονωτικό σοβά, μια καλή στρώση και μετά έβαλα από πάνω τον πετροβάμβακα.

 

Αν από την άλλη εσύ θες να κόψεις τα πρίμα και τα "τσσσ" που βγαίνουν από την φωνή συνήθως (για λόγους ηχογράφησης περισσότερο) τότε μπορείς να κρεμάσεις από το ταβάνι (και όχι να στερεώσεις) ένα κομμάτι (πχ. 2x2 μέτρα) σφουγγάρι κίτρινο, αυτό που έχουν οι καρέκλες γραφείου, παλιοί καναπέδες κτλ. Δεν ξέρω πως λέγετε αλλά μπορείς εύκολα να το βρεις.

Υποτίθεται ότι αυτό απορροφάει τα "τσσσ" της φωνής, προσωπικά δεν το δοκίμασα ποτέ, δεν ξέρω αν κάνει την δουλειά που λένε.

 

Ένα tip ακόμα είναι να έχεις ξύλινες επιφάνειες στον χώρο σου. Κάνουν πολύ καλή δουλειά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια που μιλάμε για πετροβαμβακα, από πού τον προμηθεύεστε και πόσο κοστίζει;

 

Ρωτάω, γιατί απ'ό,τι έχω καταλάβει, παίζουν μεγάλες διακυμάνσεις στην τιμή...

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα, είναι ευπρόσδεκτη η πληροφορία. :)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια που μιλάμε για πετροβαμβακα' date=' από πού τον προμηθεύεστε και πόσο κοστίζει;

 

Ρωτάω, γιατί απ'ό,τι έχω καταλάβει, παίζουν μεγάλες διακυμάνσεις στην τιμή...

 

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα, είναι ευπρόσδεκτη η πληροφορία. :)[/quote']

 

Όλα τα καταστήματα με υλικά μόνωσης ή και ξηράς δόμησης

έχουν και πετροβάμβακα και φελιζόλ.

 

Ένα πακέτο των 8 φύλλων πετροβάμβακα ( 100 κιλών συμπίεσης)

κοστίζει περίπου 18 με 20 ε.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα καταστήματα με υλικά μόνωσης ή και ξηράς δόμησης

έχουν και πετροβάμβακα και φελιζόλ.

 

Δεν αντιλέγω, αλλά...

 

Ένα πακέτο των 8 φύλλων πετροβάμβακα ( 100 κιλών συμπίεσης)

κοστίζει περίπου 18 με 20 ε.

 

...έλα που εκεί που πήγα μου έδωσαν το ΕΝΑ κομμάτι 8¤...

 

ΥΓ. Αν προτείνει κάποιος ένα κατάστημα, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα διαφήμισης για αυτό το είδος (σιγά μην περιμένουν αυτά τα μαγαζιά να πλουτίσουν από ένα πακέτο πετροβάμβακα που θα πουλήσουν) :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lost_highway: alto.gr. εγώ από εκεί θα παραγγείλω σε λίγο καιρο.

ixNiLati:μήπως μπορείς να μου πεις πόσο πλήρωσες την βατελίνη το μέτρο.Την βρήκα σε ένα μαγαζί με 2,5ευρο το μέτρο....είναι σχετικά καλή τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου